stallige gemeentebesturen voortaan met meer spoed hunne toezending doen plaats hebben. Ten slotte is magtiging verleend tot betaling eener som van/40 voor den plaats gehad hebbenden aankoop enz. van „een en ander" voor de oudheidskamer, waar toe onlangs gelden beschikbaar zijn gesteld. Hierna is de openbare zitting gesloten. föuitmlcmö. Algemeen overzlgt. Gelijk men verwachtte, heeft de meerderheid der duit- sche bondsvergadering eerbiedig het hoofd gebogen voor den eisch van het pruissisch ministerie en eergisteren de bonds-exekntie in Holstein geëindigd verklaard. Dit besluit werd genomen met negen tegen zes stemmen, zijnde die van Beijeren, Saksen, Wurtemberg, Ilessen- Darmstadt en van de kleine staten, welke de twaalfde en dertiende curie vormen. Luxemburg en Limburg, de elfde curie vormende, hebben zich buiten stemming gehouden. Men weet dat de 39 bondsstaten, als Bondsregering vergaderd, 17 stemmen uitbrengen. Oostenrijk, Pruissen, Beijeren, Saksen, Hannover, Wurtemberg, Baden, Keur- hessen, Hessen-Darmstad en Luxemburg hebben elk eene stem; Ook Holstein bezat vroeger ééne stemde overige zijn gezamenlijke (curiaat-)stemmen. Saksen-Weimar, Saksen-Mciningen en Saksen-Altenburg maken de twaalf de curie uit; de dertiende wordt gevormd door Bruns- wijk en Nassau. Nadat het besluit was genomen, hebben Pruissen en Oostenrijk medegedeeld dat hunne in Slecswijk verblijf houdende civiele kommissarissenvon Zedlitz en von Revertern, ook het bestuur over Holstein en Lauenburg zullen aanvaarden. Binnen weinige dagen zullen de hannoversche en Saksische troepen thans Holstein hebben verlaten en de heer von Bismarck zal dan nog slechts de hertogdommen door Oostenrijk hebben te doen ontruimen om alleen heer •en meester te zijn in de hertogdommen. De minister von Bismarck zal eindelijk weder eens de volksvertegenwoordiging bijeenroepen. De Kreuzzeitung berigt althans dat er voortdurend vergaderingen van den ministerraad plaats hebben om de voorstellen te bespreken, welke de regering bij het huis van afgevaar digden zal indienen. Koning Christiaan van Denemarken bezoekt thans Jutland, alwaar hem vele bewijzen van de genegenheid der bevolking ten deel vallen. Zelfs uit Sleeswijk hebben zich, ondanks het verbod der heeren von Zedlitz en von Revertern, meer dan tien duizend personen naar Hol ding begeven om hun vroegeren vorst te begroeten en hunne deenschgezindheid te betoonen. Daaruit blijkt weder eenmaal te meer dat koning Christiaan in Slees- wijk geenszins zoo impopulair is als de pruissische officieuse dagbladen wel willen doen voorkomen. Het politiek programma van den nieuwen minister van buiteniandsche zaken in Oostenrijk, dezer dagen door ons besproken, lieeft te Weenen een vrij ongunstigen indruk gemaakt. Men meent daarin toch weder de zeifde aarzelende en weifelende staatkunde terug te vinden, ïn den graaf von Reehberg afgekeurd. Meer en meer ves tigt zich dan ook het gevoelen dat aan het departement van buiteniandsche zaken wel eene verandering van personen maar geen verandering van stelsel heeft plaats gehad. Het oosten rij ksch huis van afgevaardigden zet de diskussiën omtrent het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede voort. In de vergadering van eergisteren was daarvan de paragraaf omtrent het finantiewezen aan de orde, waarin zeer wordt aangedrongen op bezuini gingsmaatregelen. De minister van financiën verklaarde bij die gelegenheid dat de regering van hare zucht tot bezuiniging blijken zal geven. Gisteren heeft het huis hot ontwerp-adres van antwoord in zijn geheel aangenomen. Men meende dat in den italiaanschen senaat gisteren de debatten over het wetsontwerp ter verplaatsing van den hoofdzetel des bestuurs naar Florence, zouden worden ten einde gebragt. Dit is echter niet het geval geweest. De heeren Menabrea en Farina hebben in de zitting van gisteren uitsmerige betoogen geleverd, de eerste over het voordeelige, de laatste over het nadcelige der september-konventie. Ofschoon de italiaanschgezinde beweging in de dele gatie van Venetië, Friuli, door de italiaansche dagbladen als geëindigd wordt beschouwd, heeft de regering te Turijn het wenschelijk geacht om bij