MIDDELRURGSCHE COURANT. N° 201. Zondag 18 December. 1864. Editie van zaturdag avond 8 ure. Middelburg 17 december. De post was heden avond bij het afdrukken der courant alhier nog niet aangekomen. De vaart yan hier op Rotterdam kan thans als geheel gestaakt worden beschouwd. De heden morgen ten 7 ure van hier afgevaren stoom boot heeft de reis, ten gevolge van de vorst, niet verder kunnen voortzetten dan tot Willemstad, waar de passa giers zijn afgezet. Daarop heeft zij, met een passagier aan boord, de terugreis aangenomen en is even na 5ure alhier aangekomen. De stoomboot Stad Vlissingen no. 2, gisteren morgen van Vlissingen vertrokken, heeft de passagiers te Wil lemsdorp afgezet en was heden morgen ten half twaalf ure nog niet te Vlissingen terug. Uit Vlissingen schrijft men ons heden „Naar ik verneem heeft het kader van het korps dienst doende schutterij alhier het voornemen opgevat eene soirée te geven in het schouwburglokaal, waarvan de opbrengst strekken zal ten voordeele van den ongeluk- kigen werkman, tevens tamboer bij de schutterij, die op '8 rijks marinewerf alhier jl. woensdag een been verloor." De prins van Oranje, na eene maand te Compiègne te hebben doorgebragt, is thans van daar vertrokken. Prinses Anna Murat en Prinses Ghika zijn met hem de eenigen, die aldaar van het begin zijn geweest en dus op de vier lijsten der genoodigden zijn voorgekomen. Rotterdcourant.) Wij vernemen, dat woensdag in de vergadering van professoren te Amsterdam zijn bekroond de studenten J. G. van der Lith te Utrecht en J. R. Victor te Gronin gen, voor hun antwoord op de medische en juridische prijsvragen, door professoren uitgeschreven. De minister van binnenlandsche zaken, gelet op 's ko- nings besluit van 29 januarij 1853 (Staatsblad no. 9), omtrent de indienststelling van surnumerairen bij den waterstaat op de daarbij vastgestelde bezoldiging van ƒ700 'sjaars, heeft ter kennis gebragt van de belang hebbenden: dat in de tweede helft van de maand januarij e. k. voor de benoeming van één of meer surnumerairen bij den waterstaat een vergelijkend examen zal plaats hebben; dat tot het examen zullen worden toegelaten nederlanders die een voldoend examen als civiel inge nieur aan de voormalige koninklijke akademie te Delft hebben afgelegd, voor zoo veel zij op 1 januarij e. k. den ouderdom van 25 jaren niet hebben bereikt; dat het examen zal loopen over de vakken die aan de voormalige koninklijke akademie te Delft aan de kweekelingen voor de ingenieursdiénst werden onderwezen; dat de perso nen, die wenschen mede te dingen, zich voor of uiterlijk op 10 januarij e. k. aan het departement van binnen landsche zaken moeten aanmelden. ■Benoemingen en besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw de heer J. F. W. Conrad, inge nieur le klasse, gestationeerd te Alkmaar. posterijen. Met ingang van 1 jannarij 1865 eervol ontslag verleend aan den heer A. Jansen, uit zijne be trekking van direkteur van het postkantoor te Wor- merveer. Benoemd tot direkteur van het postkantoor te Wor- merveer de heer G. van der Vliet, thans kommies der posterijen 2e klasse; tot kommies der posterijen 2e klasse do heer A. J. Schregardus, thans kommies 3e klasse; tot kommies der posterijen 3e klasse de heeren H. J. H. Bouwmeester en II. F. L. Klippink, thans surnumerairen bij het zelfde vak van administratie. konsulaten. Benoemd de heer G. van Arcken, te Bogota, tot konsul der Nederlanden voor de Vereenigde Staten van Columbia, en de heer C. II. Becker, thans vice-konsul, tot konsul der Nederlanden te Stockholm. Kerknieuws. Op het twaalftal van predikanten opgemaakt door den kerkeraad der nederduitsche hervormde gemeente te Delft zijn geplaatst de heeren: Bryce te Aarlanderveen; jhr. de Geer te Doesburg; Essenius Greef te Koog aan de Zaan KrnijffteOudewater; Krijt te Berkel; Lasonder te Loenen aan'Me