bragte schade 5) en den opgewonden toestand waarin de beklaagde bij het plegen van het feit heeft verkeerd. Zij heeft hem mitsdien onder aanname dezer verzach tende omstandigheden veroordeeld tot eene gevangenis straf van acht dagen en eene geldboete van ƒ8, met bepaliug dat, zoo de boete binnen den tijd van twee maanden niet is betaald, deze zal worden vervangen door eene gevangenisstraf van twee dagen. Gemengde berigten. In de vorige week heeft de kantonregtev te Assen uitspraak gedaan in de vroeger door ons vermelde zaak tusschen een geneesheer te Stadskanaal en iemand te Maten, gemeente Emmen, waarbij eerstgemelde eisch deed tot betaling van gepresteerde diensten, waaronder die van het afzetten van het been der vrouw van den laatsten, en van geleverde medikamenten, en de laatste, in rekonventie, schadevergoeding vorderde voor het be doeld been, hetwelk de geneesheer zou hebben mede genomen. Gelijk men zich zal herinneren, is in. dit proces de vraag ter sprake gebragt,ofde beenen eenergetrouwde vrouw al of niet tot de huwelijksgemeenschap bohooren. Velen hadden gehoopt, dat de kantonregter deze vraag had beslist; hij heeft dit echter niet gedaan, en, ten aanzien van den eisch des geneesheers, de dagvaarding nietig verklaard, als pijnde daarin niet behoorlijk om schreven wat gevorderd werd, met veroordeeling van den eischer in de kosten, en, met betrekking tot den eisch in rekonventie, dien ontzegd, op grond dat er wel was beweerd dat de gedaagde, eischer in rekonventie, door het medeneraen van het been schade had geleden, maar die schade niet was bewezen, noch aangenomen te bewijzen. Uit vele plaatsen wordt melding gemaakt van strenge vorst. Te Breda liepen de jongens dingsdag reeds" op het veld-ijs in de slooteu en uit Rijnsburg schrijft men dat de vorst van maandag en dingsdag nacht f 8000 a 10.000 schade aan de bloemkool heeft toege- bragt. Zooals men welligt weet zal na den dood van den Sljarigen kinderloozen landgraaf van Hessen-Homburg dit staatje aan Hessen-Darmstadt vallen. Thans moet er eene overeenkomst tusschen den landgraaf en den groot hertog tot stand zijn gekomen, waarbij bepaald is dat laatstgenoemde nog 25jaar lang als landgraaf Homburg regeren zal, in plaats dat terstond na den dood des grijs aards de beide staatjes zamengesmolten worden. Het doel dezer overeenkomst zou geen ander zijn, dan om de speelbank te Homburg nog 25jaar langer te laten bestaan. Bij eene vereeniging van Homburg met Darmstadt zou die instelling, krachtens de wet daar te lande, opgeheven worden. De bank te Homburg heeft gedurende het ver- loopen zomer-saizoeu eene zuivere winst opgebragt van 639.000 fl. De speelbank te Wiesbaden heeft in het afgeloo- pen saizoen aan zuivere winst opgeleverd de som van ƒ631.100, niettegenstaande de opbrengst der bank de verbazende uitgaven, aan het onderhoud van het gan- sche etablisemcnt verbonden, benevens de toelagen van den schouwburg enz., moet bestrijden. LI. vrijdag avond is op den Great-Western spoor weg nabij Nortou een passagierstrein in volle vaart ge reden tegen een goederentrein, die de baan kruiste. De schok was verschrikkelijk; de lokomotief en eeuige rij tuigen van eerstgenoeraden, als ook eenige wagens van den laatsten werden verbrijzeld. Gelukkig heeft, voor zoo ver men weet, niemand bij dit ongeval het leven verloren, terwijl slechts twee personen kwetsuren be kwamen. De engelsche dagbladen bevatten eenige weinige bijzonderheden omtrent den te Calcutta gewoed heb benden storm van 4 oktober. De mededeelingen zijn intns- schen nog slechts van 6 oktober, toen men de plaats gehad hebbende ramp nog niet in al hare uitgebreidheid kende. De storm duurde van 12 uur des morgens tot 4 j uur. Al de schepen, welke zich in de haven bevonden werden tegen de kust verbrijzeld en de zee was overdekt met de overblijfselen der vernielde vaartuigen. De hevig heid van den storm had alle genomene maatregelen van voorzorg nutteloos gemaakt. Twintig schepen zijn geheel en al vernield en