MIDDELBURGSCHE COUR ANT. Zaturdag 29 Oktober. n°- m. Eililie van vrijdag avond 8 ure. Middelburg 2§ oktober. Wanneer eene vrouw een vraagstuk van groot maat schappelijk belang tot een onderwerp van naauwgezette studie heeft gemaakt en ver volgens,een aanzienlijk deel van haar tijd ten béste geeft om wat hare innige over tuiging is geworden, ook bij andereu ingang te doen vinden, dan is er zeker iets groots in gelegen dat zij zich niet door overwegingen van ondergeschikten aard laat terug houden om voor een talrijk gehoor, als het ware in het openbaar, hare meening uit te spreken. Voor eene vrouw, die aan eene zoo innige overtuiging zulke onmis kenbare talenten paart als mevrouw Élise van Galcar, wordt het bovendien ten pligt zich niet door eene der vrouw eigene schroomvalligheid te laten terug houden, om waar en wanneer het pas geeft, het spreekgestoelte te beklimmen, en de kracht die het luid gesproken woord boven het schiitt uitoefent, dienstbaar te maken aan de bevordering van eenegoede zaak. Alleen het middelmatige mag buigen voor het vooroordeel; het talent en de over tuiging moeten zich daarboven verheffen, want de laatste dwingen tot eerbied, waar het eerste slechts afkeuring- zou verwekken. Een gevoel, niet alleen van bewondering, maar ook van eerbied, maakte zich dan ook van ons meester, toen wij woensdag avond mevrouw Elise van Galcar, in eene bui tengewoon talrijke vergadering met dames van ons nuts- departement, op even bevallige als onderhoudende wijze bare denkbeelden hoorden ontwikkelen over de eerste opleiding van het kind. Het vooruitzigt van dit onder werp door eene begaafde vrouw te iiooren behandelen, I moest reeds dadelijk haar gehoor met belangstelling en j aandacht vervullen. Maar die stemming ontwikkelde zich nog geleidelijk gedurende den geheelen avond, naarmate de spreekster van het algeraeene tot het bijzondere over- j ging en, na zich in het ruime veld der bespiegeling te j hebben vermeid, het meer praktische terrein der toepas- siug betrad. Bij dit laatste vooral bleek hare kracht, en we houden ons overtuigd dat het mevrouw van Galcar volkomen gelukt is voor de theorie van Fröbel bekend heid en liefde te verwerven. Mevrouw van Galcar heeft reeds zoo veel gedaan oin Fröbel's leerwijze met haar zijn we van oordeel dat men hier van theorie liever niet spreken moet ingang- te doen vindendat de heer W. uit haar „Kleine papier werkers"—dit boekje is thans in veler handen schier een uit ons land verbannen personnage geworden is. Maar tusschen een oppervlakkig denkbeeld van eene zaak en eene duidelijke voorstelling ligt een hemelsbreed verschil, cn mevrouw van Galcar kan het laatste zeker niet krachti ger bevorderen, dan door zelve het woord te voeren, niet alleen op het papier, maar ook in openbare bijeen komsten want we zijn niet zeker dat Fröbel steeds zulke verstandige apostels vinden zal. En weinig waar borg hebben wij dat de nu aangeprezene ontwikkelings- leer niet tot uitersten aan dc andere zijde leiden zal dan waarover men' zich thans teregt beklaagt. De natuur raadplegen, naar de natuur zich rigten, den plastischen zin bij het kind leiden, het scheppend vermogen Ontwik kelen, wie zou dat op goede grouden kunnen afkeuren. Waarlijk, men zou wel door vooroordeelen beneveld moe ten zijn om het anders te willen. Maar indien uitspraken, als: „eerst de handeling, daarna het bewustzijn van de daad," „eerst doen, dan denken" aan de eene zijde wat al te apodiktisch verkondigd, aan de andere zijde wat al te absoluut mogten opgevat worden, zouden wij de vrees niet kunnen onderdrukken dat de leerwijze die men ons honderd jaar later zal moeten aanbevelen geene andere zal kunnen wezen dan de evenzeer voor overdrij ving- vatbare: „eerstdenken,dan doen!" De gemeentebegrooting van Zierikzee voor 1865 is vastgesteld tot een bedrag van f 92.566,30 in ontvang en uitgaaf. Die van Goes is gearresteerd tot een bedrag van f 68.715,05^ in ontvang en uitgaaf. De kiesvereeniging Amsterdam heeft tot kandidaat voor het lidmaatschap van de tweede kamer der staten- generaal, ter vervulling der vakature ontstaan door het overlijden van den heer S. Cool, gekozen de heer J. J Böchussen. In eene door een elftal kiezers onderteekende adver tentie in het Handelsblad wordtaanbevolen jhr. mr. J. W. van Loon. Zoo als wij gisteren avond reeds aan onze geabonneer- den op het bulletin mededeelden is in eene gisteren te 's Gravenhage gehouden vergadering der hoofdkommissie voor het nationaal gedenkteeken voor 1813 enz. met 97 tegen 5 stemmen besloten tot oprigting van