Sierknieuws. De heer G. J. Gobius du Sart, predikant te Arnemui- den, is beroepen naar Nijkerk (Gelderland). - TeZierikzee is 11. donderdag op plegtige wijze het vijftigjarig bestaan van het Nederlandseh bijbelgenoot schap herdacht. De feestrede werd uitgesproken door den heer M. Corstius, predikant te Ouwerkerk, naar aan leiding vau Marcus 16 15. Zij werd zoo wel door het gezang der gemeente als door vierstemmig koraalgezang van een negentigtal zangers, hetwelk welwillend deze plegtigheid opluisterde, afgewisseld. Men verneemt dat tot algemeen sekretaris van het nederlandsch bijbelgenootschap is benoemd de heer J, van Leeuwenpredikant te Zegwaart. Onderwijs. Door den minister van binnenlandsche zaken zijn onderscheidene aanmerkingen gemaakt op de door den gemeenteraad te Meppel voorgestelde verordening tot oprigting een er boogere burgerschool zoowel wat betreft het getal docenten als hunne jaarwedden. Door burge meester en wethouders is daarom voorgesteld, om het besluit tot oprigting eener hoogere burgerschool in te trekken, het bestaande gymnasium op te heffen en door den heer Koning, leeraar aan het gymnasium aldaar, eene gesubsidieerde bijzondere school voor meer uitge breid lager onderwijs te doen oprigten en daaraan eene subsidie van ƒ1600 'sjaars te verleenen. De raad zal hierover later beslissen. Verleden maandagwerd de nieuwe school teBorssele ingewijd, bij welke gelegenheid verschillende festivitei ten hebben plaats gehad. Marine en leger. De adelborst le klasse H. Nijgh, thans non-aktief, wordt met den 26 dezer geplaatst op Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden. Staatscourant Regtszaken. Het provinciaal geregtshof in Zuid-Holland heeft eergisteren uitspraak gedaan in de zaak van Hendrik Westerman, timmerman te Delft, die aan den wethouder, den heer van der Mandele aldaar, met een beitel een steek in den onderbuik heeft toegebragt. Het hof heeft hem deswegens schuldig verklaard aan gewelddadigheid tegen een magistraatspersoon van het regeringsbestuur, ter gelegenheid van de waarneming zijner bediening, waardoor bloedstorting en kwetsing is veroorzaakt, ge pleegd met voorbedachten rade, en hem veroordeeld tot een tuchthuisstraf voor den tijd van vijf jaren, met last wijders dat de beitel, waarmede het misdrijf is gepleegd, zal worden vernietigd en onbruikbaar gemaakt. Gemengde berigtcn. Als eene bijzonderheid deelt de Goessche courant mede, dat woensdag te Goes publiek bij afslag de appelen geveild werden en verschillende koopen tegen 14V cent (veertien cn een halve cent) het ned. mud werden ver kocht. Meer uitgezochte en grooter van stuk golden tot 60 cent het mnd. Wel een bewijs dat er overvloed is! Men wil nogtans dat weinige soorten vatbaar zijn om er voor winterprovisie te bewaren, zoodat ieder zich van voorraad voorziet om te droogen. De groote en algemeene middelen van vervoer, spoorwegen en stoombooten, regelen de vertrekuren doorgaans niet meer naar een of ander willekeurig uur werk, maar naar den middelbaren tijd, aangegeven door eenig uurwerk, welks regeling met behulp van sterre- kundige instrumenten geschiedt. Zulk eene regeling, hoe wenschelijk en onmisbaar ook, vordert uitgaven, te zwaar voor gemeenten ten platten lande, te kostbaar voor bijzondere personen. Om deze reden vooral schijnt veel gewigt te worden gehecht aan een door den heer van der Kraan te IJsselmonde uitgevonden werktuig dat voor een zeer gcringen prijs verkrijgbaar is. Een verschrikkelijk spoorwegongeluk heeft den 31 oktober op den Lafayette and Indiana-polis spoorweg, omstreeks zeven mijlen van de stad Lafayette, in Indiana, plaats gehad. Een trein, waarin zich 568 passagiers be vonden, kwam namelijk in botsing met een trein, geladen met vee. Eerstgenoemde trein (was een 20tal minuten achter en wachtte toen den noodigen tijd aan het station te Stockwell. Toen de tijd verstreken was, had men het regt om den togt voort te zetten. De machinist gaf mits dien aan den trein de gewone vaart, doch zag, bij het draaijen van den weg den trein geladen met vee, aan snellen. De machinist van den laatsten trein stelde wel het zijne in het werk om de vaart te verminderen, maar het was te laat om den schok te voorkomen. Het onheil voorziende, bleef hij doodsbleek op zijn post staan, tot dat de beide treinen nog slechts eenige seconden van elkander verwijderd waren. Toen sprong hij en de stoker van de lokomotief af, ten gevolge waarvan beide niet alleen hun leven redden, maar allen ongedeerd blevon. Oogenblikkelijk daarna had de schok plaats, waarvan het verschrikkelijke niet te beschrijven is. Een aantal passagiers werden letterlijk verbrijzeld, alsmede een aantal rijtuigen. Hoeveel menschen