MÏDDELBURGSCHE COURANT. IV0- '15. Donderdag 1865. 26 Januari. <3inmnliinï». Editie van Woensdag avond 8 ure. BEKENffilAKINO. De commissaris des konings in de provincie Zeeland, maakt bekend, dat op Maandag den 27 Februari aan staande, des middags te 12 uren, zal worden overgegaan tot de openbare aanbesteding van Remomtpaarden en wel door de Hoofdadministratievan het le regement dragonders te Deventer, van 68 paarden; van het 2e regement dragonders te 's Gravenhage, van 68 paarden; van het 3e regement dragonders te Haarlem, van 68 paar den; van het 4e regement dragonders te Zutphen, van 68 paarden; van het 5e regement dragonders te Venlo, van 80 paarden van het regement veld-artillerie te Utrecht, van 54 paarden; van het regement rijdende artillerie te Arnhem, van 40 paarden dat deze aanbesteding niet bij loten of partijen, maar voor het getal paarden in eens zal geschieden, zooals boven is opgegeven; dat de helft der te leveren paarden vóór of op den eersten Mei aanstaande den ouderdom van 48 maanden moet hebben bereikt (met vergunning daaronder vijf- en zesjarige te begrij pen) dat voor de wederhelft paarden tusschen de 60 en 72 maanden moeten worden geleverd, en dat in de voor waarden van aanbesteding wederom de bepaling is opge nomen, dat éen derde gedeelte der te leveren paarden van iniandschen oorsprong moet zijn. De gemelde voorwaarden van aanbesteding liggen ter lezing onder anderen ter provinciale griffie van Zeeland, te Middelburg. Middelburg, den 21 Januari 1865. De commissaris des konings voornoemd, R. W. VAN LIJNDEN. 9Ii(l«lelburg 25 Januari. In de heden namiddag, alhier gehouden zitting van den gemeenteraad zijn weder eenige besluiten genomen in verband met de regeling van het middelbaar onder wijs alhier. Vooreerst is vastgesteld eene verordening voor eene plaatselijke commissie van toezicht op de openbare en bijzondere scholen van middelbaar onderwijs. Daarna is eene zoodanige commissie benoemd, be staande uit de heeren mr. J. F. Bijleveld van Seroos- kerke, burgemeester, als voorzitter, J. C. van den Broecke, med. doet., dr. H. Polman Kriiseman, rector aan het gym nasium, C. Brunings, hoofdingenieur van den waterstaat, en jhr. mr. C. de Jonge, raadsheer in het provinciaal gerechtshof in Zeeland. Overeenkomstig advies van curatoren over het gym nasium is, op verzoek, eervol ontslag verleend aan de heeren dr. G. van Hennekeler en J. J. Bellingwout als docenten aan die inrichting, uithoofde van hunne be noeming tot leeraars aan de rijks hoogere burgerschool met vijQarigen cursus alhier. Naar aanleiding van het mede in de vorige zitting ingekomen verzoek van den heer K. F. L. Weber, om te worden benoemd tot leeraar aan het gymnasium gelijk tijdig in de nieuwe talen en letterkunde en in de wis kunde, is door curatoren geadviseerd om dit verzoek, onder nader omschreven bepalingen, in te willigen tegen eene jaarwedde van f 1000. De beslissing hieromtrent is aangehouden tot eene volgende zitting, welke nog vóór het einde dezer maand zal moeten worden gehouden. Eene missive van den heer J. Vermeulen, hoofdonder wijzer een er bijzondere school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs alhier, houdende mededeeling zijner benoeming tot leeraar aan de rijks hoogere burger school, is aangenomen voor kennisgeving. De behandeling van eenige door de plaatselijke school commissie voorgestelde wijzigingen in de verordening op het lager onderwijs is aangehouden. Onder dankzegging is van den heer dr. J. C. de Man alhier, namens den heer J. W. Loysen Dillié, genees-, heel- en verloskundige te Arnemuiden, voor de oud heidskamer ontvangen een bord met eene zinnebeeldige voorstelling ter aanduiding van de woonplaats eener vroedvrouw, Pieternella