MIDDELBURGSCHE COURANT. N° 11. Donderdag 1865. 19 Januari. Sinncttlanö. Editie van Woensdag avond 8 ure. AANBESTEDING. Op Vrijdag den 27 Januari 1865, des voorraiddags te 10 uren, zal, onder nadere goedkeuring, door den commis saris des koningsin de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat, in het 11de district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aanbesteed Het aanleggen van werken op het strand aan de Oude Hoeve en bij den Zouten haard, aan de noordwest- en noordzijde van Schouwen, en zulks in 2 perceelen van aanbesteding. Deze aanbesteding zal geschieden bij inschrijvingen opbod, voor elk perceel afzonderlijk. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het minis terie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provin ciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhoff, Raamstraat no. 49, te 's Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voor naamste gemeenten des rijks. Zullende den 7en en 4en dag vóór de besteding de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofdingenieur van den waterstaat Brunings, te Middelburg, en bij den ingenieur te Zierikzee. 's Gravenhage, den 30. December 1864. Van wege den minister, De secretaris-generaal, J. SCHRODER. Middelburg 18 Januari. Bij de verkiezing welke gisteren plaats had, hebben op het bureau van stemopneming alhier van de 480 kie zers van het onderkiesdistrict Middelburg 315 hunne stem uitgebracht. In de heden namiddag alhier gehouden zitting van den gemeenteraad is onder anderen vastgesteld een adres aan den minister van binnenlandsche zaken, houdende verzoek om eene commissie uit den raad te willen af wachten ter bespreking van de belangen dezer gemeente, in verband met het wetsontwerp tot wijziging der gemeentewet, voor zooveel de plaatselijke belastingen betreft. Naar aanleiding van de aan den minister van binnen landsche zaken gedane toezegging om het lager met het middelbaar onderwijs in deze gemeente in verband te zullen brengen, zijn alsnu, op voordracht van burge meester en wethouders, de volgende besluiten genomen: 1. Met 15 Februari a., ot zooveel later als de lessen bij de rijks hoogere burgerschool zullen aanvangen, zal de school A., voor gewoon en meer uitgebreid lager onder wijs voor jongens, hoofdonderwijzer de heer P.D. Koning, worden opgeheven. 2. De school C, voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs, hoofdonderwijzer de heer J. van Sluijs, voor het vervolg te doen strekken tot eene voorbereidende school voor die van het middelbaar onderwijs en het gymnasium, en in zóóverre te wijzigen, dat deze alleen voor jongens toegankelijk zal zijn; aan het daar tot dus ver verstrekt wordende onderwijs zal worden toegevoegd het onderwijs in de beginselen der Fransche taal aan de leerlingen der drie hoogste klassen, en wel bij een avond cursus; te bepalen dat die avondcursus ook zal kunnen bezocht worden door leerlingen, die de dagschool niet bezoeken, mits deze minstens hun 9ejaar hebben bereikt en den vereischten trap van ontwikkeling bezitten; met het onderwijs op die avondschool te belasten den sub 6 dezer aau te wijzen hulponderwijzer, terwijl de tot dusver aan die school geplaatste hulponderwijzer, voor het vervolg zal moeten voorzien zijn van eene acte voor de Fransche taal, op eene jaarwedde Yan /450; de hoofdonderwijzer, in plaats van 10 percent der dag- en 50 percent der avondschoolgelden, voor het ver volg 20 percent toe te kennen, de schoolbehoeften voor taan te leveren door de gemeente en niet meer, gelijk tot dusver, bij wijze van abonnement. 