MIDDELBÜRGSCHE C U R A N T. N°- 19. Donderdag 1865. 2 Februari. Bij deze courant belioort een bijvoegsel, bevattende' 1. Vervolg van het verslag van het verhandelde in de zitting van den gemeenteraad van Middelburg van jl. Maandag 2. verslag van het verhandelde in de zitting van dien van Zierikzee van 25 Januari 3. idem van dien van Goes van 26 Januari. Editie van Woensdag avond 8 ure. Het Gemeentebestuur van Hontenisse is voornemens te benoemen vier personen die genoegzame bekwaam heid en geschiktheid bezitten, om, onder de leiding en aanwijzing van éenen hoofdopzichter, een bestendig toezicht uit te oefenen over den bouw oan vier tchoollofcalen en onderwijzerswoningen. Zijdie meenen daarvoor in aanmerking te kunnen komen, vervoegen zich, met opgave van het gevorderde dag- of weekloon, in persoon of met gefrankeerde brieven bij den heer Burgemeester van genoemde gemeente. Hontenisse den 28 Januari 1865. J. SERGEANT LJ., Burgemeester. J. VAN BRABANDSecretaris. fiHnnmlctnö. Middelburg 1 Februari. De oppositie welke het voorstel tot het benoemen van een onderwijzer in de moderne talen en de wiskunde aan het gymnasium alhier in de zitting van den gemeen teraad van Maandag ontmoet heeft verblijdt ons, ^zoowel om de zaak die het betrof als we bekennen het met vrijmoedigheid om die oppositie zelve. Een zaak van zoo groot belang als de regeling van het gymnasium, mag toch maar zoo niet worden tot stand gebracht zonder dat deleden van den gemeenteraad in de gelegenheid geweest zijn eens goed te overwegen wat thans, nu de opening der hoogere burgerschool wijziging noodzakelijk maakt, voor de gemeente wenschelijk is. En die gelegenheid is hun niet gegund geworden. In de zitting van 18 Januari toch komt een verzoek in van;den heerWeberom, in plaats van de beide docenten die ontslag hebben verzocht, tot docent in de wiskunde en de moderne talen aan het gymnasium te worden aangesteld. In de zitting van 25 Januari wordt mede- deeling gedaan van een uitvoerig advies daaromtrent van curatoren, en alleen aan bovengenoemde oppositie is te danken dat niet onmiddellijk overeenkomstig dit advies werd beslist. LI. Maandag kwam dientengevolge andermaal dit punt in behandeling. Ware toen het voorstel van curatoren onveranderd goedgekeurd, dan ware tevens elke belangrijke wijzi ging in de inrichting van het gymnasium, welke tegelijk eene bezuiniging zou knnnen zijn, waarschijnlijk weer voor een groot aantal jaren afgesneden. We willen nu op het oogenblik niet beweren dat het bewandelen van een geheel anderen weg dan door curatoren is voorge steld, verkieselijk zij, maar alleen dat overhaasting en gebrek aan gelegenheid tot voldoend onderzoek in deze zaak niet mocht worden goedgekeurd. Het gymnasium is ons het is niet de eerste maal dat wij dit uitspreken altijd een doorn in het oog geweest, niet omdat wij met de opleiding tot klassieke Btudiön minder ingenomen zijn, maar omdat de instand houding ons voorkwam met de billijkheid in strijd te wezen. De gemeentebegrooting was steeds met een belangrijke som ten behoeve van het gymnasiaal onderwijs voor enkele jongelieden bezwaard. Er is een tijd geweest dat 9 jon gelingen gebruik maakten van een inrichting die der gemeente jaarlijks op eenige duizende guldens te staan komt. Thans is het getal leerlingen evenwel iets grooter en bedraagt het, zoo wij ons niet bedriegen, een 18 tal. Nu hebben wij voor ons steeds de vraag: of een zoo aanzienlijke uitgaaf, met het oog op den toestand onzer geldmiddelen en in verhouding tot de op te brengen be lastingen beschouwd, genoegzaam gerechtvaardigd was, steeds ontkennend beantwoord. Waar betrekkelijk zoo weinig voor het onderwijs van het algemeen werd uitge geven, achtten wij het