Mddelburgsche Maatschappij men als Buijs en Vissering, gesehiedvorschers als R. Fruin, natuurkundigen als Harting, Oudemans, Winkler Prins, taal- of letterkundigen als Opzoomer, Jonckbloet, Busken Huet, dichters als Beets, Schimmel en meer anderen zich aan de z\i der medewerkers hebben aangesloten en zoodoende een verrassend blijk hebben gegeven van de ernstige belangstelling waarmeê zij het streven der maatschappij en haar ijver in het, ook langs dezen weg, verspreiden van degelijke, solide volks-kennisfgade sloegen, is het gehalte van zijn letter kundige waar er vooral niet op verminderd. Eilieve, och, wees zoo goed en sla het stukje: „konkurrente" (jaargang 1859) of: „de europesche waterchinezen" (jaargang 1861) van Buijs nog eens op, herlees eens, als gij wilt Opzoomer's: „de dieren voor den regter" (jaar gang 1862), of: „eene eerzuil voor Schroeder van de Kolk," of „de oudste couranten in Nederland" (jaar gang 1S63) van Frninbreng n te binnen wat er over gezondheidsleer, voeding, ventilatie van woonhuizen, schoollokalen enz., zoo al in de laatste jaargaugen werd geschreven en ontken dan, zoo gij kunt, dat de nuts- almanak, gedurende de laatste jaren niet 't minst,zich in merkbaar" avancerende rigting heeft bewogen. Ook de nieuw aangekomene, de jongste van het vóór ons liggend negental heeft, naar 't schijnt, gedachtig aan de leuze: „Noblesse oblige!" er zorg voor gedragen, zonder blozen zich aan de rij zijner wakkere voorzaten te kun nen aansluiten. Stukjes als: „over stormsignalen" van Krecke, „onze zeedijken" door Staring, „behandeling van drenkelingen" door Brakel, „een raad aan onderwijzers" van Opzoomer, „over rasverbetering" door Enklaar, „openbare slagtplaatsen" door Metzelaar bezitten onmis kenbaar le mérite de l'apropos en zijn in dezen alma nak regt op hun plaats. Professor Fruin deelt ons uit de schatkaraeren zijner historie-kennis eenige hoogst lezenswaardige bijzonderheden mede omtrent de ge schiedenis van de nederlandsche vlag en levert op de hem eigene, d. i. kalme, logische, overredende wijze, het betoog dat sommigen zeer ten onregte, bij de jongst ge- houdene novemberfeesten, om hunne liefde vopr Oranje en Nederland te toonen, het rood door oranje hebben vervangen. De bedoeling, schrijft hij, was welgemeend en goed, maar de verandering'verkeerd en onredelijk. Wat men voor een restauratie, een herstel vau het oude en ware, aanzag was in werkelijkheid een revolutie, een nieuwigheid. Wat men als een hulde aan den histo- rischen oorsprong der vlag bedoelde, was inderdaad een inbreuk op hetgeen historisch geworden was. Het bewijs dat hij voor zijne stelling levert, is o. i. tamelijk steek houdend. Alle woelzieke, revolutionaire vlag-oran- gisten zullen wel doen dit stukje nog eens bedaard over te lezen, eer zij in de banen van onze oude driekleur weer verandering pogen te brengen. „Daags na het feest", zoo luidt het opschrift van een bevallig, met geest en talent geschreven genre-stukje van Biisken Huet, uit den tijd der bataafsche republiek. Met eenige welwillendheid uwerzijds, zult ge ook zonder nadere aanwijzing, op de bijgevoegde aardige houtsnee personen van kennis ontdekken. De rustige figuur van burger van der Palm die met zigtbaar welgevallen zijn kopje thee omroert ('t is hem lief dat de storm van giste ren voorbij is) en daarbij de deftige gouwenaar behendig in bedwang weet te houden, springt wel 't eerst in 't