M1DDELBURGSCHE COURANT. IV0- 8. Zaturdag 1865. 14 Januari. Öimwnlcmï». Editiè van Vrijdag avond 8 ure. AANBSESTËOIN ft. Op Vrijdag- den 20 Januari 1865, des voormiddags te 10 uren, zal, onder nadere goedkeuring, door den commis saris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een dei leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat, in het 11de district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aanbesteed Het uitvoeren van eenige aardewerken en beplantingen aan de leidijken van het kanaal van Neuzen. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrij ving. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het minis terie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provin ciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijholf, Raamstraat no. 49, te 's Gravenhage, en door zijne tussclienkomst in de voor naamste gemeenten des rijks. Zullende den 7en en 4en dag vóór de besteding de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofdingenieur van den waterstaat Brunings, te Middelburg, en bij den ingenieur Rose, te Neuzen, 's Gravenhage, den 27 December 1864. Van wege den minister, De secretaris-generaal, J. SCHRODER. AAKBEMTEISING. Op Vrijdag den 20 Januari 1865, des voomiddags te 10 uren, zal, onder nadere goedkeuring, door den commis saris des konings in de provincie iZeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat, in liet llde district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aanbesteed: Het onderhouden van de rijks groote wegen in de provincie Zeeland, alsmede van de telegraaflijnen op de eilanden Walcheren, Zuidbeveland, Tholen, Schouwen en Dui- veland, gedurende do jaren 1865, 1866 en 1867, en zulks in 4 perceelen van aanbe steding. Deze aanbesteding zal geschieden bij inschrijving cn opbod, per onderhoudsjaar, voor ieder perceel afzon derlijk. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het minis terie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provin ciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en is voorts j op franco aanvrage, tegen betaling der kosten,te bekomen bij den boekhandelaar M. NijholF, Raamstraat no. 49, te 's Gravenhage, en door zijne tussclienkomst in de voor naamste gemeenten des rijks. Zullende den Tden cn Aden dag vóov de besteding de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofdingenieur van den waterstaat Brunings, te Middelburg, voor de werken in het algemeen, alsmede bij de dienstdoende ingenieurs te Middelburg, te Goes, te Zierikzee eu te Sluis, voor de werken tot elks arron dissement behoovende. 's Gravenhage, den 2 Januari 1865. Van wege den minister, De secretaris-generaal, J. SCHRODER. Door een drietal onzer ingezetenen is concessie aan gevraagd voor eene stoombootdienst, uitsluitend bestemd voor vervoer van goederen en vee, van Middelburg op Schiedam en tusscheugelegen plaatsen. Elke gelegen heid, waardoor het goederenvervoer verbetering onder gaat en waardoor alzoo de handel bevorderd kan worden, wordf door ons steeds lev-toeg juicht. Wij wen- scheu daarom ook dat deze onderneming spoedig zai tot stand komen. Gisteren avond is van het te Ylissingen liggende wachtschip het nachtsein gehcschen, de vrees voor zuid-westen of zuidelijken stonn aankondigende, het welk heden morgen door het dagsein vervangen is. Uit Oostburg schrijft men ons onder dagteekening van 11 dezer: „De post komt tegenwoordig weder zeer ongeregeld. Gisteren b. v. zijn de brieven uit Middelburg niet verder gekomen dan Breskens, en hadden de overige gemeenten geen Zeeuwsche post, 'tgeen scinjut te zijn veroorzaakt doordien men uit Ylissingen zoo laat bad overgezet dat de postkar die, volgens de bestaande bepalingen, niet langer dan tot 12 uur te Breskens mag wachten, van daar moest vertrekken, en dus zonder brieven in de verdere gemeenten aankwam." Men deelt ons mede dat in de maand October van het vorige jaar door den gemeente-geneesheer te Bruinisse, J. Y. van der Linde, iu de gemeente St. Philipsland 48 personen