MIDDELBÜRGSCHE COURANT. Zondag 1864. 13 November N°- 181. Editie van zaturdag avond 8 ure. Provinciale Geldleening vars f53d,000. (tweeds gedeelte.) GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND In aanmerking nemende dat een ander tijdstipdan bij het 3de punt van het besluit van den IGden septem ber 1864 no. 55 (Provinciaal blad no. 72) voor de opening der inschrijvingsbiljetten op de, in 1864 te doene, geld- leening van f 110,000 is vastgesteld, voor gegadigden wensclielijk kan geacht worden 5 Besluiten: Met intrekking van bovenbedoeld 3de puntte bepalen dat de in het 2de punt van genoemd besluit bedoelde inschrijvingsbus en biljetten in het openbaar zullen ge opend worden, onmiddellijk na den afloop van den bij het 2de punt gestelden termijn voor het inleveren van de inschrijvingsbiljettenen mitsdien op Vrijdag den achttien den November aanstaandedes namiddags ten drie urein de raadzaal van gedeputeerde statenen dat de uitslag der toewijzing door den griffier der staten aan de inschrij vers zoo dra mogelijk zal worden medegedeeld. Dit besluit zal in het Provinciaal blad van Zeeland, en buitendien, bij wijze van openbare aankondiging, worden geplaatst in de Staats-, Middelburgsche-Goes- sche- en Zierikzeesche couranten, in het Sluissche week blad en in het Algemeen nieuws- en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen Middelburg, deu 10 november 1864. De gedeputeerde staten voornoemd li. W. VAN LIJNDEN, voorzitter. S. VAN DER SWALME, griffier. 1 worden, en uit dat onderzoek de middelen zal afleiden en aanwijzen, waar deze noodig of nuttig zijn kunnen 2. dat de waarborgen voor de bekwaamheid dergenen, die van staatswege als bevoegde knnstoefenaars zullen worden erkend, zoo zeker mogelijk worden gemaakt; en j deze zijn, naar hun oordeel, in de voorgedragen ontwer pen zoodanig geregeld, dat'zij voor een groot deel beant woorden aan hunne wenschen. Ofschoon die beantwoor ding nu wel niet volledig is, meenen zij, vooral ook omdat dit onvolledige slechts als tijdelijk is te beschou wen, aan genoemde ontwerpen over het geheel hunne adhaesie te mogen schenken. öinncnlanö. middelburg 12 november. De stoomboot Stad Middelburg no. 1, die heden morgen ten half zeven van Rotterdam had behooren af te varen, is door zware mist eerst ten tien ure van daar vertrokken en ten ll-£ ure Dordrecht met mist gepasseerd. Zij kan dus wegens het laag water in de haven niet voor half elf hier aankomen. Door de provinciale kommissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt in Zeeland, is geëxamineerd en bevorderd tot stedelijke heelmeester de heer P. J. van Dam. Voor de benoeming van een opvolger van professor E. H. von Baumhauer, als hoogleeraar in de scheikunde aan het atheneum te Arasterdam, is een drietal gemaakt bestaande uit de heerendr. J. H. van den Broek, leeraar aan 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen te Utrechtdr. J. W. Gunning, lector in de scheikunde aan de utrechtsche hoogeschoolen dr. IT. C. Dibbits, leeraar aan de hoogere burgerschool te Zutphen. De kamer van koophandel en fabrijken te Breda heeft besloten, om een adres in te dienen aan de tweede kamer der staten generaal, ter ondersteuning van de voordrag ten van deu minister van financiën tot hervorming van 's rijks belastingstelsel, 0. a. ook door de wijziging der gemeentewet en de afschaffing der dusgenaamde stede lijke oktrooijen of liever gemeentebelastingen op voor werpen van verbruik. Vijf en dertig geneeskundigen, professoren en docto ren, met de heeren van Geuns en Schneevoogt uit Am sterdam aan het hoofd, hebben zich bij adres aan de tweede kamer gewend ter zake van de aanhangige wets ontwerpen betreffende de geneeskundige staatsregeling. De twee hoofdzaken, zeggen