heer Fokker de woorden kunnen in den mond leggen die door den minister Thorbeckc in de zitting van 25 November 11. gebezigd werden: „Wat mij betreft, liever doen dan sprekenen zoo gesproken moet worden, dan dat spreken hetgeen onmiddellijk leidt tot doen." Waarlijk, vooral op het tegenwoordigoogenblik is het dubbel raadzaam iemant naar de tweede kamer af te vaardigen die niet in de eerste plaats een „redenaar" is. In de avondzitting van Maandag heeft de eerste kamer aangenomen de hoofdstukken YIIa der staatsbegrooting voor 1865 (Nationale schuld) met algemeene stemmen; YIIb (Financiën) met 28 tegen 2 stemmen, van de lieeren Taets van Amerongen en de Kempenaer; VIII (Oorlog) met 27 tegen 2 stemmen, van de heeren Cremers en Hengst. In de zitting van gisteren is de behandeling aange vangen van hoofdstuk IX (Koloniën.) De verslagen dezer beide zittingen deelen wij in een volgend nommer mede. Volgens heden avond uit Dordrecht en Rotterdam ont vangen telegrammen is de spoorboot van de Moerdijk op Rotterdam, welke heden ochtend nog te vergeefs beproefd had de Noord door te gaan, des namiddags te half drie uren Dordrecht gepasseerd en te Rotterdam omstreeks zes ure aangekomen. De vaart zal morgen alzoo vermoedelijk zonder stoor nis kunnen plaats hebben. Uit Ylissingen schrijft men ons: „Het stoomfregat der Noordelijke staten van Amerika de „Niagara" is Maandag middag op de reede alhier teruggekeerd." De gemeenteraad van Aardenburg heeft gisteren tot wethouder benoemd (in de plaats van den heer J. Wyf- fels) de heer A. van de Plassche, die deze betrekking heeft aanvaard. Bij beschikking der ministers van binnenlandsche zaken en van financiën is toestemming verleend tot de eerste storting, bedragende tien ten honderd op de aan deden van het maatschappelijk kapitaal, groot 15 millioen gulden, der Arasterdamsche kanaalmaatschappij. Ter bevestiging van 'tgeen wij vóór enkele weken reeds mededeelden, en toen door enkele bladen is weêr- sproken, wordt thans aan het laatste geschrift van den heer Groen van Prinsterer aan de kiezers het volgende ontleend: „Al verlaat ik waarschijnlijk het parlementair strijdperk, het zal mij ook dan, hoop ik, door niemant euvel worden geduid, indien ik over volksbelangen, die mij bij uitnemendheid ter harte gaan, wanneer de gele genheid zieh voordoet, mijne gedachten aan beter oordeel onderwerp." (Ulrechtscl dagbl.) De kamer vau koophandel en fabrieken te 'sHage heeft een adres aan de tweede kamer der staten generaal inge zonden, houdende verzoek, dat deze zich met dc voor stellen der regeering tot afschaffing van de plaatselijke verbruiksbelastingen, zoodanig gewijzigd, wat de uit voering betreft, als zal blijken te behooren, in het belang der algemeene welvaart moge vereenigen. De Staatscourant van gisteren bevat de wet van den 30 December 1864, tot verhooging van het vijfde hoofd stuk der staatsbegrooting voor 1864. Blijkens eene circulaire, onder dagteekening van 17 December 11. uitgegaan van het departement van staat der Yereenigde Staten van Noord-Amerilca, wordt voortaan van ieder, uit een vreemd land in gezegde Staten komende, een paspoort gevorderd, afgegeven door de bevoegde overheid van den Staat waartoe hij behoort, en geviseerd door een diplomatiek of consulair agent der Unie. Van deze bepaling zijn alleen uitge zonderd landverhuizers, die over zee regtstreeka in eene haven der Yereenigde Staten aankomen. Slaats-cour Den 6 dezer heeft het Indisch genootschap te 's Gra- venhage eene vergadering gehouden, waarin de vraag werd behandeld: „Is het wenschelijk in Indië het bescher mend stelsel van in- en uitgaande rechten te behouden? Na beraadslaging werd met algemeene stemmen do vol gende conclusie aangenomen„Het Indisch genootschap, van oordeel dat het stelsel van differentiëele rechten op den in- en uitvoer in Nederlandsch-Indië onzen handel, onze scheepvaart en nijverheid belemmeren en bena- deelen, den staat belangrijke voordeelen onthoudt en vooral zeer nadeelig werkt voor de Indische bevolking, koestert den wensch, dat het zoo spoedig mogelijk worde afgeschaft en dat men kome tot een laag tarief van enkel fiscale rechten." BenocHnlngen en besluiten. rechterlijke macht. Herbenoemd tot plaatsver vangend kantonrechter teZierikzee mr. J.P.N.Ermcrins, en tot kantonrechter te Tholen