Sttgepntott stukken. Se touciez pas a la Seine. 1) Men heeft, in de eerste dagen van dit jaar, boven staande Spaansche hofleus, in deze onspaansche Neder landen, op de belachelijkste en onwaardigste wijs zoeken toe te passen, en de Nederlandsche dagbladpers heeft daardoor, in minstens vijf of zes harcr vertegenwoordi gers (anders zeker tout étonnés de se trouver ensemble) Arnhemer courant, Haagsche dagblad, Kamper courant Amsterdamsche courant en Utrechtsche courant van een deerniswaarde bekrompenheid blijk gegeven. Als éen man is dit anders zoo uiteenstuivende vijftal, in broederlijke, maar niet minder beklagenswaarde een dracht, tegen den geestigen kout te velde getrokken, in het Januarijnommer van den Gidsop „een avond aan ?t Hof" gevoerd. Het heeft daar lèse-majestêlese-femme en de hemel mag weten wat meer al! in gezien. Eu niet éen dagblad daarentegen heeft zich onbevooroordeeld genoeg getoond, tegen dien dissonant der wrake verzet aan te teekenen, en voor den geestigen schrijver op te treden. Wij veroorloven ons daarom dat hier onbewim peld te doen. Wij toch zouden ons inderdaad in tegen overstelling dier bekrompen opvatting geen vereeren- der hulde kunnen voorstellen dan die, de koningin zelve, als toonbeeld en beschermster van deu goeden smaak en de ware poëzy te laten optreden, en haar hofkring, in hare tegenwoordigheid, een jaarboekje te laten ontleden en veroordeelen, dat het, in spijt van zijn jammerlijke onbeduidendheid, gewaagd heeft, zich met haar naam te versieren. Mocht het werkelijk waar zijn, wat, een dag of wat later, door 'tUtrechtsche dagblad is meegedeeld, dat II. M. haar misnoegen over het stukje aan de Redactie van den Gids heeft te kennen doen geven, dan zou dat alleen bewijzen kunnen öf dat H. M. den goeden dunk, door den schrijver van haren smaak gekoesterd, niet ver diende, of dat zij, tegen haar eigen beter oordeel in, te kwader uur gehoor heeft gegeven aan de voorstellingen, door anderen haar om strijd als opgedrongen. Wij willen daarmede niet deze of gene uitdrukking voor onze rekening nemen, aan de pen van den gees tigen' steller ontvallen, en van welke, met name de Amsterdamsche courant, het scliromelijkste misbruik heeft gemaakt, door ze als een staaltje ab uno disce onvies gelijk het geleerde blad schrijft,) van 't geheel te geven. Huet, die gewoon is, in eigen naam het woord te voeren, en de scherpte zijner uitdrukkingen dan niet schroom vallig te wikken, dacht er zeker niet aan, dat niet hij zelf, maar eeue hofjuffer sprak, toen hij dezer dat, maar al te beruchte, „uitzakken" in den mond let. Even zoo is de aanmerking van den Spectator over 't valsch vernuft dier éene vergelijking van 'tochtendgoud en dat der munt niet te weerspreken, en had de schrijver, ten derde, wellicht aan een enkel meer verdienstelijk dichtjeu in 'tjaarboekjen een welverdienden lof kunnen geven. Maar wat beteekenen die twee of drie smetjens, bij al de losheid en den geest, de waarheid en juistheid, die er in al 't overige doorstraalt? Hoe kan om maar op een enkel punt te wijzen Neêrlands koningin zich tref fender en warer uiten, dan in die enkele uitdrukking over do November-steenlcgging, waarin zij de inderdaad zoo hartelijke toespraak