behoud van het gymnasium eene onbillijke bevoordeeling van enkelen. In den laatsten tijd zijn tie omstandigheden echter veranderd enmet deze, onze zienswijze omtrent het gymnasium. Nu voor het lager onderwijs, waarvan bijna ieder nut kan hebben, zoo veel wordt ten koste gelegd, nu voor verder voortgezet onderwijs zij het dan ook buiten kosten der gemeente op onbekrompene wijze gelegenheid is geopend, nu dus in anderer behoeften beter zal zijn voorzien, vervallen ook, althans voor een groot deel, onze bezwaren tegen eene inrichting van onderwijs, waarvan bijna uitsluitend eenige meer gegoeden genot hebben. Wij gelooven derhalve dat er èn uithoofde van de verbeterde instellingen van onderwijs in andere richting, èn met het oog op eene gunstiger toekomst voor onze gemeente door het tot stand komen van openbare wer ken, èn in verband met eene aanstaande hervorming van ons belastingstelsel minder dan ooit reden bestaat om het gymnasium op te hejfen. Maar een andere vraag is of de inrichting niet zóo kan gewijzigd worden dat meerderen daarvan met vrucht kunnen gebruik maken en tevens dat de kosten van instandhouding kunnen verminderen. Wij kunnen heden daaromtrent in geen onderzoek treden, maar we wenschten alleen deredenen op te geven waarom wij ons in de oppositie in den gemeenteraad tegen een definitieve regeling op dit oogenblik verheugen. De reden voor zooveel de zaak betreft hebben wij thans ontvouwd; die met betrekking tot de oppositie zelve kunnen wij met een paar woorden karakteriseeren De meerderheid der leden van den gemeenteraad heeft in haar jongste zitting blijk gegeven van onafhankelijk heid, hetwelk door velen ongetwijfeld op prijs zal worden gesteld. Wij vernemen dat de verschillende leeraren bij de rijks hoogere burgerschool alhier tegen aanstaanden Vrijdag, 3 Februari, door den directeur zijn samenge roepen. De Yoor de burgerschool bestemde gebouwen zijn thans gereed en met den aanvang van dit jaar aan het rijk overgedragen. De opening der school zal in de eerste helft dezer maand plaats hebben, waarbij ook de heer inspecteur voor het middelbaar onderwijs, dr. D. J. Steyn Parvé, tegenwoordig zal wezen. Ten gevolge van de opheffing der school van den heer Koning zullen de meeste zijner leerlingen waarschijnlijk tot de hoogere burgerschool overgaan, hetgeen evenzeer het geval zal wezen met eenige leerlingen van den heer Vermeulen. Men magalzoo met eenigen grond verwachten dat de hoogere burgerschool reeds aanstonds bij de ope ning een vrij aanzienlijk getal leerlingen zal tellen. Nu de opening alzoo aanstaande is, willen wij in een paar artikelen onze gevoelens omtrent deze voor onze gemeente zoo belangrijke inrichting van onderwijs eenigszins nader ontwikkelen. Sedert de vlasbouw in Walcheren in den laatsten tijd belangrijk toeneemt, komt men ook meer tot de overtui ging dat daarvan nog geenszins al de voordeelen getrok ken worden welke hij aan de ingezetenen zou kunnen opleveren. De landbouwer verhuurt thans zijn grond aan personen uit naburige provinciën en is verplicht het product naar eene soms op aanzienlijken afstand van zijn land gelegen haven te vervoeren, hetgeen hem veel tijd kost, soms juist op een oogenblik dat deze dubbele waarde voor hem heeft. Tot het bewerken van het gewas te velde laat de huurder arbeiders van buiten het eiland overkomen, en zoodra de vrucht geoogst is wordt zij weggevoerd en zijn de ingezetenen verstoken van de voordeelen welke uit de verdere bewerking zouden kunnen voortvloeien. De bewerking van het vlas heeft uit dien hoofde dan ook van verscheidene zijden de aandacht getrokken. Zoo als we den 22 december 11. reeds mededeelden heeft de Nijverheids vereeniging alhier tot het vestigen eeuer