Het glazen paleis bij Sydenham is op den tweeden Kerstdag bezocht geworden door 41,697 personen. Bil een juwelier in het Palais Royal te Parijs ia een horloge tentoongesteld, geheel van hout, natuurlijk uitgenomen de veer; het is niet grootor dau een gewoon horloge. De verkooper is op het denkbeeld gekomen er een zeer hoogen prijs voor te vragen, 500 fr. namelijk. Als het 50 fr. kostte, zou niemand het willen dragen, maar nu zullen er velen zijn, die er mede pronken ivillen. De Italiaansche staatsman, generaal Menabrea, de hoofdbewerker van de Septeraber-conventie, heeft, vol gens een dagblad der clericalen, dezer dagen te Turijn een bal gegeven, waarop slechts eene dame uit die stad is verschenen. Deze manifestatie is vooral van groote beteekenis, omdat de generaal en zijne familie zeer geacht zijn in de aanzienlijke en beschaafde kringen daar ter stede. Dinsdag ochtend te 8 uren zijn te Stafford twee moordenaars opgehangen;do een had een 74jarigen man van het leven beroofd, ten einde hem te beter te kunnen bestelen; de ander had zijn lOjarig onwettig dochtertje gewurgd, waarbij zijn bijzit behulpzaam was geweest; de insgelijks tegen haar uitgesproken doodstraf is, uit hoofde van hare zwangerschap, alsnog onuitgevoerd gebleven. De Fransche senaat zal zich na de hervatting zijner werkzaamheden met eene zeer zonderlinge petitie heb ben bezig te houden. De policie deed namelijk dezer dagen de inrichting plotseling sluiten van den heer Edmond, een waarzegger, die uitsluitend door lieden der groote wereld geraadpleegd werd en die het ongeluk heeft gehad aan de keizerin, zonder haar te kennen, haren nabijzijnden dood te voorspellen. Die voorspelling heeft de tegenwoordige ongesteldheid der vorstin ten gevolge gehad. Sedert verscheidene jaren had de heer Edmond zijn beroep ongehinderd uitgeoefend, tot hem dit dezer dagen door de policie werd verboden en waar tegen hij thans bij densenaatin verzetkorat. De keizerin zal den 2 Januari tot herstel harer gezondheid naar Nizza vertrekken. Pierrette Lemaitre, de moordenares van haar man, door wien zij gedurende haar zevenjarig huwelijk mis handeld en beleedigd was, is door het hof van assises te Parijs vrijgesproken, niettegenstaande overtuigend bewezen en door haarzelve bekend was, dat zij hem in den nacht van 1 September, toen hij, na haar wederom ontrouw te zijn geweest, haar wilde liefkozen, hem met een messteek om hetleven heeft gebracht. De jury sprak haar vrij. Toen zij de zaal verliet, ontstond er eene groote beweging, waardoor het publiek haar zijne sympathie betuigde. Thermometerstand. 30 dec. 's av. 11 u. 30 gr. 31 's morg. 7 u. 32 's midd. 1 u. 34 gr. Staten generaal. TWEEDE KAMER. Wijziging der gemeentewet voor zooveel de plaatselijke belastingen betreft. y'oorloopig verslag. Bij de behandeling van dit wetsontwerp in de afdee- lingen, waaraan door 59 leden (en dus door 6/7 der kamer) deelgenomen is, bracht men eon oordeel uit over het geheele regeeringsplan tot afschaffing van alle plaat selijke accijnsen. Men deed dus de vraag of die afschaf fing wenschelijk en noodzakelijk was. Naar het gevoelen der groote meerderheid kon over de wenschelijkheid, althans in het afgetrokkene, geen twijfel bestaan, gelijk met overvloed van redenen werd aangetoond. Eeuigen echter hielden, ook met redenen, het tegendeel staande; zij oordeelden dat de binnenlandsche tolliuiën toch niet geheel zouden kunnen vervallen en dat de directe belas tingen in sommige gemeenten buitensporig hoog zouden opgevoerd kunnen worden. En de staat zelf zou de nadeelige gevolgen daarvan ondervinden, doordien zijne ondersteuning door de gedrukte gemeenten meer en meer zou ingeroepen worden. Men wilde ook onderzoeken welken invloed het rege ringsplan op 'srijks financiën zou hebben,doch beklaagde zich vrij algemeen, dat de kamer daartoe niet door ge noegzame données in staat was gesteld. Rekenende naar hetgeen men wist, meenden sommigen dat de schatkist drie ïnillioen gulden zou verliezen, hetgeen, met het oog op de afhankelijkheid van de Indische baten, zeer