rneente te Poortvliet heeft bedanktheeft de kerkeraad aldaar beroepen den heer H. J. P. van der Linden pre dikant te Heeg. Op het drietal van predikanten voor de nederduit- sche hervormde gemeente te Delft zijn geplaatst de heeren W. Astro, te VlissingenW. II. Krijt, te Berkel, en A. van Toorenenbergen te Groningen. Men zal zich herinneren dat de kerkeraad der her vormde gemeente te Parijs aan Athanase Coquerel fils, even als later aan den rotterdamscheu predikant Réville, het betreden van den kansel heeft geweigerd. Terwijl de kerkeraad te Genève eenstemmig dacht met dien te Parijs, heeft die te Straatsburg getoond anders te den ken over de moderne rigting. Den 16 en 18 dezer maand trad Coquerel daar in deu Temple Neuf eu de kerk Saint Thoma3 voor eene onafzienbare menigte op. Den volgen den vrijdag en zondag 11. werd in genoemde kerken de godsdienstoefening geleid door den heer Réville, die eveneens voor eene tallooze schaar het woord voerde. Naar wij vernemen zal in januarij van het volgende jaar de heer Coquerel ons land bezoeken. Arnhcour.) Onderwijs. De gemeenteraad van IJzendijke heeft tot hulponder wijzer bij'de openbare lagere school benoemd den heer C. Bosselaar, thans hulponderwijzer alhier. Uit Dordrecht schrijft meu ons 27 dezer: „Eindelijk zullen w'j dan hier uit de lange rust ontwa ken, die hier in zake de hoogere burgerschool heerscht. Reeds eenige maanden geleden heeft de minister de subsidie van ƒ7000 toegestaan, op voorwaarde dat de organisatie der school, zoowel wat het onderwijzend per soneel als de lokalen betreft, naar zijn genoegen mogt zijn. Natuurlijk verwachtte men dat de thans aan het gymnasium geplaatste leeraren, die als uitstekende en bekwame docenten bekend staan, bij de school zouden aangesteld worden. Nu is onlangs de heer H. C. Feltzer, leeraar in de aardrijkskunde en fran- sche taal en letterkunde, benoemd aan de rijks hoogere burgerschool te Roermond en heeft die benoeming aan genomen. Daarenboven ging het gerucht dat we gevaar liepen van andere docenten te verliezen, die óf elders voorgedragen zouden worden óf zich disponibel gesteld hadden bij den minister. Dit heeft aan de gansche zaak der burgerschool een nieuw leven gegeven. Teregt be greep men, dat met het verlies onzer docenten bij het bestaande gebrek aan geschikte personen voor het mid delbaar onderwijs, deze school een slechte toekomst te gemoet zou gaan. Het periculum in mora werd erkend. Vergaderingen op vergaderingen van kommissiën enz. ziju er gehouden en nu is in de raadsvergadering van eergisteren een ontwerp-reglement ingekomen voor de hoogere burgerschool, regelende de jaarwedde der leeraren en de toelage aan de direkteuren, vaststel lende het bedrag der bijdrage van de leerlingen enz. enz. Dit ontwerp is ter visie gelegd voor de leden, om zoo spoedig mogelijk in openbare beraadslaging te worden gebragt. Wij kunnen dus de organisitie der inrigting spoedig te gemoet zien." --De raad der gemeen te 's Hertogenbosch heeft in zijne jongste vergadering besloten te berusten in de kennisge ving van den minister van binnenlandsche zaken, dat voor alsnog aan den wenscli van den raad, om aldaar eene rijks hoogere burgerschool met öjarigen kursus te erlangen, niet kan worden voldaan, en genoegen te nemen met het voornemen van den minister, om aldaar eene rijks school met ojarigen kursus te vestigen; voorts ten gevolge hiervan de koninklijke school en het gymnasium eene wijziging en hervorming te doen ondergaan, met opheffing van de tweede afdeeling bij het gymnasium, en eindelijk in den loop van 1865 op te rigten eene burger school volgens art. 18 der wet op het middelbaar onderwijs. Gemengde bcrigten. De zeven voerlieden; die de vorige week voor het kan- tongeregt te 'silage teregt stonden, ter zake van op den 10 oktober jl. de rust der ingezetenen verstoord en eene