wapenen, bedreiging van moord en verder verzwarende omstandigheden. Voor die misdaad werden twee van hen, zijnde vader en schoonzoon, doorhetprovineiaal geregts- hof van Noord-Braband ter dood veroordeeld, welke straf zij op de groote markt te 's Hertogenbosch hebben ondergaan. Na hetgeen gemeld is omtrent het officieel gekon- stateerd aantal slagtoffers te Calcutta, ten gevolge van den aldaar gewoed hebbenden storm, schrijft de aldaar gevestigde korrespondent van The times, dat buitendien tusscken die stad en Diamond-Harbour ongeveer 5000 personen daarbij zijn omgekomen. De berigtgever voegt er bij, dat terwijl de europeanen krachtige pogingen in het werk stellen tot bijstand aan de noodlijdende inland- sche bevolking, daarentegen de welgestelde inlanders zich alles behalve geneigd betoonen om iets ten dienste der ongelukkigen bij te dragen. Even zoo schijnt ook het goevernement het verleenen van bijstand grootendeels op de stedelijke autoriteiten en partiknlieren te laten aankomen, daar er van goevernementswege geen bijzon dere ijver aan den dag werd gelegd. Naar men verneemt, is het naderhand gebleken dat wanneer de waarnemin gen op het observatorium te Calcutta niet op eenc verre gaande wijze verzuimd waren geworden, de nadering van den storm zeer goed had kunnen aangekondigd worden en men bij tijds op maatregelen had bedacht kunnen zijn. Dit verzuim was eenvoudig toe te schrijven aan het feit, dat de waarnemingen van den barometer aldaar was opgedragen aan een inlander, die niet de minste notitie heeft genomen van de gestadige en aan merkelijke daling des barometers gedurende achttien uren vóór het uitbreken van den storm. Dat men te lang kan leven, bewijst de geschiedenis van zekeren bedelaar B. te Parijs, die door dezen uitroep het medelijden van het publiek tracht op te wekken; ofschoon hij de waarheid spreekt, vergeet hij er bij te voegen, dat dit dan toch enkel door eigen schuld wordt veroorzaakt. Op jeugdigen leeftijd in het bezit van een aanzienlijk vermogen, was hij een groot egoïst; het eigen ik was hem alles, en het is ligt te denken dat dit hem belette vrienden en beschermers te verwerven, die hij toen trouwens kon ontberen, daar hij zich zelf ge noeg was. Zelfs het huwelijk verloor voor hem zijne bekoorlijkheid, enkel omdat hij verpligt zou geweest zijn een ander te laten deelen in de opbrengst van zijne rijk dommen; dus bleef hij ongehuwd. Toen hij 70jaar oud was, begon hij te berekenen dat hij, naar zijn niet sterk gestel te oordeelen, nog een jaar of tien kon leven en beter deed met zijn kapitaal in die jaren nog tot eigen genot te verteren, dan, van de interessen alleen levende, dat ver mogen aan anderen bij zijn dood te moeten achterlaten. Dus verdeelde hij dit in tien deelen, en leefde tien jaren overdadig en prachtig daarvan; dit schijnt echter zijn gestel zoo goed gedaan te hebben, dat hij, toen de tien jaren om waren, zich tot zijne verbazing in blakenden welstand mogt verheugen, maar tevens tot de ontdekking kwam dat hij geen cent meer bezat, zoo dat hij den bedelstaf moest ter band nemen; sedert zijn nu tien jaren vorloopen, en leeft hij van de algemeene liefdadigheid, voorwaar, geen geringe misrekening! Een engelsch handelsvaartuig, de Great "Western, zou jl. woensdag van Liverpool in zee gaan om een vijf- honderdtal personen, te Londen en in Lancashire te huis behoorende, naar New-York over te brengen; zij waren door een Noord-Amerikaan, die