vebkïemingT Jonkheer Ir. J. Gr. H. YAN TETS ÖSuümlantr. Algemeen overzicht. Behalve het artikel van het officieus orgaan der Fran- sche regeering, dc Constitutionnel, tegen de houding van sommige bisschoppen ten opzichte der encyclica, verzekert men dat de bisschop van Moulins eene scherpe terecht wijzing heeft ontvangen van regeeringswege. Voorts be weert men dat de regeering besloten heeft om streng te werk te gaan tegen alle verdere overtredingen van het verbod omtrent do openbaarmaking der encyclica door de bisschoppen. Dit gerucht wordt echter van elders niet bevestigd, en men weet alleen met eenige zekerheid dat de quaestie het onderwerp van ministerieel^ beraad slagingen uitmaakt. Intusschen blijkt uit den Moniteur dat de staatsraad zich met de zaak van den bisschop van Moulins zal bezig houden. De heer Dreux-Brézé heeft echter reeds navolgers gevonden, o. a. in den bisschop van Poitiers, die bovendien nog veel verder is gegaan dan zijn ambtgenoot. Deze laatste toch heeft niet alleen de encyclica op den kansel voorgelezen, maar zelfs in een mandement opgenomen. Volgens berichten door la France uit Rome ontvangen zou de encyclica in dc regeeringskringen aldaar niet zooveel goedkeuring hebben verworven als inen aanvan kelijk dacht. Zelfs de kardinaal Antonelli zou de moei lijkheden inzien, waartoe onder de tegenwoordige omstandigheden een manifest van dien aard aanleiding moet geven. Volgens la France moet de handelwijze van den paus ten deze worden toegeschreven aan den invloed der Fransche ultramontaansche geestelijkheid en met name van de heeren Venillot en de Ségur. Het verdient de aandacht dat la France eerst thans deze mededeeling heeft ontvangen nu de regeering te Rome heeft kunnen inzien in welke moeilijke positie zij zich door hare encyclica heeft gebracht. Te Parijs werden in de laatste dagen allerlei veront rustende geruchten verspreid omtrent den gezondheids toestand des keizers. Even als diegene omtrent de onge steldheid van keizerin Eugénie in omloop, waren deze zeer overdreven. Dit ging zoover dat men de benoeming van prins Napoleon tot lid en vice-president van den conseil privé als het gevolg beschouwde van de over tuiging des keizers, dat hij meer en meer in krachten afnam en daarom reeds thans den conseil privé als toe- komstigen raad van regentschap aldus had samengesteld. De keizer lijdt echter slechts aan eene verkoudheid, vergezeld van lichte rheumatische aandoeningen. De keizerin schijnt reeds weder geheel hersteld te zijn. De encyclica van paus Pius heeft dezer dagen een ver dediger gevonden in het feodaal en protestantsch ultra orthodox dagblad deKreuzzeitung. Sommige dagbladen verwonderen zich hierover; zeer ten onregte evenwel naar onze meening. Zeer consequent toch en volkomen in over eenstemming met hare beginselen moet de Kreuzzeitung sympathie gevoelen voor het in den paus uitgedrukte denkbeeld van „gezag". Is voor Rome toch een persoon de uitdrukking van dit denkbeeld, voor de Kreuzzei tung is het een boek. In den vorm alzoo hemelsbreed van elkander verwijderd, komen de denkbeelden van Rome en van de Kreuzzeitung in den grond der zaak met elkander overeen. Zoowel voor Rome als voor de Kreuz zeitung zijn alle gedachten, uitingen en geschriften, welke strijden met de uitspraken van dien persoon of dat boek: anti-christelijk. Van daar dus ook dat het Ber- lijnsch dagblad van ganseher harte den paus toejuicht in „zijne moedige manifestatie tegen den anti-christe- lijkcn vooruitgang." Waarschijnlijk komt het ons intus schen voor dat de redactie der Kreuzzeitung niet de moeite heeft genomen om de geheele encyclica te lezen. Zij kan toch bijv. niet beamen dat de roomsch-katholieke kerk de alleen zaligmakende en eenig ware leer bezit, tenzij zij die kerk mocht beschouwen als een onderdeel van „de" kerk van „het" gezag. Prins Frederik Karei van Pruisen is thans, nadat zijne reis meermalen aangekondigd en wedersproken werd, toch naar Weenen vertrokken, alwaar hij een achttal dagen zal doorbrengen. Omtrent het doel van dit bezoek aan het Oostenrijksche hof verkeeren de Duitsche dag bladen echter in het onzekere. In het Oostenrijksch huis van afgevaardigden heeft men de regeering geïnterpelleerd