MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- '175. Donderdag 3 November. 1864. fiJwwnUmö. Editie van woensdag avond 8 ure. De commissaris des konings in de provincie Zeeland maakt bekend, dat de Provinciale Staten van dit gewest eene openbare vergadering zullen houden op donderdag den 3 dezer, des namiddags ten twee ure. Middelburg, den 2 november 1864 De commissaris des konings voornoemd, R. W. VAN LIJNDEN. AANBESTEIÏING. Burgemeester en wethouders van Zonnemaire zullen op zaturdag den 12 november 1864 des voormiddags ten 11 ure, op het gemeentehuis, in het openbaar aanbe steden Hot bouwen van een© onderwijzers woning. Bestek en teekening liggen ter inzage in de herberg bij A. Struijk aldaar, alsmede bij den architect M. Cou- vee jr., te Zierikzee, bij wien tevens de noodige inlich tingen te bekomen zijn. De locale aanwijzing zal plaats hebben op maandag den 7 november 1864, des namiddags ten 3 ure. De burgemeester, Mr. J. MOOLENBURGH. Niddelburg; 2 november. Heden morgen ten tien ure werd eene plegtige openbare teregtzitting door de arrondissements-regtbank alhier gehouden, ter herdenking van de nagedachtenis van haren president mr. A. P. van Deinse, den 26 oktober 11. overleden. Behalve de waarnemende president en leden, de officier en substituut-officier van justitie, en de sub stituut-griffier der regtbank, waren daarbij tegenwoordig, de president en leden van het provinciaal geregtshof en de prokureur-gencraal bij dit hof, benevens de leden dei- balie, alsmede de kantonregter, de griffier en de ambte naar van het openbaar ministerie bij het kantongeregt. Ook de deurwaarders en boden bij regtbank en hof woon den de plegtigheid bij, terwijl de aanwezigefamieljeleden van den overledene de hen aangeboden afzonderlijke plaatsen innamen en overigens een talrijk publiek de ruimte der zaal vulde. In de eerste plaats werd het woord verleend aan den officier van justitie mr. J. Spoor, die zijne rede aanving met er op te wijzen dat hij niet ter voldoening aan eene bestaande gewoonte of omdat hij meende zich niet te kunnen onttrekken, thans hier het woord voerde, maar uit behoefte om de nagedachtenis te huldigen van een man die steeds aller liefde en vriendschap wegdroeg: van mr. Adriaan Pieter van Deinse, den hooggeschatten voorzitter dezer regtbank, wiens gemis wel niet gemak- kelijk zal kunnen worden aangevuld. Hij beriep zich omtrent de verdiensten en het karakter van den over ledene op de ondervinding van allen die met hem in aanraking zijn geweest en noemde den avond van 26 oktober jl., toen de overledene werd opgeëischt, een noodlottige, niet voor den overledene, maar voor diens trouwe gade, die gedurende 36 jaren lief en leed met hem bad gedeeld, voor zijne betrekkingen en vrienden, en niet minder voor de regtbank, die in hem haar sieraad verloor. In vlugtige trekken schetste spreker den overledene vervolgens in zijue betrekking tot de regtbank, waarbij hij vooral wees op zijne wetenschap pelijke vorming, zijne regtskennis, naauwgezetheid menschenkennis,- kunde en ijver, rijke ondervinding, beminnelijken omgang en ware humaniteitop zijne zucht om zaken vóór te laten gaan, zonder ooit, waar het op beginselen aankwam, te transigeren; op zijne waardering- van het oordeel van anderen, en allermeest op zijne nede righeid als een hoofdtrek van 's mans karakter. Ten slotte drukte spreker den wensch uit dat steeds bij de regtbank goede verstandhouding onderling moge bewaard blijven als de beste cn blijvende hulde aan de nagedachtenis van den overledene. De waarnemende voorzitter jhr. mr. J. Pb. Boddaert herdacht mede do edele hoedanigheden van den over leden vriend en ambtgenoot. Vervolgens gaf hij een overzigt van zijn levensloop. Den 28 september 1798 zag bij het levenslicht, ontving zijne opleiding aan de leidsche boogeschool, werd den 26 junij 1823 bevor derd tot doctor in de beide regten en in bet daarop volgende jaar benoemd tot regter in de regtbank van eersten aanleg; tevens bekleedde bij van. 18251855 de betrekking van schoolopziener in het eerste school- distrikt van Zeeland, terwijl hij bij koninklijk besluit van den 28 september 183S tot voorzitter der regtbank werd benoemd en tot belooning zijner vele verdiensten in 1848 met het ridderkruis der orde van den Nederland- schen leeuw