MIDDELBURGSCHE COUR A NT. N°- 178. Dingsdag 1864. b November., Editie van maandag avond 8 ure. 5Ii<!«lelburg ff november. Zaturdag raiddag is ter reecle van Vlissingen terug gekeerd het oorlogsschip der Noordelijke staten van Amerika „Sacramento". De te Hainnover verschijnende Nord-Deutsche Zeitung meldt dat de regering van Hannover aan den heerMouton koncessie heeft verleend voor den aanleg van een spoor weg van Yenlo naar Wesel en Miinster naar Osnabrück onder voorbehoud dat ook de regeringen van Pruissen en van de Nederlanden deze koncessie zullen verleenen. Het hannoveraansche goevemement zal voor staatsreke ning de lijn van Osnabriick over Bremen naar Hamburg aanleggen De heeren S. C. Kreeft, ridder, konsul van Mecklen burg,te Londen, en John Howard, oud-sekretaris en mede- oprigter van de ainsterdamsche duinwaterleiding, te Londen, hebben zich tot liet gemeentebestuur van 's Hage gewend met verzoek om met hen in overleg te willen treden omtrent de voorwaarden, waarop aan hen vergun ning kan worden verleend tot het leggen van buizen in stads eigendom, en hetgeen verder noodig mogt blijken overeen te komen, om 's Gravenhage te verzekeren het spoedig tot stand komen eener waterleiding, gegrond op het beginsel van voortdurende hooge drukking, gelijk dit tot heden te Amsterdam plaats heeft en met eene kwali teit van water, volgens monster, waarvan de analyse de uitmuntende eigenschappen overtuigend zal aantoonen. Hefrknlcnws. Voor eenigen tijd meldden wij, dat de fransche predi kant de heer A. Coquerel fils het volgende jaar ons land zal bezoeken en den kansel betreden zal. Wij vernemen uit goede bron, dat hij daartoe bepaald is aangezocht door de kerkeraden van Utrecht, Ro tterdam en Dordrecht. (Arnh. cour.) Bij de hervormde gemeente te IToogeveen is ter vervulling der bestaande vakature een twaalftal van liberale en moderne predikanten opgemaakt. Het beroep van een dezer heeren zal evenwel de kerkelijke fondsen der gemeente een verlies van ongeveer/1700 doen lijden, want een aantal gegoede ingezetenen, die geen leden van den kerkeraad zijn, zijn voornemens om, wanneer een liberaal of modern predikant beroepen wordt, hunne attestatie van lidmaatschap op te eischeu. Onderwijs. Uit Dordrecht schrijft men ons van 6 dezer „In de gisteren gehouden raadsvergadering is het ontwerp-reglement betreffende de op te rigten hoogere burgerschool ter tafel gebragt en aangenomen. Volgens de bepalingen van dit reglement zullen er 9 leeraren aangesteld worden, en wel drie van de eerste klasse op een traktement van 1800 en zes van de tweede op een traktement van ƒ1600. Uit die der eerste zal de direkteur worden gekozen, die een toelage van/800 en vrije wo ning zal erlangen. Het schoolgeld is bepaald voor de drie eerste jaren op ƒ82 'sjaars en voor de beide laatste op 72 'sjaars. Met 1 januarij treedt het reglement in werking en zullen dan spoedig de overige benoemingen enz. volgen." De minister van biunenlandsche zaken heeft ten behoeve der schoolonderwijzersgezelschappen in de onderscheidene provinciën over 1864 toegekend: Noord- Brabant /715, Gelderland ƒ590, Zuid-Holland ƒ495, Noord-Holland ƒ660, Zeeland ƒ330, Utrecht 275, Fries land ƒ495, Overijssel ƒ440, Groningen ƒ385, Drenthe ƒ275, Limburg 440. Volgens de schoolberigten in de Nieuwe bijdragen ter bevordering van het onderwijs en de opvoeding van oktober 1864, bedraagt het getal vakante scholenOpen bare voor gewoon lager onderwijs 31, terwijl die te Loevestein is opgeheven; openbare voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs 3. Het aantal vakante hulponderwijzers-betrekkingen bedraagt: Noord-Brabant 13, Gelderland 19, Zuid-Hol land 8 en 1 voor hulponderwijzeressen; Noord-Holland 2, Zeeland 4, Utrecht 5, Friesland 2,'-(Overijssel 11, terwijl in Groningen, Drenthe en Limburg geene vakatures zijn. Het najaars-examen voor het lager onderwijs in de verschillende provinciën des rijks heeft de volgende uitkomsten opgeleverd: 1. Voorde vakken van het lager onderwijs: Hoofdon derwijzers, geëxamineerd 151, toegelaten 40; hoofdon derwijzeressen, geëxamineerd 21, toegelaten 12; huison derwijzers, geëxamineerd 1, afgewezen 1; huisonderwijze- ressen, geëxamineerd 31, toegelaten 20; hulponderwijzers, geëxamineerd355, toegelaten 120; hulponderwijzeressen, geëxamineerd 119, toegelaten 50. 