omtrent den tegen woor- digen stand der Deensch-Duitsche quaestie. Den minister von Mensdorff-Pouilly zijn de volgende drie vragen voor gelegd: In welke betrekking staan de Elbe-hertogdomraen thans tot Oostenrijk en den Dnitschen bond? Zal de Duitsche bond invloed kunnen uitoefenen op het toe komstig bestuur dier hertogdommen en zal de Oosten rijksche regeering omtrent de aanspraken van hertog Frederik van Augnstenburg baar gevoelen mededeelen Welke rechten zullen in deze successie-quaestie aan Pruisen worden toegekend? De regeering beeft op deze interpellatie nog niet geantwoord. In de Italiaansche kamer van afgevaardigden is door de daartoe benoemde commissie rapport uitgebracht omtrent de in September te Turijn plaats gehad hebbende onlusten. Na een uitvoerig verslag van het voorgevallene verklaart de commissie, dat zij,het beoordeelen der feiten en het opleggen van straf aan de agenten der openbare macht overlatende aan de bevoegde rechterlijke autori teiten indien zij daartoe termen mochten vinden, uit de onderzochte documenten en ingewonnen berichten niet gebleken acht dat die onlusten het gevolg zijn geweest van provocatie, waardoor deze gerechtvaardigd of veront schuldigd kunnen worden2. dat de ministers in hunne handelingen dienaangaande zich niet in strijd met de bepalingen der wet hebben gedragen3. dat zij betreurt dat de régeeriiig niet meer machtsontwikkeling, energie en voorzorg heeft betoond en dat de natie verkeerde denkbeelden heeft opgevat omtrent het karakter der 'te Turijn plaats gehad hebbende feiten. Uit'Londen ïrordt gemold dat op een rapport van den •heer Erskine omtrent den tegenwoordigen toestand van Griekenland door graaf Russell is te kennen gegeven dat Engeland in overleg, met de overige beschermende mogendheden Griekenland steeds als onafhankelijken staat wil erkennen, doch slechts onder voorwaarde dat het onder koning George een constitutioneel rijk blijft uitmaken. In den Spaanschen senaat heeft de minister Gonzales Bravo de aanstaande indiening van een wetsontwerp aan gekondigd, waarbij de exceptioneele wetgeving op de drukpers wordt opgeheven en de drukpersdelicten voor taan onder de bepalingen van het algemeene recht zullen vallen. ^Maling nan coupons. De coupons der 3 pet. Fransche certificaten, admini stratie Hope co., Ketwich Voombergh en wed. W. Borski, verschenen 1 Januari 1865, worden betaald met ƒ3,47. Diakenen der Evang. Luthersche Gemeente vermelden met dankbaarheid, dat de jaarlij ksche algemeene collecte ten behoeve hunner armen, gehouden den 9 Januari jl., heeft opgebracht eene som van 221.50. Middelburg, den 13 Januari 1865. J. N. HEERÖLDT, Praeses. FR. CREDÉ, Secretaris. icctijöingcn. Den 1 December 11. is te Batavia gearriveerd het bark schip Susanna en Elisabethgezag v. D. H. van der Heijde. Schip en equipage waren in goeden staat. üjanöelsbrricfjtm. Jaarlijksche Algemeene Collecte. Parnassijns armverzorgers der Nederl. Israëlitische Hoofdsynagoge alhier, zullen, met voorkennis van Heeren Burgemeester en Wethouders, de jaarlijksche algemeene collecte ten behoeve hunner armen, doen houden op Maandag 1G dezer, van elf tot t'en ure. Zij bevelen deze collecte den bekenden weldadigheidszin hunner stad- genooten aan, en hopen, door ruime bijdragen, in staat gesteld te worden hunne armen de schamele bedeeling te kunnen blijven uitreiken, zonder die te moeten bekrimpen. Parnassijns armverzorgers voornoemd, Js. METZ, Voorzitter. Den 12 Januari 1865. A. I. VAN EMDEN. A. BOASSON. Graanmarkten enz. Amsterdam 13 Januari. Raapolie op zes weken ƒ40. Lijnolie op zes weken fob\. Middelburg 12 Januari. Bij algemeene vraag voor de meeste artikelen, was de aanvoer minder groot dan ver wacht werd. Puike jarige en nieuwe tarwe was begeerd en bracht daardoor iets hooger prijs op. Rogge bleef slepend in éen doen. Gerst, zoo winter- als zomer, bene vens groene erwten hadden genegen koopers. Waleher- sche witte- en bruineboonen weinig ter veil en hooger gekocht. Paardcnboonen, ofschoon niet driftig gevraagd, hadden toch koopers. Koolzaad niet getoond. Men kocht puike jarige walchersche tarwe 8,75 en 8,50. Dito nieuwe ƒ7,10 a ƒ7,40. Jarige zeeuwsche rogge ƒ6, nieuwe 5,75 gehouden. Puike