Vecht ;--$Ioorrees te Vianen; Nonhebei te Middelburg; Boogaards te Oosterwijk; Simons te Bleskensgraaf; van Toornenbergen te Groningen; en Witsenburg te Bergen op Zoom. Marine en leger. De examina's der onderofficieren, dingende naar den rang van 2den luitenant, welke onder presidium van den luit-generaal Duycker te 's Hage in het begin der vorige maand waren aangevangen, zijn geheel afgeloopen. Men verneemt, dat de aspiranten, die aan de vereischten van het examen hebben voldaan, in het laatst dezer maand door Z. M. tot 2e luitenants bij de verschillende korpsen zullen benoemd worden. Regtszakeca. Maandag heeft de regtbank te 's Hertogenbosch uit spraak gedaan in de veel besproken zaak der drie aan nemers van den nieuw te maken dijk onder Werkendam. De regtbank heeft bewezen verklaard de lastgeving door den len beklaagde J. v. d. V. aan eenige schippers ge geven, om den bewusten ballaststeen van den ouden dam te halen en naar het nieuwe werk over te brengen, doch tevens dat de schuld of medepligtigheid daaraan van de beide andere beklaagden niet is bewezen cn dien ten gevolge den len beklaagde (thans in hechtenis) schuldig verklaard aan diefstal bij nacht van steen aan het rijk der Nederlanden toebehoorende, gelijktijdig ge pleegd door meerdere personen, op plaatsen die niet als bewoonde huizen aangemerkt of daarmede gelijk worden gesteld, echter onder verzachtende omstandigheden, omdat de aanmaning en bedreiging van den opzigter en ingenieur van den waterstaat om spoed te maken en anders bij vertraging het werk voor zijne rekening te doen voltooijen, de schriftelijk overgelegde verklaringen van ambtenaren der genie en waterstaat, welke zijne geschiktheid en eerlijkheid bij vroegere aannemingen roemen en zijn geregtelijk aanbod, om de schade te wil len vergoeden, daartoe meer dan voldoende aanleiding geven. De regtbank heeft hem ter zake van voorschre ven feit veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van zes maanden met vrijspraak van beide andere be klaagden Gemengde berigten. Het proces wegeus ontvreemding van diamanten in de keizerlijke diamantslijperij en kloverij te Parijs waar van wij in ons nornmer van dingsdag melding maakten, onder raededeeling dat al de beschuldigden amsterdam- mers zijn is thans ten einde gebragt. De beschuldigden Moppes, Snoek en Penha hebben volhard bij hunne ver klaring dat zij onschuldig zijn. Abraham Diamant daarentegen veranderde van houdinghij bleef wel is waar met kracht volhouden, dat zijne mede-beschul digden sints gcruimen tijd diamanten verwisseld had den, maar hield nu staande dat hij zelf onschul dig was en slechts beweerd had, dat hij aan den diefstal deel genomen had, opdat men hem zou gelooven waar hij zelf anderen beschuldigde. De direkteur der fabriek, de heer Bernard, hield van zijne zijde de beschul diging tegen al de gearresteerden vol. De keizerlijke diamantslijperij is achtereenvolgens werkelijk op eene schandelijke wijze bestolen; de heer Bernard riep te meer de gestrengheid van de regtbank in, daar de beschul digden en de overige arbeiders der iurigting van 150 tot 300 franks per week inkomen hebben en alzoo niet tot diefstal de toevlugt behoefden te nemen om in overvloed te leven. De regtbank is evenwel van oordeel geweest dat er tegen de beschuldigden geen ander bewijs is dan de getuigenis van Diamant, die thans, maar te laat, de verklaring intrekt dat hij zelf aan den diefstal heeft deel genomen. Op dien grond heeft het hof Snoek, Mop pes en Penha vrijgesproken, maar Abraham Diamant veroordeeld tot eene gevangenisstraf van driejaren. Maandag 11. is het laatste overblijfsel van het ten toonstellingsgebouw van 1862 te Londen door middel van 180 pond buskruid uit den weg geruimd. Het was de hoofdingang, een kolossaal metselwerk van drie bogen. De berekening der mineurs was zoojuist, dat de ontzet tende