töuitenlcmö. van 29 junij 1854, haar veroordeeld tot eene korrelt - tionele gevangenisstraf van driejaren en in de kosten van het geding. Bij de behandeling der bovengenoemde zaak heeft nog de volgende omstandigheid plaats gehad. Eene gedagvaarde getuige, A. Berman of vrouw Pompoene, was afwezig. Volgens ingekomen attest van een genees heer is zij lijdende aan eene maagkwaal en zou eene reis naar Middelburg nadeelig op die kwaal kunnen werken. Deze rede van niet-verschijning werd door het openbaar ministerie volgens de wet ais niet geldende beschouwd, zoo dat het hare veroordeeling tot de bij de wet bepaalde straf rekwireerde. Het hof heeft zich met de zienswijze van het openbaar ministerie vereenigd en de afwezige getuige veroordeeld tot geldboete van 10, met bepaling dat zoo de boete niet wordt betaald bin nen twee maauden na daartoe aangemaand te zijn, deze zal worden vervangen door eene gevangenisstraf van drie dagen. ficnicngdc berigten. IVIen deelt ons mede dat de hier verspreide geruchten omtrent een bevigen brand, welke gisteren avond te Amsterdam zou hebben plaats gehad, van allen grond ontbloot zijn. Jl. donderdag stond voor de regtbank te 's Hage teregt A. J. W. deBondt, huisvrouw van den schoenmaker Geereke aldaar, aangeklaagd van het zonder vergunning houden van een leenhuis op pand, tegen een interest van slechts „dertien honderd percent." Onder anderen beleende zij een mansjas voor f 1, waarvoor haar iedere week 25 cent interest moest betaald wordeneene vrouw leende van haar/7 op behoorlijk pand, waarvoor zij wekelijks 1.50 interest betalen moest; verschillende vrouwen, die goederen bij haar beleend hadden en niet meer in staat waren den wekelijkschen interest te vol doen, borgden op hare aansporing groote hoeveelheden brood bij den bakker en bragten haar die in plaats van het wekelijksche geld; eene vrouw die/16 leende moest in eene maand daarvoor 21,50 (dus ruim 1600 percent) betalen, zonder iets van haar pand terug te krij gen eene arme vrouw leende eenige guldens tegen ruim onderpand en na eenigen tijd buiten staat den wekelijk schen interest te betalen, moest zij de dekentjes brengeu waarmede haar kind gedekt werd, zoo dat dit sedert ongedekt in de wieg ligt. De meeste slagtoffers waren gehuwde vrouwen, op wie werd geïnfluenceerd door de bedreiging van bij niet-voldoening van den interest alles aan hare echfgenooten te zullen openbaren. Het openbaar ministerie heeft het maximum den straf voor de beklaagde geëischt, zijnde gevangenisstraf van drie maanden en eene geldboete van1000. De uitspraak is bepaald op a. maandag. Nabij het fort Hamilton, in Noord-Amerika, heeft eene proefneming plaats gehad met het kanon Rodham. Dit stuk weegt zonder affuit 116.497 pd., het heeft eene lengte van 24 voet en aan den mond een diameter van 20 duim. Op eene lading van 100 pd. kruid werpt het projektielen van meer dan 1000 ponden. Tot de lading voor het eerste schot, ten bedrage van slechts 50 pd. kruid, heeft men een half uur besteed, het projektiel bereikte een kwart mijl afstands. Voor het tweede schot werd de lading verdubbeld en een kogel van 1080 pd. er op gezet, die na eene aller geweldigste ontploffing, bij eene rigting van 25 graden op een afstand van 31 mijl nederkwam. Aan het politiek overzigt van een vlaamsch dagblad ontleenenwij het volgende als een staaltje van eigenaar dige wijze van voorstellen: In Japan en Australië gaat het maar pruissisch voor de engelscben. De onthertogde groothertog van Toskanen protesteert tegen het besluit, dat Florence de