honderd vijftig bevonden zich bij het afzenden dezer berigten in zeer hagchelijken toestand, terwijl echter de rapporten omtrent de scheepsrampen in den omtrek nog niet waren ingekomen bij de plaatselijke autoriteiten. De onheilen te land door den storm veroor zaakt zijn niet minder belangrijk geweest. Een groot aantal woningen aan de kust zijn geheel vernield of zeer beschadigd. Op eene groote uitgestrektheid bleef geen enkele boom staande en de kommunikatie werd overal langs de wegenzeer belemmerd door omgewaaide boomen en ingestorte huizen. Sedert 1832 had te Calcutta geen storm van dergelijke hevigheid gewoed en toen had men veel minder rampen te betreuren dan thans het geval is. Nadere berigten van 10 oktober melden nog het vol gende: De stad Calcutta met zoovele ingestorte woningen, gebouwen en kerken, terwijl overal de jammerkreten op- gaau van personen, welke de lijken hunner omgekomene vrienden en betrekkingen van onder de puinhoopen te voorschijn zien brengen, terwijl de rivier bedekt is met masten en wrakken van verongelukte schepen biedt een aller jammerlijks! tooneel aan. Vooral het gedeelte der stad, door inlanders bewoond, heeft vreesselijk geleden; geheele rijen huizen zijn als wcggestormd en de straten zijn bedekt met door elkander geslingerde puinhoopen van metselwerk, kozijnen, deuren en balken. Het spoor wegstation bij Éarrackpore is tot den grond toe vernield; het bovenste deel van den toren der kathedraal met een groot stuk van het zinken dak is weggeslagen, even als de toren van de St. Stephens-kerk te Hinderpore en die van het kerkgebouw bij de Madrussa. In de roomsch- katholieke kapel aan den Lower Circularroad bevonden zich twee personen onder de portique toen deze instortte en boide zwaar gekwetst van onder de puinhoopen te voorschijn werden gehaald. Van de roomsch-katholieke kerk te Bytokhana is de toren met drie klokken en de geheele voorgevel van het gebouw omver gewaaid. Te Kadgere is de postmeester met zijn geheele huis gezin omgekomen. De bemanning van het schip Celerity vond hunne misvormde lijken aan den oever, alwaar de kapitein ze dadelijk liet begraven. In de nabijheid dier plek vonden de matrozen nog drie personen van het dienstdoend personeel op het telegraaf-bureau die be houden aan boord zijn gebragt. Niet ver van daar was een vaartuig door den zwaren golfslag bij het hoog wa ter, over de toppen der Cassarina boomen heengeligt en in de rigting van Kedgiree weggeslagen, terwijl een an ger schip op hoogen grond bij Jigercolly is blijven zitten. De gezagvoerders en bemanningen dezer bodems waren evenwel nog allen gered. Een derde schip, de Alexandra was letterlijk over de banken heengeligt en voortgestuwd en na gedurende dris kwartier in het centrum van den cycloon te zijn medegeslingcrd, eindelijk bij Pipley Sand gestuit en vastgeraakt. Terwijl overigens aldaar in den omtrek alle stations zwaar beschadigd zijn, is alleen het station Sanger gespaard gebleven, terwijl er daarentegen van de beide Gaspar-lichttorens niets meer te vinden is. Uit de omstreken worden steeds de aller treurigste berigten aangebragt en overal zijn de hospitalen gevuld met slagtoffers van den storm. Nergens schijnt de storm echter zooveel schade te hebben aangerigt als op de rivier de Hooghly. De berigten, van daar ontvangen, mel den dat aldaar tusschen 250 en 300 schepen en vaartui gen zijn vergaan. Thans was de rivier bedekt met wrak ken, boomen, lijken van menschen en dieren en al wat verder door den wind was weggevoerd. Thermomet ers tand 9 nov. 's av. 11 u. 34 gr. 10 'smorg. 7u. 29gr.'smidd. lu. 38 gr. 