6uitenlcmfc. Algemeen overzfgt. De oplossing der Rendsburg-kwestie heeft thans waar schijnlijk plaats gehad. Volgens een telegram uit Han nover hebben gisteren een bataljon hannoveranen en twee kompanjiën Saksische soldaten deze stad moeten binnenrukken om aldaar weder garnisoen te houden in een afzonderlijk gedeelte der stad en zonder onder bevel te staan van den kommandant der geallieerde bezetting. Volgens dc hieromtrent door de kommissie vastgestelde bepalingen moesten de bondstroepen door de pruissische bezetting met de gebruikelijke eerbe wij zingen worden ontvangen. De voor de kleine bondstaten zoo gunstige wending der Rendsburg-aangelegenheden wordt toegeschreven aan de gewijzigde politiek van Oostenrijk sedert de op treding van den nieuwen minister van buitenlandsche zaken. Terwijl echter de regering te Weenen alzoo niet langer het blind werktuig van den heer von Bismarck schijnt te willen zijn, begint de pruissische regering eene vrij dreigende houding aan te nemen. De verschillende troepenafdeelingen toch, welke uit Jutland terugkeeren en reeds in de hertogdommen zijn aangekomen, hebben bevel ontvangen om hun terugmarsch naar Pruissen niet voort te zetten, maar halt te houden. De divisiën, welke reeds in het vaderland zijn teruggekomen blijven insge lijks gekoncentreerd, terwijl prins Frederik Karei het opperbevelhebberschap zal waarnemen van het in het veld zijnde leger, tot dat zegt de ministeriële Nordd. Zeitung de laatste soldaat der bondstroepen de her togdommen zal hebben verlaten. Volgens de Spenersche Zeitung zullen bovendien nog nieuwe pruissische troe pen naar de hertogdommen gezonden worden. Tevens geeft het officieus orgaan te kennen dat het opperbevel over de oosten rij ksche troepen in de hertogdommen waar schijnlijk zal worden opgedragenaandenpruissischenge- neraal von Bittenfeld. Ofschoon het dagblad van den heer von Bismarck dit laatste als waarschijnlijk stelt, is derge lijke stap van Oostenrijk, op grond van andere inededee- lingen, voor het oogenblik nog zeer onwaarschijnlijk. Intusschen stelt Pruissen alle pogingen in het werk om zich dezamenwerking van Oostenrijk niette zien weigeren nu juist dc sleeswijk-holsteinsche kwestie eene periode heeft bereikt, waarin zij voor Pruissen goede vruchten moet beginnen op te leveren. De pruissische prins von Hohenzollern heeft dezer dagen, gelijk uien uit Frankfort verneemt, een eigenhandig geschreven brief van koning Wilhelm aan den keizer van Oostenrijk ter hand gesteld, waarin de hoop op eene voortdurende zamenwerking wordt te kennen gegeven naar de grondslagen tot dus verre aangenomen. In Oostenrijk zelf ziet men intusschen telken dage meer en meer in dat dc regering niet langer het werktuig van Pruissen moet zijn. Behalve in het huis der heeren, gedurende de adres-debatten, bleek ook in het huis van afgevaardigden de tegenzin in de alliantie met Pruissen. In het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede van dit laatste staatsligchaam wordt bepaaldelijk de wensch uitgedrukt dat de regering zich verzetten zal tegen de uitvoering van plannen, welke eene vijandelijke strek king bezitten tegen den bond, maar integendeel pogin gen zal aanwenden om door eene herziening der bonds- konsfcitutieden band, welke de duifcsehe staten onderling verbindt, naauwer toe te halen. In dit ontwerp-adres, waaromtrent de debatten morgen zullen worden geopend, wordt voorts aangedrongen op de bijeenroeping der landdagen in Hongarije, Croatië, Venetië en Gallicië, omtrent welke laatste provincie de wensch naar eene opheffing van den nog steeds voortdu- renden staat van beleg wordt uitgedrukt. Met het oog op de gebeurtenissen in Venetië alwaar nog voortdurend gewapende afdeelingcn vrijwilligers zich in de bergstreken van Frenli ophouden zegt het dagblad van Moskou, orgaan der oud-russischc partij, dat de belangen vp Rusland vorderen om Oostenrijk te ondersteunen en de regering te St. Petersburg bij dc verhouding tusschenTurijn en Weenen eene meer krach tige houding moet aannemen. Door de italiaansche regering is een aller belangrijkst wetsontwerp bij bet parlement ingediend. Art. 1 daarvan luidt aldus: Van den dag der indiening dezer wet, erkent de staat geene geestelijke orden of vereenigingen meer van welken aard ook, al mogten deze ook onder toezigt der