omnibus, belioorende aan de Railroute-maatschappij, moedwillig beschadigd te hebben, zijn donderdag hier aan schuldig verklaard. Zes hunner zijn veroordeeld ieder tot eene geldboete van 7,50 of subsidiair drie dagen gevangenisstraf, en daarenboven ieder nog tot drie dagen gevangenisstraf. De zevende is veroordeeld tot eene geldboete van 6, of subsidiair twee dagen gevangenisstraf. De ongeregeldheden in de engelsche steenkool- distrikten duren nog altijd voort. Naar men berekent zijn aldaar thans ongeveer 30.000 huisgeziuuen zonder bestaan. In de afgeloopen week hebben er weder ver schillende botsingen tusschen de policie en de arbeiders plaats gehad. Een aantal dezer laatsten zijn nu in de gevangenis. Voor alsnog bestaat er weinig of geen vooruitzigt, dat het geschil tusschen de meesters en de arbeiders spoedig zal worden bijgelegd, daar beide par tijen zich even hardnekkig toonen. Uit St. Andrews wordt gemeld, dat in den storm van jl. zondag op de kust is verbrijzeld het schip Napoleon, waarbij de geheele bemanning van 7 personen is omge komen; en uit Buckie verneemt men, dat niet minder dan 26 visschers in de golven hun graf hebben gevonden. De christelijk afgescheiden gemeente te Landsmeer wordt tegenwoordig bediend door een blinden predikant, den heer Juch. Men roemt zeer zijn talent als redenaar, te meer daar hij afkomstig is uit een stand, die in den regel betere werklieden dan redenaars oplevert. De kerkeraad der afgescheiden gemeente Min- nertsga heeft haren predikant, voor drie maanden op proet genomen, aangezegd dat zij van zijne diensten niet meer zal gediend zijn, doende naar des apostels woor den: „Ga heen en word warm." Te Nijmegen zijn jl. dingsdag door de ambtenaren aan een der stadspoorten twee dames aangehouden, die 24 kan spiritus, welke zij onder hare krinolines hadden verborgen, trachtten binnen te sluiken. De regtbank te 's Hertogenbosch heeft de gewezen leekebroeder J. A. van den Bogaart van de tegen hem ingebragte aanklagt van landlooperij vrijgesproken en bevolen dat hij onmiddellijk in vrijheid zou worden ge steld. De regtbank heeft beslist, dat het bewijs niet was geleverd, dat hij ten tijde zijner aanhouding was zonder vaste woonplaats, één der vereischten tot het kenmerk van landlooperij, op grond dat hij toch in het klooster te St. Agatha als broeder is aangenomen, daarin gedurende vele jaren is verbleven, dat klooster nu en dan heeft verlaten, doch telkens weder is teruggekeerd, tot dat hij nu eenigen tijd geleden, op bevel van den prior, daaruit is verwijderd, zoo dat hij zich zijns ondanks, doch niet vrijwillig, aan zwerverij heeft overgegeven. Hij is daarop onmiddellijk in vrijheid gesteld. - Te Sursec, in het kanton Lucern, heeft in de afge- 1 loopen week eene vergadering plaats gehad van dienst boden, die ten getale \'an ruim 1400 waren opgekomen, om over hunne gemeenschappelijke belangen te beraad slagen. Een hunner was tot voorzitter der vergadering benoemd. Onder de genomen besluiten wordt hetvolgende gevonden: Dat eene petitie zal worden gezonden aan de regering, ten einde opheffiug te vragen van de wet betreffende de dienstboden. In elke gemeente zijn twee dienstboden belast met het verzamelen van onderteeke- ningen op de bedoelde petitie. De tenor Naudin ontvangt bij de groote opera te Parijs 12.000 franks 'smaands en eene schadeloosstelling van 200.000 fr. als de ondernemer zijnkontrakt verbreekt. Wat men met zijne stem kan verdienen, is uit de vol gende opgaven af te leiden. Malibrand krijgt van het théater in Drury-Lane 150 p. st. zoo dikwijls zij optreedt. Grisi voor eene aria die zij op eene soirée musicale voor draagt 400 p. st. en 5000 pond voor een soirée die zij te Londen gaf. Lablache ontving in Londen om tweemaal te zingen 150 pond en 80 pond om een uur voor koningin Victoria te zingen. Mario en Alboni werden