zij, die het dringendst voorziening vorderen, zijn: 1. dat er van staatswege eene instelling worde in het leven geroepen, die, toegerust met de noodige kennis en bevoegdheid, over de volksge zondheid waakt, gestadig onderzoekt waar en waardoor dit volksbelang iets te lijden heeft en bevorderd kan Wij vernemen dat er ernstig sprake is van den aanleg van een spoorweg, direkt van Breda naar Antwerpen. Voorts kunnen wij mededeelen dat de spoorweg van Til burg naar Turnhout, waarvoor dezer dagen aan de heeren Bischoffsheim en zoon te Brussel koncessie is verleend, binnen 14 jaar gereed moet zijn. Llandelsbl Een aantal gemeenteraden uit de provincie Gelderland hebben de tweede kamer verzocht bevorderlijk te willen zijn dat de kosten der schutterijen niet ten laste der gemeenten worden gebragt, welk verzoek vooral wordt gedaan om den financiëlen nood, waarin de plattelands gemeenten ten gevolge der wetten op het lager onderwijs en bet armbestuur verkeeren, niet te verhoogen. EïesnoemSïagemi en besluiten. leger. Benoemd tot2enluiténant-kwartiermeester,bij het le regement infanterie, de sergeant titulair C. Dekker, van het instruktie-bataljon; bij het 2e regement infan terie de sergeant L. E. Muller, van het korps; bij het 4e regement infanterie de sergeant E. van Gendt, van het korpsbij het 6e regement infanterie de fourier K. P. E. Weyland, van het 4e regement vau het wapen. Overgeplaatst bij het regement grenadiers en jagers de le luitenant-kwartiermeester M. M. Eysaell, van het 4e regement dragonders. Benoemd bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt tot officier ran gezondheid 2e klasse (naar ouderdom van rang) de officier van gezondheid 3e klasse D. J. Schneiders van Greyffenswert, van gemeld personeel, thans dienstdoende bij het 4e regement infanterie. Marine en leger. Sedert den laatsten deenschen oorlog heelt het pruis- sische zündnadelgeweer op nieuw de algemeene aandacht getrokken. Men schijnt ook hier te lande bedacht op proefnemingen met dat wapen. Zijn wij wel onderrigt, dan zou men bij den geweerwinkel te Delft er in geslaagd zijn, onze getrokken geweren met betrekkelijk geringe onkosten tot kulaswapens te veranderen. Dagblv. 's Gravenh.) Gemengde berlgten. In een der laatste zittingen ran den brusselschen ge meenteraad is de wenseh uitgedrukt dat er een stand beeld voor Marnix van St. Aldegonde werd opgerigt, nu er weldra een monument zal verrijzen ter herinnering aan de graven van Egmond en Hoorne. Dit denkbeeld vindt bijval. Velen zijn echter van gevoelen dat, hoe wel Marnix te Brussel geboren is, zijn beeldtenis te Antwerpen zou moeten geplaatst worden, omdat bij daar vooral zich beroemd heeft gemaakt, toen bij die stad gedurende dertien maanden tegen de Span jaarden verdedigde. Nu België eerlang hulde zal bren gen aan Marnix als de opsteller van het compromis der edelen, den verdediger der vrijheid van geweten, den bestrijder der inkwisitie, den raadsman van Willem den Zwijger en een der grondleggers van de republiek der vereenigde provinciën, komt bij menigeen welligt de vraag op de lippen waarom men te West-Souburg nog altijd te vergeefs rondziet naar een gedenkteeken op de plaats waar het stoffelijk overblijfsel van den grooton man aan de aarde is toevertrouwd. Ook ons toch voegt het niet minder dan onze zuidelijke naburen zijne nage dachtenis in levendige herinnering te honden. Het langdurigste proces, dat ooit in Hongarije ge voerd is, werd dezer dagen geëindigd. Het was hangende tusschen de famieljes Hungady en Borankay, had 180 jaren geduurd, en is thans uitgewezen in het voordeel van eerstgenoemde, die in het bezit van bet betwiste eigendom was. Terwijl de keizer van Frankrijk zich onlangs te Lyon bevond werd niet weinig