lijlce inkomsten, zonder kern echter voor huishuur, patent, onderhoud van schoolmeubelen enz. schadeloos te" stellen. Ivïescfiheidshalve heeft hij zich toen niet andermaal tot den raad gewend, daarbij bedenkende dat hij binnen vijf ja: en met 46jarige dienst als hoofdonder wijzer, waarvan 35 hier ter stede, tot de wettige vetera nen kon bekooren en de noodïgc welwillendheid meer waardig geacht worden als het inroepen daarvan door eene onvoorziene omstandigheid volstrekt noodig mocht zijn. Zoodanige omstandigheid bestaat, volgens adres sant, thans in alle opzichten. Hij herhaalt de woorden van den heer schoolopziener: dat het openbaar onder wijs, zooals liet naderbij raadsbesluit van 18 Januari ge regeld is, elke bijzondere school, geen sccteschool zijnde, volkomen onmogelijk maakt. Op de gevolgen, welke daaruit op 67jarigèn leeftijd en na meer dan een halve eeuw vervulde plichtsbetrachting voor den adressant moeten voortvloeien wordt in het adres slechts ter loops opmerkzaam gemaakt, dochten slotte het verzoek voorge dragen, dat liet raadsbesluit van 22 Mei 1849 zijdelings als niet genomen moge worden beschouwd en den adressant een eervol ontslag als hoofdonderwijzer verleend worde met zoodanige verhooging zijner tegenwoordige toelage, dat zij gelijk sta met hetgeen hem door art. 26 der thans vigerende wet ongetwijfeld zou worden toegelegd. Op voorstel des voorzitters is besloten dit adres te stellen in handen eener commissie, en tot leden daar van te benoemen de heeren van Diggelen, Damme en Lantsheer. {Zie verder liet Bijvoegsel.) liSuitentanü. Al ge mee ui overzIcIU. Van de drie geruchten, welke wij in ons vorig nommer, als te Parijs in omloop zijnde, mededeelden, is geen enkel overgebleven. De oud-minister de Thouvcnel is niet overleden. De Nord. Zcitung beweert dat er geen sprake is van eene nota door Engeland aan het Pruisi sche hof gezonden. De Constitutionnel verzekert dat het gerucht omtrent eene door den heer de Sartiges aan den kardinaal-minister Antonelli overhandigde depêche ten eenemale ongegrond is. Dezer dagen hebben te Turijn eenige ongeregeldheden plaats gehad, waarvan wij zelfs geen gewag maakten, daar de Italiaansche dagbladen deze als hoogstonbe- langrijk voorstelden. Het blijkt echter thans dat deze ongeregeldheden geenszins zoo onbelangrijk waren als men dit wel wilde doen voorkomen en dat er nog voort durend eenige gisting heerscht onder do Turijnsche bevolking. Van Woensdag 11. hebben te Turijn mani- festatiën plaats gehad ten gunste der personen, die zich deden kennen als tegenstanders van de wet tot over brenging van den zetel des bestuurs naar Florence. Men beweert dat men onder de schreeuwende en tierende volksgroepen hier en daar ook de kreet heeft vernomen: leve de republiek! Hevige regenbuien hebben op de volgende avonden intusschcn nog meer dan verschillende afdeelingen troepen tot. handhaving der rust bijgedragen, ofschoon de onverantwoordelijke houding van den Tu- rijnschen gemeenteraad de bevolking als tot openlijk verzet aanspoort. Een der leden van dit lichaam heeft bovendien voorgesteld om dertig duizend gulden uit te trekken op de stedelijke begrooting tot het verleenen van pensioenen aan de gekwetsten gedurende de Sep- tember-onlusten. Dit voorstel zal nu natuurlijk weder heftige debatten uitlokken, tenzij er een Ricasoli lid is van den Turijuschen gemeenteraad, om eene motie van orde te doen aannemen in gelijken geest gesteld als die gene waaraan de meerderheid der kamer van afgevaar digden hare goedkeuring schonk. Intusschen heeft gisteren avond, terwijl er bal ten hove was, weder eene belangrijke demonstratie plaatsgehad op het plein voor het paleis. De burgerwacht heeft echter de menigte uiteengedreven,terwijl verschillende personen werden gevangen genomen. Het officieel orgaan heeft daarop een streng