öuitenlanö. De heer G. C. Boomer, predikant bij de hervormde gemeente te Ritthem, is dezer dagen beroepen naar Vrouwepolder. Beroepen tot predikant bij de hervormde gemeente te Oud- en Nieuw-Gastel, de heer A. C. Kamerman, thans te Fort Bath. tJenieiiagde B>ericSatcaa. De weduwe van Meyerbeer en hare beide dochters worden eerstdaags te Parijs verwacht, om de repetitiën van de Africaine bij te wonen. Dezer dagen heeft de keizerin van Frankrijk in vollen ernst al hare eere-dames op eene intieme soirée verecnigd, om over eene ernstige zaak te beraadslagen. Die ernstige zaak was, de afschaffing der crinoline. Men verneemt dat de voorstad St. Germain besloten heeft dat kleedingstuk, benevens de slepende japonnen niet meer te dragen. Die dames willen in haar eostuum niets meer behouden, dat haar zou kunnen doen gelijken op de schoonen van den demi-monde. Aan de crinoline is de oor log verklaard, en hij zal krachtig worden volgehouden. Als eene opmerkelijke bijzonderheid wordt uit Arnsberg in Beieren van den 10 dezer gemeld, dat in den wijnberg van het slot aldaar een kersenboom niet alleen in vollen bladerdos staat, maar als met een bloesem- laken bedekt is. Een vlinder, waarschijnlijk door den bloesemgeur omtrent het jaargetijde misleid en daardoor ontijdig aan zijn hulsel ontkropen, was den dag te voren in de nabijheid van dien boom gevangen. Den 16 December is in London heropend de verblijf plaats voor hen, die 's nachts geen onderkomen hebben. Voor vijf centen kan een ieder daar een nacht door brengen, waarvoor nog bovendien wordt gegeven een stuk brood en een bed in eene verwarmde zaal, terwijl aan de zieken ook geneeskundige hulp wordt toegediend. Deze inrichting wordt telken jare bij het naderen van het winterseizoen geopend. Volgens den staat en de balans van het vorige jaar hebben er 53,556 personen hun intrek genomen, waarvan een vijf en twintigste gedeelte uit zieken bestond. Niet minder dan 120,370 portion brood zijn toen uitgereikt. Eene dame te Parijs verloor deu ketting van haar horloge. Men zeide haar dat zij een magnetiseur moest raadplegen, die wel zou weten, waar de ketting zich be vond. Zij volgde dien raacl op. De magnetiseur kwam, hij ontving vijf francs voor zijn consult. „Gij hebt iets ver loren, mevrouw," zeide hij. „Ja," was het antwoord. „Het is een horloge." „Neen." „Een shawl dan." „Ook niet." „Was het dan een ring?" hernam de magnetiseur ontroerd. „Neen," schreeuwde de dame luidkeels, „ik heb vijf frs. verloren,die ik u voor het consult moest betalen." Vrijdag middag is het komedie-gebouw te Edim- burg een prooi der vlammen geworden. De brand heeft zich bovendien medegedeeld aan de omliggende huizen, welke voor een groot gedeelte eveneens verbrand zijn. Een tiental personen minstens kwamen bij het ongeval om, ten gevolge van het omstorten van schoorsteenen enz. Volgens een gerucht, dat echter alleszins bevesti ging verdient, is er sprake van een huwelijk van prinses Anna Murat met lord Granville, den voorzitter van den geheimen raad van Groot-Britannië. Onlangs is voor het Parijsche hof van assises een zonderling incident voorgevallen. Het betrof eene be schuldiging van verduistering van gelden. Terwijl de heer Lachaud voor de beschuldigde pleitte, liet een der gezworenen zich, half binnensmonds, ontvallen„Dat beteekent niets". De pleiter concludeerde, op grond daar van, dat de zaak tot de tweede helft van Januari zou