2. Voor het meer uitgebreid lager onderwijs: a. onder wijzers in het fransch, geëxamineerd 114, toegelaten 35; onderwijzeressen, geëxamineerd 108, toegelaten 58; b. onderwijzers in het engelsch, geëxamineerd 36, toegela ten 13; onderwijzeressen,geëxamineerd 39, toegelaten 28; c. ouderwijzers in het hoogduitsch, geëxamineerd 48, toegelaten 23; onderwijzeressen, geëxamineerd 33, toe gelaten 26; d. onderwijzers in de wiskunde, geëxami neerd 62, toegelaten 31; e. onderwijzers in het teekenen, geëxamineerd 45, toegelaten 20; onderwijzers in de gymnastie, geëxamineerd 38, toegelaten 25; g. onderwij zeressen in handwerken, geëxamineerd 75, toegelaten 68. In het geheel zijn geëxamineerd geworden 850 onder wijzers en 426 onderwijzeressen; tezamen 1276 personen. Van de 850 onderwijzers zijn toegelaten 307; van de 426 onderwijzeressen zijn toegelaten 257; te zaruen 564 personen. Marine ei» leger. Naar wij vernemen is het vertrek van Zr. Ms. korvet Pallas bepaald op 20 dezer. De adelborst le klasse C. Maas, dienende op Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden, is met den 6 dezer overgeplaatst op het wachtschip te Willemsoord. In zijn rapport nopens de oefeningen en de dienst in de legerplaats bij Milligen, heeft de generaal-majoor, belast geweest met het bevel over de troepen die onlangs in die legerplaats vereenigd waren, aan den minister van oorlog een voorstel onderworpen tot wijziging van enkele artikelen der algemeene instruktie betrekkelijk het kamperen van troepen in genoemde legerplaats. Na overweging van dit voorstel heeft de minister van oorlog, ingevolge magtiging des koniugs, bepaald dat die alge meene instruktie zal worden gewijzigd. Geniengde bertgten. Het provinciaal geregtshof in Noord-Brabant heeft jl. vrydag Cornelia van Luxemberg schuldig verklaard aan moord van het kind van hare nicht en haar veroor deeld tot de straf des doods, uit te voeren binnen 's Iïer- togenbosch. Bedoelde nicht, moeder van het kind, stond eerst voor liet gepleegde feit teregt, toen hare tante, die als getuige gedagvaard was, de onschuld harer nicht betuigde en zich zelve als-de beschuldige bekend maakte. Hiervan was het gevolg dat de moeder van het kind werd vrijgesproken en inliare plaats nu de tante ter dood veroordeeld is. Als een opmerkelijk verschijnsel vermeldt men dat, terwijl de rivieren in het zuiden van Frankrijk buiten de oevers zijn getreden, het water in den Rijn zoo laag staat, dat de houtvlotten op sommige plaatsen zelfs niet meer kunnen afzakken. Te Laufenburg waren de oevers op die wijze verbonden en men heeft twee dagen noodig gehad om de passage open te maken. Dezer dagen bevond zich een paard op de spoor weglij n der Sambre et Meuse bij Treignes, ten gevolge waarvan een met volle kracht aanstoomende trein derail, leerde. Een wagon, waarin zich gelukkig niemand be vond, viel van den opgeboogden spoorweg naar beneden, terwijl van de overige wagons eene, waarin zich een zestal personen bevond, omviel. De reizigers kwamen alle met den schrik vrij. De vermoedelijke eigenaar van het vennorseldc paard weigert thans dit als het zijne te erkennen, bevreesd waarschijnlijk voor eene geregtelijkc vervolging en eene civiele aktie tot schadevergoeding. Gedurende de la;: t?te dagen wordt te Seheveniugen eene aanzienlijke hoeveelheid haring aangebragt. Tc Londen bevindt zicH.eeu att'yl voor verloopt-ne en hongerlijdende honden, waarvan de wereldstad eene ontzagchelijke