öuitenUtnö. ■wijs voor jongens alhier, die, vernomen hebbende dat de betrekkingen van docent in de wiskunde en moderne talen aan het gymnasium eerlang zullen vaceren, ver zoekt als leeraar in beide vakken gelijktijdig te worden benoemd, zijnde hij van de vereischte acten voorzien. Al deze verzoeken zijn gesteld in handen van curato ren van het gymnasium. Voor kennisgeving zijn aangenomen de volgende me- dedeelingen des voorzitters: a. dat de opneming der boeken en kas van den gemeente-ontvanger heeft plaats gehad, waarbij alles in orde is bevonden, zijnde in kas 867.46Jr; b. dat de grasverpachtiug 1999, of/124 meer dan de vorige maal, heeft opgebracht. Bij de uitloting van een aandeel der negotiatie van de indertijd plaats gehad hebbende verwijding der kaaimuren bij de vernieuwing der Bellingbrug, is getrokken no. 10, tot welks uitbetaling aan den gemeente-ontvanger mach tiging is verleend. Voor kennisgeving is aaugenomen de mededeeling dat door een tweetal leden, de heeren van Uije en Rekker, eonige stedelijke obligatiën, tot een bedrag van12,000 zijn vernietigd en den gemeente-ontvanger ter hand gesteld, hebbende die heeren dc lijst accoord bevonden. Naar aanleiding van art. 178 der gemeentewet moet bij eene afzonderlijke verordening worden verklaard welke strafverordeningen nog in werking zijn. Zoodanige verordening is opgemaakt en gesteld in handen der commissie voor de verordeningen. In do volgende zitting zal die verordening worden gearresteerd. Bij art. 46 der wet op het middelbaar onderwijs wordt bepaald dat door den raad eene plaatselijke commissie van toezicht moet worden benoemd. Burgemeester en wethouders zullen een alphabetisch grostal opmaken, om daaruit in de volgende zitting de benoeming van vijf leden te doen plaats hebben. Bedoelde commissie moet voorzien zijn van eene instructie het concept daarvan wordt door den voorzit ter overgelegd en door den secretaris voorgelezen; de beraadslaging is aangehouden tot de volgende zitting. Daar het plan tot oprichting eener gymnastiekschool van gemeentewege, hetwelk is gesteld geworden in han den der commissie voor de fabricage, voor de leden Ier inzage heeft gelegen, stelt de voorzitter voor burgemees ter en wethouders te machtigen tot de publieke aanbe steding van die inrichting. Dit voorstel is met alge- meene stemmen aangenomen. Het te geven onderwijs en de beslissing omtrent de onderwijzers zal later wor den geregeld. De heer N. J. C. Snouck Hurgronje doet voorlezing van een door burgemeester en wethouders opgemaakt concept-adres aan den minister van binnenlandsche zaken, ten aanzien van het wetsontwerp tot wijziging der gemeentewet, voor zooveel de afschaffing der plaat selijke belasting betreft. Als resultaat van eene aan dachtige overweging der voorstellen van den minister is burgemeester en wethouders, volgens het adres, gebleken dat de aanneming daarvan hier niet de ge- wenschte uitkomsten hebben zou, hetgeen met cijfers nader wordt aangetoond. Ook wordt gewezen op de ondervinding welke heeft geleerd dat de inning van directe belastingen van de minder gegoeden hier groote moeilijkheden oplevert, terwijl de rijken zich door het wonen op hunne buitenverblijven aan de betaling onttrekken en evenzeer de belasting op de dienstboden en paarden vervalt, waarvan het gevolg is dat de lasten alzoo bovenmate op de burgerklasse drukken zullen. Verder worden onder de aandacht gebracht de vele kosten, voor het jaarlijksch onderhoud van groote werken vereischt terwijl veie noodige herstellingen bij gebrek aan beschikbare fondsen thans reeds ongedaan moeten blijven of althans uitgesteld worden. Hoezeer over tuigd dat ten aanzien van Middelburg wc.l eene afwijking zal worden toegestaan, is de raad echter bekommerd over den aard dier afwijking, waarom hij zich tot den minister wendt met verzoek eene commissie uit den raad te willen afwachten, ten einde met zijne excellentie middelen to beramen om bij de invoering der wet óf Middelburg te doen deelen in de voordeelen daarvan, óf wel de nadeelen van haar af te wenden. Dit concept-adres