'sav. 11 u.32gr. 11 'smorg.7u.28 'smidd.lu. 38gr. thiitcnlcmïr. AI gemeen overligt. Eergisteren heeft de deensche Folksthing na eene diskussie, welke drie uren duurde, het voorstel der rege ring om het vredestraktaat met Oostenrijk en Pruissen te ratifiëren, met 70 tegen 21 stemmen aangenomen. Onder de leden die tegen de aanneming stemden behoorde de oud-minister Monrad. Het-traktaat moet thans nog be krachtigd worden door de Landsthing. In ons vorig noramer deelden wij mede dat de verhou ding tusschen Oostenrijk en Pruissen in den laatsten tijd met het oog op Lauenburg, minder vriendschappelijk was. De houding der pruissische Prov. Corr., een minis terieel orgaan, bevestigt thans die mededeeling. Dit dagblad toch beijvert zich om te verzekeren dat de vriendschap en het wederzijdsch vertrouwen tusschen beide mogendheden nog altijd bestaat, terwijl het onmo gelijk is, dat in dien toestand verandering kan komen. Dergelijke artikelen nu van officieuse dagbladen be wijzen gewoonlijk het tegendeel van hetgeen zoo stellig wordt verzekerd. Intusschen blijkt uit het betoog van het ministerieel orgaan dat de heer von Bismarck weder eenige beleefdheidsbetuigingen aan de regering te Wee- nen ten beste wil geven. Groote eenstemmigheid heerscht inmiddels tusschen beide mogendheden omtrent de wenschelijkheid van het tegengaan der manifestation en vergaderingen van het National Verein en van de vereeniging van leden der verschillende duitsche vertegenwoordigende staatslig- charaen. Reeds vele maanden geleden hebben beide rege ringen eene identieke cirkulaire gezonden aan de ver schillende hoven om de toepassing der bondwetten te verzoeken tegen alle personen en vercenigingen, welke zich bezig houden met aangelegenheden, welke den bond betreffen. Thans schijnt men te Weenen en te Berlijn tot krachtiger maatregelen de toeviugt te willen nemen, daar al deze min of meer vrijzinnige uitingen den heer von Bismarck beginnen te vervelen. De Wiener Zeitung bevat de mededeeling dat door Oostenrijk eene staatsleeüing van 25 milliocn florijnen is uitgeschreven tegen eene rente van 5 percent met eene koers van uitgifte van 87. Het te Venetië uitkomend officieel orgaan berigt dat eene oostenrijksche afdeeling bij het doortrekken der bergstreken, alwaar de italiaanschgezinden zich bevon den, gestooten is op eene bende, welke op een berg gekampeerd was.. Eenige geweerschoten werden daarbij gewisseld, waardoor drie oostenrijkers sneuvelden. Hierop verstrooide zich de bende. Het officieel dagblad voegt hierbij dat maandag omstreeks vijftig personen in het dorp Venzona zijn aangekomen en met postpaarden naar Carnea vertrokken. Onmiddellijk zijn hen eenige troepen achterna gezonden. De belgische kamer van afgevaardigden heeft in hare zitting van eergisteren tot haren president verkozen met 56 van de 83 uitgebragte stemmen den heer Vanden- peerenboora. De heer Vilain XIIII erlangde II stemmen. Tot vice-president werden gekozen de heeren Moreau eu Crombcz. I Omtrent den uitslag der verkiezingen voor een presi dent in de noordelijke unie-staten van Amerika, welke dingsdag hebben plaats gehad, verkeert men natuurlijk nog in het onzekere. Intusschen zijn er berigten aange bragt van 1 november, waarin gemeld werd dat er ge vechten zijn geleverd tusschen legcrafdeelingen van de generaals Grant en Lee in de omstreken van Richmond, de hoofdstad der Zuidelijke Staten. Eene verkenning van den generaal Grant, waarbij hij een alge- meenen veldslag wenschte uit te lokken, is daarvan de oorzaak geweest. Na echter met een vrij belangrijk ver lies te zijn teruggeslagen, heeft het leger der noordelij ken zijne vroegere stelling weder ingenomen. De opstand in China kan door de inname van Hoo- chow, de laatste stad die de opstandelingen bezet hielden, en de gevangenneming van hun uit Nanking ontsnapten opperbevelhebber, als geheel onderdrukt worden be schouwd. Japan. Bij het departement van marine is ontvangen het navolgende rapport aangaande het forceren van de straat van Simonoseki. Aan boord Zr. Ms. stoomschip Het metalen Kruis. Straat van Simohosekf, den 10 september 1864. Ik haast mij om uwe excellentie het heugelijk berigt mede te deolen de straat van Simonoseki, na drie dagen vechten, door de vereenigde eskaders van Engeland, Frankrijk en Nederland is geopend en de vorst van Nagato zich geheel heeft onderworpen. Een gedetailleerd rapportomtrent