Tazelaar geheeten, leerlinge van Paulus de Wind, practiserende tusschen de jaren 1750 en 1780. De beschikking op een adres van A. van Pagé en L. Verhagen en een gelijk van J. F. Koeleman, tot het verkrijgen van gemeentegrond en erfpacht, is aange houden. De verordening houdende aanduiding der strafver ordeningen welke nog in werking zijn is gearresteerd. In ons volgend noramer dSelerï wij iö ons verslag een en ander meer uitvoerig mede. De heer mr. B. F. W. von Brucken Fock heeft giste ren voor het provinciaal gerechtshof in Zeeland alhier (burgerlijke zaken) den eed afgelegd als advocaat. De gemeenteraad van Vlissingen hield eergisteren eene zitting; het gewoon verslag van het daarin verhan delde moeten wij, wegens plaatsgebrek, tot een volgend noramer laten liggen. De besluiten, daarin genomen, zijn de volgende: Voortdurend te blijven heffen eene plaatselijke belas ting op het gedistilleerd en dienovereenkomstig gewijzigd het besluit regelende het bedrag en de grondslagen der belasting op het gedistilleerd ten behoeve der gemeente Vlissingen. Aan burgemeester en wethouders is opgedragen een onderzoek naar dc kosten, verbonden aan de aanname van het door hen gedaan voorstel tot wijziging der ver ordening op het openen en sluiten der poorten. Deze wijziging betreft het ook gedurende den nacht openlaten der Duinpoort, waardoor eene vermeerdering van het getal buitengewone commiezen en het maken eener ver blijfplaats voor deze gedurende den nacht noodig wordt. De vaste jaarwedde van den directeur der gasfabriek is bepaald op 1000. Aan den directeur, en den baas der gasfabriek is eene gratificatie toegekend, voor den eerste van ƒ150 en voor den tweede van 50. Als scheikundige tot onderzoek van het brood is be noemd de heer T. L. van Kroon, in zijne hoedanigheid van provisor van mejufvronw wed. le Cointre. Naar aanleiding van een bezwaar van den tegenwoor- digen aannemer van het verleggen van straatwerk, betreffende de in de vorige zitting vastgestelde voor waarden tot onderhandsche aanbesteding, is besloten die voorwaarden zoodanig te wijzigen dat hij is ontslagen van de verplichting tot het vervoer van zand en steen voor eigen rekening. Een onzer Haagsche correspondenten bericht ons en zegt zijne mededeeling aan eene zeer goede bron ontleend te hebben dat het door sommige couranten beweerde, als zou onze koningin door haren secretaris een brief van afkeuring hebben doen schrijven aan de redactie van de Gids over het in dat tijdschrift opgeno men stuk van den heer Busken Huet, ongegrond en uit de lucht gegrepen is. Volgens de Arnhemscke courant is men aan het departement van financiën bezig met het opmaken van de memorie van beantwoording op het verslag der tweede kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de gemeentewet. Het gerucht loopt, dat de minister aan het verlangen van de tweede kamer op sommige punten zal toegeven en de uitkeering wegens de heffing van den accijns op het gedistilleerd niet langer facultatief, maar verplichtend voor het rijk zal maken. Onder de middelen, tot dekking van de gemeente-uitgaven aan te wijzen, zou dan in de eerste plaats worden opgenoemd de personele belasting en, in de tweede plaats, de uit keering wegens den accijnsop het gedistilleerd. Volgens een ander gerucht zou de minister aan veler verlangen toegeven en de nieuwe voordracht op het personeel niet als onafscheidelijk van de wijzigingen in degemeentewet beschouwen, maar het personeel later afzonderlijk doen behandelen. Benoemingen en besluiten. ministeriekle dei'aiitementen. Verleend den per- sonelen titel van referendaris aan den hoofdcommies bij het ministerie van oorlog J. W. A. Naber; den perso- nelen titel van hoofdcommies aan