3. Op de school B, voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes, hoofonderwijzeres mejuf- vrouw Gerth van Wijk, vóór of met 15 Augustus de zoo genaamde bijvakken niet meer te onderwijzen op de avondschool (welke kaatste, onder vermeerdering der dagschooluren, wordt opgeheven), maar de gezegde bij vakken op te nemen onder hetgewoon onderwijs; dienovereenkomstig met eene kleine verhooging de schoolgelden te heffen voor vier klassen, in verhouding tot het in elke dezer gegeven wordende onderwijs; den leeftijd, binnen welken geene leerlingen op die school mogen worden toegelaten, van 8 jaar te brengen tot 6 jaar; aan de hoofdonderwijzeres, in plaats van 10 percent der schoolgelden van iederen leerling boven de 30 en 10 percent der bij vakken, alsmede gelijk bedrag van diegene welke de dagschool niet bezoeken, voor het vervolg in eens 10 percent der schoolgelden toe te kennen. 4. Vóór of met 1 Augustus a. op te richten eene tweede school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes, alwaar het onderwijs zal omvatten de vakken genoemd in art. 1 litt. ai der wet, de hand werken voor meisjes en in de twee hoogste klassen de beginselen der Fransche taal. de schoolgelden aldaar te heffen naar twee verschil lende categoriën naar mate van het verstrekt wordende onderwijs, onder bepaling dat voor twee of meer leerlin gen uit hetzelfde gezin, gelijktijdig ter school gaande, voor elk kind in beide klassen het schoolgeld f5 minder zal bedragen aan het hoofd der school te stellen eene hoofdonder wijzeres met acte voor de Fransche taal en handwerken, op eene jaarwedde van f 1000 en 10 percent der school gelden, alsmede eene hulponderwijzeres tegen eene jaar wedde van f450. 5. Aan te houden de beslissing nopens.eene aan den heer P. D. Koning toe te kennen schadeloosstelling of tegemoetkoming, met het oog op het nader te nemen besluit betrekkelijk eene op te richten hoogere burger avondschool voor middelbaar onderwijs. 6. Den aan de op te heffen school A geplaatsten hulp onderwijzer, den heer K. F. L. Weber, over te plaatsen naar de school C, tegen eene jaarwedde van ƒ6CO, onder verplichting zich daarvoor te belasten met den avond cursus, bestemd voor het onderwijs in de beginselen der Fransche taal, in afwachting eener nader te nemen be slissing omtrent de verder hem op te dragen werkzaam heden of toe te kennen schadeloosstelling. 7. Te bepalen dat de school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes van mejufvromv Gerth van Wijk vóór of op 1 Mei a. zal worden overge bracht naar het gebouw op de Haringplaats, waar thans de school voor jongens gevestigd is. 8. De tegemoetkoming aan den hoofdonderwijzer den heer W. Auer voor het leveren van schoolbehoeften, bij abonnement tot dusver jaarlijks bepaald op f 1 per leer ling, te verhoogen tot f 1.50. 9. In verband met bovenstaande hoofdbepalingen te wijzigen het besluit van den 21 October 1861, houdende regeling van het getal der scholen en den omvang van het onderwijs in deze gemeente, alsmede het besluit tot heffing en invordering van schoolgelden, van den 17 Oc tober 1860. 10. Aan te houden de beraadslaging over de gewij zigde huishoudelijke verordening op het lager onderwijs in deze gemeente, van den 21 October 1861, in afwachting van het rapport der plaatselijke schoolcommissie. De uitvoering dezer besluiten en verder daarmede in verband staande maatregelen is aau burgemeester en wethouders opgedragen. De rekening van commissarissen der wisselbank over 1864 is goedgekeurd. Aan de commissie van bestuur over de bank van lee ning is magtiging verleend tot vroeger verlangde af- en overschrijving op de begrooting. Als aandeel der geldleening tot verwijding der kaai muren bij de Bellingbrug is uitgeloot nornmer 10. In ons volgend nommer geven wij het gewone verslag- Bij een gisteren alhier gehouden examen voor gezwo ren landmeters, zijn als zoodanig toegelaten de heeren