Aan de Kiezers Goes. Bevallen: A. P. Overweel, geb. van de Velde, z. A. Scheffer, geb. Zandijk, z. J. Visser, geb. Harthoorn, d. E. van der Hucht, geb. Gruijs, z. Overleden: J. van Zweden, z. 7 j. P. Snoodijk, d. 8j. M. J. Ellefrinck, d. 2 j. A. J. M. de Witte, z. 15 in. H. F. Somer, jd. 21 j. (te Delft, den 23 November 1864.) Zikrikzee. Bevallen A. E. A. Steenmeijer, geb. van Ingen, z. H. Krijger, geb. Weda, z. J. Luijcx, geb. Ver- seput, d. C. Vingeshoed, geb. Feijeu, d. E. J. van Oor schot, geb. Douw, z. M. van Dijke, geb. Schot, z. J. Pino, geb. Vooren, z. C. Koevoets, geb. Hillebrand, d. Overleden: J. van Schendel, z. 3 m. S. Overbeke, jd. bijna 83 j. E. Addison, d. 17 d. M. van de Polder, wed. van A. llibbe, 68 j. 'IThcrmometcrstaml 9Jan.'s av. 11 u. 42 gr. 10 's morg. 7 u. 44gr. 's midd. 1 u. 45 gr. 's av. 11 u. 42 gr. 11 's morg. 7 u. 42 's midd. 1 u. 43 gr. Cmitenianö. Algemeen overzicht. Even als de bisschoppen van lvamerryk en Moutauban hebben ook een zeven- of achttal andere bisschoppen een brief aan den minister van eeredienst gericht, welke in denzelfden geest gesteld is. Een dier geestelijke heeren is bovendien in openlijk verzet gekomen tegen de regee ring. De bisschop vanMoulins (in het departement Allier gelegen aan de spoorweglij n van Ne vers naar Lyon) heeft Zondag in de cathedraal aldaar de geheele encyclica op den kansel voorgelezen en zijn voornemen te kennen gegeven om dit stuk nog verder onder de bevolking te verspreiden. Met belangstelling wordt thans afgewacht wat de regee ring doen zal. Zij bevindt zich in eene hoogst moeilijke positie. Neemt het keizerlijk gouvernement strenge maat regelen tegen den bisschop van Moulins en tegen de geestelijken die zijn voorbeeld nog zuilen volgen, dan worden al die hoeren daardoor tot martelaars gestempeld. Bepaalt de Franschc regeering zich tot een eenvoudig protest in den Moniteur of den Constitutionnel, clan plaatst zij zich naast de roomsch-katholieke geestelijkheid, in stede van daarboven. In allen gevalle gelooven wij dat do keizerlijke regeering de openbaarmaking der encyclica door de bisschoppen niet bad moeten verbieden, indien zij zich niet verzekerd kon achten dat niemand in strijd daarmede zou handelen. Daargelaten nu wat de keizer lijke regeering doen zal, is thans echter eene bijna open lijke vredebreuk ontstaan tusschen liet burgerlijk ge zag en cle kerkelijke autoriteiten, welke in hare gevolgen hoogst belangrijk kan wezen voor Frankrijk's toestand, liet tweede keizerrijk staat volstrekt niet op zoo vasten grondslag om de ondersteuning der geestelijkheid te kunnen ontbeeren. Werd tot dusverre de troon van Napo leon III door haar ondersteund, dan was liet omdat de keizer nu en dan concessiën deed aan het nltramonta- nisrae en omdat de Fransche bajonnetten de wereldlijke kroon van paus Pins beschermden. Wordt nu deze prijs der ondersteuning van de geestelijkheid door keizer Napoleon niet langer betaald, dan zouden deze heeren der kerk bij een eventuëelen val van het tweede keizer rijk meer te winnen clan te verliezen hebben, of ten minste de kans kunnen wagen. Intusschen vergete men niet dat. zoo de partij der hier bedoelde ultramontaansche geestelijken sterk is, tegen over haar zich die der zoogenaamde gallicaansche gees telijkheid heeft gevormd, waartoe o. a. mgr. Darboy, aartsbisschop van Parijs behoort. Deze laatste partij nu sluit zich in dc eerste plaats bij het tweede keizerrijk aan en leent vervolgens een