OlIRANT. N0, 26. Dinsdag 1865. 14 Februari. Editie van Maandag avond 8 uren. middelbiu-g 13 Februari. De stoomboot, heden morgen te 8J uren van Rotter dam afgevaren, is te 5 uren hier aangekomen. Tot aan 'tZijpcvertoon.de zich veel dryfijs, hoezeer de boot daar van niet veel last heeft gehad. De dienst is echter weder tot nadere aankondiging gestaakt. Door de Provinciale geneeskundige commissie in Zeeland zijn geëxamineerd en bevorderd: de heer G. C. Schilham tot plattelands heelmeesterde hoeren P. I. van Dam en I. C. 0. de Bats tot stedelijke vroed- meesters en plattelands heelmeesters. Wij ontvingen 11. Zaturdag een open brief, geschreven door den heer Jac. de Kanter, werkend lid der zang- vereeniging: „tot Oefening en Uitspanning", naar aan leiding van hetgeen hij noemt onze beoordeeling van de laatste soirée dier vereeniging. De strekking van dat schrijven is aan het publiek te doen weten dat wij aan een dilettant en twee artistes, naar zijne meening, te weinig lof hebben toegekend. Eerstgenoemden zouden wij slechts wegens de vervulling van een gedeelte zijner taak geprezen hebben, waar dit de gansche taak had moeten gelden. Aan de eene artiste zouden wij niet „die warme on onverdeelde hulde hebben gebracht" waarop haar dien avond bewezene diensten aanspraak gaven jegens de andere zouden wij zelfs onrechtvaardig ge weest zijn. Dit zijn nu van die zaken waarover men lang twisten kan, maar waarover wij nooit twisten willen. Ieder toch Ontvangt zijne indrukken op verschillende wijze en ieder heeft ook de bevoegdheid die anderen mede te dcelen. Vooral over zaken van kunst zullen nooit zelfs niet bij een streven naar de meest mogelijke objectiviteit twee personen volkomen eenstemmig oordcelen. Wanneer wij de Middelburgsche concerten bespreken, hebben wij geen ander oogmerk dan den indruk weer te geven dien de uitvoering op ons gemaakt heeft, en daar van laten wij ons niet terughouden wanneer onze beschou wing waaraan de heer de Kanter den zeer verkeerden naam van „7floaW-//<?critick"geeft—nog iets anders behel zen moet dan de uiting van onverdeeld enthusiasme. Mocht zelfs onze briefschrijver meteen of meer zijner muzikale vrienden het als een gebrek aan eerbied jegens het gevestigd muzikaal gezag beschouwen, of mogelijk wel wie zal hot ons zeggen? er lëse-mnjesté inzien, indien onze artikelen iets anders bevatten dan een onder woorden gebracht reusachtig uitrocpingsteeken voor wezenlijke verdienste, dan zullen wij ons dit laten welgevallen. Gaarne geven wij echter den heer de Kanter wien wij geenszins de bevoegdheid willen ontzeg gen van over muzikale uitvoeringen zijn gevoelen uit te spreken, in het midden latende of hij als werkend lid der Zangvereeniging minder dan wij gevaar loopt tot eenzijdigheid te vervallen de verzekering, dat tel kens als hij ons zijne zienswijze in schrift of druk mede deeltal moge hij ons nooit tot tegenspraak uitlokken hij ons onder zijne aandachtigste en welwillendste lezers zal kunnen rangschikken. Al willen wij nu aan onze berichten betrekkelijk de concerten geen grootere waarde toekennen dan die van vluchtige indrukken, zoo was het ons toch niet onge vallig te vernemen en hoewel de oefeningen van „Kunstliefde" niet in den volsten zin van het woord publiek zijn, zal toch wel n.iemant eenige onbeschei denheid zien in deze mededceling dat de directeur van het muziekgezelschap „Uit Kunstliefde" op de bij eenkomst van 11. Donderdag het noodig oordeelde bij herhaling den leden van het orchest aan te bevelen van vooral op cressendo's en decressendo's acht te geven, opdat men tot geene aanmerkingen in het openbaar des wegens mocht aanleiding geven. Er ligt in die woorden, meenen wij, een bewijs dat ook de orehest-directeur aan dit punt gcene geringe waarde toekent. De