MIDDELHUI u a A NT. N°" '186. Dingsdag 1864. 22 November. Editie van maandag avond 8 ure. Middelburg 21 november. De tweejaarlijksche verkiezing van leden voor de kamer van koophandel en fabrieken alhier, ter vervulling der vakatures door de gewone aftreding ontstaande, heeft heden plaats gehad. Van de 247 stemgeregtigden hebben 59 hunne biljetten ingeleverd. Al de aftredenden zijn herkozen, t. w. de heeren B. A. Fokker, met 58, G. J. Sprenger, voorzitter, met 51, J. J. de Kanter, met 50, J. H. Snijders, met 49, mr. G. N. de Stoppelaar, met 48, en H. P. den Bouwmeester, met 46 stemmen. Voorts zijn stemmen uitgebragt op de heeren E.K.Bou- dewijnse en H. P. Abrahams, ieder 8; P. de Bruyne, K. Baart en J. J. den Bouwmeester, ieder 3; mr. W. C. Borsius, A. J. Dockheer, J. G. van der Harst, A. den Boer, R. C. Engelberts en P. F. J. van Burg, ieder 2, terwijl verschillende personen eene stem verkregen. Aanstaanden woensdag, des voormiddags ten tien ure, zal in eeneplegtige openbare teregtzitting der arrondis- sements regtbank alhier de installatie plaats hebben van den nieuw benoemden president bij die regtbank, den heer mr. J. H. de Stoppelaar. Uit het voormalig vierde distrikt dezer provincie schrijft men ons „Dezer dagen is van wege het departement van finan ciën de heer mr. P. A. Holsboer, kommies bij dat departe ment (afdeeling domeinen), afgevaardigd om met de hoof den der betrokken polders te beraadslagen in hoeverre eene uitwatering voor bijna al de polders van Biervliet wenschelijk is, en op welke wijze die het best tot stand zou kunnen worden gebragt. „Naar ik verneem schijnen de beraadslagingen en het plaats gehad hebbend onderzoek in loco tot een goed resultaat te zullen leiden. In overleg met eenige der be trokken polderbesturen is alsnu bepaald, dat de voor Biervliet zoo zeer gewcnschte uitwatering niet volgens een aanvankelijk plan door „Numero zeven" maar door het in te dijken schor grenzende aan de Paulina- en Beukelspolders zal worden gelegd op den noordoostpunt waarvan, tegen over den Neuzeupolder, die uitwatering alsdan zou uitkomen. „Aan de ten uitvoerlegging van dit plan zouden, volgens raming, ook niet die kosten verbonden zijn die voor eene uitwatering door „Numero zeven" gemeente Hoofdplaat, zonden worden vereischt. „Het staat nu aan de andere polders, die primitief tegen deze uitwatering gestemd waren, vrij, om al dan niet deel te nemen aan de thans geprojekteerde en, in het laatste geval, dus ook verstoken te blijven van de voordeelige gevolgen daarvan. „In Biervliet verlangt men vurig dat het ontworpen plan spoedig tot uitvoering moge komen en er alzoo weldra tot indijking van bedoeld schor, hetgeen natuur lijk behoort vooraf te gaan, worde overgegaan, daar hon- derde bunders landerijen als het ware, door onvoldoende suatie, verdrinken." Den 8 dezer is te Frankfurt eene overeenkomst tus- schen Nederland en het groot-hertogdom Baden gesloten ter vervanging van het uitleveringsverdrag van 8 mei 1847. De amsterdamsche kanaal-maatschappij heeft thans haar prospektus uitgegeven. Daaruit blijkt o. a. het volgendeDe engelsche aannemers, aan wie de uitvoe ring is opgedragen, hadden zich oorspronkelijk slechts tot eene deelneming van vier millioen gulden verbonden. Thans hebben zij er in toegestemd, aandeelen tot een maximum van tien millioen in betaling aan te nemen. Zij zijn voorts verpligt om tot een bedrag van tien millioen gulden a pari in betaling te nemen de obligatiën, welke de maatschappij geregtigd is uit te geveu, onder verband der inkomsten van de gronden, welke men zich voorstelt droog te maken, zonder dat echter voor die obligatiën eenige aanspraak kan worden gemaakt op de betaling van rente en aflossing, welke bij de artikelen 27 en 28 der koncessie door