MIDDELBURGSCHE COURANT. N° 197. Zondag 1864. 11 December. Editie van zaturdag avond 8 ure. SLUITING DER JAGT OP KLEIN WILD. De commissaris des konings in de provincie Zeeland, Gezien het besluit van heeren gedeputeerde staten van den 30 november 1864, no. 94 Gelet op art. 11 der wet van 13 junij 1857, (Staatsblad no. 87) Maakt bekend, dat de sluiting der jagt op klien wild, met uitzondering van die op boutsnippen (ook met schietgeweer), in deze provincie is bepaald op zaturdag den 31 december aanstaande, met zons-ondergang, en dat de sluiting der jagt op houtsnippen en waterwild nader zal worden vastgesteld. Deze kennisgeving zai in het Provinciaal blad ge plaatst, en zullen afdrukken in plano aan de gemeente besturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg, den 6 december 1864. De commissaris des konings voornoemd, R. W. VAN LIJNDEN. öitmmlcmö. Middelburg lO december. De begrooting voor binnenlandsche zaken is in de zit ting van de tweede kamer van heden aangenomen met 55 tegen 19 stemmen De belgische kamer van vertegenwoordigers heeft zich eergisteren bezig gehouden met het budget voor open bare werken, waarbij eene, ook voor ons, niet onbelang rijke woordenwisseling plaats had-ttwsehen do heeren Ja cobs en Coomans en den minister van buitenlandsche zaken. Eerstgenoemde verlangt dat de regering zich zou verzetten tegen de afdamming der Ooster-Schelde, welke naar zijn oordeel zeer in het nadeel der scheep vaart wezen zou. Hij wenscht daarom dat de minister bij het nederlandsch goeverneraent pogingen zou aan wenden om dat gevaar te voorkomen. Hij vreest ook dat de nederlandsche regering misbruik zal maken van de voordeelen welke de afkoop der Sckeldetol haar heeft opgeleverd. De minister van openbare werken antwoordde hierop de verzekering te kunnen geven dat 's lands belangen ten dezen krachtig zijn en voortdurend zullen worden verdedigd door de regering die, niet tegenstaande den afkoop van de Scheldetol, geenszins on twapeud tegen de nederlandsche regering overstaat. De heer de Theux is van oordeel dat het voorwendsel waaronder de nederlandsche regering zich verzet tegen den aanleg van een spoorweg door Liraburg onaan nemelijk is. De heer Rogier, minister van buitenlandsche zaken, zegt ongeveer het volgende „De aanbevelingen welke onsgedaanzijnom de vrijheid van de Schelde te handhaven, zijn overtollig. De regering heeft zich met deze zaak steeds bezig gehouden, met al de zorgvuldigheid die degroote belangen des vaderlands haar inboezemen. Om zeker aantal bunders tot bouwland te maken, heeft de nederlandsche regering het plan ont worpen een tak der Wester-Schelde nabij de Ooster-Schelde af te dammen. Zoodra dit plan bekend werd heeft het belgische goevernementvertoogen ingediend betrekkelijk de gevolgen, welke deze werken voor de scheepvaart op den westelijken tak der rivier zouden kunnen opleveren. Nederland is door traktaten gebonden den belgischen handel even goede waterwegen in de plaats te geven, indien de thans bestaande ontoegankelijk worden. Het zal nog eenigen tijd duren voor dat het groote kanaal door Zuid-Beveland voltooid is. „Wat de inzigten betreft, welke men aan het neder landsch goeverneraent toeschrijft, om voor de vaart door dat kanaal weder regten te gaan heffen, men kan met geen mogelijkheid aannemen dat deze werkelijk bestaan. Wat mij betreft, ben ik gerust op den einduitslag dezer zaak. Om zijn houding tegen Nederland nog krachtiger temaken, heeft België de vraag betrekkelijk de gevolgen der afdamming aan een nieuw onderzoek onderworpen. Tot dat einde is eene kommissie benoemd. En zoo men nu al eens mogt aannemen dat de beslissing dezer kom missie geen voldoende satisfaktie aan België