r 27. Donderdag 1865. OURANT. 16 Februari. Editie van Woensdag avond 8 uren. middelbui's ld Februari. "We verkeeren thans op nieuw in een toestand van schier volkomen isolement. Ook de spoorboot heeft de reis naar Tholen heden niet kunnen volbrengen. De post is heden avond eerst te half «es uren uit Bergen op Zoom vertrokken en zal dus eerst laat in den nacht hier aankomen. JJefc bestuur der Nijverbeids-vereeniging alhier heeft als proef uit Engeland ontboden en ontvangen eene hoeveelheid gezouten Amerikaansch buffelvleesch,waar van in den laatsten tijd in verschillende dagbladen en ook door ons melding is gemaakt, als zeer geschikt tot krachtig voedingsmiddel vooral, wegens zijn geringen prijs, voor de minder gegoede klassen. Naar wij verne men is de uitslag der genomen proef zoodanig, dat de verkoop dier vleeschsoort, welke zeer goed van smaak is, i3 aan te bevelen. De prijs kan evenwel, uithoofde van de belasting, niet zoo laag worden gesteld als in Engeland. Wanneer echter het wetsontwerp tot wijziging der gemeentewet, voor zooveel de plaatselijke belastingen betreft, wordt aangenomen, dan is het te verwachten dat die prijs aanmerkelijk zal kunnen wor den verlaagd, en daardoor aan menigeen de gelegenheid tot het gebruik van goed vleesch zal worden geopend, die zich thans daarvan verstoken ziet. Blijkens de bij het gemeentebestuur te Goes ontvangen opgaven zijn in den loop van 1864 in die gemeente 255 kinderen beneden de 10 jaren, 21 van 10 tot 15 jaren en 41 volwassen personen, te zamen 317 gevaccineerd; de revaccine is op 611 personen en kinderen toegepast. Aan de kinderziekte hebben dat jaar geleden 227 kinderen beneden de 15 jaren, 217 personen boven dien leeftijd, zamen 444, waarvan zijn overleden 17 patiënten beneden de 15 jaren en 14 boven dien leeftijd. Goesscle cour.) In het Park te Amsterdam heeft Maandag namiddag de buitengewone eerste algeraeene vergadering der Kanaal-maatschappij plaats gehad. Te half twee uren verscheen het voorloopig bestuur, en maakte bij monde van zijn president den heer Heshuysen, zijne veront schuldiging wegens de late opening der vergadering, een gevolg daarvan dat men eerst had moeten verifieeren, welk bedrag aandeelen in deze bijeenkomst vertegen woordigd was. Daar het gebleken was dat die som f 1,653,505 bedroeg, zijnde meer dan een tiende van het maatschappelijk kapitaal, konden de werkzaamheden een aanvang nemen. De heer Heshuysen geeft te kennen dat hij zal overgaan tot de benoeming van een bureau van stemopneming, ten einde den uitslag der stemming van een definitief bestuur, waarvoor de billetten staande deze bijeenkomst zijn ingekomen, bekend te maken. Hij verzoekt de volgende heeren deel te willen uitmaken van het bureau: de heeren Pijnappel, J. van Eeghen, J. F. Broms, baron van Hoëvell, jhr. C. Hartsen, Egidius, jhr. Rutgers van Rozenburg, Jaski, Bienfait, Burdett, Boelen en Quien. De heeren Pijnappel en Hartsen ver zoeken geëxcuseerd te worden; de overige heeren, voor zoover zij tegenwoordig zijn, nemen het mandaat aan. Daarna leest de heer Jitta een rapport voor, behel zende een overzicht van. de lotgevallen der Maatschappij spreker zegt dat zijne taak door het rapport der com missie', benoemd in de vergadering van 18 Januari jl., zeer is vereenvoudigd. Hij licht verder de handelwijze van het voorloopig bestuur toe, dat zich genoodzaaKt heeft gezien, te handelen als geschied is, daar de sub sidie van 3 millioen, door de stad Arasterdam te ver- leenen, zou verloren geweest zijn, indieu vóór 14 Maart 1865 niet met de doorgraving een begin was gemaakt. Hij deelt verder mede dat de heer Heshuysen, uit Lon den teruggekeerd, het schriftelijk bewijs heeft mede gebracht, dat de heeren Heury Lee en HeuryLeejr. geneigd zijn het aannemiags-contract a forfait van den