hierbij omgekomen of deerlijk gekwetst zijn, weet men nog niet, maar hun aantal is ongetwijfeld zeer groot. Een engelsch dagblad geeft een nieuwe en vrij zon derlinge wijzejaan "tot pantsering van schepen. De metalen platen zouden namelijk door een glazen bekleedsel ver" vangen worden. Dit vreemde middel, door zekeren heer Leetch uitgevonden, is reeds toegepast op het ijzeren schip Buffalo, hetwelk nu na een togt van drie maanden in een der dokken van Deptfort is binnengekomen. Bij de inspektie die het hierop ondergaan heeft, moet de kommissie van onderzoek den uitslag zeer bevredigend hebben bevonden en in volkomen overeenstemming met de denkbeelden door dqn uityinder ontwikkeld, die door het opgegeven middel de aanhechtingen op de hiud, waarvan meD bij lange reizen steeds veel te lijden heeft, wilde voorkomen. Het engelsch goevernement heeft met de Porte eene konventie gesloten, betreffende het leggen van een engelsch-indischen telegraafkabel. Krachtens die over eenkomst zal van wege Turkije een bureau worden ge vestigd te Fars of Farsistan .in Persië, bij de aaneenslui ting der landlijn met den onderzeeschen kabel, terwijl een telegraafdraad, te Konstantinopel beginnende, uit sluitend voor de dienst op Indië zal gereserveerd blijven. De kosten eener enkele depeche van Konstantinopel naar Fars zijn vastgesteld op 22 fr. 50 c. De Monde ontleent aan twee weinige bekende blaadjes van Lyon en van Poitiers het verslag van twee wonderdadige genezingen, door tusschenkomst der hei ligen. Te Dole namelijk is eene vrofaw van eene borst kwaal, waarvoor geen geneesheer raad wist, geheel gene zen, na een negendaagsch gebed aan Maria Alacoque. Deze is eerst in september laatstleden heilig verklaard. Het andere wonder is te Poitier geschied. Eene non, die lam was, deed zich naar het graf van de II. Radegonde dragen, die al 13 eeuwen dood is, en is daardoor vol maakt hersteld. Uit officiële bronnen heeft mr. Emion, advokaat te Parijs, de volgende bijzonderheden %eput, waaruit zou moeten blijken hoeveel minder gevaarlijk de spoorwe gen zijn dan de overige middelen van vervoer. In de laatste negen jaren vielen op de spoorwegen 1869 onge lukken voor, waarbij 1112 personen gedood en 642 gekwetst werden. Gemiddeld werd 1 persoon op 496.551 gekwetst en 1 persoon op 1955.51 gedood. Op de overige middelen ran vervoer werden daarentegen 1 persoon op 29.871 gekwetst en 1 op 355.463 gedood. Zoo werden alzoo op den spoorweg 5 maal minder personen gedood en 10 maal minder gekwetst dan bij andere middelen van vervoer. Eergisteren heeft te 'sHage door den regter kom- missaris, belast met de instruktie van strafzaken, den substituut officier van justitie, den waarneraenden griffier een der inspekteurs van policie, een veldwachter en een agent van policie, op nieuw een onderzoek in loco plaats gehad, ten huize van iemand, die verdacht werd gehou den van het wanbedrijf van het houden van een pandhuis op leen zonder vergunning. Volgens berigten uit Liverpool, zou er weder op een spoortrein een moord zijn gepleegd, en wel nabij Rugby op den persoon van een matroos, en zouden reeds een soldaat en drie matrozen, als van den moord ver dacht, zijn gearresteerd. Van andere zijde wordt echter beweerd, dat bedoelde matroos niet vermoord werd, maar in beschonken toestand tegen de deur van den waggon leunde, welke open sloeg, zoo dat hij uit den trein viel, om niet meer op to staan. Het ware der zaak zal nader moeten blijken. Op aardrijkskundig gebied is eene hoogst belang rijke ontdekking gedaan, en wel in Zuid-Amerika. Men heeft namelijk bevonden dat de groote Amazonen-rivier van het begin tot het einde bevaarbaar is, zoo dat feite lijk een nieuwe weg tusschen de Atlantische en Stille Zuidzee is geopend. De Moroua, een peruaanseh stoom schip, dat was uitgezonden om de rivier te onderzoeken, is te Mayro aangekomen, op ongeveer 300 mijlen afstand van Lima. De Moroua bevoerde Amazonen-ri vierovereene lengte van 2000 mijlen, en 600 mijlen van de Yeayali en Paelnten-rivieren, welke tot nu toe slechts door kano's waren bevaren. De landstreek is natuurlijk slechts door wilden bewoond, maar zij is bovenmate vruchtbaar. De spoorweg van New-York naar Trie was in de eersteweek dezer maand het tooneel van struikroovers- handelingen, tot dusverre onbekend in de regterlijke jaarboeken van Amerika. Honderd vijftig personen, die bekend stonden als spelers, schelmen en deugnieten, hadden zich te Jersey-City vereenigd om een worsteling te gaan bijwonen welke op de grenzen der staten Con necticut en New-York zou plaats hebben. In den trein waarin zij gezeten waren, namen meer dan tweehonderd andere personen plaats. De wagons der amerikaansche