kamer van koophandel en fabrieken te Schoon hoven heeft hare adhaesie betuigd aan bet adres over de zegelwet door de kamer van koophandel te Dordrecht tot de tweede kamer der staten-generaal gericht. Zij heeft daarbij de kamer in overweging gegeven, of, wan neer de dagbladen van zegel worden vrijgesteld, het niet i.n het belang der sfjjütjdst zou zijn, he{ zegel voor advertentiën te behouden, ten miuste voor die van geboorte, huwelijk, overlijden en dergelijke, 11 wijl, naar hare meening, het plaatsen daarvan als weelde kan worden beschouwd. Vrijdag avond is ten huize van mr. van Nierop te Am sterdam eene groote bijeenkomst gehouden van deelne mers in de Amsterdamsche Kanaal-maatschappij. Deze bijeenkomst bestond uit chefs van groote handelshuizen en had ten doel te overleggen of het belang der zaak eischt de maatschappij verder te steunen door storting, enz. Algemeen was het gevoelen, dat de maatschappij geen levensvatbaarheid racer bezit en dat er geene ver plichting bestaat onder deze omstandigheden kapitaal te storten in eene maatschappij, die men in het belang der doorgraving wenscht te zien eindigen. Het besluit is geweest, aan de directie bij exploit aan te zeggen, dat men zich met het oog op het prospectus noch zedelijk noch rechtskundig tot storting gehouden acht, daar, indien men wijst op de enkele voorwaarde van deelne ming, het kapitaal van 15 millioen moet zijn genomen, terwijl, indien gewezen wordt op het aan de voorwaarde voorafgaande bericht, zoowel de aannemer als de aan zienlijke waarborgen ontbreken. Men heeft bij deze ge legenheid den wensch ter sprake gebracht, dat men met het oog op den termijn van 14 Maart geen dag verzuime de maatschappij los lo latch, u de regeeriiig te verzoe ken om des noods na kort beraad met het gemeentebe stuur van Amsterdam eene kanaalwet voor te dragen, die als eene andere paleiswet binnen veertien dagen zou kunncD zijn afgekondigd. Die kanaalwet zoueensluidend moeten zijn met art. 2 der wet van 24 Januari 1868, be palende een waterweg voor Rotterdam, doch alleen daarvan verschillende, dat de gemeente Amsterdam bij drage bijv. een derde of zes millioen. Wij deelcn het bovenstaande bericht mede, zoo als het ons is toegezonden. Ten ernstigste meenen wij echter tegen het volgen van den daarin aangewezen weg te moeten waarschuwen. Zij die inderdaad het kanaal wen- schen, moeten krachtig samenwerken ten einde de tegen woordige maatschappij te behouden en daartoe aan het hoofd der kanaal-maatschappij een bestuur plaatsen, dat op bet vertrouwen der aandeelhouders aanspraak mag maken. Door anders te handelen stelt men zich naar onze overtuiging aan de grootste teleurstellingen bloot. {Handelsblad.) Er loopt te Nijmegen een gerucht, dat de regeering aan het bestuur dier stad zou voorgesteld hebben de inzakking aan de kade te herstellen, tegen guarantie der veer- en kadegelden voor de 50 eerstvolgende jaren. In dien dit gerucht waarheid behelst, ziet men niet zonder bezorgdheid het besluit van het bestuur tegemoet, dewyl eene dergelijke guarantie een middel in de hand zou geven, om de overbrugging, die toch eens zal moeten komen, voor onbepaalden tijd uit te stellen. (Arn/i.cour.) Men lee3t in het Dagblad van Znid-Holland en 's Gravenhage „Naar wij vernemen is door een aanzienlijk getal werk lieden in verschillende fabrieken van ijzerwerken in Nederland, met name uit Amsterdam, Leiden, 'sHage, Delft en Schiedam, een adres aan Z. M. den koning in gediend, waarin zij hunne donkere vooruitzichten schet sen, als gevolg van den in den laatsten tijd iu toepassing gebrachten maatregel van overdreven vrije mededinging, zoowel buiten als in bet land, naar openbare werken. Het gevolg daarvan is, zeggen de adressanten, dat bijna al hetgeen, wat hier in