MIDDELBÜRGSCHE COURANT. IV0- 28. Zaturdag 1865. 18 Februari. Editie van Vrijdag avond 8 uren. Middelburg 17 Februari. De post van gisteren is eerst heden middag na twaalf uren en alzoo ongeveer twintig uren later dan gewoonlijk hier aangekomen. Hetzelfde was ook gisteren het geval. Van den vermoedelijken tijd van aankomst van die van heden is nog niets bekend. In de laatste dagen des vorigen jaars deelden wij een besluit mede, genomen in eene vergadering der Nijver- heidsvereeniging alhier, tot oprichting eener naamlooze vennootschap tot het aankweeken en bereiden van vlas. Woensdag zijn in eene vergadering van de inschrijvers de statuten dier naamlooze vennootschap vastgesteld, om aan de kouinkliike goedkeuring te worden onder worpen. In die vergadering is tevens mededeeling ge daan, dat eenige bunders land tot den aanbouw zijn gepacht en onderhandelingen over een bekwamen vlas- bercider zijn aangeknoopt. De commissie van de inrichting tot het examineeren van varenslieden alhier heeft jl. Dinsdag het diploma als eerste stuurman voor de groote on kleine vaart uit gereikt aan Marinas Jacobus Speckens. Tot dijkgraaf van den Dioraedepolder is door inge landen benoemd de heer A. van der Heiden, landman te Heille, en tot ontvanger-griffier, de heer J.OttoRisseeuw te Oostburg. Tot lid van den gemeenteraad van IJzendijke is gekozen de heer Joris van Hijfte, met 77 van de 82 stemmen. Naar men ons mededeelt, bestaat er plan bij het minis terie van financiën om te Hoofdplaat een hulpkantoor der brievenpost te vestigen. Tot dusverre is daar slechts een bestelhuis, doch eenige ingezetenen dier gemeente hebben zich bij request tot den minister gewend en daarin betoogd dat er behoefte aan een hulpkantoor be staat. Aan hun verlangen schijnt thans voldaan te zullen worden. De leden van de tweede kamer der staten generaal zijn ter vergadering opgeroepen tegen Maandag27 dezer. Men schrijft ons uit 's Gravenhago van 15 Februari „Tot toelichting op het door u uit het Dagblad van 'sGravenhage overgenomen bericht, dat twee duizend werklieden van ijzerfabrieken een adres aan den koning hebben gezonden om te klagen over „overdreven con currentie," kan ik u melden (gelijk door u ook wel reeds begrepen zal zijn) dat die stap van de werklieden geens zins vrijwillig is geweest. Van éene Haagsche fabriek kan ik u althans met zekerheid verklaren, dat het adres hun ter teekening is voorgelegd, en gij begrijpt wel wat de gevolgen zouden kunnen zijn voor een werkman, zelfstandig genoeg om zijne onderteekening te weigeren. Ik stelde er natuurlijk belang in te weten wie die onder teekening afgedwongen had, waarop een der werklieden mij verhaalde, dat hij en zijne makkers daartoe door de „heeren van het kantoor" waren gelast, niet door de chefs; die hadden zich wijselijk buiten schoot gehouden, zoodat men er hen nooit op behalen kan. „Op dezelfde wijze zal het ook wel gegaan zijn in de andere fabrieken, want de Nederlandsche werkman is in den regel niet alleen zoo onontwikkeld, maar ook zoo onverschillig, dat hij van niets weet wat buiten zijn dagelijkschen kring ligt. Maar de patroons weten het des te beter, en maken gebruik van de blinde kracht die zij tot hunne beschikking hebben." Kerknieuw*. De kerkeraad der Nederduitsche hervormde ge meente te Zierikzee heeft op 15 dezer, ter vervulling der vacature ontstaan door het emeritaat aan den heer J. H. Dumans verleend, het volgende twaalftal predikan ten (alphabetisch) samengesteld: de heeren Barenbrugh te Tholen,Buijze te Hulst, Corstius te Ouwerkerk, Damsté t« Nieuwerkerk, Jorissen te ter Aar, Jungius te Heilo, van der Meij te Kerkwerve, Mijsberg