Hardes, thans gedetacheerd bij 's rijks werf te Willems oord, geplaatst op Zr. Ms. wachtschip aldaar. De op non-aktiviteit-brenging van den luitenant ter zee le klasse J. W. F. Frucht, dienende als eerste officier op het schroefstoomschip Prinses Maria, zal met den 25, in stede van met den laatsten dezer, en zijne ver vanging als zoodanig door den luitenant ter zee le klasse W. J. Scholten van Aschat, van het wachtschip te Vlis- singen, met den 26 dezer, in stede van met den 1 novem ber aanstaande, plaats hebben. Wijders wordt, met den 26 dezer, de luitenant ter zee 2e klasse J. Plantenga, van het schroefstoomschip Prinses Maria, op het wachtschip te Willemsoord, en de luitenant ter zee 2e klas-te jhr. C. C. Six, van dat wachtschip op eerstgenoemden bodem geplaatst. De luitenant ter zee 2e klasse H. H. Broers, dienende op Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt met den 20 dezer op non-aktiviteit gebragt. Daarentegen worden met den 1 november aanstaande geplaatst: op het wacht schip teiHellevoetsluis, de luitenant ter zee 2e klasse J. M. Berends; op het wachtschip te Amsterdam, de lui tenant ter zee 2e klasse D. O. Heldewier; en op het wacht schip te Willemsoord de officier van gezondheid 2e klasse A. Peters, allen thans non-aktief. Staatscour llegtszaken. HedeD heoft het provinciaal geregtshof in Zeeland uit spraak gedaan in de zaak van Cornelia Polderdijk, huis vrouw van Cornelia Bal, te Baarland, beschuldigd van kindermoord gepleegd door eene gehuwde vrouw. Van de behandeling dezer zaak maakten wij uitvoerig melding in ons nommer van jl. zondag. Het hof heeft bij zijn arrest onder anderen overwogen dat de deskundigen, die het kinderlijkje inwendig hebben onderzocht, hebben aangenomen dat het kind na de geboorte geleefd en geademd heeft, welk oordeel het hof heeft overgenomenhet heeft evenwel geen vrijheid ge vonden tot overname van het oordeel der deskundigen dat het leven bij het kind is afgesneden door het zamen- drukken van den hals met de aangebragte kousenband. Het heeft mitsdien overwogen dat het opzettelijk dooden van het kind niet ten laste dezer beschuldigde als feitelijk bewezen kan aangenomen wordendoch dat evenwel wettig is bewezen dat de dood van het kind door hare achteloosheid en nalatigheid is veroorzaakt, daar zij, van hare zwangerschap bewust, deze opzettelijk verzwegen en bedekt gehouden, niets voor de behoorlijke verzor ging van haar kind gereed gemaakt en bij hare bevalling geene, zelfs niet de in hare nabijheid zijnde, hulp inge roepen heeft. Het hof heeft alzoo de beschuldigde niet schuldig ver klaard aan kindermoord en haar daarvan vrijgesproken, doch haar schuldig verklaard aan doodslag, onwillig ver oorzaakt door achteloosheid en het verzuimen van voorzor gen, met veroordeeling, op grond van art. 319 van het wetboek van strafregt, tot eene korrektionele gevange nisstraf van twee jaren en eene geldboete van ƒ50, als mede in de kosten; boete en kosten zoo noodig te ver halen bij lijfsdwang. Morgen (zaturdag) zal voor het hof weder eene der gelijke zaak behandeld worden. Alsdan zal namelijk teregt staan Pieternella Engelaar, oud 27 jaren, huis vrouw van Adriaan Jansen, te Biezelinge, ter zake van kindermoord gepleegd door eene gehuwde vrouw. Heden is voor het hof in eene zitting met gesloten deuren behandeld de zaak van Seraphinus Lambrecht, oud 30 jaren, geboren te Stekene (België), boerenknecht, te Hontenisse, beschuldigd van aanranding der eerbaar heid eener jonge