MIDDELRURGSCHE COURANT. N°- 23. Donderdag 1865. 9 Februari. <3tnranlanïr. Editie van Woensdag avond 8 uren. PUBLIEKE BESTEDING. Op Maandag den 6 Maart 1865, des namiddags te 3 uren, zullen Burgemeester en Wethouders van CATS trachten aan te besteden: Het begrinden van den weg loopende van den NoordwesteVijken hoek van den Leen- dert Abrahampolder, over den Catsche- boomdijk door den Catschepolder tot ruim- merpaal O van den Annapolder, zijnde eene lengte van 1206 el. Het bestek ligt ter lezing in de gemeentekamer, ten huize van Jan Koi.r te Cats, alsmede bij den Secretaris te Colijnsplaat, terwijl in den voormiddag van den dag der aanbesteding de verlangde aanwijzing van het werk kan verkregen worden. Cats, den 4 Februari 1865. J. H. BYBAU, Burgemeester. J. VINK, Secretaris. die beantwoording spoedig zal gereed zijn, zoodat men de behandeling van dat gewichtig wetsontwerp nog in den loop dezer zitting kan tegemoet zien. Naar men nader verneemt zijn tot leden der commis sie, dit jaar belast met het afnemen der examens voor de betrekking van commies en surnumerair der posterijen, benoemd de lieerenJ. P. Hofstede, hoofd-directeur der posterijen mr. B. van Hasselt, inspecteur der posterijen te Utrecht; C. W. baron Sweerts de Landas Wijborgh, inspecteur der posterijen te 's Gravenhage; J. A. L. F. Stelfens, directeur van het postkantoor te Roermond; R. A. W. baron van Heeckeren, directeur van het post kantoor te Doesborgh; en I. J. Doffegnies, directeur van het postkantoor te Zevenaar. Middelburg 8 Februari. Ten opzichte van de kwaadaardige keelontsteking (angina diphtheritica) wordt ons meegedeeld, dat in den laatsten tijd geeue nieuwe gevallen er van in deze gemeente zich hebben vertoond, zoodat zij kan gerekend worden op dit oogenblik te hebben opgehouden. Minder gunstig daarentegen is het gesteld met de kinderziekte, welke gedurende den winter is blijven voortbestaan, terwijl in de maand Januari 21 ziektegevallen bij het bureau van policie zijn aangegeven. Ook schijnt het ziektekarakter ernstiger geworden, daar in de genoemde maand drie zieken er aan bezweken zijn. Het programma der soirée, 11. Maandag door de zang- vereenigiug Tot oefening en uitspanning alhier gege ven, was rijk aan voortreffelijke compositiën en de uitvoe ring werd met goed succes bekroond. Wij noemen vooral in de eerste plaats Hillers Gesang der Geister iiber den Wassern en Mendelssohn's Loreley. De sopraan solo's in Das-Lied von der Glocke van Romberg werden goed opgevat en voorgedragenook de tenor was gelukkig in de uitvoering van het zoo schoon bewerkte motief „Die Leidenschaft flieht". Het hartstochtelijke karakter der Leonore in de Loreley werd door mej. Leupen redelijk goed begrepen en de moeilijke taak con amore vervuld. De voordracht van het lied „Scheiden und Leiden", van Frühn, waarin de componist zoo schoon het diep ge voelige meesterlijk uitdrukt, werd onberispelijk, met waren eenvoud, geheel in het karakter opgevat en uitge voerd; en Chopin's polonaise, voor piano met begeleiding der violoncel, werd ook met duidelijkheid, juistheid, goed genuanceerd, met een flink attonchement voorge dragen. De totaal indruk dien deze soirée op ons maakte, was alzoo een gunstige. Een wensch die bij ons opkwam naar eenige meerdere volkomenheid in de uitvoering der koren, waarin wat weinig kleur en schakeeringwas, schijnt ons echter geene onbillijke. Het gebruik toch van piano's, forto's, decrescendo's en crescendo's daar waar ze aangeteekend zijn, brengt niet weinig bij om de schoonheid der compositie recht goed te doen uit komen. Het accompagneren van compositiën van Romberg, Hiller en Mendelssohn, uitsluitend met piano-begelei ding, is eene taak die veel inspanning en oplettendheid vereischt, doch