MïDDELBURGSCHl N°' 163. Donderdag 1864. COURANT. 13 Oktober. ömnwlanïr. Editie van woensdag avond 8 ure. VERPACHTING VAN WEILAND. De burgemeester en wethouders van Vlissingen, Maken bekend, dat op vrijdag den 14 october 1864 des namiddags ten 2 urein een der lokalen van het raadhuis dier gemeente, zal worden overgegaan tot de openbare verpachting van DRIE PERCEELEN WEILAND, gelegen in de gemeente Vlissingenkadastraal bekend in sectie A no. 12123 en 127waarvan de voorwaarden ter lezing liggen ter gemeente-secretarie. Vlissingen, deu 3 october 1864. De burgemeester en wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS. De secretaris P. FORBES WELS. Middelburg 12 oktober. Door de provinciale staten van Noord-Brabant is tot lid der eerste kamer gekozen de heer II. E. Verschoor. De aangekondigde zitting van den gemeenteraad alhier werd heden middag gehouden. Onder anderen i3 beslo ten, naar aanleiding eener ingekomen missive van cura toren over het stedelijk gymnasium, om de jaarwedde van het conrectoraat met 1 januavij a. van y^lOOO te brengen op ƒ1400; ten gevolge van dit besluit is het verzoek van dr. C. M. Kan om eervol ontslag als conrec tor vervallen. Een adres van de koncessionarissen voor de gasver lichting tot vrijstelling of vermindering van opgelegde boeten is gesteld in handen eener kommissie, bestaande uit de heeren van Diggelen, Damme en Lambrechtsen van Ritthem. Aan de kommissie Loon voor werk is op haar verzoek in erfpacht afgestaan 41 ellen grond, bij kadastraal be kend sektie D no. 894. Blijkens het overgelegd proces-verbaal der opneming van de boeken en kas van den gemeente-ontvanger, waarbij alles in orde is bevonden, was op 7 dezer in kas ƒ8.584,24. Ten gevolge van een aanzoek voor eene stoomboot- dienst tusschen Amsterdam en Middelburg, is namens burgemeester en wethouders voorgesteld om het tusschen die gemeenten bestaande beurtveer thans in te trekken. Omtrent een en ander is de beraadslaging tot eene vol gende zitting aangehouden. De rekening en verantwoording van het bestuur der Vereeniging tot bevordering van toonkunst is goedge keurd, met magtiging tot uitbetaling der gewone jaar lij ksche subsidie van 392,424- Namens de financiële kommissie is medegedeeld dat zij, ten aanzien der missive van het bestuur der gods huizen betreflende eene overschrijving van op onder scheidene hoofden staande kapitalen van het burger- en armweeshuis adviseert tot goedkeuring van het besluit van genoemd bestuur voor wat betreft de kapitalen staande ten name der hospices; doch dat zij betreffende de kapitalen ten name van het stads fabriekhuis en de gemeene nederduitsche arme vooraf nadere inlichtingen verlangt. Burgemeester en wethouders zijn uitgenoodigd die inlichtingen van het bestuur der godshuizen te vra gen, terwijl de deliberatiën inmiddels zijn aangehouden. In een volgend nommer geven wij van deze zitting een meer uitvoerig verslag. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier ligt voor belanghebbenden ter inzage een overzigt van den handel in Hamburg, gedurende het jaar 1863. Door Z. M. den koning-groothertog zijn benoemd in de luxemburgsche orde van de eikenkroon tot officier de heer Z. Snijder en tot ridder de heer mr. J. H. de Stop pelaar, beide alhier. HII. KK. IIH. prins en prinses Frederik en prinses Marie bevinden zich, naar <v': \erneraen, te Muskau op hunne landgoederen. De Maatschappij van Nederlandsche letterkunde te Leiden heeft in hare jongste vergadering tot voorzitter gekozen den aftredenden voorzitter prof. de Vries. Gevolg gevende aan het in de onlangs gehouden bui tengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der Nederlandsche rijnspoorwegmaatschappij genomen besluit, heeft de direktie der maatschappij zich bij adres tot Z. M. den koning gewend ter verkrijging der kon cessie voor den aanleg en de exploitatie van een spoor weg nabij het station Gouda, uitgaande van den neder- landschen rijnspoorweg en loopende tot 's Gravenhage en Scheveningen. Van hare zijde gereed om het gansche werk in eens tot stand te brengen, zou de direktie er evenwel ook genoegen mede nemen wanneer het Z. M. verkieslijk voorkwam reeds dadelijk koncessie te verlee- nen voor den aanleg en exploitatie van den weg tot 's Gravenhage, om de verlenging daarvan tot Schevenin gen nog voorloopig aan te houden. Uit Dordrecht schrijft men ons: „Men is hier zeer in den schik met den spoed dien eindelijk de minister schijnt te willen maken in zake der lijn RotterdamMoerdijk. Het plan dat in handen gesteld is van den gemeenteraad van Rotterdam wordt natuurlijk ook hier druk besproken. Men hoopt nu maar dat er van de zijde van Rotterdam niet te veel bezwaren zullen gemaakt worden, dat de lijn dan door den Zwijn- drechtschen waard zal komen en wij dan toch ook het vooruitzigt mogen koesteren van aan het vaste land ver bonden te zullen worden en opgenomen in het groote spoorwegnet." Tot agent van de Nederlandsch bank te Dordrecht is benoemd de heer H. M. den Bandt. Zondag avond heeft te Utrecht een ernstige vecht partij plaats gehad. Men zegt, dat door een der dronken troepen, die zondags avonds gewoonlijk de stad door kruisen, den kweekelingen van 't hospitaal beleedigingen zijn aangedaan, ten gevolge waarvan een strijd is ont