ge waagd voorkwam. Ook de invloed dien het regeringsplan op het rijksbe- lasiingstelsel zou uitoefenen en het daardoor te scheppen verhand tnsschen de rijks- en gemeentebelastingen maakten een onderwerp van overweging uit. De slotsom dezer beschouwingen was dat, naar het gevoelen van een zeer groot getal leden, uit dit oogpunt wezenlijke be zwaren tegen het plan bestonden. Met betrekking tot den invloed van het regeringsplan op de financiën der gemeenten, hebben verscheidene leden, op grond van becijferingen, de overtuiging ver kregen, dat de maatregel hoogst ongelijkmatig zal wer ken. In sommige gemeenten zullen de directe belastin gen verhoogd, in andere verminderd wordensommige zullen uitkeering voor den accijns op het gedistilleerd bekomen, andere niet, enz. Men vond inzonderheid be zwaar in die uitkeering naar het verbruik in de gemeente, hetgeen zoo moeilijk te constateeren is, en in ieder geval stelde men in eene afdeeling voor, de uitkeering a f 14 per vat aan alle gemeenten zonder onderscheid toe te kennen, ten einde alle denkbeeld van begunstiging of privilege af te snijden. Sommige leden opperden de beweering dat de regee- ringsvoorstellen de autonomie der gemeenten op het gebied van het plaatselijk belastingstelsel, geheel weg cijferen. Eigen keus van plaatselijke belastingen wordt zoo goed als onmogelijk gemaakt. In de laatste plaats beschouwde men het regeerings plan in verband met den census en vroeg men, of, als de helft van het personeel ter beschikking van de gemeente besturen gelaten wordt, die helft nog in aanmerking kon komen voor het verkrijgen of behouden van de kiesbe voegdheid. De gevoelens waren over dit punt verdeeld. De heer van Bosse heeft in eene aan dit verslag toege voegde nota zijne bezwaren uiteengezet. Hij stelt dien tengevolge eenige wijzigingen in het wetsontwerp voor, strekkende om door de wet te doen bepalen: 1. dat het rijkssubsidie (gelijk hij de uitkeering we gens het gedistilleerd noemt) werkelijk eene uitzonde ring is, die alleen als tegemoetkoming verleend wordt waar de directe belastingen in den aanvang te zwaar zouden drukken; dus alleen daar waar, na het in werking treden der wet, meer dan vroeger aan directe belastingen zou moeten gelieven worden^ rijks- en gemeentebelas tingen te zaraen gerekend; 2. dat dit subsidie, naar een vasten maatstaf, eens voor al bepaald zal worden; 3. dat het in een zeker getal jaren (14) telkens met een bepaald gedeelte (1/14) verminderen zal. De wet zou op die wijze slechts een tijdelijk karakter erlangen en als een maatregel van overgang te beschou wen zijn. Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van 28 Deccmberl864.Goedkeuringraadsbeslniten; uitgifte grafruimte begraafplaats onderhandsche aanbe steding straatwerk; maximum onderstand; staat verhuring gemeente-eigendommen erfpacht grond lijubaan; uitgifte gronden spui; afstand lokaal voor gymnastieschoolver schillende benoeraiugen. Voorzitter de heer Bijlevela van Serooskerke. Afwezig de heeren Sifflè, ongesteld, en A. W. Snouck Ilnrgronje. De heeren van Deinse, van Visvliet en van Diggelen komen eeuigen tijd later binnen. Na goedkeuring der voorgelezen notulen van de vorige zitting zijn voor kennisgeving aangenomen een tweetal missives van gedeputeerde staten, houdende respectievelijk goedkeuring van de besluiten van den raad tot betaling der kosten van gas-expertise uit de onvoorziene uitgaven, en tot machtiging van den bur gemeester tot het aangaan vau een contract met deu minister van binnenlandsche zaken betreffende de over dracht van het schoolgebouw in de St. Pieterstraat. - Aan deze besluiten is bereids door burgemeester en wethouders uitvoering gegeven. Is kigekomen een tweetal verzoeken, van de heeren E. J. W. Koch en mr. P. Hofstede van Son, tot het ver krijgen van een aarden graf in den eersten raug op de begraafplaats, met eene ruimte voor vier kisten. Over eenkomstig het advies van den gemeentebouwmeester zijn beide verzoeken toegestaan en de graven nos.54 en55 volgens het tarief tegen f 20 elk afgestaan, met