massa steen, die op drie punten was ondermijnd, op een cn het zelfde oogenblik en zonder eenig ongeluk te weeg te brengen, nederstortte. Deze belangwekkende operatie werd door den generaal Burgoyne, lord Mount- charles, den markies v. Salisbury, vele andere hooge deskundigen en eene ontelbare menigte nieuwsgierigen bijgewoond. Deze week is met de amerikaansche mail een brief aangebragt, geadresseerd aan het bureau van het Bir mingham Journal. Deze brief was geschreven op ijzer, en wel zoo dun dat het gewigt daarvan slechts het dub bel der zwaarte van een vel postpapier van de zelfde grootte bedroeg. Naar hetgeen daaromtrent nader wordt medegedeeld, is de kwaliteit van het ijzer uitmuntend en hadden onderscheidene deskundigen verklaard dat in Engeland zeker zulk een dun plaatje nog nooit te zien was geweest. Bij onderzoek e^ proefneming bevond men dat de dikte het duizendste gedeelte eener engelsche duim bedroeg, hetgeen als te meer opmerkelijk werd beschouwd, omdat van een plaatje belgisch ijzer, hetwelk tot nu toe voor het dunste werd gehouden dat ooit ge fabriceerd was, slechts 666 stuks op elkander konden liggen om het stapeltje de hoogte eener engelsche duim te doen bereiken. De houding valt nog meer in het oog, wanneer men bedenkt dat naar die maat 400 vellen ge woon schrijfpapier de zélfde hoogte opleverden als 1000 plaatjes ijzer van den bedoelden brief, die thans als eene merkwaardigheid in het museum van het Midland Insti- tnte is gedeponeerd. Wat den inhoud betreft, zoo is de brief gedateerd 6 november en strekt tot kennisgeving- dat dit plaatje in de Sligo Iron-works te Pittsburg in Pennsylvanie opzettelijk is vervaardigd als eene nieuwe proeve der amerikaansche ijzerindustrie. Te Parijs huwde een meisje van 18 jaren een zes- tigiarigen weduwnaar, voornamelijk op aandringen harer ouders en maakte de voorwaarde, dat zij een huwelijks reisje naar Italië doen moest. Het akkoord werd aangeno men en het huwelijk voltrokken, waarbij de toevallige omstandigheid zich voordeed, dat juist eene lijkdienst geëindigd was in de kerk, waarin het bruidspaar kwam om te worden ingezegend. Uit de kerk ging men op reis en alles diende de wenschen der bruid, alleen verwon derde het haar, dat onder het rijluig eene soort van kist was waarvan zij den inhoud niet kende. De echtgenoot verklaarde dat hij dit rijtuig genomen had, omdat hij op het oogenblik geen ander kon krijgen. Maar in de nabij heid van Napels gekomen kwam hun een stoet van priesters te geinoet. De jonge vrouw vroeg wat dit beteekende en nu gaf haar echtgenoot haar deze oplos sing: de priesters komen om het lijk van de prinses Sinopiaaleone in ontvang te nemen. De prinses stierf te Parijs, men balsemde haar lijk en de faraieljo liet het naar Napels vervoeren juist dien zelfden dag dat wij onze huwelijksreis zouden ondernemeu. Ik meende van de gelegenheid gebruik te moeten maken en nam daarom plaats met u in het rijtuig, waarmede het lijk werd ver voerd. TePesth is den 10 dezer de hoogst bejaarde inwoner dier stad overleden, namelijk de heer S. Bürnstein, de vader van den bekenden dichter Karl Hugo Bürnstein. Hij had den ouderdom bereikt van ruim 106 jaren. Een spoortrein, die van Parijs naar Rouaan ver trok, heeft den 11 dezer eeue zonderlinge ontmoeting gehad. Op een zeker punt was de weg namelijk door den luchtballon van den heer Godard versperd, die te Parijs opgestegen was en daar nederdaalde. Gelukkig kon de machinist den trein tot staan brengen, gedurende welken tijd de heer Godard weder voor eenige oogenblikken opsteeg om dien voorbij te laten. Dingsdag werd te Londen het berigt ontvangen, dat de Floating Light, komende van Bombay en bestemd naar Liverpool, met man en muis in het Kanaal is vergaan. Behalve eene rijke lading was er 200.000 p.st. aan boord.

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1