staan, die door toeloop van studenten en artilleristen jammerlijke uitbreiding heeft erlangd; er schijnen onder scheiden verwondingen te hebben plaats gegrepen, terwijl de policie en wacht de strijdenden slechts met moeite kouden scheiden. ESciioemingcn en besluiten. marine. Op verzoek eervol uit de zeedienst ontslagen do luitenant ter zee 2e klasse J. C. van Eek, dienende op het wachtschip te Amsterdam. Indische dienst. Goedgekeurd het besluit van den goeverneur-generaal van Nederlaudsch-Indië, van deu 18 augustus jl., no. 1*, waarbij, onder nadere goedkeuring des konings, aan jhr. mr. II. C. van der Wijck, laatstelijk lid in den raad van Nederlandsch-Indië, op zijn verzoek, een eervol ontslag uit die betrekking is toegekend en hem verder verleend een eervol ontslag uit 's lands dienst, onder dankbetuiging voor de langdurige en goede diensteD, door hem aan den lande bewezen, en met toe kenning van pensioen. Benoemd tot lid in den raad van Nederlandsch-Indië de heer W. E. Kroesen, kolonel der infanterie, goever- neur van Celebes en onderhoorigheden. :ministeri0l.e departementhn. Benoemd totadjnnkt- kommies bij het departement van binnenlandsche zaken L. J. Briuckmau, thans eerste klerk. konsudaten. Erkend als konsul van België te Dord recht de heer J. van Oldenborgh. IVekroIogie. Naar wij vernemen is de heer S. Cool, lid der tweede kamer van de staten generaal, na eene langdurige onge steldheid, eergisteren te Amsterdam overleden. Kerknieuws. .11. zondagnamiddag hield dr. P. J. Gouda Quint zijne afscheidsrede als predikant bij de hervormde gemeente te Hoedekenskerke, naar aanleiding van Hebreen XIII8. Aanstaanden zondag zal hg te Hien en Dodewaard zijne intreêrede houden. Men berigt ons, dat onlangs te Schoonhoven, bij gelegenheid der beroeping van een nieuwen predikant bij de hervormde gemeente, onder de kerkeraadsleden eene belangrijke verdeeldheid is ontstaan. Een deel van ge noemd kollegie was voor de beroeping van een predikant van liberale denkbeeldeneen ander deel, met name dat bestaande uit diakenen, verlangt een meer orthodoxen leeraar. De stand der partij was vijf tegen vier. De min derheid aan de zijde der diakenen zijnde, heeft dat deel des kerkeraads nog vóór het uitbrengen der beroeping zijn ontslag ingediend. (Amh. courant.) Onderwijs. Yan 5 tot 11 dezer zijn alhier geëxamineerd: 7 personen als hoofdonderwijzer, waarvan toegelaten 1; 13 als hulp onderwijzer, toegelaten 9; 1 als hoofdonderwijzeres, toe gelaten; 5 als hulponderwijzeres, toegelaten 3; 4 als onderwijzer in de fransche taal, toegelaten 2; 3 als on derwijzeres in de fransche taal, toegelaten; 1 als onder wijzer in de engclsche taal, 1 in de hoogduitsche taal en 1 in de wiskunde, toegelaten; en 2 als onderwijzeres in de handwerken voor meisjes, toegelaten. Door den raad der gemeente Deventer is besloten tot het in werking brengen van het nieuwe reglement van het atheneaum; dien ten gevolge is de raad van bestuur van het gymnasium opgeheven. Kegtszakei». Gisteren heeft het provinciaal geregtshof in Zeeland uitspraak gedaan in de zaak van Johannes Nicolaas van der Halen, oud 64 jaren, zaakwaarnemer te Zierikzee, beschuldigd1. van het vervaardigen en met valsche handteckeningen bekleeden van vijf onderbandsche ge schriften, welke zouden inhouden verbindtenissen die met der daad niet bestonden of bestaanen 2. van het des bewust gebruik maken van die valsche stukken. Door den prokureur-generaal werd medegedeeld dat de beschuldigde door ongesteldheid verhinderd was de teregtzitting bij te wonen. Eene te dien aanzien door den officier van gezondheid, belast met de dienst in het huis van burgerlijke en militaire verzekering, afgegeven verklaring werd door den griffier voorgelezen. Bij zijn arrest heeft het hof onder anderen overwogen dat de in de eérste plaats aangevoerde bewering van den verdediger des beschuldigden niet opgaat, als zouden de van valschheid verdachte stukken, uit eene civiele procedure overgenomen, geen wettigen grondslag tot de kriminele vervolging kunnen uitmaken. Ten principale heeft het hof overigens, betreflende de vijf verschillende punten van beschuldiging, in hoofd zaak overwogen dat de valschheid der geinkrimineerde geschriften in regten vast staat, doch dat ten aanzien van de goedkeuring en uaamteekening dier verschillende stukken het bewijs niet is geleverd dat die door den be schuldigde zouden geschreven zijn of hij daarvan heeft gebruikgemaakt met de wetenschap dat zij valsch waren. Regtdoende op het rekwisitoir van den prokureur- generaal, heeft het hof de schuldpligtigheid van den beschuldigde aan de hem bij dagvaard ten laste gelegde feiten niet bewezen verklaard en hem, op grond van art. 210 van het wetboek van strafvordering, daarvan vrijge sproken, met last dat hij onmiddellijk in vrijheid zou worden gesteld, ten ware hij om andere redenen in hech tenis behoorde te blijven, met bevel tot teruggave der stukken welke tot overtuiging hebben gediend aan de eigenaren of regthebbenden, de kosten te dragen dooi den staat. De beschuldigde mogt echter, volgens mededeeling van den prokureur-generaal, niet in vrijheid worden ge stelddaar hij om andere redenen in hechtenis behoort te blijven.

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1