ODRANT. N0, 25. Zondag 1865. 12 Februari. Editie ran Zaturdag avond 8 uren. middelburg 11 Februari. De hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus alhier werd heden, door eene toespraak van den inspecteur van het middelbaar onderwijs in Znid-Holland, Noord- Holland en Zeeland, welke door den directeur der inrichting beantwoord werd, op plechtige wijze geopend, in tegenwoordigheid van een groot aantal genoodigden. De aanvang der lessen zal naar wij vernemen over een tiental dagen met ruim 80 leerlingen plaats hebben. Het verslag betreffende den aanleg der staatsspoor wegen van 1 Juli tot 1 Januari 1865, in de Staatscourant van 3 dezer medegedeeld, bevat (behalve het weinige wat wij betrekkelijk de sectie GoesVlissingen in ons nominer van 11. Zondag hebben medegedeeld) het vol gende omtrent de geheele lijn Roosendaal—Vlissingen Sectie Roosendaal—Woensdrecht. „De regeling betreffende de inrichting en het gebruik van het station Roosendaal voor gemeenschappelijke dienst met de Antvverpen-Rotterdamsche spoorwegmaat schappij werd door bijzondere omstandigheden vertraagd. De onderhandeling zal eerstdaags wordeu hervat. „Zoo als reeds in het vorig verslag is vermeld, werd met de betrokken eigenaren voor het gedeelte Bergen op ZoomWoensdrecht, twee uitgezonderd, omtrent den afstand van hnnnen grond in der minne overeengeko men. Die twee eigenaren zijn echter later toegetreden, zoodat nu de onteigening voor dit gedeelte als geëindigd kan worden beschouwd. „De uitvoering der werken voor den spoorweg van Bergen op Zoom tot Woensdrecht, volgens bestek no. 88, is daardoor over de geheele lengte der baan kunnen voortgezet worden. De weg is in den Prins-Karei- en in den Caterspolder gedeeltelijk en in den Augustapolder geheel tot de bepaalde hoogte opgeworpen. Tusschen de ontgraving onder de stalen wegbrug in den provincialen weg van Bergen op Zoom naar Antwerpen en de ophoo ging in den Caterspolder wordt de grond over een afstand van 6000 el over hulpspoor met eene locomotief vervoerd. De steencn duiker in den Augustapolder is voltooid. Voor de ijzeren buis in den Caterspolder is de beheiing aangevangen." Sectie WoensdrechtGoes. „De aankoop van eigendommen, benoodigd voor dit gedeelte, werd met gunstig gevolg voortgezet. Verschei dene overeenkomsten werden opgemaakt en goedge keurd, waardoor het werk volgens bestek no. 115, bevat tende liet maken van de aardebaan en de kunstwerken benevens de levering van eenigen ballast, geregeld kon worden voortgezet. Voor dit gedeelte, geheel lang 26,600 cl, zijn de eigendommen over eene lengte van 21,000 el aangekocht en is de aardebaan over eene lengte van 14,500 el afgewerkt. De nog ter onteigening over blijvende perceelen liggen meerendeels in de gemeenten Kloetinge, Sehorc en Krabbendijke. „Met uitzondering van de kleine bruggen in de Schui tenvaart en over de hoofd watering der Breede Watering en van den duiker in den eersten polder der Nederland- 8che landaanwinning-maatschappij, zijn al de kunst werken op dit gedeelte voltooid. De meeste ijzeren buizen zijn gelegd; alle zijn geleverd en grootendeels op de plaats aangevoerd. „Het middenpenant voor de brug over het kanaal door Zuid-Beveland is afgewerkt; bet tusschenpenant en de landhoofden zijn zoo ver voltooid als vóór het opstellen van den plaatijzeren bovenbouw kon geschieden. Het bout voor de remraiugwerken en de wachthuisjes bij de brug is aangevoerd en met de plaatsing daarvan is een aanvang gemaakt. „Het maken en stellen van den bovenbouw dezer brug werd den 17 November aanbesteed en aangenomen door de Maatschappij John Cockcril te Seraing voor eene som van f 76,685. „Het stationsgebouw te Goes, benevens het haltegebouw KapelleBiezelinge