te Benthuizen, Muller te Mijdrecht, Overman te Heinkenszand, Roldanus te Oostzaan en Worst te Epe. Uit het vroeger medegedeelde zestal predikanten heeft de kerkeraad der Nederduitsche hervormde ge meente te Arnhem het volgende drietal opgemaakt: de heeren Acquoy, te Zalt-Bommel; Knappert, te Koog aan de Zaan jen Slotemaker, te Hoorn. Kecrologle. De eerste helft dezer maand is in het bijzonder voor de residentie een rampspoedig tijdsverloop geweest. Men betreurt er den dood van twee mannen die aan een zeer nuttigen werkkring zijn ontrukt. Den 7 dezer overleed op 65jarigen leeftijd de heer J. H. Lubeck, directeur der koninklijke muziekschool in de residentie, en 11. Dinsdag nacht had voor den 71jarigen heer C. G. Withuys, directeur van 'a lands drukkerij, de laatste ure geslagen. Inheide verliezen ook deschoone kunsten verdienstelijke beoefenaren. De heer Lubeck toch had zich nis compo nist en orchest-directeur groote vermaardheid verwor ven, en de heer Withuys was een vaak niet ongeluk kig beoefenaar der dichtkunst, wiens ontboezemingen steeds aan een warm vaderlandslievend gevoel haar ontstaan verschuldigd waren. Marine en leger. Volgens bij het departement van marine ingekomen berichten van den luitenant ter zee le klasse P. Koning, kommandeerende Zr. Ms. schroefstoomschip het Loo, en van den kapitein-luitenant ter zee W. C. Klis, bevel hebber van Zr. Ms. korvet Pallas, is eerstgenoemde bodem den 8 Januari jl. aan de Kaapstad (Tafelbaai), en laatst gemeld schip den 19 Januari jl. ter reede van Parama ribo aangekomen. Aan boord dier beide boderas was alles wel. Rechtszaken. Gisteren heeft de arrondissements reehtbank alhier uitspraak gedaan in de zaak van J. A. Bouwen, agent der brandwaarborg-maatschappij de Adelaar te Amster dam. wonende te Rotterdam, beklaagd van oplichtingen. Van de behandeling dezer zaak bij verstek maakten wij melding in ons nommer van 11 dezer. Ten aanzien der verschillende feiten heeft de recht bank in hoofdzaak overwogen, dat niet wettig is geble ken dat de beklaagde, zijnde agent der maatschappij de Adelaar te Amsterdam, zich heeft voorgedaan als agent der Brusselsche maatschappij en hij dus een valsche qualiteit heeft opgegeven dat hij, handelende op last van den directeur der maatschappij de Adelaar, zijn chef, volkomen te goeder trouw kan geloofd hebben dat de door hem aangevoerde gronden op waarheid steunden dat het element van oplichting niet bewezen is en de door hem in het werk gestelde pogingen, tot verzekering der verschillende gehoorde getuigen bij meergenoemde maatschappij de Adelaar, niet als bedriegelijke kunnen worden aangemerkt. De rechtbank heeft mitsdien, recht doende bij verstek, de schuld van den beklaagde niet bewezen verklaard en hem, overeenkomstig de voor schriften van het wetboek van strafvordering, vrijgespro ken, de kosten te dragen door den staat, met bevel tot teruggave der overtuigingstukken aan de eigenaren of rechthebbenden. Wij vernemen dat A. de Pnyt, plattelands-heelmeester te Yzendijke, bij vonuis der arrondissements rechtbank alhier van 2 dezer veroordeeld tot eene gevangenisstraf van drie maanden en eene geldboete van f 8, benevens j de kosten, ter zake van openbare schennis der eerbaar- I heid, gisteren tegen dat vonnis hooger beroep heeft I aangeteekend. Gemengde berichten, Als eene lotingscuriositeit kan gemeld worden, dat bij de loting voor de nationale militie te Zierikzee, het hoogste nommer (no. 72) het eerst en het laagste nom mer (no. 1) het laatste werd getrokken. Dinsdag heeft de Saksische kamer van afgevaar digden met zes en vijftig tegen zes en twintig stemmen de doodstraf