heer Brandeis over te nemen, waaraan de heeren Lee alleen de voorwaarde verbonden hebben, dat een deel genoot hunner firma, de heer Freeman, op het terrein de uitvoerbaarheid der werken voor de uitgeloofde som zal komen beoordeelen. Het onderzoek van den heer Freeman zal nog in deze week plaats hebben. Hij wordt morgen of overmorgen hier ter stede verwacht. Spreker zegt, dat hij deze mededeeling yoor deze ver gadering bestemd had, maar dat zij door eene onbegrij pelijke onbescheidenheid, waaraan geen der leden van het bestuur schuld heeft, reeds door den druk is open baar gemaakt. Hij zegt verder dat het bestuur zich niet verantwoordelijk stelt voor de gevolgtrekkingen, welke zouden kunnen gemaakt worden uit bedoeld bericht, zoo als het is openbaar gemaakt. Uit het rapport blijkt bovendien, dat 20 aandeelhou ders, vertegenwoordigende ongeveer f266,000, bet voor loopig bestuur langs gerechtelijken weg hebben doen beteekenen, dat zij zich niet gehouden achten te storten. De namen dier inschrijvers zijn de volgende: C. Becker, Bause en Stolte, H. J. Bloemen, Bunge en Co., J. Cahen, J. Fock, C. A. von Hemert) J. Alstorphius en von Hemert, A. J. von Hemert, Hoffmann Schöffer, L. Hoyack, H. Lu- den, F. Melvil, H. Rahusen, F. van Taack Trakanen, Jacob de Vos Jzn., de Lanoy en zonen voor J. van der Vliet qq., P. de Wolf van Eik, Wurfbain en zoon en Eltzbacher en Co. Uit het rapport blijkt nog, dat het voorloopig bestuur de gestorte gelden op voordeelige wijze belegd heeft, en dat het de voorloopige kosten uit eigen fondsen heeft bestreden. Met den wensch dat het bestuur, door deze vergadering te benoemen, de zaak tot een gelukkig einde moge brengen, verklaart het voorloopig bestuur zijne betrekking neder te leggen. Nadat de heer Heshuijsen nog te kennen gegeven heeft dat in eene algemeene vergadering, uiterlijk binnen acht dagen bijeen te roepen, aan de aandeelhouders de uitslag der stemming zal bekend gemaakt worden,sluit hij deze bijeenkomst. {Handelsblad.) {Per telegraaf.) Tot directeuren van de Kanaalmaat schappij zijn benoemd de heeren Jitta, Boelen, Insinger, Honert en Heshuysen, en tot commissarissen de heeren Bonneke, Quien, van Eeghen, Heukelora, Broms, Hepner eu Bienfait. Men schrijft uit Zutphen, 10 dezer: Wij hebben nu sedert tien dagen den spoorweg, en dat die opneemt getuigen de raassa's reizigers, welke ieder oogenblik van en naar het station stroomen. De directie heeft ook het plan om een vijfden trein te laten loopen. Gemid deld worden er tusschen Arnhem en Zutphen dagelijks 500 personen vervoerd, terwijl dit getal 11. Zondag zelfs tot 900 klom. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Benoemd tot broeder der orde van den Nederlandscheu leeuw de schipper in het vaste corps dek- en onderofficieren J. de Vogel. marine. Pensioen verleend, ten bedrage van 690 'sjaars, wegens ongeschiktheid voor de zeedienst, ter zake van in en door de dienst ontstane lichaamsgebre ken, aan den len luitenant van het corps mariniers S. A. Roos. leg er. Benoemd bij het wapen der infanterie: bij het 2e regement, tot luitenant kolonel de majoor N. C. Vink- huizen, van het 7e regement; en bij het 7e regement, tot majoor de kapitein le klasse jhr. H. G. F. Leyssius, van het regement grenadiers en jagers. Op verzoek eervol ontslag uit Zr. Ms. militaire dienst verleend aan den 2en luitenant der infanterie van het leger in Nederlandsch Indië J. F. D. Engelhard, thans met verlof hier te lande. Koloniën. Volgens het algemeen overzicht van het Bataviaasch Handelsblad gisteren met de overlandmail aange komen valt er wederom bijna niets van eenig belang te melden. Van Cheribon werd het treurige bericht ontvangen van het op nieuw uitbreken der cholera, die onder de inlanders vele slachtoffers maakt. Van Sintang verneemt men het