onderneming tot het aaukweeken en bereiden van vlas besloten, en thans is te Serooskerke een naamlooze ven nootschap tot stand gekomen om hetzelfde doel te bevor deren. Het daartoe vereisebte kapitaal van ƒ6000, verdeeld in aandeelen van ƒ100, was zeer spoedig volteekend en wel, op zeer enkele uitzonderingen na, geheel door land bouwers in genoemde gemeente. Dit verdient te meer opmerking daar deze onderneming de eerste naamlooze vennootschap is die op het zoogenoemde platteland in Walcheren is tot stand gekomen. Wanneer men daarin een bewijs mag zien dat ook bij onze landbouwers de geest van associatie tot het oprichten van nijverheids ondernemingen begint door te dringen, dan is de oprich ting dezer zaak zeker in dubbele mate verblijdend en zal zij wellicht een voorbeeld zijn om meerdere ver- eenigingen in het leven te roepen, die mits met ver stand ondernomen en uitgevoerd tot de vermeerdering van de welvaart krachtig kunnen bijdragen. Uit het westelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen schrijft men ons: „Een aantal personen in dit district zijn gedagvaard om den 9 Februari a. voor de arrondissements rechtbank te Middelburg getuigenis af te leggen in de zaak tegen zekeren B., zich noemende agent eener brandwaarborg maatschappij, beklaagd van oplichtingen. „Door den kantonrechter te Oostburg zijn getuigen gehoord ter zake dat door iemant in het nommer 52 van het Sluisch weekblad lasterlijke aantijgingen zouden zijn geuit tegen een der sollicitanten naar de vacante onderwijzers-betrekking op het gehucht Nieuwland, ge meente Biervliet." Naar wij vernemen zal de spoorweg van Almelo naar Salzbevgen in de maand Juli a. voor het verkeer worden opengesteld. Het plan, om in de nabijheid van Gildehaus een jjroot station aan te leggen,is later opgegeven. Dit zal thans te Bentheim verrijzen, terwijl Gildehaus slechts tot halt zal dieuen. Wij zijn in staat gesteld het volgende mede te deelen In 1864 werden door den rijkstelegraaf overgeseind 801,832 betaalde berichten, tegen 653,261 in 1863. De opbrengst van die berichten was is 1864429,148, tegen 420,436 in 1863. De geringe vooruitgang in opbrengst is het gevolg van de tariefsverlaging der Duitsch-Oosten- rijksche telegraaf-vereeniging, welke over de drie laatste maanden van 1863 en over het geheele jaar 1864 heeft gewerkt. Stoompost Benoemingen en besluiten. leger. Benoemd bij het wapen der infanterie, bij het 6e regiment, tot len luitenant (naar ouderdom van rang) de 2e luitenant R. J. van Hooydonk, van het corps. ijk-arrondissementen*. Repaald dat de ijk-arrondis- sementen Hulst en Oostburg voortaan éen ijk-arrondis- sement, Hulst, zullen uitmaken. Kerknieuw*, LI. Zondag maakte de heer J. C. Simon Thomas, predikant bij de hervormden te Yerseke, aan het einde der namiddag-godsdienstoefening, zijne gemeente be kend dat hij met l April a. zijne betrekking nederlegde, voor welk besluit hij echter geene redenen opgaf. De weinige bijval die aan zijne verlichte prediking te beurt valt en de onmogelijkheid voor hem om zich, ten koste zijner overtuiging, naar den smaak van het meeren- deel zijner gemeente te schikken, zijn wellicht de hoofd redenen van dat besluit. Naar wij vernemen heeft een aanzienlij k aantal leden der Waalsehe gemeente te Amsterdam zich bij adres gewend tot den kerkeraad hunner gemeente om hun bezwaren kenbaar te maken over de vacature, die gerui- men tijd geleden ontstaan is door het emeritaat van den nu reeds overleden predikant de Dompierre de Chaufepié* en maar niet schijnt vervuld te worden. De adressanten dringen aan op een spoedige vervulling, en voegen er tevens als hun gevoelen bij dat, naar hunne meening, de

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1