vergun ning aan de adressanten tot het plaatsen van paaltjes, steen of zerk, onder de gewone bepalingen. De voorzitter'legt over eene voordracht tot onderhand sche aanbesteding der verlegging van het straatwerk voor den tijd van vijfjaren. Onder de bepalingen komt voor dat de aannemer gedurende twee jaren voor het door hem gemaakte straatwerk zal moeten instaan en dat de overblijfselen van straatsteenen enz. voortaan ten bate der gemeente komen, ten gebruike voor de haven. Na een paar gevraagde en gegeven inlichtingen, is deze voordracht in omvraag gebragt en met algeraeene stem men aangenomen. (De heer van Deinse komt ter vergadering.) Voor de leden heeft ter inzage gelegen eene voordracht van het burgerlijk armbestuur tot vaststelling van het maximum van onderstand voor het dienstjaar 1865, naar aanleiding van art. 25 der wet van 28 Juni 1854 (Staats blad no. 100). Deze staat wordt, even als het voorgelezen concept-besluit, goedgekeurd. (De heer van Diggelen komt ter vergadering.) Een ter inzage gelegen hebbende staat tot onderhand sche verhuring van gemeente-eigendommen is met alge- meene stemmen gearresteerd. Aan de orde wordt gesteld de beraadslaging over het in de zitting van 7 Dec. iugekomen adres van P. de Wachter, touwslager op den singel buiten de Veersche barrière, wien vroeger vergunning is gegeven tot gebruik van een terrein buiten de Havenbarrière ter uitoefening van zijn bedrijf, en die thans verzoekt dat terrein voor 25 jaren in erfpacht te mogen bobben. In overeenstemming met het advies van dun gemeente-bouwmeester stelt de voorzitter voor een gedeelte van den weg langs den ouden havendijk, ter grootte van 366 vierk. ellen en ter waarde van 100, tegen 10 's jaars in erfpacht uit te geven, voor een tijdvak van 25 jaren. (De heer van Visvliet komt ter vergadering.) De heer Lambrechtsen van Ritthem wijst op den last en de belemmering van het voetpad, door de in die lijn baan gespannen touwen enz. veroorzaakt, te meer daar de rijweg in zulk een slechten toestand verkeert dat men van het pad wel gebruik moet maken. De heer N. J. C. Snouck Htirgronje meent dat eenigszins aan ge noemd bezwaar wordt te geraoet gekomen door het niet afstaan in erfpacht van den geheelen weg, terwijl bij het geven van verlof tot gebruik maken van een grooter gedeelte dan in erfpacht is uitgegeven, daaromtrent zoodanige bepalingen kunnen worden gemaakt als wen schelijk zullen worden geacht. De heer Lambrechtsen van Ritthem herhaalt zijn te kennen gegeven bezwaar. De heer Lantsheer vraagt, waarom aan den adressant een stuk grond in erfpacht wordt gegeven, waaraan hij op zich zelf met genoeg heeft, en de andere grond met? Hij zou liever dien grond voor zekere som verhuren. Volgens de meening van den heer Fokker vraagt de adressant het stuk grond meer voor het verrichten van spinwerk dan voor het maken van groote touwen wanneer het alleen het spinwerk betreft, dan kan even goed als in de andere lijnbaan door verhooging der jukken aan het bezwaar worden te gemoet gekomen. Overigens zou hij den adressant niet belemmerd willen zien. De heer Verbrugge wil de verhooging der jukken zien aangenomen als eene conditio si?ie qua non tot uitoefening van des adressants bedrijf. De voorzitter stelt alsnu voor den grond voor drie jaren, bij wijze van proef, te verhuren, tegen/I0 'sjaars, zonder den weg aan de publieke dienst te onttrekken. Tegen dit voorstel heeft de heer van Uije bezwaar. De verhooging der jukken zal toch groote kosten voor den adressant veroorzaken en misschien zouden die kosten dan na drie jaren, wanneer de huur werd opge zegd, te vergeefs zijn gemaakt. Daarom zon hij liever den grond voor 25 jaren in erfpacht geven, onder bepaling dat de jukken moeten verhoogd worden. De heer Snouck Hurgrouje stelt voor de beslissing omtrent dit puut aau te houden en met d«n adressant nader te spreken. Volgens den heer Verbrugge schijnt het bij de touw- slagerijen de gewoonte te zijn steeds grooter terrein in gebruik te nemen dan vooraf was bepaald. Hij vraagt daarom, of het niet wenschelijk zou