dochter, met gewelddadigheid onder nomen en uitgevoerd, in den morgen van den 18 julij jl. in een voetpad tusschen bouwland onder Hontenisse. Het hof heeft hem, onder verzachtende omstandig heden: zijne bekentenis, berouw en geringe verstande lijke ontwikkeling, schuldig verklaard aan het hem ten Jaste gelegde feit en hem veroordeeld tot eene korrek tionele gevangenisstraf van 3 jaren en in de kosten van het geding. Gisteren is, naar wij vernemen, J. N. van der Halen uit het huis van burgerlijke en militaire verzekering alhier naar het huis van arrest te Zierikzee overge- bragt. Heden morgen is, naar men ons mededeelt, J. Heb- belynck Hennefreund per stoomboot van hier naar Hoorn vervoerd, om aldaar gedurende zijn straftijd te ver blijven. Gemengde berigten. Eerstdaags zal de europeesch-indische onderzeesche telegraaf in werking worden gebragt; alsdan zal eene depeche van twintig woorden van Londen naar Calcutta vijf p. st. of ƒ60 kosten. De Gironde deelt de volgende merkwaardige cirku- laire mede: „Mijnheer en zeer geachte ambtgenoot! Eene rijke famielje in mijne parochie, smartelijk getroffen door het verlies van verscheidene harer leden, wenscht pries ters te vinden, die bereid zijn missen voor de afgestor venen te lezen. Het aantal missen is zeer aanzienlijk; men verlangt ze echter niet in geld te betalen, maar in goeden medoc-wijn, waarvan men proeven zal zenden. Dit is dus eene zeer gunstige gelegenheid om, zonder geld, zich te voorzien van een heerlijken wijn, die teregt door de kenners op hoogen prijs wordt gesteld. Er is ook witte medoc te krijgen. Men kan zich regtstreeks tot mij wenden of aan den heer Lucas, gevolmagtigde van den heer Andron te Curac-Medoc, arrondissement de Lesparre (Gironde). Dubosc, pastoor. Zegt het voort." De verkooping der schilderijen (334 nommers, allen van deensche schilders, ten getale van 148) uitmakende het kabinet van wijlen koning Frederik YII van Dene marken, heeft opgebragt 26.000 thai. Volgens daarvan opgemaakten staat is het hoogste cijfer der met de Tramway railroute-maatschappij van 's Hage naar Scheveniugen, gedurende het afgeloopen zomersaizoen, vervoerde personen, 15000 in de maand geweest. In de afgeloopen week kwam aan het spoorwegstation te Langenberg eene dienstbode met een kistje dat zij als passagiersgoed voor den volgenden trein aangaf. Daar die trein nog vooreerst niet vertrok, zeide zij dat zij het kistje later zou afhalen. De spoorwegbeambten wilden het wegzetten, toen zij ecu verdacht gekrijt er uit hoor den opgaan. Zij openden de kist en vonden op den bodem, onder kleêren en appels verborgen, op een hand vol stroo een knaapje van nog geen dag oud. Het kind werd terstond aan goede handen toevertrouwd en zal waarschijnlijk wel in het leyen blijven. De moeder is in hechtenis genomen. Te Zwolle is jl. dingsdag een arbeiders vrouw van vier levende kinderen bevallen. De moeder en het vier tal kleinen zijn welvarend. Omtrent het duel waarin de in Duitschland zoo bekende Lasalle is gevallen, melden de duitsche dagbla den het volgende. Lasalle was verloofd met mejufvrouw Dönniges, wier vader echter in dit huwelijk niet wilde toestemmen en de hand zijner dochter had toegezegd aan den heer Rancowitz, student in de regten aan de universiteit te Berlijn. Op eene uitdaging, door Lasalle aan den heer Dönniges gezonden, verklaarde Rancowitz zich bereid om voldoening te geven in de plaats van zijn aanstaanden schoonvader. Daarop nu had het duel plaats, met het pistool