worden uitgesteld, wegens eene voor de beklaagde vijan dige manifestatie van een lid der jury. En het hof stelde hem in het gelijk. In den zomer van dit jaar zal te Bergen in Noor wegen, met medewerking van het Noorweegsche gouver nement, eene internationale tentoonstelling worden gehouden van voortbrengselen en werktuigen der vis- scherijen en van andere met dien tak van volksbedrij vigheid in verband staande voorwerpen. Zij zal 1 Augustus geopend en 16 September gesloten worden, en de ten toonstelling van dien aard, te Amsterdam gehouden, dient tot model. De studenten der universiteit te Napels hebben, daartoe bij oproeping uitgenoodigd, den pauselijken zendbrief en de daarbij behoorende lijst van veroor deelde dwaalbegrippen openlijk verbrand. Volgens een brief uit Florence beloopen de jaar lij ksche inkomsten der voornaamste kloosters van die stad 6,936,000 fi\, nl. het vrouwenklooster van do II. The- resia 397,000 fr.het mannenklooster van den H. Anon- ciade 618,000 fr.; het vrouwenklooster der H. Maria Magdalena 661,000 fr.het Dominicaner-klooster der Angeolini 695,000 fr.; het Augustijner-klooster van den II. Geest 478,000 fr.: het mannenklooster van het H.Kruis 402,000 fr.; dat van San Giovanino 580,000 fr.; het vrouwenklooster van de H. Maria 624,000 fr.; dat van Biponi 850,000 fr.; de Dominicanen van Santa Maria Nova 431,000 fr.; de orde van St. Jan 1,200,000 fr. Dc koning van Pruisen heeft aan den heer von Bismarck als kersgeschenk een wandelstok toegezonden voorzien van cie buste des konings, getooid met eene lauwerkrans als knop. In een begeleidend schrijven gaf de koning den wensch te kennen dat de minister telkens bij het gebruik van dezen stok mocht herinnerd worden dat hij die lauweren den koning had doen verwerven. De Temps beweert dat de heer von Bismarck zich niet lang in het bezit van dien stok zal mogen verheugen daar deze weldra gebroken zal worden op den rug van de godin der vrijheid. De London Advertiser vermeldt onder het op schrift „Vervolgingen der Oostenvijkscho policie op Engolsch grondgebied" (terwijl het voor de waarheids liefde van den berichtgever instaat) het navolgende: Half November stapte eene jonge Israëlitische dame E. S., komende uit Weenen, op reis naar New-York, te Londen in Briickers-IIotel af. Haar vader, koopman uit Gallicië, die gedurende een 20-tal jaren een commis sie-handel te Weenen bad uitgeoefend, en later failliet was gegaan, had zich reeds vooruit in September naar New-York begeven, alwaar de verloofde zijner dochter woonde, een officier, eertijds in Oosteurijkschen dienst. E. S. nu had zich op reis begeven, ter voltrekking van liet voorgenomen huwelijk; als metgezellin wilde zij daarbij hare jongere zuster medenemen, die evenwel in Weenen was achtergebleven, uithoofde haar paspoort niet in orde was. Haar oponthoud aldaar van al te langen duur zijnde, zond E. S. een telegram daarheen, inhou dende „dat zij hare reis niet langer kon uitstellen, en alzoo alleen zoude vertrekken naar New-York, indien zij niet spoedig kwam." Het antwoord daarop volgende was. „Ik kom naar Londen, begeef mij 11 December op reis." Dit antwoord nu, bleek later, was niet van de zuster, maar van wege de Oostenrijksche policie. Om dit te begrijpen, moet men het volgende weten. De verloofde van E. S. had namenlijk tijdens hij te Weenen woonde, vriendschapsbetrekkingen aangeknoopt met een officier, M. genaamd, die op zijn