een natio naal gedenkteeken volgens het ontwerp, waaraan door de jury de eerste prijs was toegekend, ingezonden onder het motto Ebenhaëzer door de hoeren W. G. van der Waeijen Pietersen, geineente-architekt te 's Gravenhage, en J. P. Koelman, onderwijzer aan de Koninklijke akademie van schoone kunsten en technische wetenschappen aldaar. ATekrologfe. Heeft iemand tol van jaren eenegewigtige betrekking met naauwgezetheid vervuld, dan doet zijn verscheiden eene leegte ontstaan, die niet oogenblikkelijk is aan te vullen. Dit is ook waar ten aanzien van mr. Adriaan Pieter van Deinse, wiens overlijden in den avond van 11. woensdag, op 66jarigen leeftijd, een belangrijk verlies is voor de arrondissenieuts-regtbank alhier, waarvan hij sedert 1824 lid was en waarbij hij gedurende de zes en twintig laatste jaren het ambt. van president bekleedde. Air. van Deinse heeft, behalve in deze, ook in andere betrekkingen aan de maatschappij gewigtige diensten bewezen. Van 1825 tot 1855 vervulde hij die van distrikts- schoolopziener met ingenomenheid en ijver, en sedert een aantal jaren werd ook liet sekretariaat der provinciale kommissie van ouderwijs door hem waargenomen. Hij verwierf steeds in ruiuie mate de achting van allen met wie hij van nabij in aanraking kwam, en aan zijne onmiskenbare verdiensten werd ook in 1848 hulde gebragt door zijne benoeming tot ridder der orde van den neder- Iandschen leeuw. Kerknieuws. Maandag avond is door den breeden kerkeraad der nederduitsche hervormde gemeente te Zwolle, ter vervan ging van den ontzetten predikant van liijn, een twaalftal predikanten opgemaakt, waarop o.a. voorkomen de heeren Astro en Merens, beide te Vlissingen. Te 's Ilertogenbosch is tot predikant bij de neder duitsche hervormde gemeente beroepen dr. J. K. Koeli, thans te .Wormerveer. Regtszakcii. In ons noinmer van jl. dingsdag maakten wij eenigzins uitvoerig melding van de behandeling voor het provin ciaal geregtshof in Zeeland der zaak van Pieteruella Eugelaar, oud 27 jaren, huisvrouw van Adriaan Jansen, geboren te Kapelle, arbeidster teBiezelinge, beschuldigd van kindermoord gepleegd door eene gehuwde vrouw. lieden heeft het hof in deze zaak uitspraak gedaan en bij zijn arrest in hoofdzaak overwogen: dat, volgens bekentenis der beschuldigde, zij den 22 april 1864 is gehuwd met Adriaan Jansen, voor wica zij den staat van zwangerschap waarin zij verkeerde verborgen heeft gehouden, even als voor hare ouders bij wie zij inwoonde dat zij den 21 julij, na eenig huiswerk op eene in den omtrek gelegen hofstede verrigt te hebben, bij het huis waarts keuren iti liet geheim is bevallen; dat zij rond den hals van liet uit haar geboren kind een band van in elkaar gedraaid tarwestroo heeft geknoopt, waarna het spoedig dood was en zij vervolgens het lijkje een eind wegs heeft voortgedragen en in een waterput geworpen, waarna zij zich naar hare woning heeft begeven; dat deze bekentenis wordt bevestigd door de verklaringen der getuigen, het visum repertum cn de mondelinge toelichtingen der deskundigen: dat, de omstandig, heden in verband gebragt met het oordeel der deskun. digeu en de bekentenis der beschuldigde, het hof de meening der deskundigeu overneemt als in regten be wezen: 1. dat het in den waterput gevonden kind uit deze beschuldigde is geboren, 2. dat het voldragen was en geleefd heeft, 3. dat het levensvatbaar was, en 4. dat hot door verstikking is gestorven. Mede heeft het hof overwogen dat de beschuldigde be kend heeft vroeger van een levend kind bevallen te zijn, zoo dat zij met de omstandigheden, waarin zij verkeerde, bekend was. Mitsdien heeft het als iu regten bewezen aangenomen dat het kind heeft geleefd en is gedood, en dat uit de bekentenis der beschuldigde dat zij het kind heeft hooren schreeuwen en dit spoedig na het omknoo- pen van den band dood was, het opzet blij kt om het kind het leveu te benemen. Ten slotte heeft het hof overwogen dat wettigen over tuigend is bewezen dat het feit heeft plaats gehad en dat het de beschuldigde is die het heeft gepleegd. Het heeft haar alzoo schuldig verklaard aan kindermoord gepleegd door een gehuwde vrouw eu haar overeenkomstig artt. 300 en 302 van het wetboek van atrafregt, artt. 1 en 13 no. 4 der wet van29junij 1854 (Staatsbladno. 