deze gewigtige zaak thans in te zenden is mij, uit hoofde van tijdsgebrek en het nog niet ontvangen der bijzondere rapporten der kom- manderende officieren, niet doenlijk, en bepaal mij dus tot eenige hoofdpunten. Nadat de taïkoon geweigerd had de door dejapansche gezanten in Frankrijk gesloten konventie tot openen der Binnenzee te ratificeren, werden de verschillende krijgs- magten uitgenoodigd met geweld de straat van Simono seki te gaan openen. Zondag 28 augustus verliet het ncderlandsche eskader en maandag 29 augustus het engelsche en het fransche eskader de reede van Yokohama, door het Bungo-kanaal koers stellende naar de Binnenzee. Als rendez-vous- plaats was aangewezen het eiland Himi-Sima, Het schoonste weder begunstigde dezen togt, zoo dat de geheele vloot, bestaande uit 9 engelsche, 3 fransche en 4 nederlandsche schepen, benevens een partikulier stoomschip om de amerikaansche vlag te toonen, den 3 september des avonds voorgemeld eiland ten anker lag. In den morgen van den 4 september deed de engel sche admiraal sein naar de Straat, tot in de nabijheid der vijandelijke forten op te stoomen; dit geschiedde in drie kolonnes; regter kollonue: ncderlandsche schepen, centrum: engelsche schepen, linker kolonnefransche schepen. Toevallig was juist die dag de veijaardag van onzen geliefden prins van Oranje. De geheele vloot had de nederlandsche vlag van top geheschen, en onder het spelen van onze volksliederen op de fransche en engel sche admiraalschepen, verlieten wij statig de ankerplaats van Himi-Sima. Den vijfden in den namiddag kreeg het engelsche korvet Tartar, het fransche korvet Dupleix, nederlandsch stoomschip Metalen kruis, engelsche korvet Barrosa, stoomschip Djarabi en engelsch stoomschip Leopard in last voor de twee groote vijandelijke batterijen post te vatten. Eene tweede divisie, waaronder de Medusa behoorde, moest als flankdivisie ageren. Hoewel de meeste schepen nog niet slaags lagen, werd om 4 ure door den engelschen admiraal het sein gedaan het vuur te openen; hetzelve werd dadelijk door de japansche batterijen met kracht beantwoord. Het Metalen kruis ontving de eerste laag van hunne wel gerigte stukken, toen wij nog bezig waren het schip dwars te halen. De enfileerschoten, die de geheele lengte van het schip doorliepen, waren moorddadigzij verbrijzelden in hunne vaart alles wat zij ontmoetten. Reeds dadelijk werden gedood de matrozen 3e klasse C. Tassel en D. de Yries, terwijl de marinier J. G. van der Kamp zwaar en de mariniers de Witte en Vermeulen ligt gewond werden. Slaags liggende, ontving het schip nog verscheidene schoten in romp, verschansing en tuig, maar geen der ekipage werd meer gedood of gewond. Vijf en dertig minuten werd het geweldige vuur der zes korvetten krachtdadig door de japanczen beantwoord, doch spoedig hierna verflaauwde hot laatste, tot zij ge heel ophielden. Alstoen naderde het flank-eskader, dat met de in front liggende korvetten al de japanezen uit hunne batterijen'deed vlugten. De voorste batterij werd dien zelfden avond nog door het engelsche korvet Pesseus en de Medusa vernageld, waarbij de Medusa zeer veel eer inlegde. Den 6 september, met het aanbreken van den dag, werd het vuur uit de meer binnenwaarts liggende batterij door de japanners op nieuw geopend en bragt hetzelve veel schade aan de Tartar en Dupleix toe; zij werden echter met kracht door die schepen beantwoord. Inmiddels waren de daartoe bestemde troepen van de schepen geland, en rukten een gedeelte en tirailleur de bergen in, en een ander gedeelte rigtte hunnen weg langs het strand naar de van tijd tot tijd nog flaauw vu rende binnenwaarts gelegen batterijen; toen ontaardde alles in eene generale vlugt, en trokken de troepen ver der langs het strand, ondersteund door de gewapende sloepen, op de poorten van Simonoseki aan, uit welke stad uit eene kleine veldbatterij eenige schoten gedaan werden. Eenige huizen werden door het ver dragend ge-

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 2