spoorwegen zijn, zoo als men weet, niet in vakken ver deeld en men kan zich gedurende den togt vrijelijk van het eene eind naar het andere begeven. Nadat de trein eenige uren vertrokken was wierpen de „sportraen" zich, op een gegeven teeken onverwachts op de reizigers van beider kunne en bevalen hen al het geld en de klcinoo- diën die zij bij zich hadden af te geven. Eenigen hunner trachtten wederstand te bieden, maar moesten voor de overmagt bukken en werden op de meest brutale wijze mishandeld verscheidene ontvingen gevaarlijke wonden en twee bleven op de plaats dood. Toen de trein te Middletown ophield, hield een andere troep, die van een tegenovergestelde rigting aankwam op eenigen af stand stil. De strijdbeminnaars verspreidden zich alstoen in groepen tot het aanranden en plunderen der passagiers. Gedurende een kwartier utirs was het een vreesseiijk tooneel van diefstal, strijd en beleediging der vrouwen die zich in de wagons bevonden. Toen zij alles hadden genomen wat te nemen was, vielen zij de voorbijgangers aan, waarvan menigeen hun slagtoffer werd. Vervolgens zette de trein zich weder in beweging naar de plaats van bestemming. Een paar jonggehuwden was als door een wonder aan het geweld der bandieten ontsnapt. Toen een hunner dit aan zijne buren deed bemerken, werd de man aangegrepen, doorzocht, voor eene aanmerkelijke som bestolen en op den weg geworpen; zijne vrouw moest eene nog erger behandeling verduren. De lam pen werden uitgedraaid en, terwijl een gedeelte der struikroovers belette dat er om hulp geroepen werd, beleedigde een dertigtal anderen die vrouw op de ver schrikkelijkste wijze, zoo dat haar toestand groote be zorgdheid wekt. Intusschen had de telegraaf naar Jersey- City en New-York het gebeurde overgeseind en berigt gezonden dat do bende met grooten spoed met den trein zou temgkeeren, terwijl de kondukteur last had om niet aan een station op te honden, De policie, welke gewaarschuwd werd, begaf zich naar Jersey-City, in de hoop al de leden der bende te zullen knnnen vatten. Maar bij den doortogt onder een tunnel deden de over moedige booswichten de snelheid zoodanig vermin deren dat zij op den grond konden springen. Bij aan komst aan het station kon de policie slechts een twintig tal mannen, die in de wagons waren achtergebleven, in arrest nemen. De kondukteur van den trein, die als de voornaamste getuige in deze zaak optrad, wordt verdacht van medepligtigheid en de autoriteiten hebben zich van zijn persoon meester gemaakt. -- Men schat het aantal rijksambtenaren die, door de verandering van de italiaansche residentie, van Turijn naar Florence zullen verplaatst worden, op 4000. Aan deze is eene gratifikatie van een halfjaar traktement toegelegd om in de kosten der verhuizing te voorzien. In de Vorstadt Zeitung leest men de volgende vleijende woorden voor graaf Mensdorf-Pouilly, bij ge legenheid dat deze den 17 dezer voor het eerst als minister in het huis der afgevaardigden verscheen. Ofschoon in 1813 geboren, zou men hem, volgens dat blad, voor een man van in de dertig jaren hebben aangezien, wiens romeinsche neus, levendige oogen en prachtig zwart haar terstond de aandacht boeijeu. Als een Apollo in jeugd, schoonheid en levensgeluk, nam hij nevens zijne door diplomatieken dwang en bureau- kratischen arbeid half uitgeputte ambtgenootcn plaats, en gedroeg zich in alles met de grootste ongedwongen- beid. De lofspraak wordt met deze woorden besloten „Nn is voor ons een licht over de verwisseling van minis ters opgegaan. Nooit bestond er een man, die minder voor veinzerij vatbaar is dan de graaf; nooit een man, in wiens uiterlijk zich het innerlijke zoo getrouw afspie gelde. Een edelman vol geest, beminnenswaardig, goed heid van hart en adeldom, een ridder, ieder oogenblik bereid om met zijn leven voor keizer en rijk in te staan. Maar van niets is hij meer verwijderd, dan van de hei melijke streken van een Cavour, de geslepenheid van Napoleon, en de valsehheid van Pahnerston, en de staats minister zal zich met hem over geen indringen in zijne regten te beklagen hebben." Men schrijft uit Parijs dat bij de laatst gebonden jagt te Compiègne de prins van Oranje 8 reebokken, 53 hazen, 77 konijnen, 54 faisanten, in het geheel 192 stuks wild geschoten heeft. De keizer schoot 237 en prins Napoleon 176 stuks. De beer Athanase Coquerel, de zoon, wien door het protestantsch konsistorie de prediking in de kerk te Parijs is ontzegd, heeft van den minister Duruy vergun ning bekomen in de zaal „Herz" eene serie lezingen te houden omtrent de godsdienst-geschiedenis. Het is zeker, dat het niet aan toehoorders zal ontbreken.

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 2