MIDDELBÜRGSCHE^y COURANT. N°' 179. J 1864. Donderdag '10 November. Editie van woensdag avond 8 ure. Middelburg 9 november. Bij de heden gehouden inspcfetie over heb korps der dienstdoende schutterij alhier, waarbij ook de nieuwe ligting voor het eerst onder de wapenen was, is het eerc- teeken tot belooning van eervolle langdurige (löjarige) werkelijke dienst bij die schutterij op plegtige wijze uitgereikt aan den sergeant-majoor W. Zoeller. Bij gelegenheid van de jl. maandag te Vlissingen gehouden inspektie der dienstdoende schutterij, is aan den tamboer IC. Proost op plegtige wijze uitgereikt het eereteeken voor vijftienjarige dienst, terwijl de heer C. E. Plugge, benoemd 2e luitenant bij het korps, als zoodanig is geïnstalleerd. Op de gisteren te Goes gehouden veemarkt waren slechts 143 stuks hoornvee aangevoerd, waaronder, enkele vette beesten, die hooge prijzen golden; voor de magere werden lage prijzen besteed. Z. M. de koning is maandag morgen uit de residentie voor eenigen tijd naar het Loo vertrokken. Ook Z. K. H. de prins van Oranje heeft voor eenige dagen de residentie verlaten en is zondag avond te Tilburg aangekomen om aldaar vermoedelijk een paar dagen te vertoeven en deel te nemen aan de hem door den heer Grisar aangeboden jagtpartij. HH. KK. HIT. prinses Frederik en prinses Marie zijn jl. zaturdag van hunne buitenlaudsche reis te 's Hage terug gekeerd. De gemeentebegrooting voor 1865 is door den raad der gemeente Leeuwarden vastgesteld op ƒ414.153,34 in ontvangen ƒ414.137,204 in uitgaaf. Op de begrooting is eene geldleening van 96.000 gebragt tot dekking van buitengewone uitgaven. Door den gemeenteraad van Rotterdam is met 27 tegen 4 stemmen besloten tot het zenden van een adres aan de tweede kamer der staten generaal, waarbij de raad zijne ingenomenheid aan den dag legt met de algemeene strek king der plannen van de regering om tot afschaffing van alle plaatselijke verbruiksbelastingen te geraken, waarom hij de aanneming der ontwerpen van den minister van financiën aanbeveelt. Het boofdkomitê tot oprigting van een monument ter herinnering van Zr. Ms. belangstelling in het lot der overstroomden tijdens den watersnood in 1861, heeft aan de vereenigde ouder-komités eene balans van het beheer der gelden toegezonden. Daaruit blijkt dat ontvangen is van de verschillende koraités 10.537,31 en van de kre- diet-vereeniging voor renten f553,94, totaal 11.091,25. Na aftrek der kosten, waaronder aan den heer Lacomblé voor dc vervaardiging van het beeld De faam enz. ƒ7100, blijft er een saldo in kas van 1009,811- Het boofdko mitê is door de afdoening zijner zaak ontbonden; in het belang echter van het algemeen hebben in de op 24 ok tober 11. te Deventer gehouden vergadering de aanwezige leden, met uitzondering van twee dames, gemeend zich dadelijk op nieuw als boofdkomitê te moeten konstitu- eren, ten einde het volgende voorstel over de bestem ming van het batig saldo te doen: „Het boofdkomitê stelt voor om dat geld rentegevend te beleggen, ten einde bij eventuele doorbraken of overstroomingen iu ons vaderland onmiddellijk eenige hulp uit naain van de vereenigde komitês te kunnen verlêenen." Aan de ouder- komités is verzocht hunne meening dienaangaande aan het boofdkomitê mede te doelen. Naar aanleiding van het adres, door de kamer van koophandel te Rotterdam aan de tweede kamer der staten-generaal toegezondendeelt de Dordrechtsche courant mede, wat door de kamer yan koophandel te Dordrecht is verrigt. Dadelijk na de sluiting in 1861 van het liandelstrak- taat tusschcn Frankrijk en België, heeft die kamer van koophandel zich tot de regering gewend, ten einde haar op den ongunstigen toestand te wijzen, waarin onze nij verheid daardoor bij den invoer in Frankrijk geplaatst werd, en er op aan te dringen dat de