zich agent eener groote glasblazerij te New-York noemde, voor die fabriek in dienst genomen. Doch de policie vermoedde, dat het wezenlijke doel was, die lieden te New-York met geweld of met list voor de krijsdienst te pressen; en het gelukte haar ditmaal beter, dan in andere dergelijke gevallen die sedert eenigen tijd in Engeland voorgekomen zijn, bewijzen tot staving van dat vermoeden te vinden, en ge noegzame zekerheid te bekomen om eene regtsvervolging te kunnen instellen wegens schending der wetsbepaling die verbiedt in Engeland krijgsvolk aan te werven voor vijandelijkheden tegen een staat, waarmede Engeland niet in oorlóg is. Het schip is alzoo aangehouden en be let in zee te gaan. De regtbank te Brugge heeft zich de vorige week bezig gehouden met de zaak ten laste van den heer Cauwe (zoon), oud 22 jaren, bierbrouwer te Brugge, die beschuldigd wordt van op 15 augustus 11., toen de gent- sche liberalen de brugsche liberalen kwamen geluk wen- scken over hunne behaalde zegepraal in de verkiezing-en van clen 11 dier maand, vrijwillig en dwars door de menigte gereden te hebben met zijn paard, waarbij drie gentenaren min of meer ligte wonden bekwamen. 30 ge tuigen ten laste en 16 ter ontlasting zijn in deze zaak gehoord. Het tribunaal was zamengesteld uit de heeren van Caloen, voorzitter; Goethals en van Praet, regters Verplancke, openbaar ministerie, en Dhooghe, griffier. De heer Cauwe heeft zijne verdediging toevertrouwd aan mr. Maertens; de advokaten voor de drie gentenaren, die beweren wouden bekomen te hebben, waren mrs. Meynne van Brugge en Delvaux van Gent. De verkla ring der getuigen kan men aldus resumeren die a charge zeggen, dat de heer Cauwe vrijwillig door het volk is gereden, dat een gentenaar omver geloopen is, dat nog twee andere gentenaars kneuzingen bekwamen, dat velen onder hen hunne hoeden in de verwarring verloren en dat de beschuldigde zich ook in verschillende straten heeft bevonden op bet oogenblik dat de afgekoraene libe rale deputatie er zich ook bevond, waaruit zij besluiten, dat de heer Cauwe opzettelijk gehandeld heeft. Integen deel verklaren de getuigen ter ontlasting dat de heer Cauwe van het station kwam gereden, op het oogenblik dat gansch de Steenstraat en Znidzandstraat met volk bezet was, en ongevallen willende vermijden, bij de Ke melstraat wilde inrijden, maar dat hij daarin gedwars boomd werd door de gentenaren, die een hevig geroep en geschreeuw aanhieven, en hunne stokken op het paard sloegen en in de hoogte zwaaiden, waardoor het dier schichtig is geworden en niet meer kon worden tegengehouden, ten gevolge waarvan de ruiter bijna aan een ongeluk kwam. De pleitingen der advokaten en het rekwisitoir van het openbaar ministerie werden door eene digt bijeengedrongene menigte nieuwsgierigen aangehoord. Het geding is geëindigd met de schuldig verklaring van den heer Cauwe, die verwezen is tot 2 maanden gevangenisstraf, 100 franks boete en 700 franks te betalen aan de civiele partij voor schade en intrest der toegebragte wonden, te weten: aan de gentenaars Pieter Desutter, 400 franks; Desiré Schouwvlieghe, 200 franks, en aan Ch. Baart, 100 franks. Daarenboven is de heer Cauwe verwezen tot 10 franks boete, voor overtreding van het reglement op het rijden in de straten en wegen, en verder tot de kosten van het proces. meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Ylissingen, des middags 2 ure. November 1864. g O V/in i S 1 8 2 I so 12 2 5? j a id ff Spanning van den damp. Regen in 24 u Aanmerkingen. 