Zijner Majesteit ver boven al de gezwollen perioden van den feestredenaar verheft?Op de beide bladzyden aan 'tslot, in herinnering aan haar moederland geuit, is ook elders (in den Nederl. Spectator de aandacht gevestigd. En hare hofjuffers, 't is inder daad voor deze te wenschcn, dat zij zich zoo smaakvol en geestig weten te onderhonden, als het die enkele misplaatste woorden daargelaten de schrijver haar hier laat doen. Men mag echter, zegt de Spectatorhet huiselijke leven niet zoo in 't publiek brengen, en dat van 'thof, zoo min als dat van een of ander burgerman. Wat zou Huet zelf zeggen, wanneer men hem, zijn vrouw, cn zijn vrienden, zoo sprekende invoerde?De aan merking is volkomen juist, maar ongelukkig hier volstrekt niet van toepassing. Er is door Huet, in zijn Avond aan 't hof, geen enkel hof- of huiselijk geheim verraden. De geheelo voorstelling is kennelijk verdicht,met ooverdichte namen, en zij zou (in dit geval) slechts dan onbetamelijk en verwerpelijk moeten heeten, wauueer er de koutende personen, in plaats van geestig, onderhoudend en smaak vol, langdradig,-wansmakelijk en zouteloos waren voor gesteld. Dan kon er wellicht van lèse-majestê sprake zijn; maar thans? Een koninklijke vrouw, die algemeen als fijn beschaafd en geletterd te bock staat, als een ideaal van goeden smaak te schilderen en haar in dien geest sprekende in te voeren; wat zou daar lcwetseuds in liggen kunnen, en waarom zou dat niet veroorloofd zijn? inte gendeel, verdient zij dien naam inderdaad, dan kan het haar niet anders dan vleijen en streelen. Evenzeer als het voor Huet, of welk ander Nederlandsch burger, niets onaangenaams zou kunnen hebben, in een of ander ver dichte voorstelling, in dien geest en zin, geïdealizeerd op te treden, als zij in 't werkelijke leven doen. Van dat denkbeeld is hij, bij zijn schrijven, kennelijk uitgegaan, en 't strekt der edele verontwaardiging van de Neder landsche dagbladpers - zoo liberale als behoudende weinig tot eer, dat zij, bij de waardeering dier zienswijs, zoo schromelijk heeft misgetast, zich zoo deerlijk heeft ten toon gesteld! Deventer15 Januarij. van vloten. 1) Wij hebben reeds in ous nommer van 14 dezer te kennen gegeven dat wij voor de wijze waarop de heer Huet zijn oordeel over het jaarhoekje Aurora inkleedt, geen onverdeelde sympal hie gevoe len, (enkele zijner uitdrukkingen achten wij zelfs geheel verwerpelijk) doch tevens, dat wij met de afkeuring, welke de dagbladpers als in koor daarover uitspreekt, nog veel minder kunnen instemmen. Voor het ons door den hoogleeraar van Vloten toegezonden stuk ruimen wij, met het oog op velerlei onwaardige aanvallen cn zeer partijdige oordeelvellingen, gaarne een plaats in. red. 3rftijiiinaen. Heden is van Veere naar zee gezeild de schooner Calharina Elisabeth, gezagv. J. Pander, met hooi, appelen, huiden en nijen van Middelburg naar Engeland, Huil. tjanörl$bmcl)ien. £!raamciark(cn enz. Amsterdam 20 Januari. Raapolie op zes weken f 40. Lijnolie op zes weken f 35iJ. Oost nu hg 18 Januari. Bij zeer grooten aanvoer van granen was heden de vraag redelijk, doch konden vorige prijzen niet worden bedongen, en moest men ook zelfs de beste qualiteiten lager afgeven. Men betaalde