Ouitcntanö. onderwijs aldaar, en voorts bij de voorgenomen ontman teling der vesting, den minister van oorlog dringend te j verzoeken, dat daarbij de belangen der gemeente niet i uit het oog verloren mogen worden. Wij vernemen dat zich te Rotterdam een voorloopig comité heeft gevormd om eene maatschappij op te rich ten, welke den aanleg van eene nieuwe stad aan de overzijde der Maas van de gemeente zal kunnen overne men, wanneer deze verlangt dit werk door de particuliere nijverheid te doen uitvoeren. (JY. Rottcour.) Ëeiioemiiigeii en besluiten. marine. Bevorderd, met ingang van 1 April a., tot ingenieur le klasse bij de marine de ingenieur 2e klasse J. W. Calten, en tot ingenieur 2e klasse der adspirant- ingenieur B. W. Tideman. leger. Aan Zr. Ms. adjudant in buitengewone dienst den luitenant-generaal C. P. Schimpf, kommandant van het léger in Nederlandsch Indië, op het door hem gedaan verzoek om in den loop der maand April 1865 eervol uit Zr. Ms. militaire dieDSt te worden ontslagen, met behoud van aanspraak op pensioen, met ingang van den dag in genoemde maand waarop hij het bevel over het leger daar te lande zal nederleggen, op de meest eervolle wijze ontslag verleend uit Zr. Ms. militaire dienst, onder dankbetuiging voor de langdurige goede en trouwe j diensten door hem aan den lande bewezenen met be houd van aanspraak op pensioen. indische dienst. Op nieuw benoemd tot vice-presi dent van den raad van Nederlandsch Indië de heer mr. A.Prins, thans hier te lande, laatstelijk die waardigheid bekleed hebbende en krachtens de daartoe door Z. M. op den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië verleende machtiging, bij art. 1 van diens besluit van 5 November 1864, op de meest eervolle wijze, op zijn verzoek, uit 's lands dienst ontslagen. mjnistehleele departementen. Bevorderd tot ad- junct-commies bij het departement van binnenlandsc.be zaken de eerste klerken J.E.ErdmanEz.en P.P. Saraber. Herknicuirs. De kerkeraad der Nederduitsche hervormde gemeente te Groningen heeft uit het vroeger opgemaakte drietal predikanten, ter vervulling der vacature ontstaan door het emeritaat van den heer M. A. Atnshoff, beroepen dr, W. H. Kryth, predikant te Berkel en Rodenrijs. JBfirine ess leger. Het oorlogsstoomschip „Citadel van Antwerpen," waaraan eenige herstellingen moeten gedaan worden, ligt teVlissingen gereed voor de groote kap der marine werf, om op de sleephelling gehaald te worden. De luitenant ter zee le klasse C. A. L. H. baron van Heeckeren, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis en als kommandant gedetacheerd op het oefeningsvaartuig Claudius Civilis, wordt met deu laatsten Maart aanstaande op non-activiteit gebracht en met den eersten April daaraanvolgende vervangen door den luitenant ter zee le klasse C. T. Hackstroh, thans non-actief. Het aantal opengestelde plaatsen als kndetaan de Koninklijke militaire academie is voor het jaar 1865 bepaald als volgt: voor de dienst hier te lande: voor de infanterie 20, cavallerie 2, artillerie 10, en genie 3. Voor de dienst in Oost-Indië: voor de infanterie 17, cavallerie 2, artillerie 8 en genie 1. Voor de dienst in West-Indië: voor de infanterie 1 en voor de artillerie 1. Bijaldien eenige voor de dienst hier te lande openge stelde plaatsen niet mochten worden vervuld, zal het getal plaatsen voor de infanterie in Oost-Indië tot 25 kunnen worden gebracht. 'Recïits'/.aken» Het provinciaal gerechtshof in Znid nolland, tweede kamer, heeft Donderdag uitspraak gedaan in de zaak van den minister van financiën tegen D. van Franken- huijzen, te Montfoort. Het hof heeft laatstgeraekle schuldig verklaard aan het wanbedrijf, van het als belastingschuldigenaar den 6en grondslag der belasting op het personeel verkorten der verschuldigde belasting, door zich niet, of door valsche en onvolledige opgave, niet behoorlijk van zijne verplichting ten aanzien van eene der ter zake voorschreven gevorderde aangifte te hebben gekweten. Hij had gebruikt 2 paarden 3e klasse le soort, terwijl bij slechts 1 paard in de 4e klasse had aangegeven. Het bof heeft hem te dier zake veroordeeld tot betaling eener geldboete gelijkstaande aan bet vijf voudig bedrag der door hem gesloken belasting over het volle jaar in hoofdsom 17) en opcenten (ƒ8.75) en alzoo ter somme van 128.77 J, onverminderd zijne ver plichting tot betaling der door hem geslokene belasting over een vol jaar en voorts in de kosten der bekeuring en der rechtsvervolging, met uitzondering alleen van die kosten, welke bij arrest van den hoogen raad van 27 September 1864 zijn gebracht