die door mevrouw Anschntz op waardige wijze vervuld werd. Naar men verzekert, houdt de regecring zich thans bezig met de beantwoording van het voorloopig verslag der tweede kamer van de staten generaal over het wets ontwerp betrekkelijk de schutterijen. Men verwacht dat Als zeker wordt gemeld dat de eerste termijn van de waarborgsom ad175,000 voorden spoorweg van Tilburg over 's Bosch, Grave naar Nijmegen, door de concessio narissen J. van de Griendt c. s.te 's Gravenhage, gestort is. Het rapport der commissie, benoemd in de bijeenkomst van inschrijvers voor de Amsterdarasche kanaal-maat schappij van 18 Januari 11., is thans voor de deelnemers verkrijgbaar gesteld. De conclusie luidt aldus: 1. Het is noodzakelijk, dat een definitief hoofdaan nemer in de plaats van den heer Brandeis optrede en dat het aanneming-contract verbeterd worde. (Volgens bl. 9 van het rapport lag het ook niet in de bedoeling van het bestuur, om de uitvoering van het werk aan den heer Brandeis toe te vertrouwen.) 2. In de statuten behoeven eenige wijzigingen te wor den gebracht, voornamelijk ten einde daarin uitdruk kelijk de gevolgen te regelen van de deelneming eens aannemers, die in aandeelen wordt betaald. Deze wijzigingen der statuten kunnen, in de onder stelling dat de te benoemen commissarissen van het recht, hun bij art. 29 der statuten gegeven, afstand zul- leu willen doen, binnen eene maand geschieden. 3. Zoodra aan de beide genoemde eischen op voldoende wijze zal zijn gevolg gegeven, 13 het wenschelijk, dat de inschrijvers door vrijwillige vervroegde storting een tiende gedeelte van het maatschappelijk kapitaal bijeen brengen. Benoemingen en besluiten. watermijnjsn. Benoemd tot adviseerend lid bij de commissie tot het nemen van proeven met watermijncn, de heer J. H. Schiifer, kapitein eerstaanwezend ingenieur te Brcskens. Gemengde 5>erleïiÉera. De commissie uit het Leidsche studentencorps, be last met de regeling van de maskerade, had aan het corps voorgesteld, de maskerade op den 14 Juni e. k. te doen plaats hebben. Bij het collegium was een schrijven ingekomen van den bijzonderen kerkeraad der Nedcr- duitsche hervormde gemeente, ora uit hoofde van het avondmaal de feestviering niet in die week te doen doorgaan. Op eene gehouden corps-vergadering is beslo ten met 108 tegen 13 stemmen in het verzoek des kerke- raads niet te treden en alzoo het voorstel der commissie aan te nemen. Omtrent den diefstal, in den nacht van 29 op 30 Januari jl., door raiddel van inwendige braak, in het bureau van den kommaudant van het huis van reclusie en tuchtiging te Leeuwarden gepleegd, is thans nader vernomen dat het ontvreemde bestaat in eene som van 1027.79^, voor het grootste gedeelte in rijkdaalders en guldens, en overigens in bankbilletten en eenige coupons een grauw zakje, inhoudende eene som van ƒ70; eenige regus van op het postkantoor ter bekoming van postwis sels gedeponeerde gelden. De heer Lowe van het observatorium te Boston in Engeland heeft in den Times medegedeeld dat in het einde van Januari verschillende aardbevingen in Enge land zijn gevoeld. Op 26 Januari werd eene aard- schudding waargenomen te Londen en Kensington-Saw; op dienzelfden dag ook te Newport in Montmouthaire. In den nacht van 26 op 27 Januari werden schokken, gevoeld te Strood, in Gloucestershire; te Cardiff, te Brighton, te Leicester en te Liverpool en wel op ver schillende uren. Eindelijk werd in den nacht van 1 op 2 Februari te 1 uur 42 minuten door den heer Lowe zelf een lichte aardschudding waargenomen, vergezeld van een dof geluid. Het was op dat oogenblik helder weder* Te Saaz in Bohemen, in de zoogenaamde IIop- en Groentestad, heeft dezer dagen, volgens oude gewoonte, bij het naderen der vasten het augurkenbal