DOMEIN-VEILING. niet ala die der regeringen tot heden kracht van wet, maar en dit vooral is de belangrijke, de goede zijde dier zamenkoiusten waar zij omtrent groote en mag- tige algemeene belangen de waarheid in het licht stel len, waar zij getuigen voor 't regtvaardige of tegen 'ton- regtvaardige van eeuige wet, waar zij een of ander stelsel op goede gronden in strijd verklaren met het beginsel van vooruitgang, daar kan het niet missen of vroeg of laat moeten de uitspraken van het kongres haar invloed doen gelden op de handelingen van alle goeverne- menten, zelfs op die, waar op de meest despotieke wijze wordt geregeerd. Langs dien weg zullen langzamerhand politieke groepen zich vormen, die vrijelijk hunne en de algemeene belangen zullen bespreken en hunne beslui ten, waar zij dit noodig eu nuttig achten, aan het goe- verneracnt van hun land ter voorlichting, zoo mogelijk ter leiding van deze, zullen mededeelen. Waar dit nu in geenen deele de eenhoofdige regerings vorm, !t zij die van een koning, 't zij die van een president eener republiek uitsluit, kan deze voorlichting eener gekoaliscerde groep in sommige gevallen zijn hoogste nuttige zijde hebben. Zou, waar een konflikt bijv. rees als dezer dagen in Genève, het algemeen welzijn niet hoogelijk bevorderd zijn, als eene dergelijke politieke groep de regering der bondsstad ter zijde had gestaan? Overigens is het vormen dezer groepen niet meer te keeren. Reeds bestaan zij in landen, op vrij wat minder liberale wijze geregeerd dan België en Nederland. Men lette ten deze op dc toenadering in den laatsten tijd in Midden-Duitschland, bijv. tusschen de verschillende ge neeskunst-beoefenaars bestaande. Daar toch hebben de voornaamste allopathen en homoepatlien, de oculisten en de tandmeesters zich vereenigd tot eene vergadering en in het belang van hun stand wetten te dien aan zien onderling vastgesteld, die zij aan het oordeel der duitsche regeringen ter overweging hebben gegeven. De journalistiek heeft in de laatste dagen zich vrolijk ge maakt met dat kongres van hotelhouders te Brunswijk. Ik laat daar de kwaliteit der kongressanten, maar het feit dat individuen, die een beroep uitoefenen, zich koa- liseren eu zich vereenigen in hun belang, mag niet zoo maar alleen, omdat de hotelhouders wat eigenbatig ble ken, met een glimlach op de lippen worden voorbijge zien. „Alles" was in vroeger tijd alleen en uitslui tend van de korapetentie der regering. Die tijd is voorbij, en het kongres zal een uitstekend middel wezen om de individuen in de gelegenheid te stellen hunne eigene be langen te bespreken, en de regeringen daaromtrent voor te lichten. Voor zoo verre over het kongresOp politiek gebied weet ik voor heden hier uit België slechts één feit van eenig gewigt te konstateren, t. w. de reis van koning Leopold naar Baden. Z. M. zal daar de keizerin der fran- schen echter niet meer ontmoeten,daar deze reeds gisteren avond op St. Cloud moet zijn teruggekeerd. Het is onbe twistbaar dat Leopold's reis ditmaal weder een politiek doel heeft. Belgie's geografische ligging is toch van dien aard, dat zijn vorst niet onverschillig kan en mag blij ven, wanneer groote politieke gebeurtenissen te verwach ten zijn, wat thans na het sluiten van het nieuwe fransch- italiaausche traktaat wel niet te outkenneu valt. Naar men nu wil zou onze koning al het mogelijke willen beproeven om een toenadering tusschen den koning van Pruissen en Napoleon III te verhinderen. Z. M. ducht die, te tneer omdat hij zich bewust is dat de vrijheer von Bis marck gaarne een alliantie tusschen Pruissen en Frank rijk zou bewerken, ware het dan ook dat de prijs van dat verbond met Belgie's