4 1 1° is In de Lek heeft zich weder zooveel drijfijs vertoond dat men voor de tweede maal het voornemen, om de schipbrug te Vreeswijk te leggen,heeft moeten opgeven, hoewel men daarmede reeds eenigszins was gevorderd. Voor de gemeenschap is dit zeer lastig. Rechtszaken. Vrijdag heeft de hooge raad der Nederlanden de baronnesse van Dedem, wed. den heer D. Pruimers, ver oordeeld tot voldoening der declaratie van kosten ten bedrage van ƒ34:7.17, namens den staat der Nederlanden, opgemaakt in het vroeger vermelde proces betreffende eene door de baronnesse ingestelde vordering tot uit betaling van rente van een bij het grootboek der natio nale schuld ingeschreven kapitaal, waarin zij echter niet ontvankelijk is verklaard. Bovendien is de baronesse Vrijdag door den hoogen raad veroordeeld tot betaling eener som van 48.67, zijnde het bedrag der kosten op de verevening dezer declaratie gevallen. i Gememg.de berichten. Dezer dagen is in verschillende dagbladen gemeld dat eeii Vlaamsche vrouw een kind met twee hoofden ter we reld heeft gebracht. In de Spectator deelt Flanor hier omtrent als nader bericht mede dat de Belgische minister van binnenlandsche zaken van staatswege dit kind zal doen opvoeden en het eene hoofd Vlaamsch, het andere Fransch zal loeren spreken. Een photograaf te Lyon, Garcin, ging met zijn toestel naar een naburig landgoed, om daar eenige pun ten op te nemen. Juist had hij zijn hoofd weder onder den doek verborgen, toen hij eene hand op zijn schouder voelde leggen. Het was die van den jachtopziener. „Uw naam." „Garcin." „Uwe acte." „Ik jaag niet." „Wat! niet jagen, en dat kanon dan?" Bij die woor den wees hij op het toestel van den photograaf. Deze barstte in een schaterend lachen uit. „Dat is voor de photografie (faute a graphie)." „De fout van wien ge wilt," antwoordde de veldwachter, „ik maak proces verbaal op." Hij deed dit en constateerde dat Garcin met een klein kanon op de vogeltjes schoot. Hierop beval hij den photograaf hem te volgen naar den maire. Men kan zich voorstellen wat er plaats had toen hij voor dezen gebracht werd. Maar de veldwachter wilde zijn ongelijk nog niet erkennen voor hij een afbeeldsel zag door Garcin vervaardigd, waarop zijn eigen hoofd achtereen boom te zien was, zoo als bij den photograaf had beloerd, wachtende op het schot, dat niet kwa^m. Op nieuw is er te Parijs van de verwijzing der jongste verkiezingen voor den kerkeraad der hervormde gemeente naar den raad van state sprake. Dezer dagen namelijk heeft het consistorie, met afwijzing der talrijke daarbij ingekomen protesten, en inzonderheid van die der predikanten Paschoud, Coquerel en Montandon, de joagste verkiezingen goedgekeurd. Naar Engeland wordt jaarlijks voor p. m. 18,000 p. st. menachenhaar verzonden, dat aldaar voornamelijk tot het vervaardigen van haartoeren gebezigd wordt. Uit Frankrijk, Noord-Duitschiand en Italië komen de groot ste verzendingen. Oostenrijk en België leveren weinig op. De prijs van het haar wisselt van 4 tot 30 sh. het pond voor gewone qualiteit; voor fijnere soorten wordt tot 80 sh. besteed. Uit Madrid wordt gemeld dat de tegenwoordige keizerin van Frankrijk voor het hoogste gerechtshof al daar onlangs eene procedure heeft verloren, sinds jaren aanhangig. Het betrof het recht op den titel van gravin van Miranda, waaraan zeer uitgebreide bezittingen zijn verbonden. Hare tegenpartij in deze procedure was de familie Malpica, te wier voordeele deze zaak werd uitgewezen. Woensdag namiddag ontstond te