13 14 15 16 17 18 19 Z.t. O. Z.t.W. z. zo. N.t.W. Z. t. O. Zw.t.W Zw.t.Z. 12 749 2 9 -733.S 5 734.2 5 744.3 13 750.4 16 749.8 8 760.8 7.6 8.0 8.3 8.3 8.2 11.4 9.4 0.86 0.92 0.95 0.93 0.92 0.72 0.86 7.30 S.00 8.50 S.25 8.10 7.60 8.10 0-1 20 6 7.0 6.0 1.0 8.4 0.2 bew. mist betr. reg. bewolkt buij. regen, ligt bew.betr regen, betrokken nattig, betr. mist regen, bew. buijig regen, bewolkt. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 20 dezer: N. A. Du Mee, jm.22 j. met K.M.van Gent, jd. 22 j. (Van 12 tot 19 november.) Vlissingen. Gehuwd: C. H. vanjOcbten, jm. 29 j. met J. J. van der Star, jd, 20 j. J. A. Fey, jm. 26 j. met P. J. Blonk, jd. 23 j. J. de Knijf, jm. 44 j. met J. de Vos, jd. 28 j. L. Hubrechtse, jm. 30 j. met T. Dekker, jd. 26 j. Bevallen: M. S. C. Pillault, geb. Durt, d. J. C. Senij, geb. Badart, z. J. Klaassen, geb. Tanis, z. M. W. Nobels, geb. van Holthuijzen, z. Overleden: R. Seymour, jm. 24j. J. Siegers, man van H. J. Schaberg, 38 j. W. H. Hector, z. 6 m. M. A. Jullien, d. 7 weken. Goes. Gehuwd: J. F. J. Knitel, jm. 29 j. met A.M. Heirman, jd. 27 j. H. Duijvewaard, weduwn. 49 j. met J, J. de Lange, jd. 40 j. B. Knieriem, jm. 29 j. met A. Schmidt, jd. 32 j. BevallenA. Zweedijk, geb. Polfliet, d. Overleden: B. Albert, z. bijna 8 m. K. J.Koekkoek, z. 11 d. M. Vos, man van A. van den Dorpel, 27 j. Zierikzee. Gehuwd: F. de Bie, weduwn. 32 j. met Z. Wolbach, jd. 38 j, H. Loene, jm. 29 j. met C. van de Stolpe, jd. 28 j. J. van Dijk, jm. 26 j. met F. C. Blanker, jd. 26 jaren. BevallenW. Speters, geb. Verton, d. M. Bakker, geb. Peeterse, z. K. Verspoor, geb. Meuldijk, z. J. M. de Waard, geb. Phernambucq, z. D. A. Adriaans©, geb. Molegraaf, z. Overleden C. Verheul, d. 6 m. M. A. Nijs, d. cirka 8m. J. W.Meijer,weduwn. van J.Hermans, 80 j. J. Peute, z. 6 w. M. Verkaart, z. cirka 22 m. F. Leijdekker, d. 16 m. L. Spetters, z. 17 d. S. van Svvijnvooren, weduwe van J. Mulder, 62 j. "Verkoopingen en aanbestedingen. De levering van versch rundvleesch ten behoeve van Zr. Ms. scheepsmagt te Vlissingen en op de Scheldege durende het jaar 1865, heden van wege de direktie der marine te Vlissingen aanbesteedis aangenomen door den heer P. L. Hornemanvoor f 54 de 100 ned. ponden. Thermometcrsf and 19 nov. 's av. 11 u. 42 gr. 20 's morg. 7 u. 39gr.'s midd. 1 u. 44 gr. 's av. 11 u. 46 gr. 21 's morg. 7 u. 40 's midd. 1 u. 43 gr. öuitcnlauïi. Algemeen overzigt. De amerikaansche pakketboot, waarvan de aankomst door het ongunstig weder op zee een paar dagen ver traagd werd, is thans aangekomen. Per telegraaf wordt ons berigt dat de heer Abraham Lincoln als president der Vereenigde Staten is herkozen. Bijzonderheden om trent deze verkiezing zijn ons echter nog niet bekend. Eene korte levensschets van den herkozen president, waarbij eenige weinige punten worden opgegeven, waar aan zich de herinneringen onzer lezers zullen kunnen vastknoopen, zal men op de volgende bladzijde aantref fen. Daar wij eerst heden middag het telegram zijner herkiezing ontvingen, kon van eene volledige levensbe schrijving natuurlijk geen sprake wezen. Eergisteren zijn de debatten in de italiaansche kamer van afgevaardigden ten einde gebragt en heeft, nadat eene artikelsgewijze diskussie met 296 tegen 63 stemmen was verworpen, het eindvotum plaats gehad over het wetsontwerp ter overbrenging van den hoofdzetel des