cirkulaire aan de verschillende autoriteiten in de provinciën bevel te geven om alle vergaderingen en vereenigingen te beletten, welke ten doel mogten hebben om die beweging in Venetië te ondersteunen. Men heeft deze handelwijze trouwens mis schien slechts te beschouwen als de strekking hebbende om daardoor alle beschuldiging van medepligtigheid aan de in Venetië plaats gehad hebbende gebeurtenissen te ontgaan. Ondanks de tegenspraak, welke het berigt dat de pre sident der Noordelijke staten van Amerika vredesvoor stellen aan het Zuiden zou hebben gedaan, ondervindt, blijft de berigtgevcr van L'indépendance beige uit New- York beweren, dat die vredesvoorstellen reeds zijn afge zonden. Bedoelde berigtgever schreef op '20 november dat binnen weinige dagen eene kommissie van vijf leden zich naar Richmond zon begeven om nader omtrent die voorstellen te onderhandelen. Daarbij wordt het volgende bepaald: volledige amnestie zonder eenige uitzondering; j vermenging van de schuld der zuidelijke konfederatie met die der „Yereenigde Staten;" afschaffing der sla vernij vóór het jaar 1900, op de wijze welke iedere afzonderlijke staat zal wenschelijk achten. Mogten deze voorstellen niet door de regering te Richmond worden aangenomen, dan zou men zich daarmede wenden tot iederen staat afzonderlijk met verzoek om op die voor waarde weder in de unie te treden. L'indépendauce zelve verklaart voor de juistheid van dit alles haren berigtgever verantwoordelijk te stellen. Reuter's agentschap heeft per telegraaf uit New-York het berigt ontvangen dat de unietroepen ouder den gene raal Sherman in twee kolonnes naar Augusta en Macon oprukten, terwijl hij alle plaatsen op zijn marschweg ver nielde. Op 20 novemberbevond het leger der noordelij ken zich op vijftig mijlen afstands van laatstgenoemde stad, te Gordon, en weinige dagen later had het Macon be- magtigd. De generaal der zuidelijken Beauregard had eene proklamatie uitgevaardigd, waarin bij verklaart Georgië te hulp te zullen snellen. tjanöelsbmgtm. KERKVOOGDEN der Nederduitschc Hervormde ge meente alhier maken dankbare melding, dat in de collecte voor de Eeredienst, Koorkerk, 4 dezer, met het opschrift: „Eeredienst," ontvangen is eene coupon 3 pet. N. S. no. 11479 ad 14,85, verschenen 1 September 1864. De kerkeraad der hervormde gemeente te Veere wenscht in het aanstaande wintersaizoen wederom zoo veel mogelijk te voldoen aan de buitengewone behoeften van de verarmde ledematen der gemeente. Daartoe roept hij de liefdadigheid in van allen, die belang stellen in het lot zijner armen en bovenal die van eenige ingeze tenen te Middelburg. Dat ook nu niet te vergeefs daarop de hoop gevestigd is, bleek den kerkeraad reeds, dewijl hij met dankbaarheid mag melding maken van eene gift ad 100 onder letters A. L., voor genoemd doel bij den eersten ondergeteekende ingekomen. De kerkeraad voornoemd, P. J. RIENSTRA, voorzitter. M. DE MOL Az., pres. ouderl. 21in>rrtmtim. Graanmarkteii enz. Amsteudam 7 december. Raapolie op zes weken 41|. Lijnolie op zes weken f361. Prijzen van eiFekten. Amsterdam 7 december. Nederland. Certifik. Werkelijke schuld 2^ pet. 60£ dito dito dito 3 71^ dito dito dito 4 95 Aand. Handelmaatschappij 4J- België. Certifikaten bij Rothschild 2i Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 94f Certifik. Hope co4 671 Oblig. dito 1855,6e serie 5 80& dito dito Leening 1860 4i 83 Certifikaten6 Aand. spoorweg Polen. Schatkistobligatiën4 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 56H dito 1847/1852 21 2813 dito rente Amsterdam5 81 dito nationale5 63 Bank aktien3 Italië. Leening 18615 Spanje. Obligatiën (binnenlaudsche) .3 43 dito3 thans 21 40} Amortisable schuld1 Portugal. Obligatiën 1853 3 45 i dito 1856—1862 3 45} Griekenl. dito (b laan we) 5 Turkije. Obligatiën (binnenl.) 