MIDDELBURGSCHE C O R A N T. N°- 189. Zondag 1864. 27 November. I Editie van z, kirdag avond 8 ure. Middelburg 26 november. Door de late aankomst der post (ruim 74 uur) en de daar uit volgende late afgifte der brieven en couranten zijn wij genoodzaakt vele berigten tot een volgend nommer te laten liggen, alsmede het verslag der gisteren gehou den zitting van de tweede kamer der staten generaal, waarin de minister Thorbecke het woord heeft gevoerd, naar aanleiding van het door onderscheidene sprekers in de vorige zittingen aangevoerde betrekkelijk de staatsbegrooting voor 1865. De gemeenteraad van Ylissingen hield heden namid dag eene zitting, waarin o.a. is besloten zich andermaaibij adres tot de tweede kamer der staten-generaal te wenden, om, met verwijzing naar het reeds vroeger aangevoerde, aan te dringen op de verwerping van het wetsontwerp tot wijziging der gemeentewet, of wel, zoo die verwer ping niet plaats hebbe, dat Ylissingen alsdan de belas tingen op voorwerpen van verbruik zal mogen blijven helïen, daar de heffing van een hoofdelijken omslag van ƒ55.000 welke van de aanname van het wetsontwerp het gevolg zou zijn, de krachten dier gemeente verre te boven gaat. Yan dit adres zullen afdrukken aan de leden der kamer worden toegezonden. Voorts heeft de raad o. a. nog de volgende besluiten genomen 1. Zich te vereenigen met het door burgemeester en wethouders, in overleg met den schoolopziener, uitge- bragt rapport, waarin wordt te kennen gegeven dat de kosten voor het lager onderwijs niet voor vermindering vatbaar zijn 2. genoegen te nemen met het voorstel van den heer Pot, om met 1 januarij 1865 alle ontvangsten en uitgaven der gasfabriek door den gemeente-ontvanger en niet meer door den direkteur dier fabriek te doen plaats hebben, waarmede de kommissie van beheer en toezigt der fabriek zich heeft vereenigd 3. goed te keuren de koncept-verordening op de veemarkt 4. goed te keureu de rekening der leenbank voor 1863; 5. bij de leden rond te zenden een voorstel tot vast stelling eener verordening op het benoemen van vaste kommissiën en daarmede in verband staande stukken 6. het maximum van den onderstand voor 1865 vast te stellen als voor het loopende jaar; 7. de benoeming van een scheikundige tot keuring van het brood voorloopig aan te houden 8. tot lid van het algemeen armbestuur te benoemen het aftredend lid dr. J. Hazenberg. 9. voor kennisgeving aan te nemen eene dankbetui ging van W. G. Gerner, voor de ten aanzien der kinderen van wijlen van Noppen in de vorige zitting genomen beschikking; alsmede het berigt van goedkeuring der raadsbesluiten tot af- en overschrijving op de begrooting voor 1864, en tot het verleenen van subsidie aan de verschillende armbesturen en de stedelijke schutterij; 10. mede voor kennisgeving aan te nemen dat de heer A. M. P. Bocholl, kommies ter gemeente-sekretarie, buiten bezwaar der gemeente is benoemd tot koncierge van het raadhuis, en dat hij tevens is aangesteld als ont vanger der begrafenisregtenen ten slotte 11. dat de verpachting der tollen op den straatweg van Ylissingen naar Koudekerke voor den tijd van drie jaren heeft opgebragt ƒ760. De bij het thans verschijnende Woordenboek van de Nederlandsche taal aangenomen spelling brengt geen omwenteling te weeg in de thans algemeen aangenomen schrijfwijze. Hoofdzakelijk komt zij overeen met de regels door Siegcnbeek vastgesteld. Echter wijkt zij van deze in enkele opzigten af, gelijk wij onzen lezers hebben medegedeeld, toen wij in ons nommer van 24 maart des vorigen jaars het toen ver schenen werkje van de heeren Te Winkel en de Yries aankondigden en eenige voorbeelden der afwijkingen