voor jarige en tweejarige tarwe f 7,50 a 8. Puike nieuwe, gemeenere en blauwe dito 6 :i fl,ö0. Nieuwe Zeeuwsche rogge ƒ4,70 a ƒ.5,10. Nieuwe wintergerst ƒ4,50 a 4,90. Dito zomergerst 4,10 a ƒ4,25. Haver 2,35 a ƒ3. Paar- denboouen 5 a f 5,30. Groene erwten 6 a ƒ6,50. Middelburg 19 Januari. Bij weinig aanvoer zoo wel uit onze naburige eilanden als ook uit Walcheren bestond er algemeen goede vraag. Puike jarige en nieuwe Wal- chersche tarwe had genegen koopers. Zeeuwsche tarwe werd niet geveild. Rogge bleef bij weinig omgang in een doen. Gerst, zoo winter- als zomer-, had in puike soorten grage koopers. Walchersche witte- en brnineboonen veel gevraagd en einde beurs zelfs nog boven vorigen week- prijs gekocht. Paardcnboonen waren aan lager prijs bijna niet te koop. Walchersche groene erwten bleven in een doen. Zeeuwsche met minder genegen koopers, Koolzaad niet ter veil. Puike nieuwe Zeeuwsche tarwe niet ter veil. Tweejarige Walchersche dito werd aan ƒ8,50 verlaten. Puike jarige dito 8,75 /S.ÖO. Dito nieuwe ƒ7 a 7,40. Jarige Zeeuwsche rogge 6 gehou den, voor nieuwe werd ƒ5,75 de mud betaald. Puike Zeeuwsche wintergerst 4,80, mindere bleef onverkocht. Dito zomergerst hield men algemeen op 4,10, doch meer dan 4 werd daar niet voor geboden. Walchersche zomer gerst 4,10 a 4,25 gehouden. Dito witteboonen ƒ12 a 12,25. Dito brnineboonen 10,50 a 11. Dito paar- denboouen 5,50 a ƒ5,75. Dito groene erwten ƒ7, niet kokende 6,50. Puike Zeeuwsche dito hield men op de kook 7, mindere bleven onverkocht. Zeeuwsche paar dcnboonen hield men te hoog en bleven zonder handel. Koolzaad niet aangeboden. In de prijzen der oliën en koeken is gecne verandering bekend. gemiddelde marktprijzen. Middenprijzen van bakbare tarwe ƒ7,45 en rogge 5,75. Aardappelen ƒ1,60 a ƒ1,80 per Ned. mud. Versche boter —,95 a 1,05 per Ned. pond. l'rijzc» van effecten. Arasterdam 20 Januari. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 24 pet. 624 dito dito dito 3 734 dito dito dito 4 964 Aand. Handelmaatschappij 44 België. Certificaten bij Rothschild 24 56-4 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 94-4 Certific. Hope co4 Oblig. dito 1855,6e serie 5 80-4 dito dito Leening 1860 4V S3§ Certificaten 6 45 Aand. spoorweg1801 Polen. Schatkistobligatiën4 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 584 dito 1847/1852 24 29 3 dito rente Amsterdam5 81 dito nationale5 644 Bankactiën 3 Italië. Leening 18615 - Spanje. Obligatiën (binnenlandsehe) 3 424 dito3 thans 2-4 401 Amortisable schuld Portugal. Obligatiën 1853 3 464 dito 1856—1862 3 46 Griekenl. dito (blauwe)5 Turkije. Obligatiën (binnenl.)6 47J Vereen.Stat.dito (1882) 6 47 Illinois. dito7 484 Mexico. dito3 274 Grenada, dito afgestempeld4$ Venezuela dito 3 174V tiMïraïrijjljritr. Door cteze brengt de ondergeteekende aau den edelen gever den hartelijken dank des Kerkeraads over, voor het Bankbiljet groot 25.bij denzclven ten behoeve der Armen Zondag 11. ontvangen. Oostkapelle18 Jan. 1865. J. W. A. GREVE, v. d. m. Jïunxtcnticn. Getrouwd: J. G. KRAFFT, Middelburg, Kapitein der Infanterie, 18 Januari 1865. en E. DOCKIIEER. Eenige kennisgeving. Bevallen van eene Doci-iter D. C. FRELIERDAL MAN. Middelburg, 19 Januari 1865. Algemeeno