ten laste der admini stratie,* boete en kosten invorderbaar by lijfsdwang. Gemengde toedachten. Te Groningen is het ijs zoo sterk dat het met paard en slede wordt bereden. Deze week hadden een drietal hardrijderijen op schaatsen plaats. Bij de tentoonstelling van schilderijen en kunst werken der galerij Pourtalès, die te Parijs verkocht wordt, zijn een voorwerp van gesneden ivoor en een Florentijnsche beker gestolen. Nauwlijks had men het verdwijnen van beide voorwerpen bespeurd, of de deuren werden gesloten en alle aanwezigen moesten een onder zoek ondergaan. De dief was evenwel reeds verdwenen. Er bestaat alle grond voor het vermoeden dat de schul dige een dier hartstochtelijke liefhebbers van antiqui teiten is, die zelfs voor geene misdaad terugdeinzen, om zich in het bezit van Ben begeerd voorwerp te stellen, wanneer het niet te koop is, of indien zij de middelen niet bezitten om het te koopen, wanneer het in veiling komt. Men schrijft uit GroningenDe smokkelarij van gedistilleerd in onze grensplaatsjes en in die van Drenthe wordt steeds voortgezet, maar ook het toezicht wordt scherper, zooals blijkt uit de aanhalingen die er .gedurig plaats hebben. Was de Hanoversche jenever of „foezel" zooals men dien met zekere verachting noemt, beter van qualiteit, dan zou de trek om te sluiken nog grooter zijn. De voorloop echter die uit Hanover gesmokkeld wordt, is van 158 pet. en dus zóo niet drinkbaar. Zij kan eene geduchte aanlenging velen, en dat geeft eene winst die verleidt om eenig gevaar te wagen. De jenever toch dien men hier gewoonlijk drinkt, is niet sterker dan 96 pet. Een der ijsbeeren, zich bevindende in den zoölogi- schen tuin te Keulen, is jl. maandag overleden, ten ge- volge van een hevigen aanval van jicht, waaraan het kolossale dier 14 dagen had geleden. Men wil dat de Engelsche bank het plan zou koes teren om eene maatschappij op te richten met een kapi taal van 12,000,000 p. st., welke zou trachten de concessie te verwerven tot exploitatie der mijnen van Mexico. Voorts wordt gezegd, dat een zekere heer Gwin reeds vroeger eene zoodanige concessie heeft verkregen. Ji. Maandag nacht heeft in den jnwelierswinkel van den heer John Walker in Coruhill een diefstal ten be- loope van ruim 6000 p. st. plaats gehad, in weerwil dat de winkel van alle kanten met ijzer was bekleed, en de kleinoodiën in eene stevige brandkast waren geborgen. Ook te Manchester hebben dieven bij den juwelier Howard voor eene waarde van nagenoeg 3000 p. st. gestolen; zeven jaren geleden had in laatstgenoemden winkel insgelijks een belangrijke diefstal plaats gehad. Onlangs had te Wolverhampton een Engelschman zijne vrouw en drie lieve kinderen verkocht voor de som van 150 p. st. aan een Amerikaan, die vervolgens naar New-York zoude vertrekken. Dezer dagen, voor dat men een zeehaven had bereikt, kwam de berouw gevoelende vrouw bij haren eersten echtgenoot terug, op de hielen gevolgd door den Yankee. Na veel over en weder kibbe len, kwam men overeen, dat de Amerikaan nog 50 p. st. zou geven, om de vrouw ditmaal voor goed in eigen dom te kunnen behouden. Om zeker van zijne zaak te wezen, had hij bepaald dat hij het surplus zou betalen op het oogenblik dat de spoortrein het station verliet. Toen alle vijf goed en wel in den wagen waren gezeten en de trein in beweging kwam, reikte de Amerikaan den Engelschman een bankbillet toe, dat bleek een van 5 p. st. in plaats van 50 p. st. te wezen. De Engelsch man, die zich niet liet verschalken, seinde naar Birming ham dat men het volkje zou aanhouden en vertrok vervolgens met den exprestrein zelf naar die stad, waar hij zijne vrienden dan ook terugvond, onder bewaking van de policie. De Amerikaan zeide, dat hij eene vergis sing bij de betaling had begaan en stelde mitsdien den Brit nog 45 p. st. ter hand. Daarop scheidden beide partijen welgemoed. De Moniteur van Peking bevat een bericht van de Chineesche regeering over ;het beteugelen van den op stand, hetwelk met de volgende woorden eindigt: „Aan de goden moet dank geofferd worden voor de hulp, die zij ons verleend hebben, het ministerie van eeredienst moet derhalve een onderzoek instellen, welke dienst elke afzonderlijke god heeft verleend, en ons daarover rapport uitbrengen." Een der Parijsche dagbladcorrespondenten' be schrijft het paardenvleesch-banquet, dat Maandag in het Grand Hotel heeft plaats gehad, aldus: Wanneer ik u mededeel dat ik aan dit feestmaal deelgenomen heb, dan hoop ik daardoor mijne aanstelling als correspondent van uw blad niet te verliezen; het gebruik van paardeu- vleesch moge u