mr. C. J. Pické. Onderirijs. Gcnueminijc». fjoocjcrc önrgciscljool. Z. M. de koning heeft bij de rijks hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus alhier benoemd tot: Directeur, dr. C. A. Engelbregt, hoogleeraar iu de faculteit der wijsbegeerte en letteren aan het Athe naeum Illustre te Amsterdam. En tot leeraren in verschillende vakken, de heeren Dr. G. van Hennekeler, docent in de wiskunde aan het gymnasium alhier. Dr. F. Seelheim, te Amsterdam. J. Vermeulen, hoofdonderwijzer aan de bijzondere school voor Fransche taal enz. alhier. Mr. L. Biichler, advocaat te Assen. II. J. Kniphuizen, te Noortheij. P. D. Koning, hoofdonderwijzer aan de openbare school voor gewoon en meer uitgebreid lager ouderwijs voor jongens, alhier. J. J. Bellingwout, docent in de levende talen aan het gymnasium alhier. J. C. van der Meer Mohr, leeraar in de teekenkunde aan het Koninklijk athenaeum te Maastricht. G. Keyzer, onderwijzer in de gymnastiek alhier. itïadne ca leger. De chefs der verschillende legercorpsen zijn door het departement van oorlog aangeschreven, dat de overgang van onderofficieren, korporaals en soldaten van de ver schillende wapencorpsen van het leger hier te lande, bij dat in Oost- en West-Indië, (ter completeering van het groot aantal suppletie-troepen dat in den loop van dit jaar naar de overzeesche bezittingen moet worden uitge zonden), weder is opengesteld. Hiervoor zijn de volgende gratificatiën vastgesteld: voor het wapen der cavallerie en artillerie f 154, en voor dat der infanterie en genie: voor de onderofficieren f 140; voor de korporaals f 125 en voor de sol4aten f 120. SSivierbericlifCiii Bij den hoogen vloed, ten gevolge van den hevi- gen storm, en het losbreken en opstuwen van het ijs, is de zwemschool op den Westerdoks-dijk te Amsterdam zwaar beschadigd. De Staatscourant bevat de volgende berichten: Keulen 9 Januari. Drijfijs over ruim twee derden der rivierbreedte. Lobith 8 Januari. Waterstand 9.88 el -f- AP. of 4.03 el onder overlaatpeilgewassen 0.07 el. Weinig drijfijs. Pannerden 8 Januari. Waterstand 8.85 el -j- AP.; gewassen 0.36 el. Het ijs vast. Overtocht te voet. Het blanke ijs boven het veer is dik 0.17 a 0.18 el. Arnhem 8 Januari. Vóór de stad is blank water. Daar boven cn beneden het ijs vast. De overtocht is met de pont aau den reep. Grebbe 9 Januari. Hetijs vast. Waterstand 4.84 el -f-AP. of 7.16 el onder noodpeil. Het ijs vast. Vreeswijk 9 Januari. Het ijs vast. Waterstand 0.98 el -f- AP. of 5.54 el onder noodpeil. Schoonhoven 7 Januari. Door den stormvloed van heden nacht is het ijs in de rivier ongeveer 40 el opwaarts geschoven; het zette zieh toen weder v«ast. De aanleg plaats der stoombooten werd bij deze ijsbeweging vernield. H. W. 2.30 el -f AP. L. W. 1.25 el -j- AP. WestervoortS Januari. Het ijs vast. Overtocht door een open vak met pont en schuit. Dieren 7 Januari. Het ijs is van den korenmolen tot den Gelderscheu toren doorgedreven en opgeruimd. Boven- en benedenwaarts zit het ijs vast, met steeds vergrootende vakken. Zutphen 7 Januari. Open water van den Boterboer tot even beneden de Vollehand; er drijft slechts ecnig ijs. Katerveer 8 Januari. Het ijs vast. Overtocht met de boot door de sleuf. Waterstand 0.86 el -f- AP. In 24 uren gevallen 1.05 el. Grave 8 Januari. Het ijs vast. Overtocht met de halve veerpont en met roeibooten door eene sleuf. Blauwe Sluis 7 Januari. Door het open vak drijft veel ijs, hetwelk zich beneden dat vak vastzet. 8 Januari. Het open vak is dicht gedreven. Overtocht gestremd. Heden 8 Januari. Het ijs boven en beneden het veer steeds vast. IJsdikte te Veen gister 0.12 el. Gorinchem 8 Januari. liet ijs vast. In de Nieuwe Mer- wede is het ijs opgeruimd. Door den stormvloed van gisteren is de afsluitkade der Kilcvorschkil over 80 el lengte bezweken. Dordrecht 9 Januari. Aan den kop van dit eiland is gisteren hetijs in de Nieuwe Merwedeopgebrokenheden blank water, zonder drijfijs. Waterstand 's morgens 8 uren, 0.70 el -}- AP. In 24 uren 0.10 cl gewassen. Deencplaat 7 Januari. Heden ochtend 7 ure veel drijf ijs van boven; te 10 uren was dit ijs verminderd. De stormvloed bereikte heden nacht te 1 ure de hoogte van 3.09 el -j- AP. De posten voor de correspondentie langs de rivieren zijn thans bezet, ingevolge art. 6 van het reglement. CJesBieaig<!c berichten. Gister morgen