in hunne beste dagen met 2000 en Tamberlich met 25000 franks gehonoreerd; in Italië bood men aan den koraponist Ros sini voor een saizoen (zes maanden) 1 millioen fr., wan neer hij de partij van Figaro wilde vervullen. Van duit- sche instrumentisten maakte de pianist Hummel het meeste fortuin; hij liet een vermogen van 100.000 thaler na en eene kollektie kostbare geschenken, waaronder 26 prachtige diamanten ringen, 34 gouden tabaksdoozen en 114 kostbare horologien. Frans Liszt, de piano-virtuoos, verdiende op zijnen triomftogtdoorËuropabuitensporige sommen. Een "kabinet op den Altenburg bij Weimar, waar hij woonde, bevatte eene rijke verzameling geschen ken van allerlei aard, we! 1^5 even kostbaar als zeldzaam door hunne kunstwaarde zijn. Paganini liet zich voor elk uur 2000 fr. betalen. Ilerz en Thalbergbragten op eene kunstreis door Noord-Amerika elk meer dan 300,000 fr. bijeen, en fabelachtig zijn de sommen, die Jenny Lind van daar medebragt. De danseres Taglioni had bij eene benefice voorstelling te Petersburg eene recette van 204,000 fr. Gedurende de voorstelling liet de keizer haar een van diamanten en turkooizen vervaardigde bouquet vergeet-mij-nieten ter handstellen. Verkoopingen en aanbestedingen. Gisteren is te Sluis de veiling der rijksgronden in den Diomede-polder enz. ten einde gebragt, tot de volgende prijzen Kav. B. R. E. 58. groot 5 74 40 10.610 59. 60. 61. 62. 62bis r 63. 4 64 40 5 88 20 - 6 64 90 - 3 10 50) 1 92 501" 2 19 50 - 5.010 6.910 6.060 7.700 2.650 Kav. B. R. E. 64. groot 1 24 60 1.710 05. 1 02 40 - 1.420 Gemeente Oostburg. 66. 3 87 87 - 4.100 Gemeente Zuidzande. 67. 1 96 60 - 2.214 ITet totaal der geheele opbrengst bedraagt 491,919. Gisteren zijn te Serooskerke ten verkoop aangeboden de navolgende perc-eelen: I. 95 roed. 90 ellen bouwland, verkocht voor 1105. II. 90 roed. 60 ellen weiland, en III. 1 bund. 03 roed. 20 ellen weiland, te zamen verkocht voor ƒ2300. IV. 91 roed. 10 ellen bouwland, verkocht voor 925. V. 61 roed. 10 ellen bouwland, verkocht voor 605,75. VI. 78 roed. 50 ellen bouwland, verkocht voor 805. VII. 1 bund. 11 roed. 70 ellen bouwland, verkocht voor ƒ1173. VIII. 2 blind. 44 roed. 10 ellen weiland, verkocht voor 2407,90. Alles gelegen inde gemeente Serooskerke. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 2 ure. Oktober 1864. 1 Wind. 43 -Ö' tc 2 9 I°° e |o li su ES Aanmerkingen. O C/3 16 ZWest. 759,8 11.9 0.85 8.54] 0.1 bewolkt stofregen. 171 West. 8 755.0 13.2 0.83 9.62 0.5 bewolkt regen. 18 ZWest. 9 755.7 12.4 0.92 9.18 2.6 bewolkt regen. 19! Z. t. O. 10 747.1 17.2 0.74 10 96 0.4 ligt bewolkt. 20 W.t.Z. 16 748.2 138 0.67 8.10 0.0 ligt bewolkt. 21 O.t. Z. 751.6 14.3 0.68 8.58 0.0 ligt bewolkt. 22 Z. ZO. 13 744.4 12.2 0.93 11.19 0.0 bewolkt regen. Thermomcterstand. 28 okt. 's av. 11 u. 50 gr. 29 's morg. 7 u. 52 's midd. 1 u. 52 gr. Staten generaal. TWEEDE KAMER. Voorloopige verslagen over do begrooting voor 186S. Hoofdstuk II (hooge kollegiën van staat.) Men herinnerde dat er eene vakature in den raad van state is, die tamelijk lang onvervuld blijft, hetgeen men in strijd met de wet van 21 december 18*61 achtte. Hoofdstuk VII A (nationale schuld.) Sommige leden kwamen op tegen het uittrekken van 11 millioen voor amortisatie van schuld, hetgeen huns inziens eenige millioenen te hoog is. Men was tot die som gekomen door twee koloniale batige sloten onder de middelen op te nemen, doch deze konden yeel minder opbrengen dan geraamd werd. Eenige leden drongen wederom aan dat van staats wege certifikaten van nationale schuld, met tot het volle nationaal bedrag bij alle landskassen betaalbare coupons, werden uitgegeven. Hoofdstuk X (onvoorziene uitgaven). Nu de hiervoor vroeger uitgetrokken som van ƒ100.000 reeds tot. 50.000 verminderd is, meende „men" de vraag te kunnen opperen, of dit geheele hoofdstuk niet van de