zijn eene commissie van toezicht te benoemen voor de handhaving van ge maakte bepalingen. De voorzitter zegt te gelooven dat burgemeester en wethouders genoegzaam tot zoodanig toezicht zijn gemachtigd en aan hunne verplichtingen te dien aanzien niet tekortkomen. Hij acht dus de benoeming eener commissie van toezicht geheel onnoo- dig, tenzij het lid dat zoodanige benoeming in bedenking gaf eene beschuldiging inbracht tegen burgemeester en wethouders, dat zij niet aan hunne verplichtingen vol doen. De heer Verbrugge verzekert dat zulk eene beschuldiging volstrekt niet in zijne bedoeling heeft gelegen; het kan evenwel z. i. gebeuren dat, al is men nog zoo ijverig, er onwillekeurig misbruiken plaats hebben. Het voorstel van den heer Snouck Hurgronje, om de beslissing aan te houden, is vervolgens goedgekeurd. Geschiedt voorlezing van een staat van opneming der gronden in het spui, waarop de grootte is aangeduid der uit te geven perceelcn, alles tegen 1 cent per vierk. el, t. w. 38 vierk. ellen aan A Boasson, 35 vierk. el aan L. II. Cadet, 39 vierk. el aan J. van Nederveen, 71 vierk. el aan B. J. de Koster, 40 vierk. el aan de wed. Buyt, 80 vierk. el aan F. J. Sta des, 162 vierk. el aan S. Schuur- beque Boeije, 205 vierk. el aan J. J. van Puffelen 215 vierk. el aan C'. Nuys, 27 vierk. el aan T. Wijtman, 26 vierk. el aan P. J. de Cloedt, 20 vierk. el aan Gr. J. de Jongh, 74 vierk. el aan D. Schuilwerve, 31 vierk. el aan J. J. de Kanter, 55 vierk. el aan W. van Loon, en 75 vierk. el aan de wed. de Graaf. Onder de bepalingen komt o. a. voor dat ter vervanging van het op het Spui- brug aanwezige ijzeren hek een muur zal moeten worden geplaatst voor rekening van de aangrenzende bewoners, welke muur door den onmiddellijk belanghebbende zal moeten worden onderhonden; alsmede dat op den uit te geven grond geene hoornen zullen mogen worden geplaatst hooger dan vier el boven den beganen grond tenzij met toestemming van burgemeester en wethouders. De heer van Diggelen verklaart meer gezind te zijn voor het bestaaude hek dan voor een te plaatsen muur, als de bewoners der aangrenzende perceelen dit laatste zelve niet verlangen, te meer daar zoodanige muur kost baar is. De voorzitter antwoordt hierop vooreerst, dat het ijzeren hek komt ten bate van hen die deu muur moeten doen plaatsen; ten anderen, dat een hunner voor nemens is van dien grond een stcenplaats te makenten derde, dat over het hek gemakkelijk allerlei vuil enz. tot ongevief der belanghebbenden kon geworpen worden, en eindelijk dat die muur niet zoo kostbaar behoeft te wezen. De heer Fokker acht het plaatsen van een muur ook in het belang der veiligheid en vrijheid van de bewoners. Vervolgens is de staat in omvraag gebracht eu goed gekeurd met 14 stemmen tegen 1, van den heer van Diggelen. De voorzitter legt over een bij burgemeester en wet houders ingekomen missive der plaatselijke schoolcom missie, betreffende de inrichting van een lokaal voor do gymnastieschool, ivelke missive door den secretaris wordt voorgelezen. In de eerste plaats wordt aangetoond dat de proefneming met het gymnastisch onderwijs, waartoe in 1862 aanvankelijk een krediet van [G00 is toegestaan, als geheel geslaagd te beschouwen is, en dat de moei lijkheden, welke zich in den aanvang voordeden, thans grootendeels zijn uit den weg geruimd. Bij het toene mend getal leerlingen is thans evenwel het lokaal der school te beperkt. Uitbreiding acht de commissie wen schelijk, doch zij stuit daarbij op groote bezwaren. Zij stelt daarom voor dat het gemeentebestuur de zaak aan vatte, door eeue behoorlijke gymnastie-inrichting van wege de (gemeente tot stand te brengen, waarin tegen geringe bijdragen onderwijs zal worden gegeven, daar het er op aankomt de gymnastie-inrichting voor goed te vestigen. De inrichting zal, volgens de commissie, weinig kosten. Zij heeft het oog op het lokaal op de Groenmarkt, de vroegere geschutgieterij, thans tot bergplaats van gemeente-goederen gebezigd; volgens eene berekening,

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 2