MIDDELBURGSCHE C O R A N T. N°' 167. Donderdag 1864. 20 Oktober. öintmünnix Bij deze courant behoort een bijvoegsel, bevattende Vervolg van het in dit nommer voorkomende verslag van liet verhandelde ii^ de zitting van den gemeenteraad van Vlissingen van 15 dezer. Editie van woensdag avond 8 ure. AAABESTEöïNCJ. Op vrijdag den 4 november 1864, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den commis saris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat, in het 11de district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aanbesteed Het herstellen en onderhouden van 's rijks zeeweringen te Vlissingen en Veere, ge durende de jaren 1865, 1866 en 1867. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrij ving, per onderhoudsjaar. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het minis terie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provin ciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te beko- bij den boekhandelaar M. Nijhoff, Raamstraat no. 49, te 's Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voor naamste gemeenten des rijks. Zullende den 7en en 4en dag vóór de besteding de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, iïn voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofdingenieur van den waterstaat te Middelburg en bij den ingenieur van Dorth aldaar. 's Gravenhage, den 3 October 1864. Van wege den minister, De secretaris-generaal, J. SCHRODER. Middelburg 19 oktober. De lijst van de te behandelen zaken in de najaars-ver- gadering der provinciale staten van Zeeland, welke dingsdag 1 november zal worden geopend, is door gede puteerde staten vastgesteld en rondgedeeld. Behalve verschillende koninklijke besluiten tot goed keuring van door de provinciale staten genomen beslui ten, komen daarop voor twee koninklijke besluiten, hou dende, het eersteverdaging der beslissing op het dooi de stateu in de zomervergadering vastgesteld reglement van policie voor de polders in Zeeland; en het tweede onthouding van goedkeuring aan het besluit der staten van 22 mei 1863, waarbij eeuige wijzigingen van het reglement van administratie der polders in Zeeland zijn vastgesteld. Voorts trefFen wij o. a. op die lijst aan een brief van den minister van binnenlandsche zaken, ten geleide van het koninklijk besluit tot goedkeuring van de begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1865, en mededeeling bevattende omtrent de opcenten op de direkte belastingen ten behoeve der kalamiteuse polders, met het daarop door gedeputeerde staten gegeven antwoord. Nog vinden wij daarop vermeld een brief van het be stuur van het 19e nederlandsch landhuishoudkundig kongres, ter zake van het oprigten van plaatselijke land bouwscholen. Slechts een voorstel van gedeputeerde staten komt op de lijst voor, nl. tot het verstrekken van rentelooze voor schotten tot verbetering van wegen. De gemeenteraad alhier heeft in de heden middag gehouden zitting o. a. vastgesteld de begrooting van inkomsten en uitgaven voor 1865, tot een bedrag van 255.278,73 in ontvang en ƒ251.609,85 in uitgaaf, ter wijl het hoofdstuk der onvoorziene uitgaven bedraagt 3.668,88. Mede zijn, in verband met de gemeentebegroting, gearresteerd: de begrooting der stedelijke schutterij tot een bedrag van ƒ2.997,23, met een subsidie uit de ge meentekas van ƒ2.860; die van het bestuur der gods huizen, ten bedrage van 51.908,80 idie van het bur gerlijk armbestuur, waaraan een subsidie van ƒ33.097,10 uit de kas der gemeente is toegestaan, tot een bedrag van ƒ47.700,51. Bij de behandeling der gemeentebegroting is onder meerder een post van ƒ800 vastgesteld tot aankoop van een muziektent. Het verzoek der agenten van policie om verhooging hunner bezoldiging is van de hand gewezen. Nog is goedgekeurd een staat van te roeijen en te ver- koopen olmen en andere hoornen, waarvan de waarde is geschat op ƒ796,50. Aan den heer Joh. Luteijn is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als kommissaris over de wisselbank. De voorwaarden van verpachting der tollen op den rijweg van Middelburg naar Ylissingen zijn voorde leden ter inzage gelegd. In een volgend nommer geven wij van een en ander nader verslag. Aan het voorloopig verslag der tweede kamer omtrent het wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor het loopende jaar 1864 ontleenen wij het volgende In twee der afdeelingen viel de aandacht op hetgeen in de memorie van toelichting over de kalamiteuse polders in Zeeland wordt medegedeeld. Men moet daaruit opmaken, dat tot herstel van stormschade aan dio polders eene som van 100.000 zal worden besteed, die, zoo deze schade niet had plaats gehad, tot gewoon onderhoud der dijk werken van die polders zou zijn gebezigd, en dat dit gewone onderhoud derhalve achterwege blijft. Verschei dene leden zagen daarin wezenlijk bezwaar. Wanneer de toestand dezer polders zoodanig is, als hij in het voor eenigen tijcl aan de kamer medegedeelde verslag van ingenieurs is voorgesteld, zou het niet behoorlijk onder houd der daartoe behoorende zeewerende werken nood lottige gevolgen kunnen hebben en later tot uitgaven kunnen noodzaken, drie of vier maal zoo groot als die men thans voor dat