Birmingham een algemeene schrik, op het bericht dat een tak van het oude kanaal bij Sobo buiten zijne oevers was getreden, waardoor de geheele omtrek van die plaats en Hockley onder water liep. Spoedig zag men dit bericht bevestigd en het eerste gevolg van (lit ongeval was dat een groot gedeelte van den westelijken spoorweg overstroomde. Ofschoon dadelijk alle mogelijke maatregelen werden genomen, kwam evenwel het water met zulk eene kracht- opzetten, dat niet alleen aan den spoorweg, maar ook aan een aantal particuliere eigendommen eene aanmer kelijke schade is toegebracht. Bij de afzending van dit bericht was het water weder gezakt. Voor een paar dagen werd uit het huis van bewa ring te Weeneu een lijk vervoerd; eene prachtige koets, bespannen met vier rijk getuigde paarden, werd tot dat einde gebezigd. De overledene was de prinses Rosine Radziwill, welke kort daarna in het familiegraf hare laatste rustplaats vond, derwaarts door niemant gevolgd dan door hare beide zonen de prinsen Ludwigen Sergius, hare dochter en echtgenoot, den baron von Korwin. De ongelukkige prinses was van burgerlijke afkomst, eene dochter namelijk van den heer HiittI, in leven eigenaar van het hotel Zum rothen Hahn teWeenen, alwaar de prins Radziwill in 1840 daar logeerende, plotseling zeer zwaar ziek werd. Uit dankbaarheid voor de liefderijke zorg en verpleging, welke hij aldaar had ondervonden, waaraan hij het behoud van zijn leven te danken had, werd hij meer en meer aan die familie gehecht, en trad weldra met de dochter des heeren Hüttl in den echt. Slechts weinige jaren later moest de prins Radziwill naar een gesticht voor krankzinnigen worden overgebracht; een zware val had hem het gebruik zijner verstandelijke vermogens doen verliezen. Bij zijn spoedig daarop ge volgd overlijden, bleef zij in het bezit vau aanzienlijke goederen, die echter te zwaar belast waren, om baar uit de netelige positie te redden waarin zij zich bevond. Hierbij kwam nog dat de lijfrente, welke zij uit Rusland van de regeering dacht te ontvangen, ten gevolge van de politieke omstandigheden in de laatste 12 maanden niet was uitbetaald, hetgeen de bezwaren derwijze had .vermeerderd, dat de prinsesf effc op zich genomen had de schulden op den boedel rustende te voldoen, in de gijzeling werd gezet. Bij haar overlijden had zij slechts den ouderdom van 46 jaren bereikt. Drie dagen na haren dood zou de termijn van gijzeling (12 maanden) verloopen zijn geweest en zij op vrije voeten zijn gesteld. Het hof van cassatie te Parijs heeft de voorziening in cassatie der „dertien" verworpen. In verband met de uitbarsting van de Etna worden op Sicilië overal aardbevingen waargenomen. In zee wordt voorts eene kolom van stoom gezien, welk ver schijnsel gewoonlijk voorafgaat aan de vorming van een zoogenaamd vulcanisch eiland. De burgerkroon den heer von Grabow door eenige Keulsche kiezers aangeboden, bestaat uit twee met een band saamverbonden eikentakken; op den band leest 1 men deze woorden„Alleen hij die staat op de rots des I rechts, staat op de rots der eer en der zegepraal. Aan den voorzitter van het huis der afgevaardigden, den heer Grabow." Op die plaatsen waar de band zich tnsschen de eikenbladen vertoont, leest men verder: „Aan de eerlijkheid, de volharding, den mannenmoed, de trouw der overtuiging, de standvastigheid, het stre- ven naar vrijheid, den kampioen des rechts, den Duit- schen zin, de liefde voor het Vaderland." Te Versailles is dezer dagen eene dame overleden mevr. de Saint-Quentin, die te Saint-Dizier,departement Hante-Marue) den 02 October 1758 geboren was, en dus den ouderdom van 106 jaren en 3 maanden bereikt heeft. 