met voldoenden afloop gratis gevaccineerd werden, hetgeen vooral opmerking verdient, daar vroe ger in die gemeente in het geheel geene vaccine plaats had. Don Kascon, gewezen gezaut bij het Nederlandsche hof van H. M. de koningin van Spanje, heeft Woensdag met zijne familie de residentie verlaten, zich naar Parijs begevende. -'^i - De Amsterdamsche courant verneemt, naar zij zegt uit vrij goede bron, dat tusschen het Nedevlandsch kabinet en de Duitsche bondsvergadering onderhandelingen worden gevoerd over Limburg's afscheiding van den Duitschen bond. Haar berichtgever meldt dienaangaande nog: „Naar het schijnt zijn dezer dagen bij eene Frank- fortsche dépêche al de Nederlandsche voorstellen cate gorisch verworpen, met de verklaring „dat de baud tusschen Duitschland en het hertogdom Limburg behou den moet worden zoo als hij thans is, in het algemeen belang van het Europeesch evenwicht." De Nederlandsche regeering heeft eene nota gezonden aan de gemachtigden der Amerikaansche confoederatie, in antwoord op het door hen aan alle mogendheden ge zondene manifest, hetwelk wij indertijd onder „Buiten land" hebben medegedeeld. De Nederlandsche regeering heeft zich bepaald tot de kennisgeving dat zij het ma nifest had ontvangen en tot het uiten van den wensch dat de vrede in Amerika spoedig mocht hersteld zijn. Hliddclburs 13 «fanuari. De eerste kamer der staten generaal heeft Woensda^ de begrooting voor koloniën met 22 tegen 10 stemmen 1 aangenomen. Tegen stemden de beeren Ilartsen, Huyde- coper, Tonckens, Boreel, Messchert vau Yollenboven, Tacts van Amerongen, Schimmelpenmnck, van Nispen, van der Heim en de Vos van Steen wijk. Na voorts de begrooting van onvoorziene uitgaven met algemeene stemmen te hebben aangenomen, is de kamer tot nadere bijeenroeping gescheiden. Het verslag dier zitting geven wij morgen. De kiezersvereeniging Hulst heeftnadat de heer dr. E. Vogelvanger verzocht had voor het lidmaatschap van de tweede kamer niet in aanmerking te komen, in hare vergadering van 8 dezer tot kandidaat gekozen den heer mr. G. A. Fokker. De talentvolle mede-redactenr van het tijdschrift de Gids, de heer Busken Iluët, heeft in het Januari-nommer eene bijdrage geleverd, getiteld: „Een avon^laan het hof." Daarin worden aan H. M. de koningin en vier barer hof dames eenige critische opmerkingen in deii mond gelegd omtrent den inhoud van het jaarboekje Aurora voor 1865. Uit 's Gravenhage wordt thans aan het Utrechtsch dag blad gemeld dat H. M. door haren secretaris aan de redactie van de Gids zeer^haar ongenoegen over dit stuk zou hebben doen betuigen. Wij achten dit echter hoogst onwaarschijnlijk. Daar gelaten toch in hoeverre de heer Busken Hnët in bedoeld stuk de Nederlandsche denk beelden omtrent étiquette eenigszins uit het oog mocht hebben verloren, gelooven wij dat H. M. de koningin, veel minder bekrompen iu hare opvatting dan sommige dagbladen, zelfs indien het stuk haar min aangenaam ware geweest, die bijdrage slechts met een glimlach vol bonhomie zon hebben bejegend. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan dr. P. Bleeker, staatsraad in buitengewone dienst, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Guelphen-orde, hem door Z. M. den koning van Hannover geschonken. ministeriele departementex. Benoemd tot refe rendaris bij het departement van financiën de beeren mr. W. A. P. Verkerk Pistorius en mr. P. A. Ilolsboer, thans hoofdkoramiezen; en tot hoofdkommies de heer J. Fraterman, thans commies. onderwijs. De Staatscourant van gisteren bevat bet koninklijk besluit van den 11 dezer, waarbij wordt bepaald dat alhier eene rijks hoogere burgerschool met vijfprigen pursus zal gevestigd zijn en de benoemingen vatteen directeur en leeraren bij die school hebben plaats gehad. Wij deelden die benoemingen reeds in de laatste editie van ons vorig nommer onder de rubriek „Onderwijs" mede. belastingen enz. Opgeheven het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen, bestaande uit de gemeenten de Wijk eu Zuidwolde, zijnde