menigte bevat. Het heeft zijn oorsprong* te danken aan eene ietwat excentrieke, maar overigens door hare goedhartigheid wijd en zijd bekende dame. Deze had het zich tot taak gesteld hare milddadigheid bijzonder tot de verhongerende honden uit te strekken, die zij in de nabijheid harer woning aantrof, en de dieren aan iemand, op wien zij zich verlaten kon, tegen rijke lijke vergoed iug ter verpleging toe te vertrouwen. Het getal harer beschermelingen groeide intusschen van week tot week zoodanig aan, dat zij zich niet langer in staat gevoelde het begonnen werk enkel als eene daad harer eigene weldadigheid voort te te zetten. Zij riep daarom door middel der drukpers de medehulp van het publiek in, en had de voldoening hare bede met het gelukkigste gevolg bekroond te zien. Aanzienlijke gif ten stroomden haar toe. Eindelijk nam de loudensche vereeniging ter bescherming der dieren de zaak ter hand en vormde haar tot eene formele stichting, die door jaarlyksche bijdragen wordt staande gehouden en de dame, van welke de eerste stoot tot het reddingswerk uitging, voor haar leven tot voorzitster heeft benoemd. In Hollingworth-street werd een geschikt lokaal aange schaft, waar in een ruimen hof eene reeks waarlijk zeer komfortable stallen zijn gemaakt. Hoewel in het begin dit nieuwe instituut aan menige spotternij bloot stond, (Punch onder anderen vroeg of men niet ook voor verlov rene rhenocerossen en walvisschen een reddiugshuis moest oprigten)hoewel de rondom wonenden niet zon der reden bittere klagten over het gejank, gehuil en geblaf der honden-menigte aanhieven, wordt thans aan het groote nut der onderneming niet meer getwijfeld en is zij als voor goed gevestigd te beschouwen. Haar doel en tegenwoordige werkzaamheid blijkt wel het best uit enkele der hier volgende bepalingen1. Ieder in deinrig- ting gebragte hond wordt tegen betaling der kosten van voeding en verpleging aan den zijn eigendomsregt bewij- zenden eigenaar teruggegeven. 2. Houden die door mede leden der maatschappij verloren en in het asyl gebragt zijn worden den bezitters zonder berekening van eenige onkosten teruggegeven. 3. Iedere hond, wien zijn mees ter niet binnen veertien dagen opvraagt, wordt tot dek king der gemaakte kosten verkocht of op eenige andere wijze gebruikt. 4. Om het stelen van honden te verhoe den, wordt hen die honden, welke zonder meester roud- dwalende zijn gevonden, in de inrigting brengen, geene belooning gegeven. 5. Men heeft tevens maatregelen genomen dat dames en heeren, wanneer zij van huis afwezig zijn, hunne honden gedurende dien tijd in het asyl onder dak kunnen brengen. fiSiargei'Biske seamB. SMiddelbuug. Eerste huwelijksafkondiging den 6 dezer: J. de Knijf, jm. 44 j. met J. de Vos, jd. 28 j. II. Rend iks, weduwn. 47 j. met E. Boudrij, jd. 24 j. (Van 29 oktober tot 5 november.) Vlissingen. Gehuwd: P. K. Dommisse, jm. 27 j. met W. J. Mortier, jd. 26 j. J. van der Zanden, weduwn. van H. de Jonge,44 j. met L.Brandenburg, wed. van TV. van den Ende, 44 j. L. K. van der Linden, jm. 24 j. met D. S. Hageman, jd. 25 j. C. L. Timmerman, weduwn. van R. Lingier, 24 j. met A. V. F. Herreman, jd. 26 j. Bevallen J. van den Heuvel, geb. Swennen, z. E. G. Naerebout., geb. Martens, z. J. Parent, gob. Nagelkerke, d. j A. de Kok, geb. Dekkers, d. J. L. van Verre, geb. van I Loo, d. M. J. Flaman, geb. van Beyue, d. J. P. Daamen, j geb. Penn'ngs, z. G. J. van Huysse, geb. de Buf, z. N. So kier, geb. de Buck, d. Overleden: C. J. Bernard, d. 8 ra. S. M. H. Brandes, d. 5 ra. II. van den Heuvel, z. 3 d. Goes. Gehuwd: A. Hufkens, jm.23 j. met C. M. Koop man, jd. 37 j. TI. Hoogcsteger, jm. 31 j. met P. Bonze, jd. 27 j. I. van de Rafelaar, jm. 25 j. met I. K. van Ros- snm,jd.25 j. PI. Weezepocl, jm. 24j. met C. Geluk, jd. 21 j. Bevallen J. J. de Liefde, geb. Overkeek, z. C. Benns,

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1