artikel gericht tegen allen die aan deze manifestatie hebben deelgenomen, welke door de welge zinde meerderheid der Turijnsche bevolking, volgens het officieel orgaan, zeer wordt afgekeurd. De keizer aller Russen heeft onlangs den grootvorst Konstantijn benoemd tot voorzitter van den keizerlijken raad, eene handelwijze welke, daar Jde grootvorst in Rusland als liberaal wordt, beschouwd, in hooge mate de verontwaardiging van den ouden Russischen adel heeft opgewekt. Onder de partij van den adel is vooral die, welke te Moscou zetelt en aldaar een orgaan heeft, heftig verbolgen. In eene vergadering dezer laatste partij is een adres gezonden aan den keizer, waarin, op grond van verschillende overwegingen betreffcudc de diensten door den adel aan den lande bewezen, wordt aangedron gen op de samenstelling van een lichaam, hetwelk de wenscben en verlangens der natie den keizer zou ken baar maken. De leden van dat staatslichaam zouden moeten worden gekozen door de regeering uit den adel. Op dergelijke wijze zou men dan in Rusland het despo tisme van den czaar verwisselen met het despotisme eener adellijke oligarchie. De Russische geschiedenis heeft, gelukkig reeds geleerd, in den moord op keizer Paul gepleegd, tot welke rampen iets dergelijks aanlei ding geeft. Amerika. Het conflict tusschen Spanje en Peru schijnt thans bepaaldelijk eene nieuwe phase te zijn ingetreden ten gevolge der houding van hetZuid-Amerikaansch congres, hetwelk op 26 December een belangrijk besluit heeft genomen. Volgens berichten toch uit Callao zou die vergadering aan den admiraal Pareja hebben doen weten dat het congres het Spaansch-Peruaansch conflict be schouwde als eene quaestie, welke geheel Zuid-Amerika betrof. Een aanval van het Spaansch eskader tegen Peru zou worden beschouwd als een aanval tegen de Zuid- Amerikaansche republieken. Volgens een gerucht, het welk echter bevestiging behoeft, zou de Spaansehe admiraal zich door dc houding yau het Zuid-Ameri- kaansch congres niet laten afschrikken om tot krijgs- operntiën tegen Peru over te gaan, indien de regeering te Lima het Spaansch ultimatum niet mocht willen aan nemen. De mislukte expeditie van den generaal Sherman, in vereeniging met de vloot tegen Wilmington, heeft op dat gedeelte van het groot Amerikaansche oorlogstoo- neel de Noordelijken niet tot werkeloosheid gebracht. Tijdingen uit New-York van 19 Januari melden dat op 15 Januari eene nieuwe expeditie der Noordelijken het sterke fort Fisher had bemachtigd, de sleutel der Cape- Fear-rivier. Den volgenden dag waren de kanonneer- booten van den admiraal Porter die rivier opgevaren en met grond kan men thans ook de spoedige bcmachtiging van Wilmington voorspellen. De geruchten van on'derhandelingentusschenNoord en Zuid bleven volgens deze mededeelingen te New-York voortduren en men beweerde dat de heer Blair, dc bijzon dere vriend van den president Lincoln, reeds eenmaal met een antwoord der zuidelijke regecring uit Richmond naar Washington was gekomen en weldra weder naar de hoofdstad der Zuidelijken zou vertrekken, vergezeld van I een officieel gemachtigde der regeering van de „Veree- nigde Staten." Voorts werd deze beweering bevestigd I door dc verzekering der dagbladen van Richmond dat i de heer Jefferson Davis had toegestemd in het ontvan- j gen van vredesonderhandelaars. Naar onze meening mag j men echter aan al deze geruchten en berichten niet te j veel waarde hechten, nu het Zuiden nog in het bezit is j van Richmond en nauwlijks een maand geleden nog op het congres besloot om den oorlog met het Noorden tot het uiterste door te zetten. Duitschland. I Dezer dagen heeft eene vergadering plaats gehad te J Keulen van een aantal kiesgerechtigden. Daarop is besloten om aan den president van het Pruisisch huis i van afgevaardigden, den heer von Grabow, een zilveren