de commiezen bij hetzelfde departement P. van der Meer en H. Bervoets; en benoemd tot commies de adjunct-commies W. H. Gen- ger, insgelijks bij genoemd departement. ridderorden enz. Tot belooning dergenen van de landmacht in Nederlandsch Indië, die zich bijzonder hebben onderscheiden bij de beteugeling van den op stand onder de bevolking te Binamoe (Torothea-landen) van den 4 tot en met den 10 Augustus 1864, toegekend de eeresabel aan den kapitein der infanterie G. F. de llavallet; en benoemd tot ridder 4e klasse van de Mili taire Willemsorde de korporaal (sedert 20 September 1864 sergeant) der infanterie G. J. A. de Haas. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester der ge meenten Grijpslcerke enMeliskerke,deheerF.D.Sprenger. militie. Benoemd tot voorzitter van den militieraad voor de lichting der nationale militie van 1865, mr. T. A. Lambrechtsen; tot plaatsvervanger de heer H. J. van Deinse, tot lid mr. M. Verbrugge en tot plaatsvervanger de heer H. Rekker. betaalmeesters. Pensioen verleend, ten bedrage van f 2000, aan mr. M. H. van Son, gewezen betaalmeester alhier. Kerknieuws. Dekerkeraadder Nederduitsche hervormde gemeente te Zierikzee heeft bericht ontvangen dat dr. A. Drost, predikant te Ilazerswoudevoor het beroep naar Zierik zee heeft bedankt. Onderwijs. Het Athenaeum illustre te Deventer telde in hetafge- loopen studiejaar 31 bij den rector magnificus inge schreven leerlingen, van welke 19 voor de wis- en natuurkundige wetenschap, 7 voor de rechten, 2 voor de medicijnen,2 voor de letteren en 1 voor de godgeleerdheid. Op het tweetal voor de vacante leeraarsplaatsen in de wiskunde aan het athenaeum zijn geplaatst de heeren: dr. W. de Loos van Rotterdam en P. R. Hoorweg, leeraar bij de school voor wis- en zeevaartkunde te Kampen aan de Lek. Marine en leger. De kapitein Yisée van het 2e regement vesting artillerie te Vlissingen, wordt met 1 Mei a. geplaatst bij het corps pontonniers te Zutphen. Koloniën. Bij het departement van koloniën is, onder dagteeke- ning van 14 December, van Buitenzorg het bericht ont vangen, dat het stoomschip Vice-admiraal Koopman den 7 dier maand naar Nederland was vertrokken; en dat de suiker voor 16.56 en de koffij voor ƒ39.53 per pikol is verkocht. Voor het overige was er niets buitengewoons. Gemengde berichten. Gisteren morgen is een timmermansknecht, werkzaam aan een in aanbouw zijnd pakhuis in de Sint Janstraat alhier, van de bovenste verdieping gevallen; na beneden op een balk te zijn neêrgekomen, waardoor de val naar men wil gebroken werd, viel hij plat op den grond. Ofschoon hij vele kneuzingen bekwam, zijn er voor het oogenblik geen uiterlijke belangrijke beleedigiugen merkbaar en is zijn toestand, naar het zich laat aanzien, niet gevaarlijk. Schipper van Belzen, te Arnemuiden aangekomen, heeft bericht dat hij in de Noordzee drijveude heeft ge zien het wrak van een groot schip met hut of campagne. Zaturdag had in het hotel Drouot te Parijs de zeld zame veiling plaats van al de door den beeldhouwer Cordier uit marmer en brons vervaardigde typen van het menschelijk geslacht. De 58 voorwerpen, welke de verzameling bevatte, bracht de som van 58,877 francs op. De schoone Gallinara gold 4100, het kind Labyle 3000, de Arabische vrouw 6825, de twee bustes van een Chineeschc man en vrouw 4500, de zoogenaamde Engel- sche roos 2000, de zoogenaamde Fransche roos 2080, de Algerijnsche jodin 3800 en de Nubische neger 3000 francs. Vrijdag namiddag kwamen te Baardwijk de rechter commissaris, belast met de instructie der strafzaken, de officier en griffier uit de rechtbank te 's Hertogenbosch met twee heeren medicinie doctoren, ten einde een ge-

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1