op vijftien passen afstands, waarvan de uitslag onzen lezers bekend is. Maandag middag is het aan een zwarten beer in de Diergaarde te Rotterdam, zonder dat zulks werd opge merkt, gelukt door het omwoelen van den grond uit zijn verblijf te ontkomen, waarop hij den Singel van het wa- terprojekt is overgezwommen en zich vervolgens naar de villa van den heer Metzelaar begeven heeft, tot niet geringe ontsteltenis van eenige daar in den tuin aanwe zige jongelieden, die den vreemden bezoeker met stelten afweerden tot dat er hulp kwain opdagen. Het is gelukt den vlugteling aldaar weder meester te worden, die daarop naar de Diergaarde is teruggevoerd. De bekende danser met een been, Juliano Donato, behoort tot de celebriteiten van den dag, 'die het meeste geld verdienen. De eigenaar van Krolls etablissement te Berlijn betaalt hem ƒ300 per avond. Bij andere onder nemingen elders ontvangt hij de helft der bruto-winst zoo ontving hij te Praag op een zondag avond 1125 gulden. Le Courrier d'Oran vermeldt het gerucht dat de goeverneur-generaal van Algeriö zou hebben te kennen gegeven dat men aldaar weldra een bezoek van keizer Napoleon mag verwachten. De pruissische dagbladen berigten dat men sedert eenigen tijd ijverig bezig is om uit de haven van Frede- ricia de daarin nedergevallen kogels en bommen op te halen. Een getal van acht of tien duizend zijn reeds opgevischt, doch men zal niet verder voortgaan met deze werkzaamheden, daar zij te veel bezwaren opleveren. De generaal Tottleben heeft de nederlandsche hofstad verlaten om zich naar België te begeven. Hij bevindt zich thans te Antwerpen, alwaar hij in het hotel Saint Antoine is afgestapt. Gisteren heeft hij, vergezeld van eenige officieren der belgische artillerie, de antwerp- sche fortifikatiën bezocht. - Te Londen is dezer dagen de hertog van Newcastle overleden. Men weet dat hij zich door zijn ongunstigen gezondheidstoestand eenigen tijd geleden genoopt had gezien om het engelsch ministerie te verlaten, waarin hij eene eervolle plaats bekleedde. Dingsdag morgen heeft op de Great Northurn rail way eene botsing plaats gehad tusschen twee goederen treinen, welke kort na elkander uit Manchester waren vertrokken. Met eene snelheid van 40 a 50 mijlen in het uur liep de achterste trein op de voorste aan. Een machi nist en een spoorwachter werden bij dit ongeval zeer ernstig gekwetst. Men zal zich herinneren dat een aantal personen tijdens het verblijf van Garibaldi in Engeland het plan hadden opgevat om hem als geschenk een jagt aan te bieden. Dit vaartuig is thans aangekocht en ligt ter reede van Cowes op het eilandWight om te worden uitgerust en van kanonnen voorzien. In het laatst dezer maand zal het naar Caprera worden gezonden. Men heeft uitgerekend, dat in de straten van Londen meer menschen worden overreden dan door spoorweg ongelukken het leven verliezen. In de drie laatste weken namelijk hebben, op eene bevolking van p. m. 3.000.000 zielen, 25 personen binnen die hoofdstad het leven ver loren door onder rijtuigen te geraken; dit getal zou in het jaar 433 worden, doch al wil men het over den ver deren loop des jaars minder stellen, dan blijft het nog altijd verre boven het getal ongelukken door spoortrei nen veroorzaakt, want blijkens het jaarlijksche verslag van het departement van koophandel zijn gedurende het jaar 18Q3 op de spoorwegen in Engeland en Wallis om gekomen 129 personen en zulks bij een vervoer van 57 maal de bevolking van Londen. In eene vergadering