luisterend oor aan de stem van Rome. Zoo heeft Napoleon Illderhalve inden laatsten tijd bondgenooten ontvamren in de kerk en zou hij alzoo niet gelijk vroeger, bij eene vredebreuk, alléén tegenover „de" roomseh-cathoiieke geestelijkheid zich bevinden. Thans zou cle keizer met een gedeelte dier geestelijkheid tegen over een ander gedeelte staan. De Constitutionnel bevat een artikel, waarin betoogd wordt dat de minderheid der geestelijkheid, die de handel wijze der regeering betrekkelijk dc encyclica zoo scherp afkeurt, daardoor een afkeurend oordeel velt over alle regeeriugen, welke sedert Lodewïjk XIV hebben ge regeerd. „Het is derhalve de steeds gevolgde traditio- neele politiek van Frankrijk, tegen welke deze oppositie zich aankant, en daardoor een standpunt kiest buiten onze geschiedenis en bijgevolg buiten ons land. Indien zij haar zin kreeg clan zou cle staat niet langer staat en Frankrijk niet langer Frankrijk moeten blijven." Behalve deze binnenlandsche oneenigheden, welke, nauwelijks ontstaan, nog niet in scherpe omtrekken zijn af te teekenen, is de houding des keizerrijks zeer vredelie vend. Dezer dagen zijn een zestiental oorlogschepen buiten dienst gesteld, waarschijnlijk om cle tirade te leveren voor cle troonrede: dat ook Frankrijk het voor beeld heeft gegeven eener ontwapening, welke door cle overige Europesehe mogendheden moest worden gevolgd. Omtrent het financiëel rapport van den minister Fould, hetwelk in den Moniteur werd verwacht, waren verschillende geruchten in omloop. Het belangrijkste daarvan was dat de regeering, zonder tot eene leening de tocvlngt te moeten nemen, eene som van twee hon derd en vijftig millioen franken zou kunnen beste den voor werken van algemeen nut. Dit wordt eenigszins bevestigd door liet rapport zelf, hetwelk cle Fransche Moniteur thans bevat. Daarbij wordt o. a. eene vermindering beloofd op cle budgetten "van oorlog en marine van 44 millioen francs. Door deze bezuiniging zal op het budget voor 1866 kunnen worden overgebracht eene som van 18 millioen, welke nog belangrijk vermeerderd zal kunnen worden, inclien de buitengewone uitgaven der departementen van oorlog en marine, welke nog ten bedrage van 65 millioen op het „budget rectificatif" voorkomen, verminderen, gelijk de minister hoopt. De staatssecretaris van het departement van oorlog, lord Cardwell, heeft aan lord Monck, gouverneur-gene raal van Canada, eene depeche gericht, waarbij hij, in beginsel, zijne volledige goedkeuring hecht aan de te Quebec ontworpene constitutie voor de vereenigde pro vinciën van Engelsch Amerika. Aan een paar punten van ondergeschikt belang in deze constitutie wenscht lord Cardwell eenige meerdere uitbreiding te geven. In de eerste plaats wenscht de Engelsche regeering eene strenge afscheiding te zien gemaakt tusschen de attri bution van het centraal gezag en de locale autoriteit en voorts cle bepaling in de constitutie op welke wijze de verschillen tusschen het hoogerhuis, waarvan cle leden voor hun leven worden benoemd, en het lagerhuis zullen kunnen uit deu weg worden geruimd. Aan lord Monck wordt eindelijk opgedragen om eene commissie te benoemen, welke zich naar Engeland zal begeven om aldaar de Engelsche regeering omtrent ver schillende punten nadere inlichting te geven en bij cle debatten in het parlement daarover tegenwoordig te zijn. Het Engelsch parlement is geprorogeerd tot 7 Februari ter beëindiging van eenige nog onafgedane zaken. In Turkye is met 1 