eigen verlangen, door hem was in kennis gebracht met het gezin van zijne aanstaande, en aan wien het later gelukt was zich in dien kring te doen opnemen en er een huisvriend was geworden. In de laatste dagen van de maand November, nadat E. S. reeds sedert lang was vertrokken en haar vader zich reeds in Amerika bevond, vervoegde M. zich bij den rechter, en legde aldaar do verklaring vrijwillig af, dat hij een aanzienlijk deficit in cle onderzijn beheer zijnde kas had, als reden daarvan opgevende dat hij ten gevolge van spel daartoe gebracht was. Onmiddellijk werden alsnu de vier te Weenen overge bleven leden van het gezin van S. in arrest genomen en gedurende 14 dagen gehouden. In dien tusschentyd nu kwam het gemelde telegram uit Londen, en volgde van deze zijde het toegezonden antwoord. E. 8., die van dit alles niets wist, bevond zich sedert 13 December dagelijks aan het station van den spoor weg, hare zuster aldaar wachtende. Op 16 December kwamen eindelijk twee manspersonen te Londen in Briickers-IIotel, die de jonge dame wenschten te spre ken, voorgevende dat zij kwamen namens haren verloofde uit New-York, om haar op hare reis derwaarts te verge zellen. Dit voorgeven was al te ondoordacht door hen verzonnen, dewijl uit het gesprek met hen dra bleek dat zulks geheel onwaar was. Beide heeren ontmaskerden zich thans en deden zich kennen als ambtenaren van de Oosten rij ksche policie, wisten zich meester te maken van haar paspoort, waarmede zij wilde trachten aantetoo- nen niet de bedoelde persoon te zij n, namen de sleutels van hare koffers af, nadat zij die, doch te vergeefs hadden doorzocht, en bevalen haar daarop hen naar Oostenrijk te volgen. Eene weigering harerzijds, om den opper-pólicie- beambte (gelijk hij zich noemde) te volgen was het ge- reede antwoord. Genoemde beambte had evenwel reeds door het gebruik maken van zijne geloofwaardigheid als policie ambtenaar (zich te beroepen op zijn eed) van den ópper-sheriff van Middelsex, een bevel tot hare gevan genbonding weten te verkrijgen, onder voorgeving dat hij als gemagtigde van zekeren X. verscheen aan wien deze dame f 10,000 schuldig was. Door dit meer dan erge schandaal gelukte het aan de Oostenrij ksche policie, de jonge dame, die nauwelijks 19 jaren oud is, in de gijzelaars-gevangenis van White Exofs-street te brengen, alwaar zij nu reeds 3 weken wordt gevangen gehouden. Het ergste daarbij is nog dat zij, verre van iets te bezitten, verplicht was de ringen harer vingers te verpanden, om in de gevangenis zich van het noodige te kunnen voorzien, wijl zij geld van haren vader wachtende was. Sedert zij hare zaak aan een kundig regtsgeleerde heeft overgegeven is het te denken dat zij spoedig hare vrijheid zal terugkrijgen. Daar nu, blijkens vorenstaande verzekering, dit feit heeft plaats gegrepen (vervolgt gemeld blad) zijn er wel geene woorden te vinden, om die handelwijze der Oostenrijksclie policie te betitelen, die onder het mis bruik maken van bestaande Engelsche rijksinstellingen, er agenten op na houdt, om in de koffers van een arm meisje gelden op te zoeken, ten eigen bate door een Oostenrijksch officier gebruikt, die dan nog zelf'opgeeft die door spel te hebben verloren, terwijl bet gevolg van een en ander is dat er geen spoor van te vinden is. 35iaa*ger5;jlke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 15 dezer: C. Bastiaause, jm. 27 j. met J. Schout, jd. 24j. J. M. de