onafhankelijkheid zou moeten betaald worden. Het komt met het oog daarop niemand vreemd voor, dat koning Leopold zich persoonlijk heeft willen over tuigen. van de gezindheid van den pruissischen monarch en diens ministers ten deze. Hoewel ik mij overtuigd houd dat laatstgenoemde vorst veel aan „der Bismarck" hecht, en meent dat hij veel vorpligting aan dezen beeft, toch kan ik niet gelooven dat de minister een koning als Willem I zou kunnen overhalen tot eene politiek van verraad en laagheid. Desniettemin is het misschien goed dat koning Leopold zijn persoonlijken invloed eens voor eenige dagen tegen dien von Bismarck in de schaal legt. Z. M. zal voor de opening van het zittingjaar 1864—65, dus voor den tweeden dingsdag in november hier terug zijn. Alle onze ministers zijn nog steeds op reis. Alles wat dus omtrent den vermoedelijken inhoud der troon rede reeds door sommige korrespondenten geschreven wordt, is uit de lucht gegrepen. Laat ik u nog even eene ontmoeting mededeelen die ik bij mijn terugkomst uit Amsterdam op het trajekt tusschen de hoofdstad en Rotterdam had. Ik maakte de aangename kennis van een der hoofdofficieren vau het nederlandsche leger, en sprak hem over uwen prins van Oranje, die op zoo hoogst eenvoudige wijze het kongres de eer van zijne hooge tegenwoordigheid had gegund. Deze officier verhaalde mij dat hij bijna dagelijks den prins in diens club ontmoette en gaf een uitstekend getuigenis van diens eenvoudigheid en welwillende wijze van omgang. Daar ik overtuigd werd met een werkelijk goed ingelicht man te doen te hebben, waagde ik het hem een en ander te vragen omtrent de politieke beginselen van uwen troonopvolger. „Met veel takt ont houdt de prins zich gewoonlijk om over politiek te pra ten," zeide mijn reismakker. Waar hij er echter eens niet buiten kon voor zijne meening uit te komen, hoorde ik op flinken toon en blijkbaar met overtuiging hem zeg gen: „Ik voor mij hou 't er voor dat even als ieder ander burger ook een vorst steeds met zijn tijd meê moet gaan." Ik meende deze verklaring te degelijk, te veel getuigend voor 't gezond verstand van den erfgenaam der nederlandsche kroon, om ze u te willen onthouden. ikftij&mgen. Gisteren is ter reede van Veere gekomen de schooner Adriana Franciscagezagv. J. van Eyk, van Newcastle met kolen, naar Middelburg bestemd. tjanöclsbcrigtm. Graanmarkten enz. Amstkkdam 12 oktober. Raapolie op zes weken/41J. Lijnolie op zes weken 39.J-. Prijzen van effekten. Amsterdam 12 oktober. Nederland. Certifik. Werkelijke schuld 2£- pet. 59$ dito dito ditQ 3 71$ dito dito dito 4 95 Aand. Handelmaatschappij 4.V 135 België. Certifikaten bij Rothschild 2£ Rusland. Obligatiën 1798/1816 93$ Certifik. Hope co4 Oblig. dito 1855, 6e serie 5 82 dito dito Leening 1860 4$ 81$ Certifikaten6 45$ Aand. spoorweg180$ Polen. Schatkistobligatiën4 69§ Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 54$ dito 1847/1852 2$ 27$ dito rente Amsterdam5 79$ dito nationale5 62 Bank aktien3 Italië. Leening 18615 Spanje. Obligatiën (binnenlandsche) .3 „47 dito3 thans 2-1 42 Amortisable schuld Portugal. Obligatiën 1853 3 dito 1856—18623 45^ Griekenl. dito (blaauwe) 5 20$ Turkije. Obligatiën (biuneul.)6 Vereen.Stat. dito (1882) 6 47 Illinois. dito7 52$ Mexiko. dito3 24$ Grenada, dito afgestempeld4f 11] Venezuela, dito2 19'ft JltuuTtcntim. Goudaden 12 October 1864. Getrouwd J. J. DE ROOSvan Middelburg, met M. C. BOUTERS. Algemeene kennisgeving aan Familie Vrienden en Bekenden. Trof mij voor zeventien maanden de gevoeligste slag mijns levens, door het overlijden van mijne tweede Doch ter en van mijne hartelijk geliefde Echtgenoote, heden treft mij de gevoelige slag, door het