naderen hunne voltooiing. De fun damenten voor de halten Kruiningen cn Krabbendijke zijn gelegd en tijdelijk bezwaard. Met het afwerken der dubbele brugwachterswoning wordt voortgegaan. Het meeste timmerwerk voor de haltegebouwen en arbeiders woningen ligt gereed. „Nadat door de besturen van de polders Oud-Hin- kelenoord, Nieuw-Hinkelenoord en Hoogerwerf, de eigenaren van den Caterspolder, de besturen van den Prins-Karelpolder, AugustapolderGeertruidapolder, Stadspolder van Bergen op Zoom, Theodoruspolder en Auvergnepolder, met medewerking van 's rijks water staat begrootingen van kosten wegens het verhoogen en verzwaren hunner dyken langs de Oo8ter-Schelde waren opgemaakt, werden vervolgens onderhandsche overeenkomsten gesloten, waarbij die besturen en eige naren zich onder anderen verbinden om die dijken te brengen onder het profil en op de hoogte als daarvoor is noodig geoordeeld, legen eene schadevergoeding van wege den staat, die alvorens naar de bovengenoemde begrootingen was vastgesteld. „De verhooging en verzwaring van den dijk van den Caterspolder is tot het bepaalde profil voltooid." Van hetgeen hierop volgt met betrekking tot het kanaal door Zuid-Beveland zijn de meeste bijzonderheden door de mededeelingen van onzen correspondent reeds vroeger aan onze lezers bekend geworden. We stippen er daarom slechts enkele punten van aan. De aankoop van gronden ter uitbreiding van het ter rein ter weerzijden van degroote schutsluis teHansweert, alsmede die voor de verbreuding van bet kanaal en den aanleg der opreden bij de brug in den rijksweg is voort gezet. Te Hunsweert, aan den rijksweg en aan den Bon zijweg, blijven nu nog eenige perceeleu aan te koopen, :tgeen op eerstgenoemde plaats tot nog toe is afgestuit op de te hooge eischeii van sommige eigenaars. Het gemis dier gronden zal echter de voltooiing van het kanaal niet kunuen tegenhouden. Overigens heeft de afstand tot nog toe in der minne plaats gehad. Met den raad van bestuur der Nederlandsche maat schappij tot indijking der op- en aanwassen in de Ooster-Schelde is eene act.e opgemaakt, waarbij aan die maatschappij, ingevolge de dading van 11/14 December 1860, bekrachtigd bij de wet van 19 Augustus 1861, de gronden terugkeeren, die niet voor den aanleg der kanaalwerken bleken noodig te zijn. Met het werk tot het herstellen en voltooien van de suatiesluis voor de Breede watering bewesten Yerseke nabij Hansweert werd een begin gemaakt op den 5 Sep tember. Er is eene genoegzame hoeveelheid materialen aanwezig om het werk zoodra mogelijk met kracht te kunnen voortzetten. Den 6 Juli was liet kanaal vlak tusschen den rijksweg en den Ylaakschen weg door baggeren op diepte gebracht, waarmede de voltooiing der werken volgens bestek no. 20 was afgeloopeu. In het geheel werd uit dit ge deelte 74,000 kub. el grond gebaggerd en in de weder- zijdschc dijken verwerkt. Het gedeelte van het kanaal tusschen den Kruining- schen Zanddijk en den Ylaakschen weg werd door baggeren op diepte gebracht en daarmede de wederzijd- sche kanaaldijken zooveel mogelijk onder profil gebracht. Het natte profil van het kanaal is voltooid, met uitzon dering van enkele dammen en de aansluitende gedeelten bij de sluizen. Het heien van palen voor de fundeering der sluis met de vleugels en schutkolkmuren te Hansweert is den 10 September voltooid. De fundeering der schutkolkmuren zelve werd afgewerkt. De beide sluishoofden zijn met uitzoudering van de duwperskassen tot de vereischte hoogte opgetrokken eveneens als de bazaltvleugels, schutkolkmuren cn buitenvleugels. De geheele scnut- kolk is thans voltooid, terwijl de aanaarding langs de sluis- en schutkolkmuren geregeld wordt voortgezet. Het metselwerk