langde tijdelijke of provisioneele der benoeming en het rapport van curatoren is hem niet duidelijk, 't Geldt kier een geheel exceptioneel geval. Als het later blijken mocht dat de heer Weber alleen niet in staat is, uithoofde van gebrek aan tijd, al de vakken te doeeeren, vertrouwt hij dat die heer zelf de eerste zal zijn om dit te kennen te geven. Volgens spreker zal de heer Weber, als hij niet min of meer zekerheid heeft van bij het volbrengen van zijn plicht aan het gymnasium to kunnen blijven, vertrekken, zoodat men hem alsdan zal moeten missen niet alleen aan het gymnasium maar ook aan de op te richten avondschool, 't Is geen personeel aanbevelen van den heer Weber, 't geen spreker beoogt, want hij kent hem slechts weinig, maar toch kan hij verklaren dat hetgeen hij van dien onderwijzer zag hem beviel en ook de geruehtenzeergunstigzijn. Ten slotte herhaalt hij dat hij niet inziet wat het verlangde provisioneele of tijdelijke aan het voorstel verandert. De heer van Deinse antwoordt dat hij veel aan het woord „tijdelijk" hecht, niet omdat hij wil onderzocht hebben of de heer Weber in staat is tot bet geven van het verlangde onderwijs, maar om te kunnen onderzoe ken of het onderwijs in die vakken niet kan gesuppri meerd worden en de beide scholen met elkander in ver band kunnen worden gebracht. Hoezeer daaromtrent geene bepaalde zekerheid kun nende geven, acht de voorzitter het niet waarschijnlijk dat het rijk daartoe zal willen overgaan. De heer N. J. C. Snouck Hurgronje zegt dat verleden jaar reeds dit punt van eene verbinding der rijks hoogere burgerschool met het gymnasium, in eene vergadering- van burgemeester en wethouders is ter sprake gebracht, doch door den inspecteur van het middelbaar onderwijs verre verworpen werd. Hij stelt zich mitsdien van het verlangde onderzoek geen gunstig resultaat voor, en daarom moet men zijns inziens de zich thans voordoende gunstige gelegenheid met beide handen aangrijpen. Ook de heer van Visvliet zegt dat hij niet gelooft dat er een „direct" verband tusschen beide scholen zal zijn tot stand te brengen, maar misschien wordt door eene nadere bespreking toch eenig verband verkregen,* op dien grond is hij er voor om den heer Weber provisio neel te benoemen. De heer Fokker merkt ten slotte op, dat bij hem geen zucht tot afbreken bestaat; alleen om tijd te winnen heeft hij voorgesteld de benoeming tijdelijk, voor Óen jaar, te doen. Hij wenscht te behouden wat goed is, maar op eene andere wijze ingericht. De heer van Diggelen stelde als amendement voor om de benoeming niet voor éen jaar, maar onbepaald tijde lijk te doen. Alsnu wordt het eerst in omvraag gebracht het amen dement van den heer Fokker, strekkende om de benoe ming voor èen jaar te doen. Dit amendement is verworpen met 13 tegen 4stemmen. Voor stemden de heeren Fokker, Rekker, van Deinse en Lambrechtsen van Ritthem. Vervolgens is in stemming gebracht het amendement van den heer van Diggelen, strekkende om de benoe ming tijdelijk, te doen geschieden. Dit amendement is aangenomen met 10 tegen 7 stemmen. Tegen stemden de heeren A. W. Snouck Hurgronje, Verbrugge, N. J. G. Snouck Hurgronje, de Jonge, Lantsheer, van de Graft en de voorzitter. Eindelijk is, in verband met het rapport van curatoren, overgegaan tot de benoeming van een docent aan het gymnasium, doch slechts tijdelijk, en met eenparige stemmen benoemd de heer K. F. L. Weber, tot dusver hulponderwijzer aan de school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens alhier. Hierna is de zitting gesloten. Gemeenteraad Tan Zlcrikzee. Zitting van 25 Januari. Verzoek ontslag ambtenaar burgerlijken stand; benoeming idemremissie hoofde- lijken omslag; mededeeliug ingekomen stukkeu enz.; opbrengst zelkaschonkosten brandschade beschoei ingen af- en overschrijvingovereenkomst ruimen secreetputten; benoeming commissie onderzoek recla mes kohier hondenbelastingrekening en mededecling benoemingen kamer van koophandel; goedkeuring rekening bouwvallen. Voorzitter de heer Cau. Afwezig de heeren van Dongen en Moolenburgh. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Vervolgens wordt gelezen eene missive van den heer van Dongen, waarin hij kennis geeft dat hij verhinderd is de vergadering bij te wonen en ontslag verzoekt als ambtenaar van den burgerlijken stand. De voorzitter stelt voor en de raad besluit hem dit ontslag eervol en met dankbetuiging voor de bewezen diensten te verleenen. Daarna wordt overgegaan tot de benoeming van een ambtenaar van den burgerlijken stand en als zoodanig gekozen de heer mi*. J. Moolenburgh, aan wien daaryan zal worden kennis gegeven. Op daartoe gedaan verzoek wordt remissie van hoof- delijken omslag verleend aan de heeren M. C. de Crime, Moll, Kamminga en mej. Aalburg, geb. Ochtmau. Achtereenvolgens wordt medegedeeld: a. Eene missive van gedeputeerde staten ten geleide der goedgekeurde verordening en van het tarief voor het beurtveer op Amsterdam, hetwelk tot gelijk einde aan burgemeester en wethouders van Amster dam is gezonden. Voor kennisgeving aangenomen. b. Een request van A. Gerritse om tot beurtschipper iu dat veer te worden aangesteld, hetwelk bij de andereu zal worden gevoegd en de beschikking- aangehouden tot de goedkeuring op gezegde ver ordening en tarief van gedeputeerde staten van Noord-IIolland zal bekomen zijn. c. Eene missive van gedeputeerde staten, ten geleide der goedgekeurde geraeentebegrooting over 1865. Voor kennisgeving aangenomen. d. Dat de heer F. J. van Oppen de benoeming tot regent van het burgerweeshuis aanneemt. Een verzoek van F. J. Strooband tot ontheffing van hoofdelijken omslag van zijn schoonvader Ango, waarop geen beschikking kan genomen worden, zoo wel omdathet op gezegeld papier geschreven is, als omdat het niet door den belanghebbenden Ango zelf is gevraagd. f. Het procesverbaal van opname der ontvangerskas, hetwelk voor kennisgeving is aangenomen. Namens burgemeester en wethouders deelt de voorzit ter den uitslag mede dor besteding van de havengeul, welke ongunstig is uitgevallen en stelt voor alleen het tweede perceel bij wijze van proefneming te gunnen aan J. van Dijke voor f 680, zijnde de minste inschrijver. Hiertoe wordt na eenige discussie besloten, met goed keuring der bij de voorwaarden van aanbesteding toege kende premie van f 12.50 wanneer het werk vóór 15 april e.k. wordt opgeleverd. De voorzitter deelt mede dat de zelkasch in 1S64 heeft opgebracht eene som van f 17,115.30 en de schóraarde f 315.68, hetgeen voor kennisgeving wordt aangenomen, even als de mededeeling dat de onkosten ten laste der gemeente bij den brand op 2 dezer bedragen 107.92 en de premie aan de twee spuiten die het eerst water hebben gegeven f 40. De voorzitter stelt voor mach tiging te verleenen tot uitbetaling dier gelden en daartoe af- en overschrij ving te doen ter som van f 297, waartoe onder goedkeuring van gedoputeerde staten wordt be sloten. Voor kennisgeving wordt aangenomen dc mededeeling dat de vermoedelijke schade aan de beschoeiingen, ten gevolge van den hoogen vloed, bedraagt f 117, waarin de aannemer zijn aandeel draagt, bij contract bepaald. Overeenkomstig voorstel van burgemeester en wethou ders wordt besloten tot het doen van eenige af- en over schrijvingen op begrootingsposten voor 1864, waartoe bij de begrooting door gedeputeerde staten casu quo mach tiging was verleend. Voorts is besloten tot het sluiten eener onderhand- sche overeenkomst betrekkelijk het ruimen van secreet- putten gedurende een jaar, behoudens goedkeuring van gedeputeerde staten. Tot leden der commissie van onderzoek der in te dienen reclames tegen het suppletoir kohier der hondenbelasting over 1864, worden benoemd de heeren dc Jonge, van der Vliet en Mulock Houwer. In handen der heeren Fokker, de Crane en van den Santheuvel wordt tot onderzoek en rapport gesteld de rekening der kamer van koophandel over 1864. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededeeling dier kamer, dat zij tot haren voorzitter heeft benoemd den heer H. A. van IJsselstein jr., tot ondervoorzitter jhr.J. L. de Jonge en tot secretaris den heer J. C. Pilaar. Dc heer Fokker rapporteert namens de commissie ad hoe op de rekening der bouwvallen, strekkende de conclusie tot goedkeuring. Dienovereenkomstig is be sloten. Hierna wordt do vergadering gesloten. Gemeenteraad van Goes. Zitting van 26 Januari. Ingekomen stukkenopneming kas gemeenteontvanger; aanbieding boekwerk verzoek grond in erfpacht; mededeeling voorzittercommissie kohier hoofdelijken omslag; missive gedeputeerde staten bedenkingen begrootonjr 1865; behandeling voorstel wijziging verordening gezondheid; afwijzing verzoek erfpacht; inwilliging verzoek H. Werri; idem remissie hoofdelijken omslag. Voorzitter de beer Blaaubeen. Afwezig de heer Pilaar, door ongesteldheid. De voorzitter geeft kennis van de volgende ingekomen stukken