terugtrekken der opstandelingen, die nog in de nabijheid der plaats waren verzameld gebleven. De werken aan den spoorweg Saraarang-Vorstenlan den gaan goed vooruit; vrije arbeiders zijn daarvoor in overvloed te bekomen tegen goede betaling. Het is mi onwederlegbaar bewezen, dat de quaestie van den vrijen arbeid op Java, gelijk op de geheele wereld, alleen eene quaestie ran betaling is, en dat de argumenten der be- houdspartij omtrent de luiheid der Javanen en hunne onverschilligheid voor goed loon en goede behandeling, loutere verzinsels zijn geweest. Dit zal wel die partij niet beletten, dezelfde argumenten bij iedere voorko mende gelegenheid op nieuw te bezigen, maar het zal der tegenpartij het recht geven ze niet meer te beant woorden. Voor eene eerlijke rechtbank is die strijd nu uitgemaakt. Verder ontleenen wij aan de berichten uit Oost-Indië het volgende: Van eene goed ingelichte zijde wordt medegedeeld dat het vooruitzicht bestaat tot een ruimen koffieoogst in het Bonthaiusche voor het aanstaande jaar. Het is te hopen dat geene mislukking van gewas dit bericht zal logenstraffen, en bet daardoor meer en meer moge blij ken, dat aan den vruchtbaren en gunstig gelegen bodem van een groot gedeelte van Zuid-Celebes schatten te ontwoekeren zijn, als men zich hierop maar toelegt. Een ruime oogst zou kunnen strekken tot aanmoediging, om zich meer op koffieteelfc toe te leggen, welke hier beter schijnt te réusseeren dan die van suikerriet. Wordt de productie van koffie hier grooter, dan moet dit onge twijfeld gaan strekken om den handel te verlevendigen, naardien deze steeds bij de bevrachting van schepen in deze reede gebrek heeft aan zware, doch niet al te kostbare artikelen, zoo als koffie. Den 21sten verschenen voor den raad van justitie te Makasser 13 beklaagden, beschuldigd van zeeroof en moord. Bedoelde zeeroovers werden alhier aangebracht per Zr. Ms. stoomschip de Berkel, kommandant luit. ter zee le klasse H. E. Bunnink. Uit de acte van beschul diging blijkt hoofdzakelijk, dat zij zich aan zeeroof in het algemeen hebben schuldig gemaakt, en in het begin der maand Mei van dat jaar de prauw van zekeren Si-Labakkan, een volgeling van den sultan van Goenoeg Tabor, aan de oostkust van Borneo, des nachts hebben afgeloopen, waarbij genoemde Si-Labakkan werd ver moord. Het onderzoek in deze «aak heeft vier dagen aangehouden. De officier van justitie heeft bij zijn requisitoir de schuldigverklaring van al de beklaagden en tegen allen de doodstraf geöischt. Ten bewijze dat zij niet veel minder schijnen te verwachten, kan dienen dat zij getracht hebben, om bij deze terechtzitting, op een teeken van hun hoofd Madjoe Loemie, zich van de stukken van overtuiging, bestaande uit pieken enz., die ter tafel gebracht waren, meester te raakeu, ten einde hiermede op de leden van den raad aan te vallen. Door tegenwoordigheid van geest van president en leden, is hun dit evenwel mislukt, en zijn er schromelijke onge lukken voorkomen. Den 30sten werd uitspraak in deze zaak gedaan. Van de 13 zeeroovers zijn er 7 veroordeeld tot den dood en de zes overigen tot 20 jaren dwangarbeid in den ketting. De vice-admiraal May is den 25 December, na in zijn commandement door den schout bij-nacht Fabius te zijn opgevolgd, naar Singapore vertrokken. Gemengde berichten. Een strenge winter biedt ontegenzeggelijk den lief hebbers van het schaatsenrijden veel genot aan. Men is gewoon daarvan zoo veel en daarom ook zoo vroeg mo gelijk gebruik te maken. Dit laatste vergalt echter niet zelden de algemeene vreugde, want door onvoorzichtig heid en roekeloosheid verloor reeds menigeen op't ijs het leven, wiens dood door geliefde betrekkingen wordt betreurd. Te Oud- Zevenaar waagde een elfjarige knaap

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1