den staat zijn gewaarborgd. Daar nu de inkomsten, door het kanaal op te leveren, ruim vol doende mogen geacht worden om het onderhoud daarvan te bekostigen, zoo zullen alleen de aandeelhouders in het maatschappelijk kapitaal van 15.000.000 het genot hebben van den waarborg, aldus door den staat verleend. Aan alle gegronde bedenkingen, geopperd tegen de in- rigting der maatschappij en de wijze waarop vroeger de leening was op touw gezet, is thans tegemoet gekomen. Het maatschappelijk kapitaal is bepaald op een cijfer van 28 millioen. Dat kapitaal is verdeeld als volgt: 15.000.000 aandeelen, waarop de staat der Nederlanden heeft geguarandeerd 4| pet. tot een bedrag van drie millioen gulden, gedurende de konstruktie der werken, door de maatschappij uit te voeren, en gedurende 50 jaren na de voltooijing; ƒ10.000.000 5 pet. obligatiën, uitsluitend te voldoen uit de opbrengsten der droog te maken gronden; ƒ3.000.000 subsidie der stad Am sterdam, in inschrijving op het grootboek der nationale schuld. Na het boven medegedeelde omtrent de deelne ming der engelschen ad 20 millioen, en de subsidie van Amsterdam ad 3, blijft dus vijf millioen voor het publiek ter inschrijving over. De aandeelen zullen worden uit gegeven in blanko aan die inschrijvers, welke het volle bedrag in eens wenschen te storten, en de maatschappij vergoedt 4 pet. 's jaars over de vervroegde stortingen en over de alzoo in blanko uitgegeven aandeelen. Het voorloopige bestuur, dat de zaak tot nu levendig hield en haar tot zoo verre bragt, bestaat slechts uit drie per sonen, de heeren W. F. Heshuysen, S. W. Josephus Jitta, C. A. E. van den Honert. Op de eerste algemeene verga dering zullen nu aandeelhoudersdekommissarissen en de ontbrekende leden van het bestuur kiezen. Ingenieurs zijn: John Hawkshaw, de man van het Suezkanaal, en onze ingenieur van den waterstaat J. Dirks. De eerste storting ad 10 pet. zal geschieden op 10 januarij 1865, de tweede ad idem niet vóór julij daaraanvolgende. De aandeelen zijn ter waarde van 1000, 500 en 100, waaraan is verbonden 's rijks waarborg voor rente en aflossing. De heer Jager heeft, ten einde het voorwendsel, het welk zijn persoon oplevert om zich aan de deelneming in de kanaal-maatschappij te onttrekken, geheel weg te nemen, zijn ontslag als sekretaris dier maatschappij aan de direktie ingezonden. Uit het Westland verneemt de Leidsche courant, dat tengevolge van het mislukte gewas der druiven de schade daarvan over geheel Westland op ongeveer 2 tonnen gouds geschat wordt. De zure druiven werden onlangs, o. a. te 's Hage, tegen een paar centen per tros rondge vent. Aan eene azijnmakerij had men beproefd met dit produkt nog eenig nut te doen en het te gebruiken, echter zonder goed gevolg. Door de strenge vorst was een groot aantal te veld staande beetwortelen bevroren en daardoor weder een groot verlies voor de tuinders ontstaan. Uit Rijnsburg meldt men, dat de koolbouw thans geheel is afgeloopen. Hoewel de laatst ingevallen vorst veel schade daaraan had toegebragt, waren er nog 6000 vaten kool ingemaakt voor de verzending naar het buitenland. BSenocmfngen en besluiten. marine. Op verzoek eervol uit de zeedienst ontslagen de officier van gezondheid 2e klasse bij de zeemagt jhr. J. L. C. Pompe van Meerdervoort, alsmede de luite nant ter zee le klasse J. P. M. Willinck, thans belast met de waarneming der betrekking van ekipagemeester bij het marine-etablissement op Onrust (Oost-Indië.) polderbesturen. Benoemd tot beheerder van den Magdalenapolder Biervliet, de heer W. Maarleveld. leger. Op non-aktiviteit gesteld tot dat nader omtrent hem zal worden beschikt, de officier van gezondheid 2e klasse B. M. H. A. van den Goorbergb, van het 6e regement infanterie. Kerknieuws. De heer J. E. Steenbakker