plaatselijke autoriteiten staan. De gestichten en inrigtingen aan deze orden toebehoorende zullen worden opgeheven en de eigendommen daarvan tot staatsdomein verklaard. De vermaard geworden brief van den hertog de Per- segny aan den heer Emile de Girardin wordt thans in zijn geheel medegedeeld. Het was waarlijk niet dc moeite waardig om daarover zoovele pennen in beweging te brengen. De brief toch van den oud-minister is wederom eene herhaling niet eens eene variatie van zijn overoud thema: de vrijheid der drukpers zoo als zij in Engeland bestaat is uitmuntend, maar de franschen bevolking is daarvoor nog niet rijp genoeg. Het antwoord van den heer de Girardin was de ontwikkeling van het denkbeeld, in zijn artikel tegen Le constituttonnel, reeds medegedeeld, nader uiteengezetDe drukpers is raagte- loos; geef haar de meest volledige vrijheid zonder haar eenigzins aan banden te leggen. Doet ge dit, al ware het voor eene millioenste deel, dan zal de drukpers nog altijd beweren dat zij het slagtoffer is van tyrannie en het pu bliek zal haar gelooven en zich aan hare zijde tegenover de regering scharen. Is daarentegen de drukpers vrij, in de ruimste beteekenis van het woord, dan zal het publiek zich scharen aan de zijde der regering tegen de druk pers en haar van tegenstrijdigheid, overdrijving, weife ling beschuldigen. Men zal zich herinneren dat onlangs de fransche Moniteur wederom berig-tte dat de vroegere president der mexikaansche republiek, Juarez, met weinige ruiters naar Chihuahua was gevlugt, na eene hem door den luite nant-kolonel Marten toegebragte nederlaag. Op grond van minder officiële maar meer geloofwaardige berigten deelden wij toen mede dat hij zich slechts had terugge trokken en te Chihuahua eene uitmuntende gelegenheid had om zich nog gedurende eenigen tijd staande te hou den. Dit laatste berigfc wordt thans nader bevestigd Juarez bevindt zich thans aan het hoofd van een twee duizendtal manschappen te Chihuahua. Nadere berigten uit de Vereenigde Staten bevestigen onze mededeelingen dat er volstrekt geene ongeregeld heden gedurende de verkiezingen voor een president hebben plaats gehad. Dit is nu wel aller ongelukkigst voor hen, die zoo gaarne, na de herkiezing van Abra ham Lincoln, zouden willen beweren dat die herkiezing- had plaats gehad onder honderde traditionele revolver schoten en terwijl de kruiddamp aller verstand benevelde, maar de gelegenheid ontbreekt hun thans daartoe. Te regt zeide dan ook de bekende engelsche staatsman Cob- den te Rochdale: „Gij hebt 23 of 24 millioen menschen, verspreid op een terrein van vele duizende vierkante mijlen, op eendaghun steraregt zien uitoefenen omtrent eene kwestiewelke stroomen bloeds doet vloeijen en gij hebt gezien hoe het resultaat dier in kalmte gehoudende verkiezingen werd bekend gemaakt zonder meer bewe ging te veroorzaken dan ik in het dorpje Calne of in de kleine stad Kidderminster bij eene dergelijke gelegen heid heb waargenomen. De natie, welke alzoo handelt geeft aan de wereld een schouwspel, te waarderen gelijk nooit eenig volk heeft gegeven." Van het amerikaansch lcrijgstooneel wordt gemeld dat eene poging der zuidelijke troepen bij Richmond om de liniën van Grant te verbreken is mislukt. België. De tweede stemming van den senaat over artikel 49, waarbij aan het wetsontwerp betrekkelijk de studie beurzen een terugwerkende kracht wordt gegeven, is voor het ministerie gelukkiger geweest dan de eerste. Door dat twee der door Antwerpen afgevaardigde leden, die bij de eerste stemming zich tegen dat artikel hadden verklaard, zich den volgenden dag van stemming onthiel den, is het artikel en vervolgens bet geheele wetsont werp vrijdag met 28 tegen 26 stemmen aangenomen. Het ministerie is hierdoor uit een zeer neteligen toestand gered; zonder aanneming van het beginsel waarbij de studiebeurzen van vroegeren tijd aan de zelfde voor waarden als de nieuwe en nog te stichten beurzen werden onderworpen, ware het voorstel der regering ten een en male krachteloos geweest. Het ministerie had, zoo niet de uitslag van den tweeden dag gunstiger geweest ware dan van den eersten, moeten kiezen tusschen een ont binding van den senaat, het intrekken van het wetsont werp of het indienen van zijn ontslag. Ook dit gevaar is nu weder geweken. Gelijktijdig dat het kabinet in den senaat