gaf, dan zouden do andere belanghebbende landen, dat zijn al de handeldrijvende landen die tot den afkoop van de Schelde tol hebben medegewerkt, België de hand reiken, om te zorgen dat Nederland de Schelde volkomen vrij hield. Indien wij het met Nederland niet eens worden, dan zal het oogenblik daar zijn om van de zaak een internatio naal vraagstuk te maken. De antwcrpsche handel en het gansche vaderland kunnen gerust zijn dat de regering deze zaak met bijzondere oplettendheid gadeslaat." Wij volgen voor onze mededeeling het verslag van L'indépendance beige, omdat ons dit het meest volledige toeschijnt, doch moeten hierbij doen opmerken dat de verslagen in de belgische dagbladen van deze zitting geenszins in allen deele overeenkomen. Zoo zou bijv. volgens L'étoile beige de heer Jacobs de opmerking ge. maakt hebben, dat de nederlandsche regering zich dikwijls jegens België, in een toestand plaatst waardoor zij zich zei ven benadeelt, en de minister Rogier de meest af doende verzekering hebben gegeven dat de belgische scheepvaart door het kanaal nooit aan regten zal on derworpen worden. Weldra zullen we het officiële verslag der zitting ontvangen en komen dan, zoo noodig, op dit punt terug. U^t Gorinchem schrijft men aan het Utrechtsch dag blad," dat aldaar van geloofwaardige zijde het berigt is ontvangen, dat dezer dagen aan den heer P. J. Bredius koncessie is verleend voor een spoorsveg van Dordrecht, langs Gorinchem en Tic!>nn^r Nijmegen. Men verneemt, dat de kamer van koophandel te Gouda zich heeft geadresseerd aan de ministers van buitenland sche zaken en financiën met het verzoek, om bij het eventueel met Frankrijk te sluiten handelsverdrag te letten op de belangen onzer industrie, die nog altijd zeer belemmerd worden door hooge regten. Benoemingen en besluiten. konsulaten. Erkend als konsul der Yereenigde Staten van Amerika op Curagao de heer James Taxon. ridderorden. Vergunning verleend aan den heer R. D. Hooglandt, oud-konsul-generaal van Zweden en Noorwegen te Amsterdam, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van de Poolster, hem door zijne zweedsehe majesteit geschonken. marine. Toegekend aan den luitenant ter zee le klasse titulair P. M. Brutel de la Rivière, leeraar in de wis- en natuurkunde bij het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord, de titel van hoogleeraar. Kerknieuws. De heer G. J. Gobius du Sart, predikant te Arnemuiden, heeft een beroep ontvangen naar de gemeente Harderwijk. Marine en leger. Zr. Ms. korvet Pallas, kommandant de kapitein lui tenant ter zee W. C. KI is,is heden morgen van de reede van Vlissingen vertrokken met bestemming naar de Middellandsche zeevan het schip en den wal werden de gebruikelijke salutschoten gewisseld. Tegen den 20 dezer zijn er 46 aspiranten opge roepen om bij het instruktie-bataljon te Kampen in dienst te worden gesteld. Regtszaken. Heden morgen ten tien ure is voor het provinciaal geregtshof in Zeeland de behandeling aangevangen van het regtsgeding tegen Hermann Koer, oud 28 jaren, gebo ren te Zwolle, ambtenaar bij 's rijksbelastingen te Haam stede, beschuldigd van doodslag met voorbedachten rade. Er werden in deze zaak waarvan wij de akte van beschuldiging in ons nommer van jl. dingsdag in haar geheel mededeelden 22 getuigen gehoord, waarvan 8 a décharge. Een talrijk publiek woonde deze eerste zitting bij. De beschuldigde was nu en dan ontroerd, doch overigens* kalm. Maandag morgen ten tien ure wordt de behande ling voortgezet. In ons volgend nommer deelen wij van het getuigenverhoor een en ander mede. Gemengde berigten. Donderdag heeft er bij Z. K. H. prins Frederik, op hoogstdeszelfs uitgestrekte goederen, gelegen aan den Leydschen