begrooting zou kunnen verdwijnen. Wet op de middelen. Eenige leden maakten de bedenking dat deze en gene ramingen op te gunstige verwachtingen schenen te steunen, bijv. die omtrent den akcijnsop het gedistilleerd. Vrij algemeen vroeg men opheldering over de voorne mens der regering ten aanzien van het ontwerp tot rege ling der grondbelasting in Limburg. Met betrekking tot de goederen in de doode hand wilde men dat daarop eene verhoogde grondbelasting zou worden toegepast. Indien de minister van zijne voorgenomen inkomsten belasting heeft afgezien, die in de plaats der patentwet zou treden, dan zouden verscheidene leden nu eene herziening dezer laatste wet verlangen. Men gaf der regering in bedenking om bij de belgische regering aan te dringen op de opheffing van het verband, hetwelk op de onvervreemdbare rente van ƒ400.000 ten laste van België, kleeft. Ten slotte herhaalde men de opmerkingen die reeds in het verslag over hoofdstuk I ten opzigte van het opne men van twee koloniale batige sloten in de wet op de middelen gemaakt zijn. Men oordeelde, dat aan het tot dusverre gehandhaafde stelsel getrouw moest worden Gemeenteraad van Goes. Zitting van 24 oktober. Ontslagen benoetniug sekretaris- penningraeester burgerlijk armbestuur; behandeling gemeen tebegrooti ng. Voorzitter de heer Blaaubeen. Afwezig de heeren van Voorst Vader en van de Putte. Overeenkomstig het advies van het burgerlijk armbe stuur wordt met algemeene stemmen aan den heer J. Risseeuw, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend als sekretaris-penningmeester van het burgerlijk arm bestuur, voor de afdeeling armenzorg, en die betrekking opgedragen aan den heer II. C. Pilaar, sekretaris-pen ningmeester van genoemd bestuur, voor de afdeeling weeshuis. Vervolgens wordt in behandeling genomen de ge- meentebegiooting voor 1865, waarvan de volgende pos ten tot eenige diskussie aanleiding geven. Van de uitgaven Hoofdst. 1 afd. 2 art. L, bezoldiging kommies griffier ƒ200. De kommissie voor het financiewezen had bezwaar dezen post toe te laten op grond dat de titularis onbezoldigd tot die betrekking vóór twee jaren was benoemd. De voorzitter zegt dat de kommies-griffier volstrekt niet verzocht heeft om bezoldigd te worden, doch dat hij het in de vergadering aan burgemeester en wethouders heeft voorgesteld, daar de titularis die betrek king nu twee jaren met de meeste vlijt en naauwge- zetheid heeft waargenomen en het personeel voor de sekretarie minder uitgaven vordert dan vroeger, toen de werkzaamheden aanmerkelijk minder waren. De aan wezigheid van een geschikt ambtenaar buiten den griffier, acht hij onvermijdelijk, zoo als reeds herhaaldelijk is gebleken. De heeren Saaymans Vader en van der Meulen verklaren bet gevoelen van den voorzitter te deelen en achten het in het belang van de gemeente-huishouding om den kommies-griffier, die zich op zulk eene loffelijke wijze tot hiertoe van zijne taak, voor.il gedurende de ziekte van den griffier heeft gekweten, aan de gemeente te binden. De heer van Kerkwijk zal tegen dezen post stemmen, wegens het hooge bedrag van deze bcgrooting. Bij stemming wordt deze post goedgekeurd met 7 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren van Kerkwijk en Smallegange. Art. 10 wordt verhoogd met 150 ten gevolge van de benoeming van een keurmeester en assistent keurmeester voor het slagtvee. Hoofdstuk III afd. 1 art. 1 lett. d. Uitbaggering van een gedeelte der vest bij aanneming 130. De heer. de Kanter vraagt of het kontrakt van aan neming nog van langen duur is, zoo ja, of het dan niet te verbreken zou zijn? bij gebreke van eene geschikte plaats, wil hij de specie storten iu de vest, ter plaatse waar men den wal voornemens is af te vlakken. De heer van Kerkwijk acht dit niet uitvoerbaar. De voorzitter

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 2