hoofdstad maakt van Italië. Dit zal zoo veel helpen, als of hij de Brabantjonne zong op de wijze van Malbroeck. In Algerië vechten ze nog altijd dat het klettert, en in Amerika dat het kraakt. Maximiliaan heeft aan den Grooten Turk laten weten, dat hij keizer van. Mexico is geworden. De Groote Turk heeft geantwoord, dat het goed is. La Patrie herinnert de cijfers die er, in vijfjaren tijds, door het ministerie Frère-llogier, voor de forten van Antwerpenuit den zak der contribuabelen geklopt werden Voor de forten (le keer)48.900.000 fr. (2e keer)5.500.000 Wahrendorff-kantons 12.000.000 Totaal 66.400.000 fr. Dus meer dan 66 millioentjes! En wacht nu eens tot liet huis zal gebouwd zijn en gemeubeleerd moet worden Te Schiedam werden drie kinderen, een meisje van 7 en twee jongens van 5 en 4 jaar, zaturdag ten 2 ure vermist. Nergens was een spoor van hen te vinden. De ouders verkeerden in den doodelijksten angst. Eerst ten 10 ure werden zij in eene vigilante teruggebragt. Zij waren naar 't schaatsenrijden gaan zien, en, door den mist afgedwaald, hadden zij altijd regtuit geloopen, tot zij in drie uren tijds Rotterdam hadden bereikt. Daar wisten zij niet op te geven, waar zij woondenalleen de straat konden zij noemen, en was men met moeite er achter gekomen waar zij 't huis behoorden. Te Amsterdam heeft het woensdagavond zóó zwaar gemist, dat daardoor verscheidene personen zijn in het water geloopen en eene vigilante iu het Rokin is ge reden. Gelukkig heeft bij geen dezer ongevallen iemand letsel bekomen. In een grensplaatsje, dat op den weg lag, dien de keizer van Rusland dezer dagen moest volgen, ontving de majoor plaats-kommanclant een telegram aldus lui dende: „Ik kom met mijne vrouw ten vier ure; kom ons aan het spoorweg-station behoorlijk afhalen. Alexander." Toen het oogenblik daar wa^wist de majoor niet boe hij ■toch maar plegtig genoeg den keizer zou ontvangen, maar in overleg met den burgemeester werd de plaats spoedig in feestdos gestoken, de vlaggen wapperden uit alle huizen, eene garde d'honneur werd gevormd, de jonge jufvrouwen staken zich feestelijk in het wit, de militaire magt kwam in groot tenue onder de wapenen en alles spoedde zich naar het. spoorweg-station om den keizer aller russen plegtig te ontvangen. Onder het rof felen der trommen en het oorverdoovend geschreeuw der aanwezigen reed cle trein het station binnen, de achtbare majoor streek zich reeds de knevels op en maakte zich gereed om zijne van buiten geleerde aanspraak op schit terende wijze te debiteren. De trein hield stil, de wagons werden geopend, maar van keizer of keizerin was geen zweem te vinden. Op eens echter treedt uit een wagon eeue kolossale zeer oudenvetseh gekleede buitenjuf- vrouw, behoorlijk voorzien van blikken trommels en eene groote parapluie, gevolgd van een groven boer, die zich met de hartelijkheid van een plattelands bewoner op den majoor werpt, hem aan zijn hart drukt en vrolijk uitroept: „Wel Jozef, heb ik u niet verrast met mijn telegrafisch berigtWij behoeven zeker niet te zeggen dat de majoor zich op de lippen beet en dat op dit oogen blik nog cle geheele gemeente met hem den spot drijft, daar hij het telegram van zijn broeder Alexander voor een keizerlijk bevel beschouwd heeft. Gemeenteraad van Goes. Zitting va\i 16 november. Mededeeling ingekomen stukkenj benoeming hoofdonderwijzeres bewaarschool; afwijzing adres der heeren Bloemendal en van den Bosch ontheffing verpligtc vak cine; adres van den heer Drost bezwaren verpligte vakcine; vaststelling kohier honden