l lauwerkrans aan te bieden met het volgende adres. „Mijnheer de president! deondergeteekenden directe kiesgerechtigden van Keulen,gevoelen zich genoopt om j hunne geheele goedkeuring te schenken aan de woorden I door u zoo te juister ure gesproken bij de aanvaarding j uwer betrekking' als voorzitter van het huis van afge- I vaardigden. Zij zijn eene juiste en getrouwe afspiegeling i van den toestand des lands; zij hebben een algeraeenen j weerklank gevonden in het. hart van alle onafhankelijke eD vrije mannen, die in de handhaving van de constitu- i t.ioneelc rechten der volksvertegenwoordiging den zoo noodzakelijken waarborg voor het algemeen welzijn zien. Wij betuigen u onzen dank voor uwe krachtige houding J evenzeer als aan de liberale meerderheid dier hooge vergadering voor de wijze waarop alle beraadslagingen j zijn vermeden over de samenstelling van eenig adres van antwoord op de troonrede, hetwelk na al hare vroe- gere vertoogen, geen invloed op de kroon zou hebben uitgeoefend. „Onzen innigen dank alzoo betuigende aan u en aan j de liberale meerderheid, welke zich onwrikbaar hand- j liaaft op het standpunt van recht en billijkheid, nemen i wij tevens deze gelegenheid te baat, mijnheer de presi- i i dent, om u onze bijzondere dankbetuigingen te doen I toekomen voor den zolfverloochenendcn ijver, waarmede gij reeds sedert zoo vele jaren het huis van afgevaardig- den hebt. gepresideerd en verzoeken u deze burgerkroon i van ons wel te willen aannemen als een bewijs van 1 onzen diepen eerbied." Wij geloovcn dat dergelijke burgerkroon voor het minst wel evenveel waarde bezit als de lauweren van den heer von Bismarck, behaald door middel va» de Pruisische troepen in den Dcensch-Duitschen oorlog. Onder den min vrijzinnigen invloed van Pruisen en Oostenrijk heeft de Duitsche bondsvergadering te Frankfort in vroegeren tijd eene wetgeving in het leven geroepen betrekkelijk de vrijheid van drukpers en die van vereeniging en vergadering, kracht hebbende in alle Duitsche rijken. Thans heeft de Saksische regeering op de vergadering te Frankfort voorgesteld om deze wetten, als zijnde niet meer ih overeenstemming met den tegenwoordigen tijd, te wijzigen. Zij verklaarde daarbij teven dat, indien de bondsvergadering daartoe niet mocht willen overgaan, zij zelve die wetten zou opheffen in het koninkrijk Saksen. Deze en dergelijke handelingen kunnen slechts strekken om op nieuw eenige steenen te doen wegvallen van den grondslag waarop het reeds half ineengestort gebouw van den Duitschen bond rust. Frankrijk. De Moniteur meldt dat het gerucht volgens het welk do heer de Thouvenel zou zijn overleden, onjuist is. Niet de oud-minister, maar een zijner bloedverwanten is dezer dagen te Chateau-Salins overleden. Te Parijs zijn mededeelingen ontvangen uit Mexico. Keizer Maximiliaan I van Mexico houdt zich tegen woordig bezig met de regeling der betrekking tusschen kerk en staat. Daarbij zullen de volgende bepalingen worden vastgesteld. Alle kerkgenootschappen zullen in Mexico worden toegelaten; de geestelijkheid zal van staatswege worden bezoldigd; alle geestelijke goederen zullen aan den staat worden overgedragengeene gods. dienstige vereeniging zal mogen worden opgericht zon der autorisatie der regeering; de registers van den bur gerlijken stand zullen door de geestelijkheid aan de daar toe te benoemen ambtenaren worden overgegeven. De pauselijke nuntius te Mexico heeft zich niet bereid betoond om over dergelijke enormiteiten te onderhan delen, maar verklaard zonder instructiën te zijn. Keizer Maximiliaan, die ter regeling der betrekking tusschen kerk on staat reeds zoo lang gewacht had op de komst van den pauselijken vertegenwoordiger uit Europa, heeft te kennen gegeven dat de quaestie noodzakelijk zonder langer uitstel moest geregeld worden. Daar de nuntius