afschuwelijk toeschijnen, ik heb het des niettemin van mijn plicht geacht persoonlijk te onder zoeken wat er van de zaak is en zoo nam ik met 150 anderen Maandag namiddag deel aan het banquet in het Grand Hó tel. Daar werd ons, onder meer andere lekker nijen voorgediend: Cheval en boeuf a li modeCheval en hachisCulolle de cheval bouillie garnie de choux, filets de Gheval bigorrês en patés de foie de Cheval aux ^v^.v.Welnu, dat alles beeft mij tamelijk goed gesmaakt nadat de eerste afkeer overwonnen was, en het ia mij ook zeer goed bekomen. Vooral de soep was zeer lekker; ik geloof dat de grootste fijnproever geen verschil zou kunnen waarnemen tnsschen ruudersoep en paardensoep. Men had ons evenwel in zeker opzicht een leelijke poets gespeeld. We dachten namelijk allen dat men ous althans voor deze feestelijke gelegenheid fiksche, gezonde, krachtige en jonge paarden te eten had gegevenin die illusie bleven we tot aan het dessert en dus tot aan de toasten. Daaruit vernamen wij en ik werd er bijna ongesteld van dat de directie een grooteu slag had willen slaan en ons daarom op oude knollen onthaald had. Het duurste paard bad 40 francs gekost, de ove rigen 30 en 18 francs. Het paard dat 18 francs had gekost zoo deelde men ons mede had den eerbied- waardigen ouderdom van drie en twintig jaren bereikt en was zoo mager dat de ribben door den huid staken. De overige paarden waren iets vetter maar het jongste was den ouderdom van veertien jaren lang gepasseerd. Ontvang, voor zoo ver ge er belang in stelt, de verzeke ring, dat ik een geheele flesch Bourgogne moest ledigen voor ik eenigermate vrede kou hebben met het denk beeld van een deel van dien drie en twintig-jarigen rozi- nant in mij opgenomen te hebbenEn toch, 't was van mijne zijde niets dan vooroordeel, daar al de schotels waarlijk goed smaakten en niet in het minst de filets de cheval, die men, met de noodige verbeeldingskracht toegenist, voor reevleesch had kunnen nuttigen. Onder de vele toasten die bij deze gelegenheid werden inge steld, verdient een eene bijzondere vermelding; het was een ware paardentoast, want hij duurde wel een half uur; de geëerde spreker was de heer Quatrefages, lid van de academie, vice-president van de maatschappij van acclimatatie en president van de tafel. Daarbij werd in hoofdzaak hulde gebracht aan den heer Albert Ge- offroy Saint-Ililaire, den grooten voorstander van het paardenvleesch-eten, terwijl men er tevens uit kon lee- ren dat jaarlijks 50 millioeu kilo paarden vleesch in Europa aan den vilder nutteloos worden prijs gegeven, in plaats van de étalage van den vleeschhouwer te sieren. TherinoiHCtersiand. lOFebr.'s av. 11 u. 24 gr. 11 's morg.7 u. 18 'smidd. 1 u. 26 gr. Algemecsa overaicïit. In de Spaansche cortes heeft zich, bij gelegenheid eener discussie over de inning der belastingen, een zon derling incident voorgedaan, waarbij zeer ongunstige bijzonderheden betrekkelijk den financiëelen toestand aan het licht zijn gekomen. De staat der geldmiddelen was een zoodanige dat de vorige bewindslieden er van lieverlede toe gebracht waren de gedwongen leening in het leven te roepen en het tegenwoordige bestuur zich genoodzaakt 2ag denzelfden weg te volgen,- De minister van financiën toonde het onvermijdelijne van dezen maatregel aan, doch wierp tevens de geheele ver antwoordelijkheid op zijn voorganger,den heer Salaverria, die de meest buitengewone hulpmiddelen had uitgeput- De heer Salaverria trachtte nu door een allerzonderlingst middel deze openlijke beschuldiging van zich af te werpen en die wederkeerig op zijn opvolger te doen nederkomen. Hij beweerde namelijk dat men alle kunst middelen die thans beproefd zullen moeten worden, aau den tegenwoordigen minister van financiën te wijten heeft, daar deze elke leening onmogelijk gemaakt heeft door den elleudigen staat der schatkist bloot te leggen en daardoor de kapitalisten van het deelnemen aan verdere financiöele maatregelen af te schrikken. Aan het gemeentebestuur van Florence, hetwelk in den morgen van 5 dezer bij koning Victor Emmanuel ontvangen werd, betuigde deze zijne tevredenheid over de blijken van welwillendheid die bij zijne aankomst door de geheele bevolking jegens hem was aan den dag gelegd. Hij besprak de bedroevende gebeurtenissen die zijn vertrek uit Turijn waren voorafgegaan en voegde er bij dat, naar hij vertrouwde, de door hem zoozeer ge liefde bevolking van Florence hem de smarten en teleur stellingen zouden vergoeden welke hij in den laatsten tijd te Turijn ondervonden had.

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 2