opsomden. De spelling volgens het woordenboek zal vermoedelijk wel algemeen worden'aangenomen, maar eene andere vraag doet zich voor, of zij ook tot officiële spelling zal worden verheven, of dat de regering zich daarin op geenerlei wijze mengen zal en hare ambtenaren volko men vrijheid zal laten. In het laatste geval zal het thans bestaande voorschrift omtrent de spelling moeten worden ingetrokkenin het eerste geval men vergete niet dat de regering, ook door het toekennen van subsidie den arbeid van de redaktie van het Woordenboek heeft gesteund zal het door een ander behooren vervan gen te worden. Want nog altijd is, naar het ons voor komt, bet besluit van het staatsbewind van kracht waarbij aan de spelling van Sicgenbeek en Weiland een officieel karakter wordt gegeven. Daar vele onzer lezers hiermede vermoedelijk niet bekend zijn deelen wij het volgende uittreksel uit de notulen van het staatsbewind van 30 augustus 1805 hier mede „Gelezen eene missive van den Secretaris van staat voor de Binnenlandsche zaken van den 26 dezer maand, No. 36/6, daarbij inzendende de afgedrukte bladen der ver handeling over de Nederlandsche Spraakkunst, vervaar digd door P. Weiland, naar aanleiding en op grond der verhandeling over de Nederduitsche Spelling van den Hoog-leeraar M. Sicgenbeek, in naam en op last van het Staatsbewind der Bataafsche Republiek ten gevolge van deszelfs besluit van den 18 December 1804 No. 35 uitgegeven. „Is besloten: „1. Dat het voorsz. Werk zal worden uitgegeven onder den titel van Nederduitsche Spraakkunst, door P. Wei land, uitgegeven iu naam en op last van het Staats bestuur der Bataafsche Republiek. „2. Dat de taalkundige grondstellingen, daarbij aan geprezen, zullen worden aangenomen, en gevolgd in alle gedrukte Stukken, welke door de Staats-Secretary en de Bureaux van alle Nationale Departementen, onderge schikt aan het Staats-bestuur, worden uitgegeven, met uitnoodiging tevens aan de Vergadering van Hun Hoog Mogenden, de Nationale Rekenkamer, het Nationaal Ge- regtshof, de respective Departementale- en Landschaps- besturen, mitsgaders de Raden van finantien in de onder scheidene Departementen, en het Landschap Drenthe, om de voorsr. Spraakkunst in hunne Bureaux insgelijks te introduceren en te doen navolgen. „3. Dat, ter bereiking van het heilzaam oogmerk, in het eerste en tweede lid vervat, een exemplaar der Neder duitsche Spraakkunst door P. Weiland, zal worden ge vonden aan de, bij het tweede lid van dit Besluit opge noemde Nationale Collegien en Besturen, en wel met betrekking tot de Vergadering van Hun Hoog Mogenden, bij de daartoe, door den Secretaris van Staat voornoemd, bij zijne Voordragt overgelegde missive, welke ten dien einde wordt gearresteerd, en in het Register der missives van heden, sub No. 10, is te vinden. „4. Dat de regels en gronden van Taalkunde, bij deze Nederduitsche Spraakkunst vastgesteld, zullen worden gevolgd in alle Onderwijs-Boeken, welke van 's Lands wege, ten dienste der Scholen zullen worden uitgegeven, met aanschrijving aan alle School-Opzieners, om hunne beste pogingen aantewenden, ten einde dezelve regels en gronden, alom in de scholen worden geadopteerd." De gemeenteraad van 'sGraveuhage heeft in zijne zitting van dingsdag onder anderen met algemeene stemmen aangenomen het praeadvies omtrent de plannen tot aanleg van eene zeehaven te Scheveningen. Dit praeadvies strekte om vast te stellen de volgende punten a. de gemeente is bereid, voor den aanleg eener biunen- en buitenhaven te Scheveningen, geschikt tot berging- van de visschersvloot en van zeestoombooten, aan een verzoeker om koncessie, hetzij aan een die zich reeds