MÏDDELBURGSCHE COURANT. N°- 22. Dinsdag 1865. 7 Februari. Editie van Maandag avond 8 ure. vernemen, reeds 86 leerlingen aangegeven, eeu getal hetwelk de verwachting van velen verre overtreft. Zoodra deze instelling in werking is zullen wij enkele punten betrekkelijk dit onderwijs nog nader bespreken. Voor het tegenwoordige bepalen wij ons tot het her stellen eener vergissing welke wij in ons nommer van 11. Zaturdag maakten. Wij spraken namelijk van de school van den heer van Sluijs alsof door deze zou worden voorzien in de bepa ling van art. 14 der wetdit is niet het geval. De gewij zigde inrichting dezer school, waartoe in de vorige maand besloten werd, vermindert de verplichting van het gemeentebestuur niet tot het oprichten eener burger dag- en avondschool, of wel alleen eener avondschool, indien door de regeering van de verplichting tot het oprichten der dagschool voor een korter of langer tijds verloop ontheffing werd verleend. De tweede volksvoorlezing in dit seizoen werd eergis teren avond, in een door het departement Middelburg der Maatschappij tot nut van 'talgemeen iu de Concert zaal belegde bijeenkomst, door den heer P. D. Koning gehouden. Hij zette daarin de behandeling voort van het de vorige maal door hem besproken onderwerp: stoom en stoomwerktuigen. Ter bevordering van duidelijkheid herhaalde de spre ker in het kort hetgeen hij de vori°-" *1 o eerste stoomwerktuigen gezegd luwt en sprak achtereen volgens over de thans niet meer in gebruik zijnde werktuigen van Savery met de daarin door Papin aangebrachte verbetering, het atmospherische stoom werktuig van Newcomen, en over de in laatstgenoemd werktuig gemaakte verbetering door Watt, bestaande in eene afzonderlijke ruimte om stoom te condenseeren. Vervolgens beschreef hij het werktuig van Papin van hooge drukking, met t.wee cylinders, verbeterd door een daaraan toegevoegde kraan, en dat van Watt, van enkele werking. Na eene verklaring van de werking van den stoom door expansie en het aantoonen van het voordeel door deze laatste verkregen, namelijk besparing van stoom en mitsdien van brandstof, en het wegnemen of voorkomen van mogelijke nadeelige gevolgen, gaf hij een beschrijving van het stoomwerktuig van dubbele werking van Watt en de daarbij voorkomende stoom- schuiven, met voorbeelden opgehelderd. Hij vestigde voorts de aandacht op een aanwezig model stoomwerk tuig van hoogere drukking, hetwelk door een machinist alhier is vervaardigd zonder gebruik te makeu van een allereerste hulpmiddel, een draaibank, en zonder ander doel dan te voldoen aan de liefhebberij voor zijn vak. De twee hoofdbestanddeelen van een stoomwerktuig: de ketel en de machine zelve, werden uitvoerig beschre ven, even als de oorzaken van het springen van stoom ketels. Gebrek aan hechtheid; onvoldoende hoeveelheid water in den ketel; het zich bevinden van vreemde zelf standigheden in het water; het opwekken van electrici- teit; het ontstaan van knalgas; desperiodaal toestand van de vochten enz. werden als zoovele oorzaken van het sprin gen opgesomd. Dat dit niet zeldzaam is toonde hij aan door een statistiek overzicht, volgens eene opgave van Fran klin's instituut, van het aantal ongelukken welke tusschen de jaren 1830—1848 in deVereenigde Staten van Amerika voorvielen. In genoemd tijdvak zijn gesprongen 198 ketels, zijnde gemiddeld 11 per jaar; daardoor verloren gemiddeldllO personen het leven enwerden 90 min of meer gewond, terwijl de veroorzaakte schade p. m. 33,000,000 gulden bedraagt. De meeste dezer ketels zijn die van stoomhooten, en wel van bijna een tiende gedeelte van de daar gebouwd wordende. Daar het dus van 't hoogste "belang is het springen van stoomketels zooveel mogelijk te voorkomen, wees de spreker op de middelen welke