missive van gedeputeerde staten tot goedkeuring van het raadsbesluit tot afstand van een gedeelte zij kantweg aan den staat voor den spoorweg idem van de plaatselijke geneeskundige commissie, kennisgeveilde dat de heeren L. G'. de Peval cn N. J. F. Verschoor respectievelijk tot voorzitter en secretaris van die commissie zijn verkozen; rapport en verantwoording van de commissie voor de nieuwjaarsbedeeiiug. De voorzitter legt over het proces-verbaal van de op neming van de kas van den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt dat f4,527.78 in kas was; Al deze mededeelingen zijn voor kennisgeving aange nomen. Van den heer R. A. Soetbroodt Piccardt is een present exemplaar ontvangen van zijne voorlezingen uit de geschiedenis der stad Goes, waarvoor burgemeester en wethouders dien heer reeds hunnen dank hebben betuigd. Een verzoek van Jae. Aut. v. d. Velde, om grond in erfpacht te erlangen bij de hooge boomen, is aange houden. De voorzitter geeft kennis dat het kohier van den hoofdelijken omslag over 1865 weldra in de handen dei- wethouders zal gesteld worden, om daarna onderzocht te worden door do commissie, die het vorige jaar die taak heeft volbracht. De heer Fransen van de Putte drukte den wensch uit om eene nieuwe commissie te benoemen, ten einde eenzijdigheid in deze zaak voor te komen. Een daartoe door hem gedaan voorstel wordt verworpen. Geschiedt voorlezing van eene missive van gedepu teerde staten, houdende bedenkingen op do begrooting voor 1865, ter zake van de uitgetrokken geldleening ad f 14000 uitde voormaligegildcn-fondsen dezer gemeente. Gedeputeerde staten zijn van oordeel dat de raad onbe voegd is over die fondsen te beschikken; terwijl zij be zwaar hebben tegen de geldleening ad f 14000, wijl die voornamelijk moet strekken om te voorzien in gewone onderhoudswerken. Burgemeester en wethouders stellen voor, gedeputeerde staten te wijzen op verscheidene posten, die niet on der de gewone onderhoudswerken kunnen begrepen wor den, en aan den koning bij adres machtiging te vragen, om van de inschrijving op het grootboek, uit do fondsen der voormalige gilden, zooveel te gelde te maken, als noodig zal zijn om f 14000 beschikbaar te krijgen, en die som aan de gemeente ter leen te mogen verstrekken. Deze voorstellen, alsmede het adres, worden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Aan de orde is het in dc vorige vergadering aange houden voorstel van den heer Sanymans Vader, om de verbodsbepaling in dc verordening in het belang dei- openbare gezondheid, tegen de toelating van niet ge vaccineerde kinderen op de openbare en bijzondere scholen, te doen vervallen, in allen gevalle die buiten werking te stellen voor de bijzondere scholen. De heer Saaymans Vader las tot toelichting van zijn voorstel eene zeer uitvoerige memorie voor, waariu hij wees op den nadeeligen invloed, welken die bepaling op het onder wijs in deze gemeente uitoefent, daar de bijzondere school Nathanaöl, door 200 kinderen bezocht wordende, thans tengevolge daarvan gesloten is, en op het niet doeltreffende van dat verbod om de kinderziekte te weren; voorts betoogde hij daarin dat de bedoelde bepa ling in strijd is met de grondwet, die ieders godsdien stige meeningen wil geëerbiedigd hebben en ieder reebt op onderwijs geeft. Na eene langdurige discussie tusschen den voorsteller, de heeren van de Putte, de Knokke van der Meulen en den voorzitter, die de argumenten van den voorsteller krachtig bestreden, is het voorstel verworpen met 8 tegen 2 stemmen, die van den voorsteller en den heer van Voorst Vader. Op voorstel van burgemeester en wethouders is besloten: het yerzoek van G. van der Mark, om grond in erfpacht te verkrijgen bij de 's Heer Ilendrikskinderen-barrièro tot liet bouwen van eene woning, van de band te wijzen, uithoofde de plaatsing van het gebouw, zooals de ver zoeker voorstelt, den ingang van de stad zal ontsieren en aan H. Werri, op zijn verzoek, eene oppervlakte water bij zijn tuin, tegen fl in bet jaar in gebruikte geven met bevoegdheid die af te heinen. Ten slotte werden eenige verzoeken om remissie van den hoofdelijken omslag en belasting op de bonden ingewilligd, t. w. van de heeren van Voorst Vader, 6 maanden f 300, Saaijmans Vader 6 maandeu f 250, J. Fransen van de Putte, 7 maanden f 218.75, J. C. Kakcbeeke 4 maanden 100 wegens verblijf buiten do gemeente. SNELPERSDRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 6