van het departement der Maat schappij tot nut van 't algemeen te Werkendam is de me- dalje uitgereikt aaneen jongeling van elf jaren, genaamd Hendrik van Helden te Sleeuwijk, voor het redden van zijn broeder Cornelis, oud tien jaren, op het ijs, den 3 februarij 11. Hij had die kloeke daad volbragt, terwijl niemand uit de groote massa toeschouwers het durfde wagen. Als een staaltje der hebzucht van sommige bedien den te Parijs wordt het volgende gemeld; De heer X. is de vader van een allerliefst kind. De meid, welke in last heeft om dagelijks met het kind te wandelen, heeft een zonderling middel uitgevonden om haar loon te verdub belen. Eiken dag gaat zij in de stad een zeer slordig gewaad aantrekken, wikkelt het kind in oude versleten doeken en gaat dan op afgelegen plaatsen der Boulevards of van de Champs Elysées met bevende stem de liefda digheid inroepen voor eene arme gebrekkige huismoeder en een kind, dat geen brood heeft. De heer X. geeft aan de meid een loon van 350 franks en heeft zelf een jaar- lijksch inkomen van 25.000 franks. Een vriend van den heer X. heeft dezer dagen de meid en het kind in bede laars-gewaad herkend en er den vader kennis van gege ven, die, gelijk men kan begrypen, de meid onmiddellijk uit zijne dienst ontsloeg. Eenigen tijd geleden kwam de heer M. te Rijssel, om eene menagerie aldaar op te zetten. Hij maakte door middel van kaartjes en affiches allerwege zijne komst bekend en kreeg weldra liefhebbers genoeg, die voor hem een prachtige tent met alle ap- en dependenties wilden oprigten. De keus was spoedig genoeg gedaan. Toen alles echter af was, scheen het geluk den eigenaar tegen te loopen. Ten minste het bezoek in de tent was uiterst gering. Al zijne leveranciers, vooral die der levensmid delen voor de beesten, kwamen opzetten en daar zij het hem te druk maakten, vertrok hij uit de stad. Dit was in hun oog een slecht teekeu. Zij gingen naar een deur waarder, om, langs den weg van regten, hun geld te erlangen. De deurwaarder met getuigen beteekende dit vonnis in de tent, maar hij was blijde, toen zijne missie was afgeloopen. De beesten toch, hongerig als zij waren door gebrek aan voedsel in den laatsten tijd, sloegen hunne glinsterende oogen op den vetten deurwaarder eu zijne paranimfen, die hun een lekker beetje toeschenen. Eerstdaags moet de verkoop plaats hebben der dieren. Daar hunne oppassers ook weg zijn, moet de deurwaar der zorgen dat zij vervangen worden. Nu reeds rillen zij, als zij denken dat zij die uitgehongerde hyena's, wolven en tijgers voor het publiek moeten te voorschijn brengen Thermometers tand. 19 okt. '8 av. 11 u. 60 gr. 20 'smorg. 7 u. 56 gr. 's midd. 1 u. 59 gr. 's av. 11 u. 50 gr. 21 'smorg. 7 u. 46 'smidd. 1 u. 59 gr. Staten generaal. TWF.EDK KAMER. Hoofdstuk VI der Begrooting voor 1865. (Marine.) Voorloopiy verslag. Het eindcijfer dezer begrooting vond geen bestrijding men achtte de aangevraagde sommen niet te hoog en keurde den loffelijken geest van bezuiniging goed, die met opzigt tot verscheidene onderdeden den minister bleek te bezielen. Doch naar veler oordcel was het eene geheel andere vraag, of met datgeen, wat voor de toege stane millioenen verkregen en voor de nu aangevraagde beloofd is, wel het doel wordt bereikt hetwelk men bij de inrigting onzer marine zich heeft voor te stellen? onze marine bestaat uit allerlei soort van schepen, over welke het oordeel van deskundigen hoogst ongunstig

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 2