oog. Daarachter, den arm op v. d. P.'s stoel gesteund, in ern stig onderhoud met een van de dames aan de theetafel gewikkeld, ziet gij Kinker, den kantiaan, kenbaar aan zijn hoogen rug. Eu wie raag de aangesprokene zijn en die andere die, luisterend naar beiden opziende, de hand op het hengsel van den waterketel, dien zij juist willens was op te heffen, nog een wijle laat rusten, terwijl bet gesprek der overigen om hen heen gonst? Waard- ste lezer! hebt ge ooit „Sara Burgerhart" of „Willem Levend" gelezen?.Welnu: Hier hebt gij ze in levenden lijve voor u, de twee geestige romancières uit het laatst der vorige eeuw, de jufvrouwen Wolff en Deken, naar het leven gekonterfeit! Onnavolgbaar tweetal! Beminne lijke typen van goedrondheid, vrolijken levensernst, een voud des harten en spotziek doch goelijk vernuftAl hebben zij het niet ruim op hun ouden dag, met hun beidjes op hun kamertje in de Spruistraat („om nog een duitje te verdienen, schrijft Aagje, moet ik vertalen dat ik kikhals") al hebben zij vrij wat te tobben met wereld- schen tegenspoed, ze houden er toch niet van: „een leelijk bakkes te zetten als men op vilten sloffen naai den hemel wandelt". „Ik houd,schrijft Betje, worstelend bet hoofd boven. Noemt gij mij arm? Gij zoudt niet gelooven welk een millionair ik ben in teleurstellingen en ondervindingen". Wat ben ik in mijn tuin omdat ik zoo al zachtjes naar mijn eeuwig huis pampel en rusten zal van al den arbeid, dien ik onder de zon heb gearbeid" „Dankbaarheid is godsdienst", luidde haar devies: en zij meenden het, de eerlijke zielen; de episode hier mee gedeeld, van een kalfskop hun toegezonden, en dien zij op hun beurt aan het echtpaar Arnolds vereerden, ten wier huize vervolgens het bovengemelde feestje werd aange legd als blijk van hun erkentelijkheid, M. C. van Hall, Lublink de Jonge, „Cool met zijn Ribbetje" en meer anderen behoorden totdegenoodigden, geeft er ons het tastbaar bewijs van. Voor de toezending, dunkt ons, van dergelijke schetsjes mag do redaktie zich aanbevolen blijven houden. Overigens mag ook het stukje van dr. T. C. Winkler met lof worden vermeld. De verdere bijdragen, inzon derheid de kleinere, spore de lezer, zoo 't hem lust, zelf op. 'tls ons genoeg, zoo wij op den almanak de aandacht hebben gevestigd en dien ook voor 't vervolg, hopen wij, hebben gesignaleerd gelijk wij meenden dat hij verdiende. Met geen mindere ingenomenheid begroeten wij ook het geïllustreerde volksboek„de aarde en haar volken". Zoo eenige.de edele houtgraveerkuust staat hier te lande enkele loffelijke uitzonderingen daargelaten op een bijster lage trap. Eene vergelijking te dien aanzien met het buitenland mag ons waarlijk wel een blos op het aan- gezigt jagen. Is het niet diep treurig b. v. dat vodden als de „Hollandsche Illustratie" dusgenaamd, nog een enkelen inteekenaar of kooper, dat prenten, als die van het „Humoristisch album" (grootendeels totaal mis lukte nabootsingen van buitenlandsche houtgravuren) nog gestadig bewonderaars vinden ten onzent? Ge tuigt dit niet van een jammerlijk gebrek aan smaak? Mag men goed geïllustreerde hollandsche werken, die door hun prijs ook voor het groote publiek toegankelijk zijn, niet eenigzins onder de levensbehoeften rangschik ken? Zou hun meer algemeene verspreiding ook als beschavingsmiddel, niet van uitnemende werking zijn? Deze en meerandere bespiegelingen is ieder deskundige dagelijks in de gelegenheid te