kennisgeving. Heden trof mij de gevoeligste slag mijns levens, daar het den Heere behaagde mijne geliefde Echtgenoote MARGARITHA VERBEEK, in den ouderdom van 59 jaren, na langdurige sukkeling, van mijne zijde weg te nemen. Middelburg, Mede uit naam mijner Kinderen, 19 Januari 1865. JOHs. VAN MOURIK. Algemeeue en bijzondere keunisgeving. A A IV Bi O^WICJI A O. Bij Exploit van JOHANNES KULDERIJ Az., Deur waarder bij de Arrondissements Rechtbank, zitting houdende te Middelburg, in dato 14 Januari 11. behoor lijk geregistreerd, beeft PIETERNELLA JACOMINA BELL1NK, Werkvrouw wonende te Hoofdplaat, uit hoofde eencr bepaalde oorzaak, tegen baren man ABRA HAM CHRISTIAANSEN, Werkman, laatst gewoond hebbende te Hoofdplaat, doch wiens woon- of verblijf plaats thans onbekend iseen eisch tot Echtscheiding ingesteld met al de gevolgen daaraan verbonden. Zijnde voorts verklaard dat de Procureur PIETER DE MARET TAK, wonende te Middelburg op de Zuid zijde vau den Dam Wijk G 96, voor haar in dezen werkzaam zal zijn. Ten dezen wordt kosteloos geprocedeerd, krachtens vergunning der Arrondissements Rechtbank voornoemd van den 21 September 1864 geregistreerd. Middelburg, den 16 Januari 1865. P. DE MARET TAKProcureur. De COMMISSIE voer de VERLOTING lot stichting eencr BEWAARSCHOOL Ie VEERE, als zoodanig geconstitueerd, wenseht eene poging te doen tot voorziening in eene dringende behoefte voor deze Gemeente. Die behoefte bestaat in de oprichting van eene School, waarin de Kinderen van 24 tot 6 jaren, onder zorgvuldig opzicht en verstandige leiding, worden bewaard en ge vormdopgeleid en voorbereid voor het -lager onderwijs. De Gemeenteraad van Veere heeft tot de oprichting van zoodanige Bewaarschool besloten. Om aan dat besluit eene volledige en doeltreffende uitvoering te geven, zijn de aankoop en inrichting van een daartoe aanwezig, bij uitnemendheid geschikt Huis met Tuinen de aanschaffing van Schoolmeubelen als anderszins onvermijdelijk. De hoogst noodzakelijke kosten van een en ander worden beraamd op p. m. 1000.Tot bestrijding van deze is echter de Gemeente buiten machte. De Commissie heeft daarom besloten, na voorafgaand overleg met Burgemeester en Wethoudersen na verkre gen vergunning van Z. M. den Koning, bij H.D. besluit van 4 Januari 1865, no. 66, tot het houden van eene Verloting van voorwerpen van nut en smaak, ten einde de eventuele opbrengst derzelve tot goedmaking dier kosten te doen strekken. Meermalen ondervond Veere den krachtigenbijstand van elderswaar hei gold een offer te brengen op het altaar van liefdadigheid. Tot hiertoe echter betrof het steeds eene zaak van voorbij gaanden aard en van plaat selijk belang: voorziening in den nood der armen; thans geldt bet eene zaak van blijvenden aard en van maatschap pelijk belangde stichting van eene bewaarschool. Zoo ooit in^enë'zaa-bjdan voorzeker in déze vermeent de Commissie zich te mogen vleien met eene krachtige en algemëène ïïie^ëwQrienig en ondersteuning. Of deze haar zullen geschoiiken worden is voor de Veersche Jeugd eeu ondervveij) van het'hóógste en teederste belang, eene levensvraag. Zonder cKe InedewbM'ng en ondersteuning komt de

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 3