Januari eene nieuwe drukperswet in werking gekomen ter vervanging van de vroegere. Bij deze laatste moest men zich streng onthouden van cle beoordeeling der regeeringshandelingen; alle pole miek vermijden omtrent quaestiën, welke niet dadelijk betrekking hadden op het rijk en de goede verstand houding met andere mogendheden zonden kunnen ver storen; aiie personele polemiek vermijden; in het verha len van gebeurtenissen uit de provinciën zichonthouden van alle beoordeeling der handelingen van ambtenaren; al deze mededcelingen eerst onderwerpen aan het oor deel van de commissie over de drukpers; ieder nommer van eenig dagblad voor de uitgifte vertoonen aan deze commissie, allesop straffe van waarschuwing en ophef- i fing. De drukpers genoot alzoo in Turkye de vrijheid I van Figaro; thans is de nieuwe wet in eenigszins meer I Turksch-liberalen zin gesteld, ofschoon zij door de te I I Constantinopel uitgegevene Fransche en Engelsche dag- i bladen nog streng en onbillijk wordt geacht. Dc generaal der Amerikaansche unie-sfaten, Sherman, 1 heeft den president Lincoln als kersgeschenk toegezon- J den honderd vijftig stukken geschut en vijf en twintig I duizend balen katoen, alles afkomstig uit Savannah. Nadere mededcelingen omtrent cle bemachtiging dier stad i melden dat cle generaal Hardee in den nacht van 20 op 21 December haar met het garnizoen had verlaten daar de vesting niet aan alle zijden was ingesloten. Voor zijn vertrek had hij de gepantserde schepen in do haven j en het marine-arsenaal deels in de lucht doen springen, i deels verbrand. In de stad maakte cle generaal Sherman j echter nog ongeveer acht honderd man krijgsgevangen I en vielen voorts in zijne macht honderd vijftig stukken I geschut, dertien locomotieven, honderd negentig spoor- wegwagons, eene ontzaggelijke hoeveelheid oorlogsma- teriëel, drie stoombooten en 33,000 balen katoen. Er zijn onmiddellijk maatregelen genomen om de haven van Savannah, welke door liclsche machines (torpedoes) en gezonken schepen onbevaarbaar was gemaakt, weder in goeden staat te brengen. De groote belangrijk- heid van Savannah uit een strategisch oogpunt wordt in alle mededcelingen zeer op den voorgrond geplaatst. Op 90 mijlen afstands van Charleston kan zij dienen tot basis der operatiën tegen die vesting. Voorts zijn door de bemachtiging van Savannah Georgië en Zuid- J Carolina voor het Zuiden schier verloren en wordt I de confoederatie thans in twee gedeelten gesplitst, waardoor Richmond bovendien nog meer geïsoleerd is. Dat de inneming van Savannah geen buitengewonen invloed heeft uitgeoefend op den prijs der effecten, wordt toegeschreven aan de omstandigheid dat het leger van den generaal Ilardee zich thans binnen Charleston heeft teruggetrokken en de bemachtiging dezer vesting, naar men vreest, daardoor nog eenigen tijd zal vertraagd worden. De verwikkelingen tusschen Brazilië en de regeering te Washington hebben de oplossing ontvangen, welke ons, gelijk men zich zal herinneren, steeds cle waarschijn lijkste voorkwam. De regeering van den president Lin coln heeft het gedrag van deu bevelhebber der Wassu- chets zeer afgekeurd en aan de regeering te Rio Janeiro medegedeeld dat die officier voor een krijgsraad zal te recht staan. Rusland. Polen. Oostenrijk. Italië. Spanje. Portugal. Griekenl. Turkije. Vereen.Stat, Illinois. Mexico. Grenada. Venezuela. Obligatiën 1798/1816 5 pet. 941 C'ertific. Hope co4 66* Oblig. dito 1855, 6e serie 5 80$ dito dito Leening 