maken, zonder dat hij intusschen de zaak een voetbreed verder brengt. „Men regt met jammeren en janken hier niets uit," dacht de wakkere Ilaarlemsche uitgever en besloot te handelen. Er bestaat een werk, dat onder den titel van „Le tour du monde" bij den pas overleden franschen uitgever Hachette het licht zag, zeer interessante mededeelingen bevattende over algemeene land- en volkenkunde, en aan welks illustrering de beroemdste europesche teekenaars, Gustave Doré e. a., reeds sinds een tiental jaren hunne kunsttalenten hebben gewijd. Naar onze bescheiden meening behooren gemelde houtgravuren en de onge- meene bijval die hun ten deel is gevallen, mag er eenig zins voor pleiten tot het uitstekendste wat er van dezen aard op dat gebied is geleverd. De heer Kruseman heeft den goeden inval en het geluk gehad om met de oorspronkelijke eigenaars dier gravures eene overeenkomst te treffen, ten gevolge waarvan deze aan hem zijn afgestaan. Thans biedt hij voor zeer matige prijs (ook de herziening van den tekst is aan de zorg eener kundige redaktie toevertrouwd) zijnen landgenoo- ten een werk aan, dat wij met goed vertrouwen durven aanbevelen, en dat wij van harte wenschen in zeer wijden kring te zien verspreid. „Waar ik het goed heb, luidt een oude spreuk, daar is mijn vaderland." Laat ons op aesthetisch gebied altans dien regel vast houden en ons kosmopolitisme voor 't minst zoo ver uitstrekken van goede buitenlandsche waar te verkiezen boven slechte inlandsche, in de zoete verwachting dat welligt eenmaal ook het hollandsche hart te kust en te keur in de grazige weiden van een nationaal geillustreerd volksboek zijn vurig kunstverlangen zal kunnen bevredigen. 3ngqonï>m stuhken. Aan de Redaktie der Middelburgsche courant. Hoewel de middelen van vervoer in het algemeen toe nemen en verbeteren, laten sommige vervoermiddelen voor het reizend publiek nog al veel te wenschen over, en schieten de ondernemers dikwijls te kort in het nako men hunner verpligtingen, hun bij het reglement op de openbare middelen van vervoer o. a. opgelegd. Dit laatste is misschien toe te geven omdat de onder nemers er wel het minst aan zullen denken zich toe te leggen op de studie van dat reglement dat voor hen onge twijfeld velerlei bezwarende bepalingen bevat. Intusschen mag de betrokken ondernemer het schrijver dezes niet ten kwade duiden wanneer hij, met het oog op zijne wagendienst tussclien Uzendijke en Breskens, hem attent maakt op art. 44 van hot reglement, hetwelk op straffe eener boete van 10 tot 25 gulden verbiedt dat „schichtige" of „ongeschikte" paarden worden aange spannen. Schichtig is het paard van dien ondernemer niet, dit zij verre van mij te beweren, doch ongeschikt is het.in den volsten zin des woords, want het beestje, oud, stijf, versletenen oogen schijn lij kaan eene maagkwaal lijdende, kan niet zoo hard loopen als een voetganger zoo dat men, bij slot van rekening, eerder te voet op zijne be stemming is gearriveerd dan met dien sneltrein. En nu vraagt schrijver aan dien ondernemer of het niet beter ware zijne dienst te staken? Zoo niet, dan raadt hij hem sterk aan zich spoedig van een geschikt paard te bedienen, wil er geene klagte tegen hem inge diend worden. Met de plaatsing dezer regelen zult UE. zeer ver- pligten Iemand die van het besproken vervoer middel heeft gebruik gemaakt. Jfjanöelsbmgten. Prijzen van effekten. Amsterdam 24 december. Nederland. Certifik. Werkelijke