6 Vereen.Stat. dito (1882) 6 44^ Illinois. dito7 50 Mexiko. dito3 27$ Grenada, dito afgestempeld41 Venezuela, dito2 171 HMïxtöigigiiX Middelburg, 7 december 1864. De Vereeniging tot het bezoeken der armen te Mid delburg maakt dankbare melding voor de ontvangst der volgende giften: als den 5 dezer van A. L. een bank- billet, C 9378, groot f 200, en van de commissie van spijsuitdeeling aan minvermogenden 1761 stellen soep- kaarten, door verschilleude ingezetenen aan de vereeni ging afgestaan. De directie der vereeniging, J. J. DE KANTER, voorzitter. J. C. E. VAN LIJNDEN, secret. N. VERHULST Wz., penningm. Middelburg, 6 december 1864. Diakenen der nederduitsche hervormde gemeente te Middelburg berigten dat de door hen op gisteren gehouden winter-collectc heeft opgebragt eene som van 1930,08£, waaronder de volgeude giften: een bankbillet, (ld. 1 februari) 1860, C 5421, ad ƒ200; twee dito, ljunij 1860, II 40 en N 9941, ad ƒ100; een dito, 1 julij 1862, I 3423, ad 40; twee dito, 1 oktober 1S61, E 288 en T 6601, ad ƒ25; drie muntbilletten, 20 februarij, 1854, nos. 411 AB, 437 AF en 531 D, en een dito, 15 september 1854, no. ■480 B M, au 50; vijftien dito, 15 september 1853, nos. 6 A C, 187 P IJ, 251 B P. 312 PR, 492 PG, 431 LW, 447 HF, 489 X, 550 O X, 586PU, 621 NU, 663PW, 622PU, 637DE en 908FQ, ad ƒ10; vier goudstukjes ail ƒ5; eene inschrijving met 1, geteekend St. Nicolaas, cn gevonden in de collecte in de Koorkerk op 4 dezer, en inschrijvingen van ver schillende personen, te zamen ten bedrage van ƒ204; alsmede de nagekomen giften van F 2,50, van N.N. N. ƒ7,50, van onbekenden 0,30 en ƒ0,25. Zij betuigen hunnen hartelijkeu dank voor de vele en ruime giften, thans weder ontvangen, waardoor zij in staat gesteld zijn gedurende dezen winter aan hunne armen wekelijks eene verhoogde bedeeling uit te reiken. Diakenen voornoemd, DIRK JERAS, voorzitter. JAC. DE KANTER, secret. P. A. VERHULST, kassier. Veertigjarige Echtvereeniging f van j f: ABRAHAM LAURET Cz. en MARIA BRAKMAN. J Groede8 December 1864. T •M.ffrT'TT WT'V«T W Getrouwd J. J. PRINCE Middelburg, en den 7 December 1864. J. W. PLUIJMERS. Eenige en algemeene kennisgeving. Getrouwd: M. PLEUNE 's Heer-Arendskerkeen den 8 December 1864. J. J. NIJS3E. Bevallen van een'Zoon W. E. VAN VOLLENHOVEN geliefde Echtgenoot van Vlissingen, B. II. ESSER. den 5 December 1864. Heden overleed op bet onverwachtst onze waarde Moeder en Behuwdmoeder CATHARINA WAS, in den ouderdom van ruim 74 jaar. Middelburg, J. WASCH. den 3 December 1864. J. F. WASCH, geb. van deh Lgijé. Deze dient tot algemeene en bijzondere kennisgeving. Ons geliefd Kind, ANNA MARGOT, werd heden door den dood van ons weggenomenin den jeugdigen leeftijd van bijna vier jaren. J. W. L. BECKER. Vlissingen, W. J. M. BEG'KER den 6 December 1864. van Kelckhovkn. De ondergeteekenden betuigen hunnen hartelijken dank voor de bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden hunner geliefde Tante, Mejufvrouw A. C. B0UV1N. Uit aller naam, J. M. BOUVIN. Gevoelig voor de vele bewyzen van deelneming, onder vonden bij gelegenheid hunner 25jarigeEchtvereeniging, betuigen cle ondergeteekenden hunnen welmeenenden dank. Middelburg, J. SNIJDERS, den 6 December 1864. S. J. DE JAGER. De genen, welke iets te vorderen hebben uit de nala tenschap van wijlen den Heer N. G. ERNST VETTEN, in leven Genees-, Heel- en Verloskundige te Domburg, worden verzocht daarvan opgave te doen ten Kantore van den Notaris WOUTER SEN te Middelburg, vóór of op den 17den December 1864. Degenen die iets te vorderen hebben van of ver schuldigd zijn aan Mejufvr. S. C. ZEMBSCH, gewoond hebbende alhier, gelieven daarvan opgaaf of betaling te doen teu Kantore van den Notaris VAN DE GRAFT. De bekende en onbekende Schuldeischers in de onder het voorregt van Boedelbeschrijving aanvaarde Nalaten schap van nu wijlen STEPIIANUS BERNARDUS GOPNER, gewoond hebbende en te Middelburg over leden, worden volgens de wet, opgeroepen, om op den 23 dezer maand, des voormiddugs ten tien uurte ver schijnen ten kantore van den ondergeteekende te Middelburg, ten einde bij het doen der Rekening en Ver antwoording van dien boedel tegenwoordig te zijn en ooi tevens, wanneer er geen verzet plaats beeft, huu aandeel in het batig saldo te outvaugen, voor zoover de Reke ning dit opleveren mogt. Middelburg, 7 December 1864 P. REKKER, Procureur. BETALI^GV&pTraktementen, ten Kantore van den Betaalmeester en... bij lieer en Ontvangers der Directe Belastin^TKv", -''V cjl

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 3