noodige stappen werden gedaan om voor NcdorLVnd de zelfde voordeelen te verkrijgen. Later, onder anderen hij de sluiting van een gelijk traktaat met Engeland, en bij het aangaan in 1863 der overeenkomst met ons, waarbij alleen van het gedistilleerd sprake was, is de kamer daarop bij vernieu wing teruggekomen, en bij herhaling mogt zij van de regering de verzekering ontvangen, dat zij hare ziens wijze deelde en hare aandacht op deze gewigtige aange legenheid zoude gevestigd houden. Laatstelijk in de afgeloopen maand heeft zij zich, naar aanleiding van het thans met Frankrijk in onderhande ling zijnde verdrag, wederom tot den minister van bui tenlaudsche zaken gewend, om op de belangen onzer nijverheid de aandacht te vestigen, en zij ontving hierop wederom des ministers verzekering, dat die zouden wor den ter harte genomen, dat Frankrijk eene verlaging der belasting op den wijn wil bedingen, doch dat aan dien eisch eerst door onze regering zal kunnen worden vol daan, wanneer de wetsvoordragt tot afschaffing der plaat selijke akcijnsen zal zijn aangenomen. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan mr. J. D. C. baron van Heeclceren van Wassenaer, 'skonings opper stalmeester, tot het aannemen van het grootkruis van de koninklijke kroonorde van Wurtemberg, hem door Z. M. den koning van Wurtomberg geschonken. regterwjke magt. Benoemd tot president der arron- disseiuents regtbank tcMidd .Wurg mr. J. H. de Stoppelaar, thans regter in die regtbank. waterstaat. Bevorderd tot opzigter van den water staat 3e klasse de opzigter 4e klasse D. van der Werf en na voorafgaand vergelijkend examen benoemd tot opzig ter van den waterstaat 4e klasse A. J. Augustijn. Onderwijs, De gemeenteraad van Westkapelle heeft tot hulp onderwijzer der openbare school in diegemeentcbenoemd den heer W. van Sighein aldaar, die in oktober 11. met gunstig gevolg is geëxamineerd. Ter verbetering van het in ons vorig nommer voorkomende berigt omtrent het vastgestelde reglement voor de te Dordrecht op te rigten hoogcre burgerschool, meldt men ons nader dat er zullen benoemd worden vier leeraren op een traktement van fl800, vier op een trak tement van 1600, een a 1000 en een, in de gymnas tiek, a 400. Het schoolgeld is voor de eerste driejaren bepaald op f 56 en niet op ƒ82 'sjaars. Marine en leger. Naar men verneemt, heeft Z. M. de koning geratificeerd de door zijn gedelegeerde, den gezantschaps-sekretaris Westenberg, te Genève, in augustus 11. mede ondertee- kende internationale konventie, tot het onzijdig verkla ren der militaire hospitalen, geneeskundig personeel, intendance, vrijwillige ziekenverzorgers, de helpers, de inwoners van het land, waarin de oorlog gevoerd wordt en die gekwetsten in hunne woningen opnemen, enz. enz. Het nederlandsche goevernement heeft van deze konink lijke ratifikatie aan de federale regering te Bern berigt gezonden. De minister van marine brengt voorloopig ter ken nis van belanghebbenden, dat er in den loop van hetjaar 186G een vergelijkend examen zal plaats hebben voor twee plaatsen van aspirant-ingenieur bij de marine, aan welke betrekking verbonden iseenejaarwedde van ƒ1000. De vereischte kundigheden ter mededinging hij dat examen worden in de Staatscourant van gisteren mede gedeeld. Ilegtszakcii. Pieternella Engelaar, die, zoo als wij in ons nommer van jl. donderdag mededeelden, beroep in kassatie had aangeteekend tegen het arrest van het provinciaal geregtsliof in Zeeland van 28 oktober 11., waarbij zij wegens kindermoord gepleegd door eene gehuwde vrouw tot de doodstraf is veroordeeld, heeft thans dat beroep ingetrokken. Gemengde berlgten. Z. M. de koning heeft het hem opgedragen bescherm heerschap der te 's Hage gevestigde Maatschappij tot bescherming der dieren aanvaard. Het grootste telegram, ooit