102), alsmede art. 36 van het wetboek vau strafregt en art. 207 van dat van strafvordering veroordeeld tot de straf des doods, uit te voeren binnen de gemeente Middelburg, eu in de kosten van bet geding; met last dat een extrakt van dit arrest zal worden gedrukt en aangeplakt te Middelburg en te Kapelle. Diep geroerd hield de voorzitter, na het uitspreken 1 van het arrest, de volgende toespraak tot de veroordeelde: j „Pieteruella Engelaar! Gij zijt getroffen door het hoo- 1 ren van dit vonnis. „Met diepen weemoed hebben uwe regters het u aan gekondigd. Wij willen 't erkennen, met ernstige naauwlettendheid hebben wij gezocht, of eene andere oorzaak des doods van uw kind mogt ondersteld worden, dan die door uwe misdadige haud is toegebragt. Maar ze is niet aanwezig. De pligt van ons ambt gebiedt ons, de wet in hare gestrengheid op u toe te passeu. „Gij belijdt uwe schuld: wend u met die belijdenis tot onzen geëerbiedigde.!! Koning. Het is onze hartgrondige wensch, dat Z. M. u genade verleenc. „Gij belijdt uwe schuld: gij toont diep berouw. Moge die inkeer in u voortbrengen schuldgevoel voor God. Het kind, door u gedood, was een schepsel, welks leven aan Hem toebehoorde. Door Hem, de hoogste Bron van liefde, is de band van liefde tnsschen moeder en kind gelegd. Gij hebt dien band moedwillig verbroken. Gij hebt gezondigd, zwaar gezondigd tegen God. „Voor uwe regters, in deze regtszaal, hebt gij uwe schuld beleden. Ais gij in uwe gevangenis teruggekeerd zijt, stort u daar neder voor den Hoogsten Ilegtcrbid om vergiffenis, bid om genade. Diep gevallene zouda- resse! Hij moge u weder oprigten, Hij moge in u wekken den wil en de krachten, om dc levensdagen die u gegund worden, te heiligen voor Hem. Dat zij zoo De aiTondisseraents regtbank alhier heeft gisteren Hendrik Hulmer, brigadier der maréchaussee te Aarden burg, die gedagvaard was om getuigenis in eene zaak af te leggen, wegens niet verschijning veroordeeld in eene geldboete van 10 en in de kosten dezer uitspraak, boete en kosten zoo noodig bij gevangenisstraf te verhalen. '^eaien^de- herlgtcn. Zekere vrouw Kleinmolen, die als werkster bij den uitdrager v. d. Welle te Vlissingen, tegen een loon van 25 cent daags benevens kost, werkzaam was, maakte zich tusschen 20 en 26 september jl. op onderscheidene tijdstippen schuldig aan het wegnemen van verschillende stukjes lood en koper uit een ongesloten kast, welke voorwerpen zij verkocht. Zij verkeerde in armoedige omstandigheden en de waarde van het ontvreemde was zeer gering. Een en ander gaf aanleiding dat de regtbank alhier, waarvoor zij gisteren teregt stond, haar wel schul dig verklaarde aan diefstal door een loonbediende ten uadeele van zijn meester, doch haar slechts veroordeelde tot eene gevangenisstraf van 14 dagen eu in de kosten. Maria Straat, wasekvrouw te Vlissingen, had van een matroos van Zr. Ms. wachtschip aldaar gelden te vorderen. Bedoelde matroos bragt in augustus 11. een linnen hangmat, tot zijne uitrusting behoorende, bij baar om te wasschen. Na voorts eenigen tijd in het hospitaal te hebben doorgebragt en daaruit weder te zijn ontslagen, vraagde hij ziju hangmat van de waschvrouw terug. Deze betooude zich tot die teruggave ongenegen, ten zij de matroos het baar verschuldigde eerst betaalde, waar toe hij toen niet bij magte was. Bij herhaalde navraag zei de zij ten slotte de bewuste hang-mat- voor 1,40 aan een ander verkocht te hebben. Dit nu had ten gevolge dat zij gisteren voor de regtbank alhier teregt stond, ter zake van liet, zonder oogmerk om desertie tc bevor deren, in pand of bewaring houden en verkoopen van goederen van een militair beneden den rang van officier, zouder voorzien te zijn van eene schriftelijke vergunning van den bevel voerenden officier. Eene geldboete van ƒ10 en de betaling der kosten van het proces was de straf haar door de regtbank opgelegd. Te Utrecht werd dingsdag een gekostumeerde optogt van de studenten gehouden in plaats van do gewone partij der nieuw aangekomen studenten. Hij be stond uit zeven groepen, ontleend aan de geschiedenis van den bekenden genialen windhandeldrijver John Law uit den tijd van het fransche regentschap. De eerste stelde hem voor toen men nog vertrouwen stelde in zijne onderneming; de tweede had betrekking opzijn koning schap der Mississippi en zijne goudmijnen in Louisiana; in de derde waren windhandelaars en geleerden die zich over deze bedroefden; de vierde groep gaf den strijd aan tusschen spekulatiezucht en wetenschap; de vijfde de gevolgen van den windhandel; de zesde den spot, die er mede gedreven werd; terwijl in de zevende het herstel van handel eu zeevaart werd vertegenwoordigd. De stoet trok verscheidene malen de stad door en begaf zich daarop naar Driebergen om des avonds een optogt bij fakkellicht te houden.

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1