begiftigd. Voorts herdacht spreker- met een enkel woord de plegtigheid welke den 28 sep tember des vorigen jaars plaats had toen de overledene de 25jarige vervulling zijner betrekking als voorzitter der regtbank vieren mogt, eene plegtigheid waaraan echter eene treurige herinnering verbonden is, omdat toen reeds de ongesteldheid een begin nam welke hem, na een geduldig en onderworpen lijden, den 26 oktober de eeuwige rust deed ingaan en een hoogeren werkkring voor hem opende na zijne taak hier beneden met eere te hebben volbragt. De deken der orde van advokaten mr. Ph. van den Broecke was nu de tolk van het treurig- gevoel dat ook advokaten en prokureurs bij het gemis van den ontsla pene bezielt. Bij al het gesprokene is het ook hem eene behoefte in herinnering te brengen de kunde, gemoe delijkheid en ijver welke den overledene als regter kenmerkten, maar niet minder ook zijn beminnelijkheid als menscb, zijne eenvoudige, ongekunstelde welwillend heid, de wijze waarop hij steeds de advokaten en proku reurs behandelde. Voorkomend en zonder ooit eenig ongeduld of wrevel op het gelaat te vertoonen luis terde hij steeds naar hunne voorstellingen en inlich tingen, omtrent de hun toevertrouwde belangen. Echte humaniteit kenmerkte hem niet alleen binnen maar ook buiten de regtzaal, want hij was een edel menscb, terwijl hij ook om zijne voorkomendheid en regtvaardigheid algemeen geëerd, hooggeschat en bemind werd. „Met die gevoelens, waardige van Deinse.' aldus eindigde spre ker blijven wij van deze plaats u naoogen, doch neen, gij zijt niet van ons geweken; de groeve omsluit slechts uw stoffelijk overschot, maar uw geest zal blijven leven, want ook op uwe tombe past dit grafschrift: „de braven sterven niet!" De najaarsvergadering der provinciale staten van Zee land is gisteren avond geopend. Hoofdzakelijk bepaalden dc werkzaamheden zich tot de mededeeliug van ingeko men stukken en voorstellen van gedeputeerde staten, het benoemen eener kommissie voor de verzoekschriften en de splitsing der vergadering in afdeeliugen. Men zie omtrent een en ander het verslag dier zitting, in dit nommer voorkomende. Het adres der direktie van de spoorboot-maatschappij, hetwelk in de zitting der provinciale staten van gisteren avond is overgelegd (zie het verslag hierachter) bevat het verzoek om in het genot te worden gesteld eener jaarlijksche subsidie van ƒ4000, ingaande 1 julij jl. Uit een in het adres opgenomen staat van ontvangst en uit gaaf blijkt dat van 9 mei tot 20 oktober 1864 139 dage- Tgksche reizen vice versa werden volbragt, waarbij 5400 personen vervoerd werden. In dat tijdvak bedroegen de ontvangsten 7.600 en de uitgaven/' 10.260, zoo dat een kwaad slot aanwezig is van 2.66Ó. Met een subsidie van ƒ4000 meent de direktie de dienst te kunnen vol houden, daar zij in een beduidende besparing van liet steenkolenverbruik geslaagd is door aanhoudend onder zoek van vele steenkoolsoorten en daarin nog beter zal kunnen slagen door verbeteringen der machine, waartoe na 't verkrijgen van subsidie onmiddellijk zal worden overgegaanbovendien hoopt zij dat van hare dienst, tegen billijke vergoeding, eenmaal party zal getrokken worden voor bet brievenvervoer, waarmede het publiek belangrijk kan worden gebaat. Nog deelt de direktie in haar adres mede dat eene poging om Schouwen aan de dienst te verbinden nog niet geslaagd isde maatschappij kan niet voorzien in eene tweede boot, welke daarvoor zou vereisebt worden, en slechts enkelen hebben nieuwe deelneming voor kapi taal daartoe toegezegd en dan nog onder bepaald voor behoud, dat ook voor die dienst subsidie verkregen worde. De verschillende pogingen zoo hier als in Zierik zee, Goes en elders zouden, volgens adressanten, welligt slagen indien de staten voor die dienst een subsidie toezeiden gelijk voor de thans bestaande wordt aange vraagd. Ten slotte dringt de direktie, met verdere verwijzing naar den inhoud van haar adres van 15 junij 11., op de ondersteuning barer onderneming aan, welker bestaan zonder bijdrage uit de provinciale kas niet is verzekerd. De gemeenteraad alhier heeft in zijne lieden namid dag gehouden zitting o. a. besloten tot de opheffing van liet beurtveer tusschen Amsterdam, Haarlem en Middel burg, en in verband daarmede tot de opheffing van het beurtveer tusschen Gouda