een neêrlaag leed, behaalde het in de tweede kamer eene overwinning. De brusselsche afgevaardigde Louis Hymans, die zich advokaat gesteld heeft voor de oesters en de visch, eerst door middel van de pers, bij wijze van flink ge schreven „causeries" in L'étoile beige, en nu in de wetge vende vergadering, stelde bij de behandeling van de wet op de middelen met den heer Jacquemyns een amende ment, voor, houdende de afschaffing' van alle regten op dit stuk. Hoe welsprekend de heer Hymans de zaak der j oesters ook heeft verdedigd, heeft de minister van finnn- j cien gezegevierd. Hij verklaarde dat hij voor den oogenblik zijn adbaesic niet geven kon aan eenig voorstel strekkende om ten dezen eene wijziging te brengen in het tarief van I in- en uitgaande regten, en de kamer vereenigde zich met 53 tegen 40 stemmen met zijn voorstel om de zaak aan te houden tot dat hij eene geheele herziening van de wet op den in-, uit- en doorvoer bij de kamer zou indienen. Zaturdag had in de kamer van afgevaardigden een vry hevig tooneel plaats. Bij de behandeling van de begroo ting voor buitenlandsche zaken ontstond namelijk een woordenwisseling tusschen den afgevaardigde van Ant werpen, den heer de Laet, enden minister Rogier, die zoo hoog liep dat men nog altijd in gespannen verwachting verkeert hoe de zaak zal afloopen. De aanleiding was dezeToen de minister zich op een rapport van de antwerpsche kamer van koophandel be riep, viel de heer de Laet hem in de rede met den uitroep: „Wat bewijst dat! De kamer van koophandel verandert van gevoelen even als de senaat." Hoewel nu de heer de Laet dat gezegde introk was de heer Rogier nog niet zoo dadelijk tot kalmte gekomen en hij voegde zijn bestrijder toe „dat de antwerpsche leden het regt niet hadden uit naam van de handel te spreken, daar al wat achtenswaardig is hen verloochent." Dit laatste gezegde trok zich ook de heer d'Hane van Steenhuyse aau, die verklaarde dat hij na de zitting zijn waardigheid zou doen eerbiedigen. Het schijnt dat er later ophelderingen hebben plaats gehad, doch waartoe deze geleid hebben is nog Diet bekend. ircti)öinctm Het schoonerbrikschip Pertrouwengezagv. T. D. de Ruiter van Rio Janeiro naar Hamburg, is den 27 novem ber als bijlegger ter reede van Ylissingen binnengeko men, met schade aan verschansingen. Ekipage wel. fcjauDelsbmgtm. 9Ieekrapj» rijzen. Rotterdam 28 november. Bij eene vaste markt be stond goede kooplust. <Kraaniiiarkteii enz. Amsterdam 25 november. Raapolie op zes wekenƒ41 Lijnolie op zes weken ƒ36]-. Rotterdam 28november. Tarwe, rogge, haver, erwten en zomergerst 20 en wit zaad 75 cent lager. De overige artikelen bleven onveranderd. Axel. 27 november. Oude tarwe/8,15 k ƒ8,40; nieuwe dito ƒ6,75 a 7,55; Rogge 5,50 a j 5,60; Wintergerst /'5,15 ƒ5,50; Zomer dito ƒ4,55 a ƒ4,75; Haver ƒ3,25 a 3,75; Paarden boonen 5,60 a /6,05; Duivenboonen ƒ6,35 a ƒ6,65; Bruineboonen ƒ8,40 a 9,35; Groene erwten ƒ7,a/7,45; Gele dito 6,55 a 6,80; Boekweit /*5,60 5,85. Grijzen van elfekten. Amsterdam 28 november. Nederland. Certifik. Werkelijke schuld 2* pet. 60£ dito dito dito 3 72 dito dito dito 4 95* Aand. Handelmaatschappij 4} België. Oertifikaten bij Rothschild 21- Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 93* Certifik. Hope co4 673 Oblig. dito 1855, 6e serie 5 30-£ dito dito Leening 1860 4} 82* Oertifikaten6 Aand. spoorweg183* Polen. Schatkistobligatiën4 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 56| dito 1847/1852 2* 28-3 dito rente Amsterdam5 dito nationale5 6^3 Bank aktiën3 Italië. Leening 18615 Spanje. Obligatiën (binnenlandsche) 3 42k dito3 thans 2* 403 Amortisable schuld Portugal. Obligatiën 1853 3 45* dito 185618623 „45* Griekenl. dito (blaauwe) 5 20$ Turkije. Obligatiën (binnenl.)6 Vereen.Stat.dito (1882) 6 4=2}-* Illinois. dito7 493 Mexiko. dito3 27f Grenada, dito afgestempeld 4* 1^4 Venezuela dito 2 16 Hr UMDaöigljeitr. DIAKENEN der Nederd. Herv. gemeente alhier berig ten met hartelijke dankzegging de ontvangst een er gift van f 5, gewikkeld in een omslag met het binnenschrift „Voor de armen onder de letter R. H.", gevonden iu de kollekte der Koorkerk, Zondag 27 dezer, MiddgnTurgygSNov. 1864. Diakenen voornoemd, Tp'.'DIRK JERASVoorzitter. •."■„V-'.-'b 'tfi JAC. DE KAKTEB, Secretaris.

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 3