1 Het Journal des débats wijdt haar een artikel, waarin vele belangrijke bijzonderheden vermeld worden. Tot op den ouderdom van 104 jaren was zij in het volle bezit van al hare vermogens. Zij ging dagelijks uit 1 legde veel bezoeken af, ontving wederkeerig hare vrien- 1 den zeer gaarne bij zich en het gezelschap kon haar i niet te levendig zijn. Dikwijls wekte zij zelve tot vro- lijkheid op, plaatse zich aan de piano, speelde dans- muziek of zong liederen uit haren goeden tijd. Vooral wanneer haar personen voorgesteld werden, die hare kennis wenschten te maken, liet zij ze gaarne komen. Zij was uitmuntend opgevoed, wist daardoor over alles I meê te spreken, en haar conversatietoon en conversatie- tact waren bewonderenswaardig. Zij was geestig, gevat en bleefnooiteen snedig antwoord schuldig. Haar lOOsten verjaardag wilde zij godsdienstig gevierd hebben. Bij die gelegenheid werd zij in de kerk begeleid door haren zoon, een tachtigjarigen grijsaard, door den last der jaren gebogen. Bij herhaling voegde zij hem toe: „loop j dan toch zoo krom niet, men zal u voor een oud man houden." Zij was twee malen gehuwd geweest en had haren eersten man onder het schrikbewind uit de gevan genis weten te redden. Zij sloot haar eerste huwelijk op 21jarigen leeftijd, was 45 jaa^toen zij haren man verloor I bleef 9 jaren weduwe en hertrouwde 54 jaar oud zijnde, met den graaf St. Quentin, die 13 jaren later stierf, op welk tijdstip zij alzooden ouderdom van 67 jaren bereikt had; 39 jaren dus overleefde zij haren tweeden echtge noot. Sedert de laatste twee jaren was er eene merkbare verandering in haren toestand gekomen, zoo zeer zelfs dat men haar onwetend liet van den dood van haren zoon en zij zijne afwezigheid niet eens bemerkte. Zij sprak weinig meer, en leefde nog slechts als werktuigelijk. Het blad de Notion te Parijs heeft van zijn nommer vaD Woensdag slechts 40 exemplaren gedrukthet geld ontbrak om er meer te trekken. Adeline Patti zal, naar men verzekert, weldra den heer Naritzkere, een harer bloedverwanten, huwen en het tooneel verlaten. Een nienw soort van hulpmiddel bij het zakken rollen werd dezer dagen in de Parijsche omnibussen in toepassing gebracht. De voornaamste, hoewel onschul dige medewerkster, was een prachtige angorasche kat. Twee meisjes, die elkander niet schijnen te kennen en zeer ordentelijk gekleed zijn, nemen te gelijk plaats in een omnibus. Een van haar heeft de kat op de schoot. De andere begint er een gesprek over en streelt het dier, dat zich gewillig daartoe leent. Andere dames willen nu ook de kat liefkozen en deze maakt de ronde door de omnibus, maar bij het aannemen en overreiken ledigen de meisjes behendig de zakken der dames. Zij waren echter dom genoeg om hetzelfde middel een geruimen tijd toe te passen. Daardoor liepen zij in het oog en dezer dagen werden ze op heeter daad betrapt. De meisjes zijn veroordeeld; de kat is onmiddellijk op vrije pooten gesteld. Een venter in Duitschland was gewoon het platte land te doorreizen. Hij reisde dikwerf 's nachts, ondanks zijne kleine wagen, voortgetrokken door eeu oud paard, koopwaren van zeer groote waarde inhield, en dat bijna altijd zijne geldbeurs ruim gevuld was. Meermalen ver weet men hem zijne onvoorzichtigheid; hij vreesde echter geene dieven. En toch kwam hij op zekeren avond bleek en sidderend onder