Nederland wordt aanbesteed in hun vak, aan buitenlanders wordt gegund. De arbeid aan de fabrieken wordt daardoor natuurlijk telkens min der en hierdoor worden bij gevolg ook de inkomsten der werklieden aan de fabrieken bekort, die, voor het meerendeel vaders en hoofden van talrijke huisgezinnen, niet meer in staat zijn hun gezin te onderhouden. Over tuigd van de vaderlijke gezindheid des konings jegens al zijne onderdanen en niet het minst jegens den werk man, die bloed en goed voor zijn beminden vorst veil 'heeft,hebben die werklieden zich tot den koning gewenjl, om door zijne goede zorgen leniging van hunne ellende te erlangen. Zij hopen dat paal en perk worde gesteld aan die overdreven concurrentie, waardoor hun het weinige, dat zij nog verdienen, geheel wordt ontnomen. Naar men zegt heeft nagenoeg een twee duizendtal werk lieden dit adres onderteekend." Men verlieze hierbij niet uit het oog dat het steeds een der geliefkoosde middelen is van zekere partij de min onwikkelde volksklasse door verkeerde begrippen om trent maatschappelijke vraagstukken op het dwaalspoor te brengen en haar als werktuig tot allerlei berispelijke demonstration te bezigen. Men schrijft uit Iloogeveen aan het Utrechtsch dag blad „Onder de punten van behandeling op het landhuishou- knndig congres, hetwelk dit jaar <e Assen zal worden gehouden, kan de nieuwe kunstmatige turfbereiding eene belangrijke plaats innemen. „Men wil dan ook weten, dat de maatschappij die te Twenthe zoodanige bereiding op groote schaal zal doen plaats hebben, de gelegenheid wil benuttigen, om op het congres het publiek daarmede bekend te maken en haar fabrikaat zoo een gunstige ontvangst voor te bereiden. „Ook van de Smilde zullen gewis monsters turf ter be zichtiging voor de congresleden worden gedeponeerd, terwijl de heer Rahden, uit deze gemeente, wiens fabri kaat reeds gunstig bekend is, het zijne zal doen, om de aandacht des publieks op deze hoogst belangrijke indu- striëele ondernemingen te vestigen. „Zijn wij goed ingelicht, dan zullen ettelijke Drentsche verveeners, op kleine schaal, proeven nemen, ten einde bij gelukkig resultaat, meer in 't groot te werken. „Voor het grootst mogelijk kapitaal is hier yeen genoeg." Benocmhtgen en beshiiteii. ridderorden. Vergunning verleend aan F. J. Behr, commissaris van polieie te ;s Gravenhage, tot het aan nemen en dragen van de versierselen der orde van St. Stanislaus 2e klasse, hem door Z. M. den keizer aller Russen geschonken. TjEgek. Op verzoek eervol ontslag uit Zr. Ms. militaire dienst verleend, met toekenning van den rang van luitenant-kolonel en van pensioen, aan den majoor der infanterie van het leger in Nederlandsch Indië K.G. Frit- zen, thans met verlof hier te lande. JfStiriHïC en leger. De luitenant ter zee le klasse G. W. C. Voorduin, laatst behoord hebbende tot het station der zeemacht te Suriname en met particuliere scheepsgelegenheid den 2 dezer in Nederland teruggekomen, is met dat tijdstip op non-activiteit gebracht. De officier van administratie 2e klasse G. H. C. van Nnys, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost- Indië en met particuliere scheepsgelegenheid in Neder land teruggekeerd, is met den 5 dezer op non-activiteit gebracht. Koloniën. Bij het departement van koloniën is, onder dagtee- kening van 31 December 1864, van Buitenzorg een bericht ontvangen, hetwelk eerst den 9 Februari 1865 te Suez was aangekomen, en dat de aankomst vermeldt van het stoomschip Zoutman. Voor het overige was er niets buitengewoons. ESfivSerberlclilen Door de bij vernieuwing ingevallen vorst is de scheep vaart in de Hollandsche binnenwateren wederom ge stremd en wordt die op de rivier de Maas ook reeds weder zeer bemoeilijkt.

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1