opschudding veroorzaakt door het zien van een man, die met een revolver in de hand den keizer naderde. Het was echter een persoon, die den keizer een model wilde aanbieden van een door hem uitgevonden revolver met 50 schoten. Als eene zeldzaamheid wordt medegedeeld dat de heer F. Keunen Fz., te Stratum, dezer dagen onder de vinkennetten heeft gevangen een valk, nagenoeg wit, doch kleiner dan onze gewone valken; uit de verschij ning dier vreemde vogels en het gering aantal vallende vinken, volgens de vinkenvangers zwervers genoemd, wil men een strengen en Iangdurigen winter voorspellen- De heer D. Buddingh, oud-leeraar aan de delftsche akademie, heeft zich tot de tweede kamer gewend met het verzoek, dat hij in het bezit biijve van de volle bezol diging, als leeraar en bibliothekaris genoten, omdat hij geenerlei ander middel van bestaan bezit, en eene ver mindering hem zelfs buiten staat dreigt te stellen, zijne lands- en stedelijke belastingen naar wensch te voldoen. Nadat onlaugs eerst gezegd was dat kapitein Sem- mes, vroeger bevelhebber aan boord van het beruchte kaperschip Alabama, weer ter kaapvaart was in zee ge gaan, werd dit eenige dagen later tegengesproken. Thans is evenwel te Liverpool het berigt aangebragt dat het schip Laurel, waarmede hij zich, gelijk men zeide, met manschappen en ammunitie naar Madeira had begeven, den 17 oktober in de Funchal-baai was aangekomen en dat dit schip kort daarna in zee was gegaan, om de man schappen, het geschut en de ammunitie over te brengen aan boord van een groot stoomschip, hetwelk, naar men vernam, voor de kaapvaart ten dienste der zuidelijken besterad was. Het berigt zegt intusschen niet of kapitein Semmes zelf ook daarbij was. Jl.zondagis in het Paleis voor volksvlijt te Amster dam door het muziekkorps der veldartillerie een volks- koncert gegeven, hetwelk door ongeveer 8000 personen bezocht werd. Een zonderling geschil is te Parijs tusschen den prefekfc der Seine en den baron von Rothschild uitgebar sten. De laatste doet namelijk op de plaats waar vroeger de britsche ambassade gevestigd was, een prachtig hötel bouwen, in den stijl van Lodewijk XV. De voorgevel is in halfronde lijn opgetrokken. De prefekt verzet zich daartegen, op grond dat, in geval van opstand, de oproer lingen in dat halfrond eene schuilplaats tegen de gewa pende magt zouden bezitten. De baron weigert echter aan do eischen van den prefekt toe te geven en gaat voort met bouwen. In Frankrijk zijn thans 40.500 vrouwelijke geeste lijken. Bijna alle kloosters hebben een pensionnaat of school; de helft der meisjes wordt alzoo door geestelijke zusters onderwezen. Yan de 13.766 meisjesscholen staan er 1761 onder geestelijke leiding. Daardoor blijven de kerkelijke gebruiken ook in Frankrijk nog zoo algemeen in toepassing, omdat de inwoners er aan gehecht zijn. Van de geestelijke onderwijzeressen hebben slechts 766 het gevorderd examen afgelegd, terwijl 12.335 zich ver genoegen met de aanstelling der orde, waartoe zij behoo ren, ofschoon het examen allereenvoudigst is. Bij vonnis der arrondissements regtbank van Maas tricht is maandag mr. A. N. B. van Melsen', prokureur bij de regtbank, schuldig verklaard aan bet te tweeden male gebruiken van een aantal zegels, die reeds vroeger ge bruikt en daarna afgewasschen waren. De straf van schorsing in de praktijk voor den tijd van zes weken is tegen genoemden prokurenr, die vroeger ook wegens gelijk feit voor de regtbank teregt stond, uitgesproken. Men verwacht het ontslag van dien ambtenaar. De direktie der amerikaansch-engelsche stoomboot- dienst Cunard heeft buitengewone maatregelen genomen om het berigt van den uitslag der verkiezingen voor bet

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1