gewoon onderhoud zou moeten doen. Andere leden lazen echter uit de bedoelde zinsnede niets meer dan dat het gewoon onderhoud der zeewerken ia geschorst, tot dat regeling van het beheer der kalami teuse polders heeft plaats gehadeene regeling, die men, te oordeelen naar hetgeen op den toelichtenden staat van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1865 bij art. 81 is aangeteekend, binnen weinige weken of maan den te gemoet kan zien. De schorsing van het gewoon onderhoud ware dus als eene soort van dwangmaatregel te beschouwen om de provinciale staten van Zeeland tot medewerking aan eene spoedige en billijke eindregeling dezer aangelegenheid te nopen. Men antwoordde niet in te zien, dat het terughouden der gelden, voor gewoon onderhoud benoodigd, veel invloed op het tot stand komen der bedoelde eindregeling hebben zou. De Staatscourant van gisteren bevat de ministeriële beschikking van 15 dezer, waarbij aan M. Baan te 'sllerto- genbosch tot wederopzegging vergunning is verleend voor eene schroefstoombootdienst tot vervoer van reizigers, goederen en vee tusschen 's Hertogenbosch en Middelburg. Uit Vlissingen schrijft men ons: „Volgens een alhier verspreid gerucht zou Zr, Ms. stoomfregat Adolf Hertog van Nassau met averij in Enge land binnen zijn. De Adolf moet gezien zijn met gebro ken kluiverboom en voorbramsteng, hebbende een ander vaartuig met gebroken mast op sleeptouw. Men zou hier uit moeten afleiden dat de bedoelde averij door aanva ring veroorzaakt zal zijn. „De Sacramento is van deze reede naar zee vertrok ken." Bij de verkiezing te Bath, is in de plaats van den heer J. Strooband, tot raadslid verkozen de heer P. W. Steen- kamp, met 10 van de 19 uitgebragte geldige stemmen. Door den gemeenteraad te Oortgene is in plaats van wijlen den beer K. J. van den Bussche, tot ambtenaar van den burgerlijkun avand benoemd, de heer J.- van de Linde. Een bij het departement van koloniën ontvangen rege ringstelegram, gedagteekend Batavia 14 september jl., luidt als volgt: 25000 pifcols koffij en 75000 pikols suiker verkocht tegen 38,79 en 17,20. De korvet prinses Amalia aangekomen. Goede berigten van Sintang." HH. KK. HH. prins en prinses Hendrik, zijn van HD. buitenlandsche reis in de residentie teruggekeerd. De russische generaal Tottleben, bekend door de verdediging van Sebastopol, bevindt zich in de residentie, en is bij Z. M. den koning in audiëntie toegelaten. Uit Madrid wordt gemeld dat de hoofdredakteur van het dagblad El Contomporaneo, de heer Alvaredo, be noemd is tot gevolmagtigd minister van Spanje bij de nederlandsche regering. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Ncderlandschen leeuw de heer P. A. Bourclalouë, direc teur des travaux du nivellement général de la France. polderbesturen. Benoemd tot gezworen van den Wilhelminapolder (Zeeland) de heer P. A. R. van Vloten. Indische dienst. Bevorderd tot resident de heer A. Magnin, assisteut voor de dienst dér nederlandsche bezittingen ter kuste van Guinea. Kerknieuws. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland is eervol emeritaat verleend aan den heer C. M. van der Weijde Cz., predikant te Vrouwenpolder, ingaande 23 oktober 1864, en aan den heer J. H. Dumans, predikant te Zierikzee, ingaande 1 januarij 1865. De heer R. Veldman, predikant der gereformeerde gemeente te 's Gravenhage, is beroepen bij die gemeente te Zwolle. Marine en leger. Naar wij vernemen, is voor rekening van ons goever- neinent in Engeland besteld een gepantserd schip, model Monitor. NCt.v. d. H.) Koloniën. De thans met de engelsche mail ontvangen berigten uit Oost-Indië bevatten meer uitvoerige opgaven omtrent de gebeurtenissen op Borneo. Iu de Java bode lezen we daaromtrent o. a. het volgende „In den nacht van den 17 op den lSjunij is door een 15 a lGtal kwaadwilligen een aanval op een onzer veld- wachten bij Sintang gewaagd, waarhij twee militairen ligt zijn verwond. Volgens geruchten hadden de opstan delingen, aan wie zich de bevolking der geheele Boven- Melawi, der Pinoh en der Plembing had aangesloten, het voornemen opgevat, om den 10 julij daaraanvolgende, onder de persoonlijke leiding van pangeran mas Nata Widjaja, Sintang zelf aan te tasten. Hoewel van dezen aanval op het daartoe aangegeven tijdstip niets kwam en volgens mededeeling van het militair departement, de militaire kommandant op elke vijandelijke handeling der opstandelingen was voorbereid, en alzoo de gebeurte nissen voor alsnog met gerustheid konden worden te gemoet gezien, heerschte er echter te Sintang zoo onder de europesche als de inheemsche bevolking eene zekere spauning, welke nog werd verhoogd toen, kort na de aankomst ter plaatse op den 24 julij jl. van den nieuw benoemden resident der Wester-afdeeling van Borneo R. Wijnen, het berigt werd ontvangen dat pangeran mas Nata Widjaja en pangeran Perba, hoofd van de Pinoh- rivier, zich met eene raagt van p. m. 3000 tamelijk goed gewapende, overmoedige en fanatieke lieden in de onmiddellijke nabijheid onzer vestiging bevonden. Ver mits elk oogenblik een aanval van de zijde des vijands kon worden verwacht, en volgens zekere tijdingen de

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1