schuld 24 pet. 618 dito dito dito 3 72# dito dito dito 4 95 Aand. Handelmaatschappij 44 139 België. Certifikaten bij Rothschild ..24» Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 „94 Certifik. Hope co4 Oblig. dito 1855,6e serie 5 79$ dito dito Leening 1860 44 82# Rusland. Certifikaten6 pet. Aand. spoorweg184- Polen. Schatkistohligatiën4 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 574 dito 1847/1852 24 29 dito rente Amsterdam5" 864 dito nationale5 631 Bank aktiën3 Italië. Leening 1861.5 Spanje. Obligatiën (binnenlandsche) 3 424 dito3 thans 2$ 404 Amortisable schuld Portugal. Obligatiën 1853 3 464 dito 1856—18623 46 Griekenl. dito (blaainve) 5 Turkije. Obligatiën (binnenl.)6 46 Vereen.Stat.dito (1882) 6 44# Illinois. dito7 484 Mexiko. dito3 274 Grenada, dito afgestempeld4# Venezuela dito .2 icctijbingm. Te Vlissingen is in de haven gekomen om te overwin teren de nederlandsche kof Cornelia Elisabeth, gezagv. D. Kramer, van Frederickstadt naar Rotterdam bestemd met hout. 2U>»frtentim. Ondertrouwd JOU AN GEORGE KRAFFT, Kapitein 2de Regement Infanterie, Middelburgte Maastricht 24 December 1864. en E. DOCKHEER. Eenige en algemeene keunisgeving. Tegen primo Maart de betrekking van IS9I&E bij de Diakonie der Nederduitsche Hervormde Gemeente alhier vakant komende, worden zij, die genegen zijn naar die betrekking te solliciterenopgeroepen om zich vóór den 2den Januarij a.s., met eigenhandig geschreven Brieven te wenden tot den eerst-ondergeteekendemet overleg ging van voldoende getuigschriftenopgaaf van hunnen tegenwoordigen werkkring en aanwijzing der personen alwaar des verkiezende information kunnen wordeu inge wonnen. Nadere inlichtingen zijn voor de belangheb benden te bekomen bij den eerst-ondergeteekende. Middelburg, 24 December 1S64. Diakenen der Nederduitsche Hervormde Gemeente alhier. DIRK JERAS (Kortendelft), Voorz» JAC. DE KANTER, Secretaris. De Notaris REMBGES zal op Donderdag den 29sten December 1864, des morgens ten 10 ure, voor den Heer P. L. THOMAES, op onderscheidene plaatsen in en bij het Dorp KiezeSangepubliek verkoopen 20 Olmen- cm 24 Appel- en WiJUigen- ISOO JIü A U Tl EN 5 Rutin 39 K. 24 E. KAPHOUT op Streepen; la Mimen en 5 Essehen KOOJSEAJ op Stam, geschikt voor Werkhout; HO© «Irooge iTIUnrSAARBVIS» benevens eene partij VAAMÖIOUT en §PAA Te beginnen in eene Weide aan den Vroonlandschen weg. OPENBARE VEBKOOPING DOOR DEN NOTARIS RISSEEUW op Vrijdag 6 Januarij 1865, des morgeus 10 ure onder Wolpïiaai'tsdijkaan den Dijk tusschen Chid-Sab- bingen-, Oosterlandschen- en Zuiderlandsche Polders, bij de kleine partij van 76 ZWAKS] (IIJO O ESSEN ÜOOHÉ, waaronder ter dikte van 170 tot 224 duim in oitftrek en lengte van 660 tot 720 duim, zeergeschikt tot Werkhout, aankomende den Armen van Wolphaartsdijk. Eene elegante voor vier Personen zoo goed als nieuw, TE KOOP. Te bevragen bij den Meester Schilder J. BERGHMAN, op de Nieuwe Haven, wijk I no. Illte Middelburg. MEN VRAAGT te KOOP of te IIUUR eene groote KA&CHEÏj, geschikt voor eene ruime Werkplaats. Adres aan het Bureau dezer Courant. Een Markenr benoodigd, Sociëteit op de Markt. 13.A-3L. op MAANDAG den 26 December, in Pax fintrantibus. VAN Stoomv aart. De tegen Dingsdag van MIDDELBURG naar BERGEN OP ZOOM en terug aangekondigde Reis zal, indien de vorst blijft aanhouden, niet plaats hebben. 3XKLPERSDRUKKERIJ YA5 I>E GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 4