de gemeente Wijk gevoegd bij het ontvangkantoor te Ruinen c. a. onder beheer van den ontvanger C. P. Hulst, en de gemeente Zuidwolde gevoegd bij bet ontvangkantoor te Iloogeveen, onder beheer van den ontvanger J. C. Uiten- liage de Mist. BTecroIogie. Zaturdag jl. is in 26jarigen ouderdom te Amsterdam overleden en eergisteren plechtig begraven de heer D. F. Jamin, die zich als genre-schilder, niettegenstaande zijn nog zoo jeugdigen leeftijd, een welverdienden naaoi had verworven, en van wiens talent men recht had de schoonste verwachtingen voor de toekomst te koesteren. Marine eu leger. Bij het departement van marine is van den kapitein - luitenant ter zee W. C. Klis, kommandeeren de Zr. Ms. korvet Pallas, het bericht ontvangen, dat genoemde bodem den 28 December 11. ter reede van Funehal (eiland Madera) is aangekomen. Staatscourant De kapitein-luitenant ter zee P. van der Velden Erdbrink en de officier van gezondheid 2e klasse bij de zeemacht jhr. M. C. F. J. de Rotte, beiden laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, zijn, de eerste met den 5 dezer maand en de tweede met den 30 No vember 11., op non-activiteit gebracht. Voorts worden met 16 dezer geplaatst: op Zr. Ms. wachtschip te Ylissingen de officier van gezondheid 2e klasse J. J. Borst, thans non-actief; en op Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis de officier van gezondheid 3e klasse J. Keyser, thans dienende op het wachtschip te Ylissingen. Staatscourant Koloniën. Met de heden aangekomen Engelsche mail zijn berich ten van Batavia, tot 1 December loopeude, aangebracht. Het belangrijkste wat men daarin vermeld vindt, is het gerucht dat eene reorganisatie der departementen van algemeen bestuur, in het bijzonder van het marine- departement, verwacht wordt. Uit Soerabaija schrijft men dat de Javaansche scholen eene zeer belangrijke uitbreiding hebben ondergaan, j zoowel in de hoofdstad als op het land. Gemengde bericBiten. I Gisteren voormiddag is eene sloep van het Neder- landsch loodswezen te Ylissingen bij het uit de haven loopen tegen het Ooslerhoofd aangekomen, met het i gevolg dat er een gat in stootte, waardoor de sloep on- middellijk vol water liep. De bemanning is met den i schrik vrijgekomen, daar zij zich spoedig op het hoofd wist te bergen, terwijl de sloep door eene nabij zijnde sloep van liet Belgisch loodswezen tusschen de hoofden is gesleept. De oorzaak ligt daarin dat de beide sloepen, ongeveer aan bet einde van het hoofd gekomen, juist naast elkander liepen, waardoor de Nederlandsche sloep den wind zoo geheel verloor dat ze niet boven den kop van het hoofd kon komen en er aldus tegenaan liep. Vrijdagder vorige week heeft in den vroegen morgen, zoo als men uit Aardenbnrg schrijft, een windstoot plaats gehad, die als Drie-koningen-storm verdient aangetee- kend te worden; de storm woedde westelijk over geheel Vlaanderen. Naar men verneemt is de diligence van Oostburg op Maldeghem nabij de Draaibrug in bet water geworpen; ook aan de stelling van het te Aardenbnrg in aanbouw zijnde raadhuis is schade toegebracht. Des morgens te 6 uren was de wind zoo hevig, dat de post-, bode van Aardenbnrg op Sluis iu zijn tocht belemmerd werd en eenige oogenblikkeu onder een elskant moest" schuilen. Des nachts ging de storm vergezeld van don der en bliksem. Den zelfden dag stortte binnen het Aardenburgsche raadhuis een gedeelte der planken van de stelling der plafonneurs met een vijftal werklieden naar beneden. Twee hunner werden licht gekwetst, doch hun toestand is geruststellend. Twee dagen te voren zijn een drietal rijtuigen, die de markt te Oostburg bezochten, op verschillende plaatsen omgevallen: liet schijnt dat de paarden schichtig zijn geworden voor een beladen ezel. Vóór eenige dagen zouden de leden eener sociëteit zich vereenigen aan een diner, te houden in een der hotels nabij Dusseldovt. Hiervoor was een kostbare ree bok gekocht. Op hetzelfde oogenblik dat het gezelschap

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1