overlijden mijner oudste Dochter, MARIA, in den ouderdom van ruim twintig jaren, na een langdurig doch geduldig lijden. Allen die de overledene gekend hebben zullen beseffen wat ik in haar verlies. Wij hopen Gode te zwijgen en in Zijn' wil te berusten. Middelburg, J. F. KOELEMAN. den 10 October 1864. Deze is dienende tot algemeene en bijzondere kennisgeving. Tot onze groote smart overleed heden ons veel geliefd oudste Dochtertje, JOHANNA EVERDINA, in den jeugdigen leeftijd van bijna tien jaren. Middelburg, H. L. HEND1UKSE. den 9 October 1864. J. C. HENDRIKSE Pole v. Algemeene kennisgeving aan Vrienden en Begunsti gers, zoo biuneu als buiten de Stad. Voor de menigvuldige bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden zijner geliefde Echtge noot, betuigt de ondergeteckende bij deze, ook namens zijne Kinderen, zijn welmeenenden dank. DIRK DRONKERS. Middelburg12 October 1864. IjTRECllTSCllE ZENDINGS-VEREENIG1N6. AFDEELIKG WALCHEREN. De ondergeteekendenzich geconstitueerd hebbende tot eene hulpverceniging onder bovenstaanden naam, hebben zich voorgesteld geregelde gemeenschappelijke Bedestonden te houden. De openingsrede zal gehouden worden door Ds. F. H. MICHELSEN, op Zondag 16 October, 's avonds 7$ ure in de Luthersche Kerk. Allen die zich als Leden of Begunstigers willen aan sluiten, worden verzocht zich aan te melden bij een der ondergeteekenden. Middelburg, 13 October 1864. J. E. STEENBAKKER MORILYON LOYSEN, Piedik. te Koudekerke. J. H. GR AVENSTEYN, Predikant te J. J. A. BAERT, Serooskerke. Penningm. J. T.F.U. LAUTSPred. te Zoutelande, G. C. BOOMERPredikant te Ritthem. F. H. MICHELSEN, Predikant te Middelburg. KERKSTICHTING HELENA-VEEN. Ontvangen van Ds. Cramer de door ZEd. in no. 162 vermelde 32,50; van B./l,van Z. K. ƒ5. Het belang blijft aanbevolen. B. A. FOKKER. Tentoonstelling van Brandspuiten enz. De COMMISSIE verzoekt nogmaals ieder die eenige vordering heeft ter zake der genoemde Tentoonstelling de rekening daarvan in te leveren hij den Penningmees ter der Commissievóór of uiterlijk op 17 dezer; zullende na dien datum geene rekeningen meer worden aangeno men, dewijl de Commissie zich daarna zal ontbinden. Middelburg, 12 October 1864. De Penningmeester der Commissie, W. J. MULLER. AANBESTEDING. Op Dingsdag den 18 October 1864 zal, door Regenten over het Arm-, Gast- en Weeshuis te Vlissingen worden aanbesteed dc levering ra» Levensmiddelen, Brandstoffen, La ken, Linnen- en Wollen sloffen, Schoeisel, enz. ten dienste der Gestichten in 1S65 en van de spijsberei ding in den aanstaanden winter. De voorwaarden (die gewijzigd zijn) liggen ter lezing in het Gesticht no. 1 (Gasthuis) gedurende acht dagen vóór de besteding. De Inschrijvingsbilletten moeten vóór 10 ure des morgens van den dag der besteding gestoken worden in de Bus, die daartoe in voornoemd Gesticht zal zijn geplaatst. Nadere Informatiën en gedrukte Inschrijvingsbilletten zijn te bekomen bij den Rentmeester, Bierkade, D no. 3 aldaar. De ONTVANGER der Registratie en Domeinen te Sluis zal op Dingsdag 25 October 1864 en volgende dagen, telkens des voormiddags ten tien ure, ten overstaan van den Notaris LOEFF, residerende te Zuidzande, in het openbaar, ten Raadhuize der Gemeente SÏjIïSS veilen DE EItfKS-G&0MD3flI In den Aardcnbus^schcn Havciipohler en den BÈSoniedepnBder, >v met de DIJKEN dier Polders en die van den Sophia- epf- den Austeijitz-polderte zamen groot ongeveer JSmid^s^gelcg&i in de Gemeenten Aardenburg, OostL^g^'fi'Zui^ïijide, en verdeeld in GS Biavels. Dc^e;^óticl£'rieö;'zij^fbreeder omschreven in den Cata- logu^ "wèÖJé oók^ftö-Veilings-voorwaarden en Kaarten

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 3