straatweg, eene groote jagtpartij plaats gehad, die door vele genoodigden werd bijgewoond. Gepasseerden zaturdag avond is ten kantore der firma Bauin and Son, geldwisselaars, enz., Lombardstreet te Londen, een brutale diefstal met inbraak gepleegd van specie, bankpapier, diamanten en andere waarden, te zaïren ruim 25.000 p. st. bedragende. Te oordeelen naar onderscheidene kenteelcenen, moeten de daders zeer goed met de plaatselijke gesteldheid bekend zijn geweest. De geïnviteerden te Compiègne gaan volgens den korrespondent der Nieuwe rotterdamsche courant nog altijd voort zich op regt geestige wijze te amuseren! De laatste avonden heeft men doorgebragt met chinesche schim te spelen, welke hartverheffende bezigheid daarin bestaat, dat iemand zich met het aangezigt naar den muur gekeerd moet plaatsen, om dan uit de schaduwen op den muur te raden wie achter hem voorbijgaat. Woensdag avond kwam de postkar van Meppel voor het kantoor te Zwolle aan, maar nergens was de postiljon te zien. De vrees, dat deze een ongeluk zou zijn overkomen, werd spoedig weggenomen, toen hij in eene chais kwam aanrijden. De zaak helderde zich nu op. Toen de postiljon op een uur van Zwolle uit de kar was gegaan, om de lantaarn aan te steken, had het paard begrepen dén" wég naar het postkantoor aldaar wel alleen te kunnen vinden en dan ook spoediger op den warmen stal te kunnen komen. Op den 29 december e. k. zal zegt de Arnhem- sche courant het bouwen van twee buskruidmagazij nen binnen de vesting Zutphen worden aanbesteed. Dit gebeurt „ten behoeve der staats-spoorwegen." Het is haast onbegrijpelijk, en toch is het zoo. net klinkt als of men de stationsgebouwen in de lucht wil laten vliegen. Die beide kruidraagazijnen zullen worden gezet in het prinsen- en in het staten-bolwerlc, het laatste dus in de onmiddellijke nabijheid van het station, waar ieder oogen blik vonkenspuwende lokomotieven heen en weder zullen rijden. Het is een genoegelijk vooruitzigt voor de inwo ners dier plek. Wij zijn Gode zij dank jaren lang voor de rampen van het springen van kruidhuizen in ons vaderland bewaard gebleven, doch men schijnt het op die wijze er op toe te leggen, als of men eerst weder de put dempen wil als het kalf verdronken is. In andere landen brengt men die gevaarlijke magazijnen langza merhand buiten de steden, hier worden zelfs de nieuwe er binnen gebragt De maatschappij van den werkenden stand te Am sterdam heeft besloten een wedstrijd voor werklieden te houden. Aan dien wedstrijd zullen kunnen deel nemen timmerlieden, smeden, beeldhouwers of houtsnijders, draaijers, meubelmakers, schilders en stukadoors, mits knechts zijnde. Voor elk dezer vakken zal door de maat schappij een werkstuk van beperkten omvang en grootte worden uitgeschreven, dat door de mededingers zal moe ten worden vervaardigd. Voor ieder vak zullen vijf kom- missarissen worden benoemd, die o. a. de prijzen en de premiën zullen toekennen. Voor ieder vak worden drie prijzen uitgeloofd. De eerste prijs zal bestaan uit de zilveren raedalje der maatschappij en f 50, de tweede prijs uit de bronzen raedalje en f 25 en de derde prijs uit f 15. De voorwerpen zullen voor 15 mei moeten worde» ingezonden en blijven het eigendom der inzenders. Te Gloucester is een vlugschrift verschenen, dat tot titel heeft: „Aanmerkingen op zekere uaamlooze artikelen, die ten doel hebben koningin Victoria impo pulair te maken, met aanwijzing van den schrijver daar van." Volgens dat vlugschrift zou die ongenoemde schrijver niemand anders zijn dan de vriend van Amerika en geheime voorstander der republiek, de heer Bright, maar zouden er in Engeland nog andere invloeden

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1