belasting; goedkeuring van verschillende rekeningen; opheffing borgtogt penningmeester burgerlijk armbe stuur; inwilliging vei'zoek bouw woningen opgrond in erfpacht; opening inteekening uitdeeling nieuwjaarsdag. Voorzitter de heer Blaaubeen. Afwezig de heeren van Kerkwijk, Smallegange en de Knokke van der Menlen. De voorzitter doet mededeeling van de volgende inge komen stukken: Missives van gedeputeerde staten, houdendea mede deeling van de bezwaren, die bij beu bestonden tegen de verordening in het belang der openbare gezondheid, welke, blijkens een eerst dezer dagen bij beu ontvangen schrijven v^n den minister van binnenlandsche zaken, door zijne exe. worden gedeeld: kennisgeving van de goedkeuring der rekeningen verantwoording van de ge meente, over 1863. Beide missives worden voor ken nisgeving aangenomen. Van de plaatselijke schoolkommissie de aanbeveling zijnde ingekomen voor de betrekking van hoofd-ondcr- xvijzeres der bewaarschool, bestaande uit mejufvr. L. J. Hardenberg en E, C. Sterkmanbeide te Rotterdam wordt eerstgemelde daartoe benoemd met zes stemmen terwijl mejufvr. G. de Ridder en mejufvr. Lelijveld ieder eene stem erlangen. Geschiedt nogmaals voorlezing van de beide adressen van de heeren Bloemendal en van den Bosch,om onthef fing van de verpligte vakcine voor de bijzondere scholen; alsmede van een eerst heden ingekomen adres van den heer Drosthoudende bezwaren tegen het beginsel der verpligte vakcine. De voorzitter stelt voor de beide eerste adressen van de hand te wijzendaar die beide aandruischen tegen de onlangs afgekondigde verorde ning in het belang der openbare gezondheid, en 't laatste ter griffie te deponeren. De heer Saaymans Vader zou genegen zijn voor de bijzondere scholen eene uitzondering te maken, hoewel hij verklaart een voorstander van de vakcine te zijn. Spreker wijst op het gewetensbezwaar, dat bij enkele ingezetenen tegen de vakcine bestaat; in geval niet ge- vakcineertle kinderen ook van de bijzondere scholen worden geweerd,zullen zij dus voor het grootste gedeelte van onderwijs verstoken zijn, iu weerwil dat de grond wet wil dat er van staatswege in voldoend onderwijs voorzien worde. De voorzitter repliceert dat de verpligte vakcine opgenomen zijnde in eene verordening door de hooge regering stilzwijgend goedgekeurd, de raad onbe voegd is daarvan af te wijken. Na eenige diskussie tusschen den voorzitter en den heer Saaymans Vader, doet laatstgenoemde het voorstel om terug te komen op de bepaling omtrent de verpligte vakcine. Dit voorstel wordt echter door den voorzitter buiten behandeling gelaten, daar hetzelve, naar het reglement van orde, schriftelijk behoorde te geschieden. De beide voorstellen van den voorzitter, om de twee eerste adressen van de hand te wijzen en het derde ter griffie te deponeren worden telkens met 7 tegen 1 stem (die van den heer Saaymans Vauer) aangenomen. Het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag en van de belasting op de honden worden vastgesteld. De rekening van het fonds van kazernering over 1863, de rekening van het burgerlijk armbestuur over het zelfdejaar en de begrooting van die instelling voor 1865 worden gesteld in handen van de kommissie voor het financiewezen. Overeenkomstig het door het burgerlijk armbestuur gedane voorstel, wordt aan den afgetreden sekretaris penningmeester van dat bestuur, voor de afdeeling armenzorg, quitus verleend wegens zijne gevoerde admi nistratie en het verband op den door hem gestelden borgtogt opgeheven. De iugekomen verzoeken van J. van Aerde fen W. F. van Riet, om op den hun afgestanen erfpachtsgrond woningen te mogen bouwen, in strijd met de primitieve uitgifte, worden, na eenige diskussie tusschen den voor zitter en de heeren de Kanter en van de Putte, ingewil ligd, behoudens gunstig advies van de geneeskundige kommissie. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten, weder eene inteekening te openen voor eene uitdeeling op den nieuwjaarsdag en de heer van de Putte uitgenoodigd, het presidium van de te konstiLiëren kommissie op zich te nemen, die zich daartoe bereid verklaart. Algemeen overzigt. De italiaansche kamer van afgevaardigden heeft in hare zitting van gisteren besloten om dagelijks tweo zittingen te houden ten einde de beraadslagingen te bespoedigen. In deze zitting heeft de heer Penelli het woord gevoerd tegen de konventie en voorts bij de rege ring aangedrongen om Oostenrijk te noodzaken tot den afstand van "Venetië. Vervolgens hielden nog vier leden der linkerzijde redevoeringen ter bestrijding van het wetsontwerp ter overbrenging der hoofdstad eu de daar mede in verband staande konventie. Ten slotte besloot de kamer tot sluiting der algemeene debatten. Heden zal men aanvangen met de behandeling van het wetsontwerp artikelsgewijze. Daar' nu het wetsontwerp slechts uit twee artikelen bestaat raag men binnen zeer weinige dagen eene eindstemming verwachten. De paketboot van Civita Vecchia heeft het berigt te Marseille aangebragt dat de russische grootvorst Niko- laas te Rome werd verwacht om aldaar eenige dagen to vertoeven. Tusschen Pruissen en Oostenrijk worden thans onder handelingen gevoerd om tot overeenstemming te komen omtrent de kwestie der erfopvolging in de hertogdom men. In geval deze nu tot geen gunstig einde mogten leiden, zou het kabinet van Weenen, naar men beweert, willen overgaan tot het uitlokken van den wensch dei- bevolking welken zij door middel barer vertegenwoordi gers zou moeten te kennen geven. De liessische kamer van afgevaardigden heeft een vreemdsoortig middel bedacht en in toepassing gebragt om haren vorst te genezen van zijne zonderlinge kuren, waartoe nu en dan eene volkoraene werkeloosheid behoort, welke soms zoo ver ging dat hij evenmin aan de hem ter bekrachtiging voorgelegde wetten zijne goedkeuring wilde schenken als zich daartegen verzetten. Eenige leden nu hebben een voorstel aangekondigd, strekkende om eene kommissie van geneeskundigen te doen benoe men met den last om een rapport omtrent den gezondheids toestand des konings op te maken. Dit voorstel, hetwelk niet onduidelijk een regentschap liet doorschemeren, schijnt reeds eenigen invloed te hebben uitgeoefend en voldoende geweest te zijn om den keurvorst, althans voor het oogenblik, de pen weder in banden te doen nemen. Brieven uit Weenen, waaraan wij meenen eenig ver trouwen te mogen schenken, melden dat de troonrede in den rijksraad een vrij gunstig onthaal heeft gevonden. Yooral zou dat gedeelte, waarbij de regering haar leven dig verlangen te kennen geeft om den vrede te handhaven, luide toegejuicht zijn, doch daarentegen zouden de ver klaring omtrent het voortduren der vriendschappelijke betrekking met Pruissen en de verzekering dat het slui ten van den vrede zou bijdragen om de betrekkingen met Duitschland inniger te maken, met ijskoude onver schilligheid zijn vernomen. De mededeeling dat het budget niet voor éón maar voor twee jaar aan de stem ming der kamers zou onderworpen worden, moet daaren boven een pijnlijken indruk hebben gemaakt.

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 2