afgeschaft verklaard. De kardinaal Wiseman is Woensdag morgen te 8 uren te Londen overleden. Te Celle, in Hanover, hebben de sigarenmakers geweigerd den arbeid voort te zetten, omdat sedert eenige dagen vrouwen en vooral meisjes insgelijks het maken van sigaren bij de hand hebben gevat. De keizer van Mexico doet te Parijs in de fabriek van de heeren Christofle een tafelservies vervaardigen. Hoewel het geheel uit Ruolz-metaal bestaat, zal het niet minder dan 50,000 fr. kosten. Men heeft te Brussel een aardig voertuig zien wer ken, hetwelk op eenen oogenblik alle vuilnis, waar de straten bij het dooien mede overdekt zijn, wegruimt. Het is eene soort van kar met groote wielen, waaraan van achter borstels vastgemaakt zijn, die alles wegnemen. Gedurende de laatste stormen in het noorden van Schotland zijn in de omstreken van Inverness meer dan 4000 boomen omgewaaid, waaronder de ruim 200 jaren oude notenboom bij het kasteel Glenquioch; stukken ijs van zes duim dikte werden uit de meeren hoog in de lucht opgenomen en de boerenwoningen waren derwijze in de sneeuw bedolven, dat men geruimen tijd er in noch uit kon komen; ook vele schapen smoorden onder de sneeuw. Men schrijft uit Roermond, dat aan de spoorweg- werken te Elsloo wederom een ongeluk heeft plaats gehad. Terwijl eenige werklieden in eene laagte ge zeten waren om hun middageten te gebruiken, stortte eensklaps eene groote hoeveelheid gronds op hen neder, met dit gevolg, dat een hunner gedood werd en vier andere min of meer zware kneuzingen bekwamen. Woensdag avond, te 5 ure 30 minuten, vertoonde zich, volgens een bericht uit Groede, aan den noordelij ken hemel een vuurbol, ter grootte van de avondster, die zich met tamelijke snelheid van het oosten naar het westen bewoog en op een afstand van ongeveer 25 grad. boven den horizon uiteenspatte. Ofschoon bij het heldere weder de schemering nauwlijks was aangebroken, leverde de uiteenbarsting van den bol toch een prachtig verschijnsel op. Dezer dagen is te Londen een vergadering der Atlantische telegraaf-maatschapptj gehouden. Uit het bij die gelegenheid ingediend verslag blijkt, dat, daar het verslag der wetenschappelijke commissie en de nadere bijzonderheden betreffende den kabel reeds ge drukt aan de aandeelhouders waren verzonden, de directie het onnoodig oordeelde hier nog iets bij te voe gen, dan dat ten opzichte der nieuwe samenstelling van den kabel alle waarschijnlijkheid bestaat dat deze ten volle aan de daaromtrent gekoesterde verwachting zal beantwoorden, en dat de kabel tegen het laatst van Mei geheel en al aan boord der Great Eastern zal zijn in gescheept. Verknopingen en aanbestedingen. Gisteren zijn alhier ten verkoop aangeboden de navol gende perceelen, als I. Een huis en erve met gevolgen en uitgestrekten moestuin, te zamen groot 13 roeden 80 ellen, gelegen aan den Veerschen rijweg, wijk S no. 83. Verkocht voor ƒ2050. II. Een perceel tuingrond, groot 5 roeden 12 ellen, gelegen aan deuzelfden weg naast het eerste perceel. Verkocht voor f 220. III. Een huis en erf, staande in de Geertruidstraat, wijk H no. 88. Verkocht voor f 805. TTIaermömeterstaiïd. löFebr.'s av. 11 u. 20 gr. 16 '*morg.7u.24gr.'sinidd. 1 u.33gr.'sav. 11 u. 37 gr. 17 '8 morg.7 u. 38 's midd. 1 u. 38 gr. Staten generaal. TWEEDE KAMER. V oorloopig verslag. Ofschoon men schiereenparig de noodzakelijkheid van de herziening der op. dit stuk bestaande bepalingen erkende,, was de indruk dien dit wetsontwerp te weeg heeft gebracht, zeer verschillend. Sommige leden zagen in de.thans voorgestelde tariefswijziging bovenal begun-

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1