is zonder beraadslaging goedgekeurd en aan den minister opgezonden. Naar aanleiding van een rapport der financiëele com missie is besloten het bestuur der godshuizen alsnu te machtigen tot de overschrijving op het grootboek van eenige kapitalen staande ten. name van dc gemcene Ncclerduitsche arme en de hospices ten eige name der gestichten, terwijl de commissie overigens bezwaar maakt te adviseeren tot goedkeuring der overschrijving van die ten name van het stads-fabriekhuis alhier, doch op verzoek diligent is verklaard. Voor dc leden heeft ter inzage gelegen een nader voorstel van burgemeester en wethouders, betreffende de verpachting van grond in de lijnbaan buiten de Haven- barrière. De eigenaar dier baan P. de Wachter heeft, volgens de mededeeling des voorzitters, genoegen geno men met het voorstel om den grond niet in erfpacht maar in huur, voor den tijd van driejaren, te verkrijgen en zoo noodig de jukken te verhoogen. Op voorstel van den heer Lantsheer is besloten in het besluit in plaats van bet woord „huur", op te nemen het woord „gebruik", omdat huur van gemeentegrond alleen kan plaats hebben als die grond buiten de publieke dienst wordt gesteld, hetgeen hier niet het geval is. Na eene inlichting aan den heer Lambrechtsen van Ritthcm betreffende de verplichting der aan die lijnbaan grenzende eigenaars van boomen om, op uitnoodiging, hunne boomen hooger te doen snoeien ter verhooging der jukken, sluit de voorzitter dc openbare zitting. Algemeen overzicht. Het laat zich verwachten dat het Pruisische huis van afgevaardigden weinig genegenheid zal toonen om het ontwerpadres van den heer von Reichensperger, waarvan wij gisteren melding maakten, wij zeggen niet aan te nemen, maar zelfs in behandeling te doen komen. Want hoeveel bijval dit ook bij de liberalen vinden moge, zoo schijnt toch, na de halsstarrige verklaring van het minis terie dat het niet voornemens is eene enkele concessie te doen, de meerderheid vast besloten te zijn zich van elk antwoord op de troonrede te onthouden. Daarentegen zou men van een krachtig verzet geenszins zijn afgezien en schijnt er eenige kans te bestaan dat de hoogmoedige verklaringen des konings, waarbij algeheele onderwer ping geëischt wordt, door een nadrukkelijke verdediging van de rechten der natie zullen beantwoord worden. De heer Wagener tot de feodale partij behoorende, die slechts eene geringe minderheid in de kamer uit maakt, heeft nu insgelijks een ontwerp-adres aangeboden, waarin natuurlijk onbegrensde goedkeuring van de handelingen van het ministerie doorstraalt en waarbij het bestaande grondwet-conflict slechts zeer ter loops wordt ter sprake gebracht daar het, zoo als de voorstel lers zich uitdrukken, „niet in staat is geweest de han delingen der regeering, noch ten aanzien van het binnenland, noch wat het buitenland betreft, eenigermate te belemmeren." Donderdag heeft de kamer zich bezig gehouden met het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden, waarvan het gevolg is geweest dat onderscheidene leden niet zijn toegelaten, uithoofde van onregelmatig heden welke bij hunne verkiezing zouden hebben plaats gehad. De Kreuzzeitung geeft een gemoedelijken raad aan bet buis van afgevaardigden. De hand welke koning Wilhelm ook nu weder der vergadering toereikt worde thans niet teruggestooten zegt dit blad. Weldra zou het voor alle toenadering te laat zijn. Door alle verzoening te weige ren zou het huis van eene quaestie van recht eene quacs- tie van macht maken. Deze bedreigingen van het regee- ringsorgaan geven te kennen op welke wijze men in de ministeriëele kringen de quaestie wil oplossen. Misschien heeft de heer von Bismarck het voornemen thans op een gegeven oogenblik van zijn middel „het kanon" gebruik te maken. De commissie uit het huis der heeren, belast met de samenstelling van een ontwerp-adres van antwoord op de troonrede, heeft gisteren avond eene eerste vergade ring gebonden; zij had den heer von Bismarck uitge- noodigd om deze met zijne tegenwoordigheid te vereeren. Het adres van den heer von Scheel Plessen