voor partikuliere reke ning overgeseind, is voorzeker dat hetwelk de Köln. Zeitung zaturdag avond ontving. Het bevatte in 4499 woorden den volledigen franschen tekst van het vredes traktaat tusschen Denemarken en Pruissen-Oostenrijk en werd in drie uren van Berlijn naar Keulen overge seind. De kosten beliepen 120 thaler. Te Nottingham is dezer dagen eene nieuwe kerk van gothische bouworde ingewijd, waarvan al de kosten, ten bedrage van 20.000 p. st., zijn bestreden door den heer W. Windley, zijdehandelaar aldaar. Onze lezers zullen zich herinneren, dat wij vroeger melding hebben gemaakt van een allerbelangrijkst straf geding, dat dezer dagen voor de regtbank van gezwore nen te Bern is gevoerd. Het gold eene beschuldiging ter zake van vergiftiging, gepleegd op den bankier Triimpy, waarvan diens vriend, dr. Demme, de dader en diens echtgenoote, mevr. Triimpy, de medepligtige zou zijn geweest. Dat proces heeft de algemeene belangstelling opgewekt, zoo om den persoon van den beschuldigde, die zich reeds in de geleerde wereld een grooten naam heeft verworven, als om de omstandigheden, waaronder de misdaad zou zijn begaan. Dr. Demuie toch, als genees heer geroepen in het huis van den bankier Trümpy na een twist tiisschen hem en zijne echtgenoote, waarbij deze laatste door de brutaliteit ,van haar man een oog verloren had, zou weldra met zijne patiente een ongeoor- loofden omgang hebben aangeknoopt, welke de vergifti ging van den echtgenoot, door middel van strychnine, ten laatste zou hebben ten gevolge gehad. Intusschen bleek het, dat Triimpy's zaken schrikkelijk waren achter uit gegaan, dat hij meermalen de gedachte aan zelfmoord had geuit, dat hij persoonlijk in het bezit van strychnine was geweest, waardoor het vermoeden kon worden ge wettigd, dat hij zelf de hand aan zijn leven zou hebben geslagen. Daartegenover stond, dat dr. Demme hem in de laatste oogenhlikken alleen had ter zijde gestaan, dat door dezen was opgegeven, dat een hevige beroerte den lijder, die onder zijue behandeling was, had getroffen, dat echter strychnine, hoewel in onverteerden toestand, bij de lijkschouwing was gevonden, dat hij alleen het hoofd van den overledene had geopend en onderzocht, dat liij zich dadelijk met de zorg voor eene onmiddellijke begrafenis had bezig gehouden enz. Vooral ook te tegen spraak die men in de rapporten van dr. Demme omtrent de oorzaak van Triimpy's dood meende op te merken, maakte het wan trouwen tegen hem gaande, hetgeen ten gevolge had dat hij en mevr. Trümpy, ter zake van ver giftiging en medepligtigheid aan die misdaad werden teregt gesteld. Na langdurige en aller belangrijkste debat ten, die, vooral ook uit een psychologisch oogpunt, ter waardering van het karakter van mevr. Triimpy, de aan dacht verdienen, heeft de jury omtrent beiden het niet schuldig uitgesproken. Die uitspraak werd door de menigte met luide kreten vau goedkeuring begroet. Nu reeds worden te Berkhout, in de nabijheid vau Hoorn, gelden ingezameld om den 18 junij des volgenden, jaars, den vijftig jarigen gedenkdag van den slag van Waterloo, te gedenken. Het dorp telt betrekkelijk weinig inwoners; toch heeft men reeds meer dan ƒ1000 hij een- gebragt, welke som zeker nog vermeerderd zal worden, vooral wanneer andere dorpen uit de buurt zich bij Berk hout aansluiten. Terwijl er zoo vele pogingen in het werk worden gesteld, om voor Muller gratie van de doodstraf te ver krijgen, s*hijnen daarentegen andere personen druk bezig te zijn met de verspreiding van een gerucht, blijk baar ten doel hebbende om hem nu nog van een tweeden moord te beschuldigen. Allerwege wordt namelijk gezegd dat zijn signalement in alle bijzonderheden overeenkomt met dat van den vreemdeling, die den 9 april van het

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1