heeft aangemeld, hetzij aan eenige anderen, die als nog aanvragen mogten doen, even als het rijk, eene subsidie toe te kennen van 750.000, over zoo vele jaren verdeeld, als voor de uitvoering- van het werk zal worden bepaald,, doch waarvan de stortingen eerst zullen aanvangen na den aanleg en de geheele voltooijing en oplevering van de zeehaven; b. de gemeente verbindt zich, ten behoeve der ondernemingen, de gemeentegronden af te staan, die voor de havenwerken noodig zijn; e. de zeehaven moet gelegd worden tusschen het paviljoen van Z, K. H. prins Frederik der nederlanden en het dorp Scheveningen; d. het geheele werk moet binnen een met het rijk te be palen termijn worden opgeleverd; e. het onderhoud der zeehaven en van al de daartoe behoorende werken blijft voor rekening der onderneming, zonder dat daarvoor eenige bijdrage van de gemeente zal worden verleend; geen bruggeld, noch van voetgangers, noch van paar den en rijtuigen, zal geheven mogen worden voor het gebruik der bruggen, die ten gevolge van den aanleg der zeehaven door de koncessionarissen of hunne regtver- krijgenden zullen worden gebouwd g. de koncessiona rissen of hunne regtverkrijgenden zijn verpligt, indien tot eene verbinding van het Scheveningsche kanaal met de haven mogt worden besloten, het gemeentebestuur in de gelegenheid te stellen, de daarvoor noodige werken te doen uitvoeren, zonder dat noch daarvoor, noch voor het ontvangen en in zee doen uitloopen van het water uit het kanaal eenige geldelijke tegemoetkoming of schadeloosstelling, hoe ook genaamd, of ond.w welk voor wendsel ook, gevorderd zal kunnen worden. Per telegraaf ontvangen wij het berigt dat het kapitaal voor de amsterdamsche kanaal-maatschappij is volge- teekend. In de zitting van den gemeenteraad te Amsterdam van 11. woensdag, is met 27 tegen 5 stemmen besloten tot het indienen van een adres van adhesie aan het door den minister van financiën ingediend wetsontwerp tot af schaffing der plaatselijke akcijnsen, onder opmerking dat men het montant van het gedeelte der belasting op het gedistilleerd, door het rijk af te staan, aan de gemeenten zeiven zou wenschen te zien overlaten, in verband met de behoefte, in iedere gemeente bestaande. Z. M. heeft bewilliging verleend tot verlenging van den duur der naamloozc vennootschap „de Nederland sche suiker-raffinaderij" te Amsterdam met een nieuw tijdvak van vijftien jaren, aanvangende den 1 janua rij 1865. Voorts heeft Z. M. bewilliging verleend tot oprigting der naamlooze vennootschap: „de Rente-cassa'* te vesti gen te Amsterdam. De lijn van den centraal-spoorweg ZwolleKampen nadert hare voltooijing met rassche schreden, dank zij den grooten spoed, waarmede daaraan gedurende den zomer gewerkt is geworden. Hoewel het jammer is, dat er nog oponthoud in de onteigening van een zestal per- ceelen wordt ondervonden, zal de weg toch reeds in het voorjaar van 1865 voor het publiek verkeer geopend kunnen worden. Benoctningen en besluiten. hoogescholen. Benoemd tot hoogleeraar in defakul- teit der bespiegelende wijsbegeerte en letteren aan de hoogeschool te Groningen de heer mr. H. E. Moltzer, doctor in de letteren, thans leeraar aan de hoogere burgerschool te Haarlem. belastingen enz. Benoemd tot ontvangers der direkte belastingen en akcijnsen te Strijen de heer II. van Hall, thans ontvanger te Hekkens; der in- en uitgaande reg- ten te Hekkens de heer J. Keiser, thans surnumerair der direkte belastingen, in- en uitgaande regten en akcijnsen te Leeuwarden. Bevorderd tot landmeter le klasse bij het kadaster de heer J. A. Koenen, thans landmeter 2e klasse.

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1