aan het binnensluishoofd te Wemel- diuge is tot de hoogte van 1 el boven AP. opgetrokken het verder opmetselen moest wegens de vorst worden gestaakt. De fundeering van het buitensluislioofd kan gerekend worden voltooid te zijn. De werkzaamheden aau de havendaminen en buiten haven te Hansweert werden geregeld voortgezeten onder het voorgeschreven profil gebracht; beide dammen zijn thans voltooid. De havengeul, thans tot 4.80 onder AP., moet tot G el onder AP. worden uitgediept. Aan de oost zijden der geul moet de puinglooiing tegen het slik nog worden aangebracht. Ook de werkzaamheden aan den onderbouw der brug gen over bet kanaal in den Schoorschen Zoutenweg (die den 10 Juli voor de communicatie werd opengesteld) en in den rijksweg werden onafgebroken voortgezet. Tot het maken der havendaminen en voorhaven te Werael- dinge zijn reeds de beide zinkstukken onder den west- dam gezonken en grootendeels met de daarvoor bepaalde hoeveelheid steen bestort. De verschillende aanbestedingen werden steeds door ons gemeld en kunnen dus hier met stilzwijgen worden voorbijgegaan. De Staatscourant van gisteren bevat een staat van nalatenschappen, die in het laatst van December 1862 en in den loop van 1863, ten gevolge van het overlijden of het vermist geraken van manschappen, behoord heb bende tot de koninklijke Nederlandsche marine, zijn opengevallen en, als niet opgeëischt door de erfgenamen, in bewaring van het departement van marine en van het corps mariniers zijn gebleven. Op dien staat komen onder anderen voor: Johannes Levinus Adam, zoon van Levinus Johannes Adam en Meggelina Biesheuvel, geboren alhier, matroos 3e klasse op de brik de Cachelot, den 14 Augustus 1863 overleden te Macassar, nalatende een geldelijk bedrag van/13.37; Cornell's Kulk, zoon van Jacobus Abraham Kulk en Cornelia Yerhage, geboren te Groede, 2e ziekenoppasser op het schroefstoomscbipVice-admiraal Koopman,den 17 Juli 1863 overleden te Nagasaki, nalatende een geldelijk bedrag van ƒ339.49!; Mattheus Westdorp, zoon van Cornells Westdorp en Neeltje van Tiggele, geboren te Poortvliet, lichtmatroos op de schooner Schorpioen, den 23 Juni 1863 over boord gevallen en verdronken te Paramaribo, nalatende een geldelijk bedrag van ƒ4.41!. Wegens het overlijden van zijne keizerlijke hoogheid den aartshertog Lodewijk van Oostenrijk heeft het Nederlandsch hof den lichten rouw aangenomen voor den tijd van drie dagen, welke gisteren is ingegaan. Z. M. de koning heoft bepaald dat de stembrieQes ter verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten generaal in het hoofdkiesdistrict Dokkum, den 21 Februari en bij herstemming den 7 Maart a. in te leve ren, zullen geopend worden den 23 Februari en den 9 Maart daaraanvolgende. Volgens de Landbouw-courant bedroeg de veestapel hier te lande op het einde van 1863 254,336 paarden, 1,380,579 runderen, 893,628 schapeu en 299,055 var kens, t. w.: PAARDEN. RUNDEREN. SCHAPEN. VARKENS. Noord Brabant 30,974 165,607 50,540 45,394. Gelderland 34,359 176,118 80,486 60,089. Zuid-Holland 37,038 200,134 56,028 30,535. Noord-Holland 20,350 148,517 242,605 27,435. Zeeland 23,327 53,962 36,780 19,362. Utrecht 12,452 79,537 31,848 20,252. Overijssel 16,518 116,775 31,651 23,967. Friesland 23,792 205,919 102,511 10,643. Groningen 29,445 108,644 83,370 17,884. Drenthe 11,673 64,606 114,727 18,868. Limburg. 14,408 60,760 63,082 25,126. Door den gemeenteraad van Berge n op Zoom is beslo ten, om uit haar midden eene commissie naar de residentie af te vaardigen, ten einde bij den minister van binnen- landsche zaken de medewerking van het rijk in te roepen voor de vestiging eener inrichting van middelbaar

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1