plaats gehad. Sedert onheugelijken tijd vergaderen de warmoeziers, die in zeer groote menigte in de omstreken van Saaz gevestigd zijn, des daags voor het feest van Paulus' be keering, allen in gemelde stad, tot het houden van een bal, aan het hoofd waarvan de augurkenboeren staan, dewijl deze onder de warmoeziers de voornaamste zijn. Tot koning van het bal wordt gekozen degene, die gedurende het afgeloopen jaar de grootste hoeveelheid en de beste soort augurken ter markt heeft aangevoerd. Als uiterlijk teeken zijner hooge waardigheid wordt hem met veel ceremonieel ter hand gesteld een schepter, rijksappel en eene kroon van verschillende soorten van vruchten vervaardigd. De kroon is gesneden van eene reusachtige pompoen, de rijksappel wordt gevormd door een koolraap en als schepter voert hij een prachtigen geelen wortel. Zoodra hij met den koninklijken mantel is bekleed, wordt hij in triomf door de zaal gedragen, waarbij alle augurkenboeren met schaffels, harken, spa den en mestvorken op den rug, als grootofficieren, officie ren en officianten den koning volgen. Regen, droogte, zonneschijn en warmte zijn de ministers, die den koning op fraaie aanspraken onthalen. Zijn deze gehouden, dan vangt het bal aan, dat den ganschen nacht duurt, waar bij aan de woorden „ongedwongen vrolijkheid" eene zeer uitgestrekte beteekenis wordt gegeven. Om den wille van het groote vertier aan de stad gegeven door de warmoeziers, hebben de inwoners steeds het voorbeeld gegeven van groote verdraagzaamheid. Van hoeveel belang de handel in de fijnere groentensoorten aldaar is, blijkt uit het cijfer dat de waarde der aldaar ter markt gebrachte augurken bereikt, namelijk 140,000a 160,000 fl. per jaar. De heer Dnrny te Parijs is belast met het indienen van het rapport, waarbij aan het wetgevend lichaam een krediet wordt gevraagd tot het oprichten van een leer stoel in de homoeopathie aan de medische faculteit. Voor het gerechtshof te Norfolk, in Virgiuie, stond onlangs terecht zekere Marie Louise Linder, eene Duit- sche vrouw van circa veertigjarigen leeftijd. Deze vrouw had kennis aan een soldaat, die aldaar bij het garnizoen der Noordelijken in dienst stond, doch met bart en ziel wenschte het soldatenleven vaarwel te zeggen. Op zekeren dag hierover met de genoemde Marie sprekende, vroeg hij haar, of zij 400 dollars wilde verdienen door hem in zijne ontsnapping behulpzaam te zijn. Toen zij het daaromtrent te zauien eens waren geworden, werd er afspraak gemaakt dat hij zich in een reiskoffer zou laten sluiten en dat zij dien per stoomboot als passagiers bagage naar Baltimore (een afstand van vijf uren) zou overbrengen. Van daar zou hij zich naar Chicago bege ven, om aldaar dienst te nemen en baar van het handgeld de beloofde 400 dollars ter hand te stellen. Vervolgens zou hij uit Chicago zoo spoedig mogelijk naar Canada deserteeren, waarheen zij inmiddels ook op reis zou gaan, ten einde elkander aldaar weêr aan te treffen en alsdan zamen te trouwen. Zoo gezegd, zoo gedaan. Er werd een koffer gekocht (die wegens de kleine gestalte van den soldaat niet bijzonder groot behoefde te zijn), en nadat daarin een paar gaatjes waren geboord tot den noodigen toevoer van lucht, stond weldra de koffer, met den militair er in, op de stoomboot. Onderweg, bij het passeeren van het fort Monroe, klopte zij er een paar keeren tegen aan en kreeg volgens afspraak door een zacht geklop antwoord dat hij zich nog wel bevoud. Doch bij hare aankomst te Baltimore nog eens kloppende, bleef het antwoord achterwege. Alsnu onraad vreezende, liet zij zich ten spoedigste naar een logement brengen, opende aldaar den koffer en bevond nu, dat de soldaat gestikt was. In

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1