blijft in Holstein de vrij algemeene verontwaardiging opwekken. Dezer dagen is te Hohenwestedt eene vergadering gehouden door een groot aautal Holsteinsche grondeige naars. In een door hen opgemaakt adres aan deregee- ringen van Oostenrijk en Pruisen wordt te kennen gegeven dat de zeventien onderteekeuaars van boven genoemd adres zich do antipathie hebben verworven van de groote meerderheid der bevolking. Voorts beschouwt dit adres de bijeeuroeping van den landdag dringend noodzakelijk en drukt den wensch uit dat de rechten van Sleeswijk-Holsteiu mogen worden gehandhaafd en dat men moge voldoen aan den wensch der bevolking om, deel uitmakende van Duitschland, onder hun eigen hertog te leven. De leden van het Engelsche ministerie zijn thans weder van hunne landgoederen in de hoofdstad terug gekeerd en hebben zich Donderdag in het hotel van lord Palmerston vereenigd, naar men vermoedt, met het doel om, inct het oogop den nabij zijnden parlementairen veld tocht, de noodige schikkingen te maken. Of de koningin werkelijk zal zoo als beweerd is, de zitting van het parle ment in persoon openen schijnt nog niet met zekerheid te Uuunen gezegd worden. In afwachting van de dingen die komen zullen heeft de heer Bright in eene bijeenkomst vau kiezers weder een uitgebreide rede gehouden, die, zoo zij al in velerlei opzicht als een vogelverschrikker voor het kabinet kan worden beschouwd, toch onmiskenbaar beschuldigingen bevat waarvan de juistheid niet kan betwijfeld worden. In een uitgebreid overzicht van de door Engeland in den laatsten tijd gevolgde staatkunde, waarbij hij de houding- naging die het kabinet in deDeensche quaestie had aan genomen, wees hij op de machteloosheid der regeering en het onverstand door de oppositie aan den dag gelegd. Of men aan de koningin, aan den heer Gladstone, aan do jongere leden van het kabinet, dan wel aan de angstval ligheid in de financiëele wereld en de geldcrisis het ont wijken van den oorlog wijten moest, wilde hij in het midden laten, maar als onbetwistbaar feit nam hij aan dat de theorie van het evenwicht der machten dood en begraven is, en dat Engeland geen hand heeft uitgesto ken om dit te verhoeden. Hij besprak vervolgens de noodzakelijkheid tot her ziening van het kiesrecht. Geen plotselinge veranderin gen, geen hevige schokken begeerde hij, omclat deze altijd onrust te weeg brengen, maar hij sprak zyn over tuiging uit, dat binnen weinige jaren het getal stemge rechtigden aanmerkelijk zou zijn uitgebreid. En eerst dan zou hij Engeland werkelijk als een land van vrijheid aanmerken, wanneer millioenen burgers aan welke men het zedelijk recht om deel te nemen aan de samenstelling van het parlement niet onthouden kan, het hunne zullen kunnen toebrengen tot de benoeming van vertegen woordigers. „Ik ben overtuigd, zeide hij, dat het behoud, zooals men het noemt, het dreigendste gevaar is hetwelk wij te bestrijden hebben. Men kan den stroom eener rivier verleggen, het water tegenhouden, maar de hoeveelheid neemt steeds toe en zal eenmaal met onbedwingbare kracht zich een doortocht banen. „Eenmaal zal het water de dijken scheuren en dan zullen zij die wanen de ontwikkeling der democratie tegen te houden door den onverzettelijken wil van een eenstem mig en vastberaden volk worden medegesleept." Berichten uit de Vereeuigde Staten van 7 dezer mel den dat de generaal Sherman een gedeelte zijner troepen op den linkeroever van de Savannah rivier heeft doen postvatten en met het overige gedeelte van zijn leger is voorwaarts gerukt. De dagbladen van Richmond uiten de onderstelling dat hij voornemens is op Branchville aan te rukken, hetwelk als een zeer belangrijk punt aan den spoorweg tusschen Charleston en Augusta wordt aangemerkt. PS. In het Pruisisch huis van afgevaardigden heeft de commissie, belast met het uitbrengen van rapport omtrent de ingediende ontwerpen voor adressen van antwoord op de troonrede, voorgesteld om zoowel het ontwerp van den heer von Reichen sperger als dat van den heer Wagener te verwer pen. De debatten over dit rapport zullen Dinsdag