bestuurs naar Florence. Dat aan dit wetsontwerp eene aanzienlijke meerderheid zou ten deel vallen, wist men reeds vooraf en dat van de 390 aanwezige leden slechts 70 tegenstemmende leden waren en twee zich buiten stemming hielden, Verwonderde dus ook niemand. Het vertrouwen in Frankrijk gaat thans bij den presi dent-minister van Italië zoo ongeloofelijk ver, dat hij bij de diskussiën in de zitting van zaturdag durfde verkla ren dat men wel zelf het land eenigen tijd tegen een buitenlandschen aanval zou kunnen verdedigen, maar dat men tevens moest rekenen „op het belang van Frankrijk om Italië niet te laten vernietigen." Is dit niet eene bevestiging van hetgeen Mazzini onlangs in een manifest zeide dat namelijk Europa moet gelooven dat Italië slechts zijn levenskracht verkrijgt uit Parijs? Thans zal in de eerste plaats het pausselijk hof zich hebben te verklaren omtrent de konventie en men ver neemt dan ook dat te Parijs nu weldra eene depeche van den kardinaal-minister Antonelli aan mgr. Chigi wordt verwacht. Intusschen heerscht voor het oogenblik in Europa eene zeer vredelievende atmosfeer. Nadat de italiaansche kamer van afgevaardigden een zoo schitterend blijk van vertrouwen aan Napoleon III heeft geschonken moge het haar nimmer berouwenschijnt ook bij het engelsch ministerie het wantrouwen tegen den franschen keizer zeer verminderd te zijn. The morning post ten minste, lord Palmerston's orgaan, spreekt van een regeringsplan om bij de bijeenkomst van het parlement, in jannarij, het voorste 1 te doen tot eene gedeeltelijke ontwapening. Meent men misschien dat de fransche keizer te oud begint tc worden om gevaarlijk te zijn voor Europa's rust, men bedenke: le diable était bien vieux lorsqu'il se fit ermite! De rol van heremiet schijnt niettemin Engeland te willen gaan spelen op staatkundig ter rein en zich, na den ongelukkigen uitslag zijner bemoei- jingen in de deensch-duitsche kwestie, even als eene natie van den tweeden of derden rang, voortaan tot eene strenge neutraliteit te bepalen. Zoo ooit zegt The morning post, waardoor weder ten overvloede blijkt dat lord Palmerston krachtiger had willen optreden in het deensch-duitsch vraagstuk dan had Engeland de wapenen moeten opvatten in de kwestie der hertogdom men. Het heeft dit toen nagelaten, zoodat men nu dan ook zeker wel tot eene vermindering van leger en vloot kan overgaan. De oostenrijksche liberale dagbladen bespreken sedert een paar dagen de in de troonrede vermelde dynastie overeenkomst, gesloten met het oog op de troonsbestijging van den aartshertog Maximiliaan in Mexiko. Dit familie- pactum is aan den Reichsrath slechts medegedeeld ge worden zonder aan zijne goedkeuring te zijn onderwor pen. De liberale dagbladpers betoogt nu dat volgens de konstitutionele regtsbeginselen' een dergelijk pactum van nul en geener waarde is als zijnde zonder medewer king der nationale vertegenwoordiging tot stand geko men. De regeling der erfopvolging is dan ook eene te belangrijke kwestie om slechts af te hangen van de beslissing van een famieljeraad. Het sleeswijk-holsteinsch vraagstuk, thans een uitslui tend duitsche kwestie geworden volgens de pruissische officieuse dagbladpers, doet telken dage een stap nader tot zijne oplossing in den geest van den heer von Bis marck. Een der laatste stappen was dat de pruissische regering aan Sleeswijk-Holstein „vergunning" heeft

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 2