wichtige wintergerst 4,80, mindere 4,60 4,50. Dito zeeuwsche zomergerst 4. Dito walchersche 4,25. Walchersche witteboonen 12, j mindere 11,75. Dito bruineboonen 11 a 10,50. Dito paardenboonen 5,75, die hooger hielden konden niet verkoopen. Dito groene erwten ƒ7. Zeeuwsche dito ƒ6,75. Dito paardenboonen 4,50 a ■p%-25. Koolzaad niet ter veil. Raapolie 40} a 41. Patentolie ƒ421 f 43. Lijn- 1 olie 39} a ƒ391 per vat op 6 weken, op kontant ƒ1 lager. Harde lijnkoeken 11 per 104 stuks. gemiddelde marktprijzen. Middenprijzen van bakbare tarwe ƒ7,45 en rogge 5,75. Aardappelen ƒ1,60 a ƒ1,80 per Ned. mud. Versche boter 1,05 a 1,15 per Ned. pond. Prijzen van effecten. Amsterdam 13 Januari. Nederland. Certific. Werkelijke schuld dito dito dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij Certificaten bij Rothschild Obligatiën 1798/1816 Certific. Hope co4 Oblig. dito 1855, 6e serie 5 dito dito Leening 1860 4} Certificaten 6 Aand. spoorweg Schatkistobligatiëu4 Obligatiën metalliek5 dito 1847/1852 2} dito rente Amsterdam5 dito nationale5 Bankactiën 3 Leening 18615 Obligatiën (binnenlandsche) 3 dito3 thans 2} Amortisable schuld Obligatiën 1853 3 dito 1856—1862 3 Griekenl. dito (blauwe)5 Turkije. Obligatiën (biunenl.)6 Vereen.Stat.dito (1882) 6 Illinois. dito7 Mexico. dito3 Grenada. dito afgestempeld4$ Venezuela dito 3 Getrouwd J. F. JACOBS Hulst, en 11 Januari 1865. A. P. KLUYSKENS. Algemeene kennisgeving. 2}- pet. 62} België. Rusland. Polen. Oostenrijk. Italië. Spanje. Portugal. 3 4 H- 2* 5 73 94} H0g 83} 180} 67 58* 29}! 81} 64} 42} 40} 46} 46 47* 49 27} 174 ;UïrlöaDiöt)ciï>. Diakenen der Nederd. Hervormde Gemeente alhier, berichten met hartelijke daukzeggingde ontvangst eener gift van 500, onder letter A, den 11 dezer ter hand gesteld aan den eerstondergeteekende. Middelburg, 13 Januari 1865. Diakenen voornoemd, DIRK JERAS, Voorzitter. JAC. DE KANTER, Secretaris. Bevallen van eene doode Dochter M. R. ESINK, Echtgenoote van Jhr. VERSLUYS VAN KRABBENDIJKE. 's Hertogenbosch, 10 Januari 1865. Heden overleed mijne Echtgenoote M. VAN DER OS, op den leeftijd van 24 jaren. Slechts eenige maanden mocht ik met haar vereenigd zijn. Vlissmgon Lomg DE fiE00R 11 Januari 18b5. Voor de COMMISSIE Loon voor Werk bij den eerst-ondergeteekende met dankbaarheid ontvangen de som van Vijfhonderd Gulden, in tien Russische Coupons, onder letter A. Middelburg, 13 Januari 1865. A. M. CRAMER, President. HUBERTUS REKKER, Secretaris. 1? JAAUAHI lSGd. Onderscheidene Kiezers in Walcheren, getrouw blij vende aan de door hen in 1860, in overeenstemming met vele Kiezers in het Kiesdistrict Sluis, uitgebrachte stem op Jonkheer JHr. J. «bi. flü. VAN TISTS VAA1 GOUilHIIAAllIOud-Lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal, zijn voornemens op dien Heer weder als zoodanig hunne stem uit te brengen bij de Dinsdag 17 Januari a. te houden Verkiezing. De waarlijk liberale beginselen oprechtehjk toege daan, stellen zij er bovendien boogen prijs op, in hunne Vertegenwoordigers mannen te zien door geenerlei antecedenten aan deze of gene partij bepaald gebonden en kunnen zich om die reden met geene der beide tot dusver gestelde Candidaten vereenigen. Zonder aan de verdiensten van deze Personen eeni- germate te kort te willen doen, achten zij Jonkheer Mr. J. G. II. VAK TETS VAft GOfJItlUAAK in de tegenwoordige tijdsomstandigheden bij uitstek geschikt om Zeeland te vertegenwoordigeneen man van liberale beginselen, bekend als eerlijk in zijne staatkundige gevoelens, onpartijdig in het beoordeelen van Personen en toestanden, onafhankelijk, ijverig en nauwgezet, die als Commissaris des Konings in Zeeland, zich met de behoeften en belangen van die Provincie geheel eigen heeft gemaakt en eens ieders achting heeft verworven, en die later benoemd tot 's Konings Minister, in die betrekking meermalen bewezen heeft het belang van Zeeland en van het Vaderland in het algemeen te willen behartigen. Zij geven alzoo aan hunne Medekiezers in overwe ging met hen Dinsdag 17 Januari a. voor een Lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal hunne 6tem uit te brengen op - ONDERSCHEIDENE KIEZERS IN I WALCHEREN.

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 3