aanvangen. BRIEVEN UIT BELGIË. Brussel19 Januari. Indien plooien en schipperen, indien transigeeren met en iets toegeven aan elke politieke partij op hare beurt, indien schijnbaar inwilligen van billijke eischen, ora toch desniettegenstaande kalm zijn gang te gaan en wat men wil door te drijven, liet ideaal van stuatsman's wijs heid en regeerkunst is, danbezit België een model ministerie. Want werkelijk, onze ministers zijn handige lieden, die op groote schaal „werken" en wie, wanneer hij ze kende, een Bosco zou kunnen benijden, die beschei den genoeg was om het terrein zijner goocheltoeren te beperken tot de schouwburgen en salons. Puriteinen en mannen van beginsel, dezulken die aan beginselen en hunne toepassing hechten en zich niet kunnen vereenigen met hen, die voor de leus toegeven en in werkelijkheid slechts hunne adhesie geven aan wat in hunne kraam te pas komt, hebben dan ook nog al tamelijk veel aan te merken op ons kabinet en op de wijze, waarop het de natie en de vertegenwoordiging naar zijne pijpen laat dansen. Desniettemin komt ons ministerie door zijne tac tiek de grootste moeilijkheden te hoven en vaart ook dezer dagen, zonder dat het zelfs alle zeilen behoeft bij i te zetten, weer de Stomkaap voorbij, die eenigen tijd geleden voor 'toog der bemanning van het schip van Staat aan den horizont opdoemde, in de gedaante van de begrooting van oorlog, waarover thans de algemeene beraadslagingen in de tweede kamer zijn geopend. De gansche rechterzijde toch, met uitzondering van den heer Coomans en de Antwerpsche afgevaardigden, zullen nu hunne goedkeurende stem aan die begrooting geven. Weinige weken geleden dacht men er anders over. Toen meende men dat twee partijen zouden samenspannen om het kabinet over dit blok te doen struikelen. Maar de mirakelen zijn nog niet uit de wereld en sommige menschen en sommige positiëu wordeu nog wel eens „buitengewoon uitgered." Weet ge waaraan liet miuis- terie Kogicr-Frère die „buitengewone uitredding" heeft te danken Aan niets meer of minder dan aan den be- faamden brief van den vicomte de Conway! Die brief beeft de katholieken weer tot den troon doen naderen en volgaarne willen zij thans toegeven aan koning Leopold s uitgedrukten wensch, om, uithoofde vau de zaken van oorlog, geen beletselen op den weg van zijn gouvernement tc leggen. Van eene andere zijde heeft men ook alle krachten ingespannen om de uiterste linker zijde te bewegen, om zoo al niet zich met het eindcijfer der begrootiug te verzoeuen, dan toch hun toon tegen over den minister wat lager te stemmen. Overigens is die minister zelf, de boron Chazal, dezer dagen de lie vigheid en liefelijkheid in eigen hooge persoon. Ver beeldt u dat hij tegen a. Zondag een pleisiertrein georganiseerd heeft, waartoe hij dc hoofdofficieren der burgenvacht, met en benevens de officieren en de schut ters van de keurcorpsen der Brusselsche garde civique heeft genoodigd, om met hem de Antwerpsche vesting werken te bezoeken, zullende de minister, als gold het vorstelijke personen, dan als een cicerone deze Zondags- soldaten daar rondleiden. Gij zult mij wel toestemmen dat bet middel om deze eerzame burgers voor zich te winnen niet slecht gevonden is, en dat de scliutterlijke eigenliefde van deze Brusselaren voldoende zal gestreeld zijn door dit eerbewijs, om zelfs den beftigsten opposant tegen alle mogelijke militaire uitgaven, in een waren vriend van den generaal Chazal en een bewonderaar van zijn Antwerpsche fortificatiën te herscheppen. „Met spek vangt men muizen" zegt een oud spreekwoord. Mis schien kent generaal Chazal het niet, maar hij bracht het toch heel aardig in toepassing, waar hij tal van liberale muizen, die gaarne iets van zijne begrooting afknab belen zouden, met zijn aas naar de door hem uitgezette val lokt. De katholieken zijn na de uitvaardiging der encyclica tamelijk onrustig. Hunne onrust getuigt van koortsach tige gejaagdheid- ',In': weerwil van al den eerbied, waar mede de clericalen vafi dat kostelijk document spreken,

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 3