Morilyon Loysen, predi kant te Koudekerke, maakte gisteren voormiddag aan die gemeente bekend, dat hij vrijheid gevonden had, om voor het beroep naar Gouderak (klassis Gouda) te bedanken. Onderwijs. Na lang beraadslagen is eindelijk een plan voor de oprigting eener hoogere burgerschool te Harlingen ge reed en door den gemeenteraad met algemeene stemmen aangenomen, voor het geval dat de gevraagde subsidie van 5000 door de regering wordt toegestaan. De kon- klusie der kommissie strekt tot oprigting eener school met4jarigenkursus, waaraan verbonden is eene verpligte avondschool. Volgens het plan zouhetonderrigtgegeven worden door 1 leeraar in de talen, tevens direkteur der hoogere burgerschool; 2 leeraren in de talen, aardrijks kunde en geschiedenis; 1 leeraar in de wis-, natuur- en scheikunde, tevens direkteur der verpligte burger avondschool; 1 leeraar in de wis- en natuurkunde; 1 leeraar in de handelswetenschappen en 1 teekenmeester. (Ami. cour.) Marine en leger. Zr. Ms. stoomschip Citadel van Antwerpen is heden morgen te Vlissingen in het droogdok gehaald om nage zien te worden. Volgens partikulier berigt is Zr. Ms. stoomfregat Adolf Hertog van Nassau zaturdag middag ten 1 ure de haven van Sheerness uitgestoomd. De luitenant ter zee le klasse G. W. C. Westenberg wordt met den laatsten december aanstaande ontheven van de waarneming der betrekking van onder-ekipage- meester der marine te Hellevoetsluis en op non-aktiviteit gebragt; terwijl met den len januarij 1865 als zoodanig bij genoemde werf wordt gedetacheerd de luitenant ter zee le klasse jhr. D. Bowier, thans non-aktief. Gemengde berigten. Laatstleden donderdag avond begaven twee personen uit de gemeente Kattendijke zich op de ganzenjagt. Een van hen, de landbouwer C.. wordt, ondanks alle nasporin gen, sedert vermistmen vermoedt dat hij verdronken is, daar zijn medgezel, nadat zij op de jagt van elkander waren gegaan, niets meer van hem vernomen heeft, De vermiste werd vóór eenige jaren een arm afgezet ten gevolge van het afgaan van zijn geweer. LI. zondagnacht zijn in het gemeentehuis te Yerseke, uit een glazen kastje, ontvreemd al de ridderorden en eereteekenen, een zilveren sjerp en een paar generaais- epauletten van wijlen den heer P. IJ. Knoll, in leven ge pensioneerd generaal-majoor der infanterie, ridder van verschillende orden en ambachtsheer vanYerseke, welke door hem aan die gemeente als een aandenken werden gelegateerd. De heer H. W. Schneider te Nieuwediep heeft eene uitvinding gedaan, welke bestaat in een zeer eenvoudig toestel tot het doen kontroleren van gasmeters, waardoor de reeds zoo lang gewenschte ijk in toepassing gebragt zou kunnen worden. Ook zou deze toestel de thans in gebruik zijnde meters kunnen vervangen. Als een staaltje dat de omliggende bosschen, nabij Breda, voor den minvermogenden nog al wat opleveren, is der vermelding waardig, dat er voor ruim 2000 beu- kenuoten, alleen door arme lieden uit den omtrek ge raapt, daar ter stede zijn afgeleverd. Men betaalt aan hen voor de 5 kop 20 cent. Er zijn gezinnen die voor ƒ20 beukennoten per week hadden bijeenverzameld. In waarheid een niet onaardig weekgeld! Wij deelden reeds den verschikkelijken moord mede, die in den avond van den 15 dezer op eene dienst maagd van 20 jaren in de gemeente Dinteloord is gepleegd. Als eene toevallige omstandigheid voegen wij daarbij, dat het huis, bewoond door de echtelieden van der Stolk, gelegen op ecnigen afstand buiten de kom van het dorp, en waarinde moord gepleegd is, het zelfde huis is, waarin voor omstreeks 9 jaren eenige boosdoeners van het Rucpheusclie heike een diefstal pleegden bij nacht, met buiten- en binnenbraak, door meer dan een persoon, met

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1