1860 4$ r Certificaten 6 Aand. spoorweg186 Schatkistobligatiën4 67 Obligatiën metalliek5 58$ dito 1847/1852 2$ 29$ dito rente Amsterdam5 81$ dito nationale5 64$ Bankactiën 3 Leening 18615 Obligatiën (binnenlandsche) 3 42$ dito3 thans 2$ 40$ Amortisable schuld Obligatiën 1853 3 46$ dito 1856—1862 3 46 dito (blauwe) 5 23$ Obligatiën (binnenl.)6 4711^- dito (1882) 6 dito7 49$ dito3 27$ dito afgestempeld4$ dito2 17$ lieden overleed, na langdurig lijden, onze geliefde Moeder KORNELIA JOHANNA FREDERIKS, Weduwe G. M. TAMSON. Middelburg, Namens Broeder en Zuster, 8 Januari 1865. G. J. TAMSON. Heden overleed mijne Echtgenoote M. VAN DER OS, op den leeftijd van 24 jaren. Slechts eenige maanden mocht ik met haar vereenigd zijn. yiissingen LOUIS DE GffiOOF. 11 Januari 1865. De Broeders,Behuwdbrocder en Behuwdzusters betui gen hunnen dank voor de bewijzen van deelneming, ontvangen bij liet overlijden van hunne Zuster, Vrouwe E. SCl-IUURBEQUE BOEI JE, Weduwe van Mr. II. A. VAN ADRICHEM. Middelburg, 11 Januari 1865. De Heer en Mevrouw VON BRUCKEN FOCK brengen bij deze hunnen hartehjken dank aan allen, die hebben doen blijken van hunne belangstelling in liun 25jarig Huwelijk, op deu 10 dezer. tjanïiriebericljtcn. ifili'aniuiEiirlkfcn chiz. Amsterdam 11 Januari. Raapolie op zes weken 40$ Lijnolie op zes weken f 36. Middelburg 11 Januari. Raapolie f 42$. Lijnolie f 39$. Patentolie f 42] per vat op 6 weken, op contant f 1 lager. Prijzen vasi effecten. Amsterdam 11 Januari. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2$ pet. 62/$ dito dito dito 3 „73 dito dito dito 4 95$ Aand. Handelmaatschappij 4$ België. Certificaten bij Rothschild 2.] 55 GERECHTELIJKE AANKONDIGING. Bij verklaring, afgelegd voorden Edelacktbaren Heer Kantonrechter in iiet Kanton Middelburg, blijkens Proces verbaal van den 9den Januari 1865, op de minute geregistreerd, heelt de Heer ANTHON1J HERMAN GEKARD FOKKERLid van den Raad der Gemeente Middelburg en Koopman, aan zijnen Zoon, den Heer JOIIAN PI ETER FOKKER, ond 20 jaren, beide te Middelburg woonachtig, EiastdlicSiiiiaig verleend tot het waarnemen van Ageutscliappen in Assurantiën, en het drijven van Handel in Granen en Zaden. De Griffier bij gemeld Kantongerecht, II. J. VAN DE1NSE. By Acte, verleden voor deu Edelachtbaren Heer Kan tonrechter te Sluis, Provincie Zeeland, den zesden Januari 1800 vijl'en zestig, is door Mejufvr. ADRiANA PIETERNELLA ZONNEV1JLLE, thans in tweede Huwelijk met den Heer IZAAK DE HULLU, Landlieden, beide wonende te Katzand, aan haren minderjarigen Zoon JOHANNES ADKIAAN WAEYHAERT DEN DECKER, oud een en twintig jaren, verblijf houdende te Aardenbnrg, bij haar in eerder Huwelijk verwekt met wijlen CORNELIS WAEYHAERT DEN DECKER, handük-IiSiïig verleend:aan denzelve toekennende de bevoegdheid en de rechten tot do geheele ontvangst, de uitgave van en de beschikking over zijne inkomsten en bepaaldelijk tot de uitoefening van het Bedrijf van Winkelier in Kruideniers-en Vetwaren, Manufacturen, Dranken en Steenkolen. T. J. JANSEN, Griffier. OP HET EILAND Walcheren met Staats-Ylaanderen. TWÜESÏB ffAIEE. Allereerst komen wij met een woord van dankzegging tot u voor de trouwe hulp en medewerking, die wij bij eene vorige-ffeu^é' voor de Tweede Kamer, van uwe zijde ondervonden. Oq$, woord van opwekking en'aan- beveling was toen. niet 4,'e vergeefs. Wij komen.thans wederom .tot. u bij'de nfouwe keuze, die op Dinsdag

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 3