was het zevenjarig zoontje van een ambtenaar der belastingen, wouende in de Gortstraat alhier, op een melkkar gezetenbij het afspringen daar van had hij het ongeluk zijn rechter dijbeen to breken. Het been is spoedig gezet en het kind bevindt zich naar omstandigheden wel. De brigadier bij de rijks veld wacht te Heerenveen, die dezer dagen de bekende voorbarige arrestatie deed, zal op 31 dezer te dier zake voor de arrondissements rechtbank aldaar te recht staan. Blijkens eene op 1 Januari openbaar gemaakte offi tiëele opgaaf telt de Britsche zeemacht op dit oogenbli 765 schepen van allo grootte, ongerekend 28 schepen, di op rijks en particuliere werven in aanbouw zijn. De vorige weck verrichtte dc postschipper T. Mets als naar gewoonte, met zijne manschappen, per ijsboot d" moeilijke postdienst tusschen het eiland Texel en Nieuwe diep. Bij hunne terugkomst ontwaarden zij een vaartui in nood, met seinen aan den top, hetwelk aan den gron zat en in het ijs bezet. Ofschoon vermoeid van den zwa reu tocht, aarzelde de bemanning der postboot echte- niet oin hulp te verleenen, waar die zoo hoog noodi scheen te zijn. Nadat de brieven aan het hulpkantoor t Oude Schild waren afgegeven, begaven zij zich naar d plaats waar het gevaar dreigde. Met veel moeite e- inspanning bereikten zij met dc sloep het in nood verkee rende vaartuig, hetwelk bleek tc zijn een Urker visch schuit, aan boord waarvan zich bevonden 16 manschap pen, zeemilitions van dc drijvende batterij Neptunus, di 's morgens van den 1 dezer mei groot verlof naar Har lingen waren op reis gegaan. Allen werden, evenwel nie zonder moeite en bezwaren, te Oude Schild aangebrach waar zij in het logement de Zeven provinciën van he noodigsfce werden voorzien. De aangebrachte hulp de bemanning van de postboot kwam te rechter tijd, wan' bij gebrek aan brandstoffen en levensmiddelen, zoude de opvarenden der vischschuit een treurig lot zijn te g~ moet gegaan. De schuit zal denkelijk weg zijn. Te Dresden zal dit jaar liet eerste groote Duitsch mannenzangersfecst plaats hebben, waarvoor door he comité vier prijzen zijn uitgeloofd. Een daarvan is to gekend aan onzen voormaligen landgenoot, den he J. A. van Eyken te Elberfeld, voor zijne compositie va het „Thürmerlied" van Emanuel Geibel, voor inanne koor en orchest. De winter, zoo schrijft een Parijsch corresponden schijnt voor onze warmoezeniers niet te bestaan. Er althans op onze markt overvloed van aspergies, jong doperwten, vcrsclie sriijbooneu, artisjokken, radijs e nieuwe aardappelen. Te Boulogna en te Brescia zijn meetings gehoude waarin besloten is petitiën bij het parlement in te diene ten einde afschaffing te verwerven van de kerkeljj corporation en de doodstraf; alsmede om den verkoop bewerken van de goederen in dc doode hand. In het Mnmiheimer Journal van den 4 dezer lee men het volgende: „Aan den heer Homberger, heel houwer, is de verecrende opdracht geworden, liet stan beeld van Willem II, koning van Holland, uit te voereu Het bericht deelt overigens omtrent dit standbeeld gee nadere bijzonderheden mede. In Pruisen heeft men onder de katten een ziekt verschijnsel opgemerkt, waarvan somwijlen razernij li gevolg is. Het dier begint te braken, vervolgens gefr terd door kolijken, mauwt het op ongewone manie stoot elk voedsel terug en kruipt in alle hoekjes; wov eindelijk woedend, bijt, in alles, waardoor het alle ande huisdieren op de vlucht doet jagen. Wanneer het kwar deze hoogte heeft bereikt, is het dier razend en word- de beeten zeer gevaarlijk; maar indien het den achtst of tienden dag daarna weêr begint te eten, dan hom de ziekte op verontrustend te zijn. S5<nrgcr!sjlkc Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den dezerC. J. Wolf, jm. 31 j. met M. M. Hubregtse, jil. 31 (Van 31 December 1864 tot 7 Januari 1865.) Ylissingen. Bevallen: J. P. Wern.au, geb. Blok, M. F. Auer, geb. van Zwijndregt, d. C'. L. Ronier, g Fens, d. E. A. van der Poel, geb. van Sprang, d. W, J. Becker, geb. van Kelckhoven, d. J. M. van Dierendon geb. Buitendijk, z. C. P. Donsen, geb. Fens, z. M. v Kleeven, geb. Goedhart, d. (doodgeb.) W. Schey, g de Pierre, d. (doodgeb.) P. Koopman, geb. dc Wee, (doodgeb.) Overleden: E. Rijnhout, man van P. vanderBaa 71 j. J. van de Vissersdijk, z. 3 m.

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 2