bij zijne weigering om te onderhandelen bleef volharden, zal de keizer in eenige decreeten de regeling op boven genoemde grondslagen tot stand brengen. De keizer heeft reeds aan het ministerie gelast hem daaromtrent voorstellen te doen. Dat de clericale partij in Mexico over dergelijke revolutie in het maatschappelijk leven uiterst veront waardigd is, behoeft geen betoog. In de mededee- ling. waaraan wij al deze bijzonderheden ontleenen, wordt bevestigd dat keizer Maximiliaan steeds aan zekere personen zendingen naar Europa opdraagt om hen aldus uit Mexico te verwijderen. Zoo vertrekt de generaal Marquez met eene zending naar Constantinopel Miramon zal een bezoek brengen aan Pruisen om de Pruisische artillerie te bestudeeren. Voorts liep het ge rucht dat Almonte naar Madrid zou worden gezonden en de bisschop Munguia, die het ook der regeering wat lastig maakt, een bezoek aan Rome zou brengen. Het gerucht dat dat de Mexicaansche landstreek Sonora aan Frankrijk zal worden afgestaan als waarborg voor de betaling der Fransche schuld, wordt thans beves tigd. Om echter getrouw te blijven aan het tractaat van Londen, waarbij werd bepaald dat Frankrijk geen grond gebied in Mexico zou erlangen, zal Sonora blij ven onder Maximiliaan's souvereinil.eit. Reeds in een vorig nommer deelden wij de uitspraak mede van de rechtbank van Grenoble, in zake Roux-Ar- raand. Thans is het vonnis ons in zijn geheel bekend geworden. Wij ontleenen daaraan het volgende: Overwegende dat de uitspraak der jury (in de j crimincele procedure van het openbaar ministerie tegen den lieer Armand) zoowel de intention coiipable van het door Roux beweerde heeft ontkend als het geheel mate- riëel feit; dat men totde aanneming van het tegendeel en tot het splitsen van het feit, waarvan dan een gedeelte tot element van een eïscb tot schadevergoeding zou kun nen strekken, niet mag overgaan; dat alleen dan sprake kan zijn de veroordeeling van iemant tot schadever goeding, al is hij door eenige jury al geheel vrijge sproken, indien deze bet materieel feit heeft laten bestaan: indien het niet-schuldig niet noodzakelijker wijze het denkbeeld .uitsluit van eene handeling waar voor de bedrijver jegens een ander verantwoordelijk zou zijn dat men niet kan aannemen dat in alle zaken, aan de uitspraak der jury onderworpen, het materieel feit zelfs bij eene niet-selnüdigverklaring altijd nog blijft bestaan, hetwelk aanleiding kan geven tot eene veroor deeling tot schadeloosstelling; dat er integendeel dik wijls gevallen zijn waarin de jury de strafbaarheid niet kan ontkennen zonder daardoor te erkennen dat het materieel feit den beschuldigde niet kan worden toege rekend; dat de zaak onderworpen aan de jury des Bouches du Rhone tot deze categorie behoort enz. Éjrtttödsbcridjtcn. «GraaüimarSiïein enz. Amsterdam 1 Februari. Raapolie op zes weken f 39*. Lijnolie op zes weken f36. ï'rijzen van eflfecten. Amsterdam 1 Februari. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2* pet. 62* dito dito dito dito dito dito Aaud. Handelmaatschappij België. Certificaten bij Rothschild Rusland. Obligatiën 1798/1816 Certific. Hope co Oblig. dito 1855, 6e serie dito dito Leening 1860 Certificaten Aand. spoorweg Polen. Schatkistobligatiën Oostenrijk. Obligatiën metalliek dito 1847/1852 dito rente Amsterdam dito nationale Bankactiën Italië. Leening 1861 Spanje. Obligatiën (binnenlandsehe) dito3 thans Amortisablc schuld Portugal. Obligatiën 1853 3 dito 185(3—1862 3 Griekenl. .dito ^(blauwe) 5 Turkije. /W ObUgfttiënS/binnenl.)6 V ereen.Stat.'dtto (1,88.^. 6 Illinois. dito" 7 Mexico/ dito 3 Grenada. dito afgegiféhapeld4* Venezuela, dito - 2 Confederés 7|,; Rusland 1S64. 87*. 73* 96* 56j{ 94* 661 80* 83* 181* 67* 59 30* 80* 65* 40* 39* 45* 45* 23 49* 54f 55 27* 17*

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 3