Martinus Eijke en Cornelis Wisse Jz, beide te Zaamslag; Martinus Cornells Roest en Johannes Cornelis Dormaar, beide te Middelburg,en Leendert de Vos Pz., te Zaamslag. Door ingelanden van de Oud-Cortgeen- en West-pol ders zijn benoemd: tot dijkgraaf van den Oud-Cortgeen- polder, de heer J. W. Vader en tot gezworen van den Westpolder, de heer C. Markusse, beide in plaats van wijlen den beer K. J. van den Bussche. Uit het vierde district der provincie schrijft men ons onder dagteekening van 17 dezer: „In eene gisteren gehouden vergadering van ingelan den van den Hoofdplaatpolder is, in plaats van wijlen den heer A. B. Carpreau, tot ontvanger griffier van dien polder benoemd de heer J. J. Croin, te Hoofdplaat, op eene jaarwedde van f 420. „Bij deze benoeming deed zich het geval voor dat éen stemgerechtigde zijne bewijzen van eigendom moest overleggen, wilde hij als zoodanig worden toegelaten. „Niet de directie, maar de vergadering deed daarop uitspraak, en besliste tot toelating. „De uitslag der benoeming kon voor sollicitanten van die éene stem afhangen." EScnoesningeu en besluite». ridderorden. Vergunning verleend aan mr. B. O. T.H. Westenberg, secretaris bij Zr. Ms. gezantschap te Frank fort, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 3e klasse der Danebrogsorde, hem door Z. M. den koning van Denemarken geschonken; en aan den Oost- Indischen hoofdambtenaar A. W. Kinder de Camarccq, laatstelijk resident van Bagelen, thans met verlof in Europa, tot het aannemen der versierselen van ridder 2e klasse van de Koninklijke kroonorde, hem door Z. M. den koning vau Pruisen geschonken. onderwijs. Benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Roermond de heer II. Syben. consulaten. Erkend als consul-generaal van Portugal in de Nederlanden, de heer W. Biben, te Amsterdam, licrknicuws. De heer J. van Witzenburg-, predikant te Bergen op Zoom, heeft het beroepnaar West-Zaandam aangenomen. Ge mengde berichten. Dezer dagen vervoegde zich, naar wij vernemen, eene vrouw bij haren huisbaas te Vlissingen, om hem te kennen te geven dat zij voornemens was te verhuizen, daar hare buren met wie zij samenwoonde haar het leven zoo onaangenaam maakten. De huisbaas, niet gaarne een goed betalende huurster verliezende, beproefde de vrouw van haar voornemen af te brengen, doch te vergeefs. Hij begaf zich daarop naar hare buren om ze over het ge hoorde te onderhouden. Daar werd hem medegedeeld, dat de goed betalende huurster integendeel zelve het haren buren onaangenaam maakte, als blijk waarvan de buurvrouw haar hoofd toonde, hetwelk sporen droeg van mishandeling, haar door de klagende buurvrouw toegebracht. De klacht der huurster was alleen gegrond op de omstandigheid dat zij zich bad opgehangen en de buren zich de vrijheid hadden veroorloofd haar af te snijden, eene vrijheid die met eenige vuistslagen werd gestraft. De onlangs in de Engelsche Victoria-kolonie (Australië) afgekondigde grondwet kent aan alle vrou wen die zekere som in belasting opbrengen, het recht toe om te stemmen. Bij de eerste verkiezingen onder deze thans vigerende grondwet is van dit recht een ruim gebruik gemaakt. Zestien jaren geleden zegt de Temps werden allen die aandrongen om aan de vrou wen in Frankrijk dit recht te verleenen als vernietigd door de aanvallen vol van sarcasme hunner tegenstanders, terwijl de Punch onuitputtelijk was in caricaturen op dit denkbeeld. Thans is de zoogenaamde utopie in de oogen der Engelschen niet meer zoo belachelijk en reeds opgenomen in de grondwet eener Engelsche kolonie. Therinometerstand. 16Jan.'s av. 11 u. 38 gr. 17 's morg. 7 u. 37gr. 'smidd.l u. 39gr.'sav. llu. 38 gr. 18 's morg. 7 u. 34 's midd. 1 u. 34 gr.

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1