weg in eene herberg, alwaar hij gewoon was zich op te houden. Terwijl men zijn paard haver gaf, vertelde hij, onder het drinken van eene kan bier, wat hem wedervaren was. „De booswicht dreigde mij met een stok, zeide hij, en wel een knoes tige n stok, een echten knods." „Houd af, of ik breng u om het leven, riep ik hem toe, daarbij wijzende op mijn vuurslag, dien hij voor een pistool had aangezien." „Evenwel hebt gij groot ongelijk om 's nachts alleen en zonder wapenen te reizen," zeide de herbergier. „Ik ben niet bang, antwoordde de reiziger. De schelm is veel te angstig geweest; er bestaat thaus geen gevaar meer." Gedurende dit gesprek waren veel menschen in de herberg. Toen bet paard klaar was met eten, nam de venter afscheid van den herbei gier. Deze laatste nam hem alleen en zeide: „Wij zijn oude kennissen, ik wil u dus een goeden raad geven. Daar hebt gij een geladen pistool, neem het, men weet nooit wat er gebeuren kan.'' De venter nam het pistool, ofschoon spottenderwijze, aan, en vertrok. Op eeu kleinen afstand van de her berg bevindt zich een weg, dien hij gewoon was te voet af te leggen. Hij stapte van zijn wagen af. Eensklaps roept hem eene vreesdijke stem toe: „De beurs of het leven." De venter antwoordde: „Vervolg maar stilletjes uw weg, of anders zal ik u om het leven bréngen." „Neen, zeide de aanrander, nu zult ge me niet voor de tweede maal bedriegen, ik was zoo even in de herberg en uw vuurslag maakt mij thans niet meer bevreesd." „Verwijder u of gij zijt dood," riep de thans gewapende venter. „Geef mij uwe beurs of ik sla u dood," zeide de bandiet, zijn knuppel opheffende. Toen loste de ven ter het pistool op hem en de booswicht viel zwaar ge wond neder. De kogel had hem het sleutelbeen verbrijzeld. Reccorologisclic waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 2 ure. Februari 1865. 5 a a 3 e §d i-f a a .1 Aanmerkingen. co bC c§ 1 757.8 1.2 0.83 4 78 05 bewolkt. 6 763 6 4-6 0.88 6 24 0.0 licht bewolkt. 15 '761.3 3.4 0 84 5.56 00 bevr. be.tr. regen. 15 757.8 2.5 0 82 5 15 145 bew. buiig sneeuw. 19 j 767-7 1.2 0 80 4.58 00 bew. buiig sneeuw. 9 1776 2 02 0.73 4 04 0.0 licht bew. sneeuw. 2 i775.1 -2.4 0.74 3.42 0.1 held. heiig lichte sa. 5 Oost. 6,0 ZO I 7 i Zuid. 81 Noord. 10 NO.t.N 11W.NW Thermometerstand. llFebr.'s av. 11 u. 26 gr. 12 '8morg.7u.26gr.'smidd.l u.28gr.'sav.llu.21gr. 13 's morg.7 u. 18 's midd. 1 u. 26 gr. Gemeenteraad van Goes. Zitting van 10 Februari.Subsidie hoogcre burger school j voeding waterreservoir spoorweg; gasver lichting; rekening gildefoudseninterpellatie nala tigheid sasnieester enz. Voorzitter de heer Blaaubeen. Afwezig de heeren Soutendam, buiten de gemeente, en Pilaar, ongesteld. Geschiedt voorlezing van een brief van den minister van binnenlandsche zaken, waarin zijne excellentie uit zicht geeft op eene rijks subsidie van 7,000 jaarlijks voor de te vestigen hoogere burgerschool. Op voorstel van burgemeester en wethouders is zonder hoofdelijke stemming besloten de aangeboden subsidie van 7,000 voor voldoende te houden, om tot de vestiging van eene hoogere burgerschool in deze gemeente te besluiten. Ten gevolge van eene conferentie door burgemeester en wethouders gehouden met den heer Simons, inge nieur van den spoorweg, stellen zij voor aan den staat of de maatschappij tot exploitatie der staatsspoorwegen te vergunnen de beschikking over het water uit de vest tot voeding van een waterreservoir, bij het stationsge"

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 2