daartoe kunnen worden aangewend. Hij gaf daarom eene verklaring van de veiligheidstoestellen, waarmede de ketels worden voorzien, de stoom- of manometer, de zoo genaamde verklikpijp, de vlotter, de spuikraan, de veilig heids- eu luchtkleppen enz Met eene uitvoerige beschrijving van de deelen van een stoomwerktuig van hoogere drukking verduide lijkt door het in werking gebrachte bovengenoemde model-stoomwerktuig besloot de heer Koning deze lezing, welke even als de vorige door het talrijk opgeko men publiek aandachtig werd aangehoord. Het streven naar duidelijkheid van voorstelling bij den spreker was, behalve in de voordracht, ook thans weder merkbaar in de vele teekeningen, eigenhandig vervaardigde toestel len en bijgebrachte voorbeelden. Bij eene volgende gelegenheid zal eene verklaring worden gegeven van een stoomwerktuig van lage druk king in stoombooten, en van een locomotief, tot welk einde een ingezeten een model-locomotief beschikbaar zal stellen. Binnen kort zullen de aandeelen worden uitgegeven van de spoorwegmaatschappij van Lokeren over Zelzaete naar de Nederlandsehe grenzen, door welken weg, in verbinding met het kanaal van Gent naar Neuzen, voor een gedeelte van België eeue meer gemakkelijke gemeen- schap met de Schelde en de Noordzee zal worden tot stand gebracht. J tige, doch geenszins aan eene willekeurige, ter kwader trouw ondernomen en uitgevoerde arrestatie kou gedacht worden, de vrijspraak van den beklaagde gerequireerd. Het vreemde dezer conclusie tot vrijspraak in eene zaak, - door het openbaar ministerie zelf aangebracht, lichtte hij toe met de verklaring, dat hij, even als de officier bij dezerechtbank, tegen de vervolging wegens willekeurige en ter kwader trouw uitgevoerde arrestatie gestemd was doch dat de zaak voor den correctioneelen rechter was aangebracht ten verzoeke van den procureur-generaal in de provincie Friesland, die het wenschelijk achtte, dat over het al of niet bestaan van k wade trouw door den rechter eene beslissing werd genomen. Hierna bekwam de advo. caat mi*. J. Meinesz Az., als verdediger van den beklaagde het woord. Hij trachtte hoofdzakelijk te hetoogen1. dat er geene onwettige handeling was gepleegd, omdat er was ontdekking op heeter daad en de brigadier den gearresteerde verdacht hield, en omdat zelfs in polieie- overtredingen eene voorloopige aanhouding wettig is; en 2. dat, al was de aanhouding onwettig, in allen gevalle de brigadier ter goeder trouw heeft gehandeld en dat er dus geene veroordeeling kon volgen. De heer mr. A. F. Jongstra, voor de civiele partij optredende, gaf in het voorbijgaan zijne bevreemding te kennen, dat het open baar ministerie in deze zaak tot vrijspraak beeft gecon cludeerd. Hij wees er met nadruk op, dat wanneer I dergelijke arrestatiën ongestraft kunnen plaats vinden, Naar wij vernemen zal de hoofddirecteur der poste- 1 vnnWdo^n» ^!'ger in fe^a'lr 1S' rijen, de heer J. P. Hofstede, rich in de volgende'week I vl J 100It"' e0n0.SCthadeloOS- naar Brussel begeven, om met de Belgische regeering te j wlarlji? vpr„n„,Li:-JL i 3enfïe?*T",0,0n W alnii^^/. p> Gravenh.) verklaard en hem, onder aanname van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot gevangenisstraf voor Rcsioemhtsen en besluiten. marine. Met 31 Maart a. eervol ontslag verleend, ter zake van langdurige dienst, aan den heer J. A. Schmidt uit zijne betrekking van magazijnmeester der marine te Vlissingen, onder toekenning van zoodanig pensioen als waarop bij zal bevonden worden aanspraak te hebbenen in zijne plaats benoemd, met 1 April a. de heer G. B. Einwaebter Bilheimer, adjunct commies bij de directie der marine aldaar. burgemeesters. Op verzoek eervol ontslag verleend aan mr. J. P. Dronkers als burgemeester der gemeenten Neuzen en Hoek. ministerieels del'artrmenten. Pensioen verleend ten laste van den staat, ten bedrage van f 1121 'sjaars, aan den heer J. F. Leers, gewezen commies bij het voor- maligdepartement voor de zaken der hervormde eeredienst enz., en zulks met intrekking van het wachtgeld van gelijk bedrag. consulaten. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer G. Küliler, als Nederlandsch consul-generaal te Sydney voor Nieuw-Zuidwalcs, en in zijne plaats benoemd de heer J. C. Prost, thans vice-consul. Onderwijs. Volgens de schoolberichten in de Nieuwe Bijdragen voor opvoeding en onderwijs van Januari 1865, bedraagt het getal vacante scholenopenbare voor gewoon lager onderwijs 30, openbare voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs 4, gesubsidieerde bijzondere voor meer uitgebreid lager onderwijs 3. Het aantal vacante hulp onderwijzers-betrekkingen bedraagt: in Noord-Brabant 12, Gelderland 16, Zuid-Holland 5, Noord-Holland 3, Zeeland 3, Utrecht 1, Friesland 1, Overijssel 8, Gronin gen 1; terwijl in Drenthe en Liraburg geene vacaturen zijn. Rechtszaken. Den 31 Januari had te Heerenve'en onder grooten toe vloed van het publiek de behandeling plaats der zaak van dan brigadier-rijksveldwachter Scbutstal te 01de- berkoop, beschuldigd van willekeurige inbreuk op de persoonlijke vrijheid. Onderscheidene getuigen werden in deze zaak gehoord. Na afloop van het onderzoek heeft het openbaar ministerie, bij monde van den subsistuut- officier, zijne afkeuring over het gepleegde feit te kennen gegeven, maar niettemin omdat hier wel aan eene onwet den tijd van eene maand en het betalen eener schade vergoeding van ƒ12.50 aan den onwettig gearresteerde. De veroordeelde is van dit vonnis in hooger beroep gekomen. Gemengde berichten. De bekende gravin Da an er, morganatisch gehuwd geweest, gelijk men weet, met den vorigen koning van Denemarken, zal zich weldra naar Nizza begeven en al daar met zekeren graaf Selfwerstolpe, een Zweedsch heer uit een oud geslacht, in het huwelijk, treden. Men be groot haar vermogen op zeven millioen. Mevrouw Kattazzi, geboren Bonaparte-Wijse, te Parijs, heeft een nieuwen roman geschreven onder den titel „Lemariage d'une Créole." Dit werk, dat veel opzien verwekt, is in Frankrijk niet toegelaten. Volgens mededeeling van het muntcollegie zijn deels door de justitie, deels door ambtenaren bij de be lastingen, in deu omloop aangehouden valsche 50cent- stukken, zoo met de beeltenis van Z. M. Willem II, voerende sommige stukken het jaartal 1847 en andere het jaartal 1848, als met de beeltenis van Z. M. Willem III en het jaartal 1861. In de jl. Vrijdag door het Utrechtsche studenten corps gehouden vergadering is besloten om het 230jarig bestaan der Utrechtsche academie in 1866 te vieren met het houden van een gecostumeerden optocht. Tevens is eene commissie benoemd, ten einde de feesten.te regelen. In Ierland is dezer dagen eene vrouw, Mary Coghlan geheeten, overleden in den hoogen ouderdom van 103i jaar. Tot het laatste toe behield zij hare ver standelijke vermogens, en tot vóór weinige weken ging zij nog geregeld ter kerk, anderhalve mijl ver. Zij kou nog volmaakt goed zien en had zelfs geen bril noodig. Haar dood is veroorzaakt door een val. Driejaren gele den stierf een neef van deze vrouw in den ouderdom van 100 jaar. Binnen weinige dagen wordt onder de salons der Jockcyclub te Parijs een zeer groot koffiehuis geopend. De tijd is niet ver meer af dat de boulevards, van de Magdalena kerk tot aan de Porte Saint Denis, door niets anders dan koffiehuizen, schouwburgen en restauratiën bezet zullen zijn, en derhalve de uitgestrektste aaneen schakeling van zoodanige inrichtingen in Europa zullen opleveren.

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1