Nooijer, wedn. 46 j. met T. de Bruyne jd. 30 j. (Yan 7 tot 14 Januari.) Vussingen. Gehuwd: P. Verhage, jm. 23 j. met J. Bienefeld jd. 21 j. BevallenA. Wilkens, geb. Smit, z. P. van Boven, geb. Schrei her, d. D. van Leeuwen, geb. Lems, z. L. Meyneke, geb. van Leeuwen, z. J. H. de Heer, geb. Iloelandt, d. P. J. Blonk, geb. Fcij, z. W. Pervenaire, geb. Trijvelaar, z. Overleden: M. de Kok, d. 2. m. M. van der Os, vrouw van L. T. de Groof, 24 j. I. J. P. Veerman, man van M. L. J. Choveuet, 33 j. M. J. van Dierendonck, jd. 18 jaar. Zierikzbe. Bevallen: J. J. de Vos, geb. Frangoise, d. A. Luijcx, geb. Lokker, z. Overleden: J. Bakker, z. 9j. A.'. C. Timmerman, d. circa 9 jaren. Meteorologische waarneiningen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 2 ure Januari 1865. Wind. V OJ c a tï.,3 fr j ti a; o" "5 JU So 3 S i° E° ïz .5 -=* a Aanmerkingen. Q 1 e Ui !- 1 J 2 -ö co" so cS sz. z\v. 10 761.5 3.0 0.77 5.00 0.0 licht bew.heii. rcg. 9 W.t.2. 12 758.0 5.6 0.88 6 64 2.2 betrokkeu heiig. l0,Zw.t.\V 11 759.5 66 0.91 7-30 00 betrokk. heii. rcg. 11 Zw.t.Z. 8.3 759.7 5.3 0.91 6.7-2 0.8 betr. rog. licht bew. 12'Zuid. 25 745.3 6.8 O.S2 6.72 03 dik bewolkt regen. 131 West. 12 742.9 4.6 0.78 5.64 26 5 betr. regen helder. 14lZw.t.W 19 727.1 53 0.91 6.72 34.0 licht bew. betr. r. h. Thermometcrstaiul. 14Jan.'s av. 11 ,u. 48 gr. 15 's morg. 7 u. 41 gr. 's midd. 1 u. 40 gr. 's av. 11 u. 38 gr. 16 's morg. 7 u. 38 's midd. 1 u. 40 gr. Algemeen over/Acht. De houding der Fransche bisschoppen tegen het ver bod der Fransche regeering betrekkelijk de encyclica vindt steeds meer en meer navolgers. Ook de kardinaal aartsbisschop van Besangon heeft de encyclica publiek gemaakt en zal zich insgelijks hebben te verantwoorden voor den staatsraad. Daar de aartsbisschop lid van den senaat was, moest men ten opzichte van dezen geestelijke nog eerst de quaestie uitmaken of men niet eerst de autorisatie behoefde van den senaat. Dit is echter niet noodig geacht daar deze vervolgingen voor den staats raad slechts tot resultaat kunnen hebben het constateren dat de kardinaal-aartsbisschop zijne bevoegdheid te buiten is gegaan. De regeering heeft bij verschillende maires in de departementen een onderzoek doen instellen naar den indruk, welke de encyclica op de bevolking heeft te weeg gebracht. Met het oog op het pauselijk manifest schrijft de heer Nefftzer in do Temps het volgende artikel. Door de conventie van 15 September heeft de Fran sche regeering aan het pauselijk gouvernement haar besluit te kennen gegeven om hare troepen uit Rome terug te trekken. Bij diezelfde conventie heeft de Fran sche regeering zich jegens het Italiaansch gouvernement verbonden om die ontruiming te doen plaats hebben binnen een termijn van ten langste twee jaren; zij heeft zich echter jegens niemant verbonden om die ontrui ming niet vroeger te doen plaats hebben en de zeer na tuurlijke redenen om daarmede langzaam te werk te gaan zijn thans verdwenen nu de paus zijn laatste woord heeft geuit en alle hoop op transactie verdwenen is. Niets noopt Frankrijk thans nog om langer te Rome te blijven alles daarentegen om dit ten spoedigste te verlaten. De Fransche regeering kan niet zonder onlogisch .te wor den en inbreuk te maken op hare waardigheid eene mogendheid beschermen, welke haar vervloekt. De contradictie, welke steeds bestond in dc bezetting

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 2