en Middelburg. Overigens verwijzen wij naar het verslag dier zitting op de vol gende bladzijde. Door befMiddelburgsch departement der maatschappij tot nut van 't algemeen is heden eene kommissie benoemd om gelden bijeen te zamelen, in het belang der door mevrouw Calcar te Wassenaar op te rigten instelling tot opleiding van onderw'yzeressen voor scholen in den geest van Fröbel, en tevens hare aandacht te vestigen op het geen in het belang van Frübel's leerwijze hier mogt kunnen worden verrigt. Tot leden dezer kommissie zijn uit een door het bestuur voorgedragen dubbeltal geko zen de hoeren jhr. mr. J. W. M. Sefiorer, J. J. de Kan ter, E. J. W. Koch, F. P. J. Sibmacher Zijnen, jhr. L. W. A. SchuurbequeBoeye,U. baron thoe Sehwartzenberg en Hohenlansberg en de sekretaris van bet departement F. Nagtglas. Op bet laatst van het vorig jaar kwam alhier eene inrigting tot stand met bet doel om het treurig lot dei- in deze provincie aanwezige blinden zoo veel mogelijk te verbeteren. In het begin van december werd daartoe eene werkinrigting geopend waar aanvankelijk een twee tal mannen in het manden maken werd geoefend. Thans strekt zich de zorg van het bestuur over 4 mannen en 2 vrouwen uit, waarvan de eerste behalve de manden ma kerij ook het vlechten van matten beoefenen, terwijl de vrouwen met breiwerk worden bezig gehouden. Boven dien wordt ook onderwijs gegeven in het lezen, met dit gevolg dat twee hunner reeds door middel van het tast gevoel kunnen lezen en twee anderen daarin mede goede vorderingen maken. Aan het lezen in den bijbel wordt in de morgenuren eenige tijd gewijd. Uit het eerste jaarverslag, 11. zondagavond door den neer F. H. Michelsen in de luthersche kerk alhier uitgebragt, bleek dat de inrigting met vrucht werkzaam is. De maandag en giste ren ten toon gestelde voorwerpen gaven trouwens ook van aanmerkelijke vorderingen der blinden in de ver schillende werkzaamheden blijk. De direktie der Nederlandsche bank heeft tot advi seurs bij haar agentschap alhier benoemd de heeren mr. D. A. Berdenis van Berlekom, advokaat, en D. Ver hulst, notaris. Maandag is te Leiden, na verdediging van stellingen, tot doctor in de heelkunde bevorderd de heer J. van der Burgt, doctor in de genees- en verloskunde, geboren te Tholen. Een bij bet departement van koloniën ontvangen rege ringstelegram, gedagteekend Tjipaunas 25 september, luidt: „De Heldin aangekomen." De opbrengst der staats-spoorwegen heeft gedurende de maand september jl. bedragen 19.440,10, t. w.: Lijn HarlingenLeeuwardenreizigersƒ8.397bagage ƒ341,21; goederenƒ608,264; paarden, vee en rijtuigen ƒ1.421,52; diverse ontvangsten ƒ375,85. Lijn Bergen op Zoom-Roosendaalreizigersƒ1.793,624; bagage 113,51; goederen 262,8S; paarden, vee en rijtuigen ƒ9,67; diverse ontvangsten ƒ137,13. Lijn BredaTilburg: reizigers 2.958,50; bagage ƒ190,09; goederen ƒ2.120,31paarden, vee en rijtuigen ƒ55,89; diverse ontvangsten ƒ654,65. lierknieuws. Bij de nederduitsche hervormde gemeente te Delft is tot predikant beroepen dr. W. Astro, thans predikant te Vlissingen. De heer G. J. Gobius du Sart, predikant to Arne- mniden, is beroepen naar Streefkerk. Klarine ei» leger. Bij bet departement van marine is uit Sheerness een rapport ingekomen van den kapitein ter zee O. A. Uhlen- beck, kommanderende Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Adolf Hertog van Nassau. Daaruit blijkt dat dc averij aan romp, tuig en stoommachines van dien bodem, toege- bragt door de aanzeiling van de zweedsehe bark Gustaaf, niet zoo belangrijk is als men aanvankelijk vermoed had. De boegspriet behoeft niet te worden vernieuwd. Volgens dat rapport was gemeld fregat in het dok geplaatst en rekent men dat het schip met het eerst volgend springtij, omstreeks de helft dezer maand, het dok weder zou kunnen verlaten om zijne reis naar Oost- Indië te vervolgen. De gezondheidstoestand der ekipage laat niets te weuschen over. {Staatscourant.) Rcgtszaken. I Wij vernemen dat Pieternella Engelaar beroep in kas- i satie heeft aangeteekend tegcu het arrest ten haren laste 1 gewezen door het provinciaal geregtshof van Zeeland i van 28 oktober 11., waarbij zij ter zake van kindermoord gepleegd door eene gehuwde vrouw tot de straf des doods is veroordeeld.

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1