spoedig ontzet, wel niet tegen den overmagtigen vijand bestand zal zijn. Zoowel de militaire kommandant als de resident Wijnen, benevens vrouwen en kinderen, bevin den zich in het fort; gelukkig biedt de daar aanwezige stoomboot Celebes in het ergste geval een veilige toevlugt f aan. Bij het laatste gevecht zijn achttien der onzen, waaronder twee officieren, gewond en drie gesneuveld. De stoomboot Kapoeas, die door haar vuur onze troepen beschermde, geraakte door laag water in de rivier Melawie vast, en daar er geen genoegzame magt ter plaatse aanwezig was om haar tegen den vijand te ver dedigen, zagen de onzen zich genoodzaakt haar in brand te steken. „Ziedaar de hoofdinhoud der laatste berigten, die de regering eindelijk bewogen hebben twee kompanjiën infanterie en twee stoombooten van Soerabaija ter ver sterking te zenden. Algemeen wordt betwijfeld of die versterking voldoende zal zijn, en met angstige verwach ting ziet men nadere berigten te gemoet. „Ook tc Djeneponto (Celebes) is de bevolking in verzet gekomen,, uit tegenzin in de haar opgelegde verplïgting om aan een weg te werken, doch aldaar is de orde in weinige dagen, ofschoon niet zonder bloetvergieten, hersteld." In het te Samarang uitkomend dagblad Locomotief leest men hieromtrent nog het volgende: „Te Sintang duren de vijandelijkheden voort. Overal worden van onzen kant bentings opgeworpen, daar de vijand zich op een uur afstands in de bosschen aan de rivier Melawie genesteld heeft. Overal zijn posten uit gezet, des nachts op eiken post een officier bij de man schappen. Eiken nacht worden schoten gehoord in de nabijheid der benting. „Do kommandant van Zr. Ms. stoomer Celebes besloot den 6 augustus om den stoomer Kapoeas met drie sloepen van de Celebes op verkenning uit te zenden. Door laag water kon de boot niet dan raoeijelijk over de zandplaat komen. Op de plaats aangekomen, geraakte het schip Yoor de vijandelijke kampong Kandas, en kwam dwars in de rivier te liggen met drie voet water van voren in het zand. Aan boord van de Kapoeas bevond zich de le luitenant Prager met 30 man. Naauwelijks zag de vijand van den wal dat liet schip vast zat, of hij begon uit en van achter de boomen te vuren. Het vuur hield van 4 tot 6^ ure aan. Wij hadden toen één doode en 17 gekwetstenonder de laatste ligtelijk de luitenant Prager en de 2e stuurman van da Kapoeas, terwijl den volgen den dag een viertal aan hunne wonden zijn overleden. „Den volgenden morgen opende de vijand reeds vroeg tijdig op nieuw het vuur. De Kapoeas stelde zich zoo veel mogelijk verdekt op. Het water was wederom l£ voet gevallen. De kommandant yan de Celebes zag het nutte- looze in om meer menschenlevens op het spel te zetten, daarons vuur den vijand moeijelijk kon treffen, aangezien deze zich in de boomen verschool. Dus werd gelast, de ammunitie over boord te werpen, de machine onbruik baar te maken en het schip te verlaten. Alzoo is de stoomer Kapoeas, waarop echter de hollandsche vlag bleef waaijen, prijs gegeven aan den vijand. Als hoofd der opstandelingen wordt zekere Niborg genoemd, die zijne volgelingen de in bezitname van de stoomboot Kapoeas moet voorspeld hebben. Zoovel de officier der Kapoeas als luitenant Plager met zijne 30 flankeurs, benevens 3 officieren van de Celebes met hun volk moeten zich uitstekend hebben gedragen. Even vóór het verlaten van het schip werd de luitenant der marine Struick door een kogel in den buik zeer gevaarlijk gewond. „Sintang verkeert in eene zeer benarde positie. Officie ren en manschappen trekken eiken nacht op wacht. De dames en kinderen nemen telkens hun toevlugt in de benting, daar zij ieder oogenblik verschrikt worden. „Eene versterking van vijftig man is van Pontianak opgetrokken. „Men verneemt dat van Soerabaija en Samarang vier kompanjiën infanterie op expeditie naar Sintang zullen vertrekken. „Op Java is de cholera zeer aan het afnemen. De rijstoogst is over het algemeen goed geslaagd." Gemengde berigten. De nederlandsche bouwmaatschappij te Amsterdam, die zich ten doel stelt de vergrooting dier stad, heeft hare prospektussen verkrijgbaar gesteld. Het kapitaal dezer maatschappij bedraagt ƒ5.000.000. Uit verschillende plaatsen in Duitschland komen berigten in van de plotseling opgekomen koude, die op de druiven een nadeeligen invloed uitoefent. In de Memorial de la Loire leest men het volgende: Een geneesheer van onze stad heeft eene visite gehad van een zonderlinge patient. Het was een meisje van 18 jaren, die aaneen zeldzaam en vreerad gebrek leed. Zij is nyctocope, dat wil zeggen zij kan niet zien, als de zon boven den horizon is, maar wel in de duisternis. Hoewel hare oogen geen bijzonder gebrek verraden, is zij toch verpligt over dag hare oogen te sluiten en haar hoofd met een dikken sluijer te bedekken. Als de blinden daarentegen gesloten zijn, kan zij, hoe donker het ook is, volmaakt goed lezen. Deze dame mankeert niets: alleen als de zon hare oogen treft gevoelt zij zich niet wel. De genezing van deze oogziekte is eene van de moeijelijkste. Volgens een parijsch berigtgever zou Meijerbeers „Hugenoten" te Rome worden opgevoerd. De censuur heeft daarin echterzeerveel geschrapt en gewijzigd. Zelfs de titel is veranderdde opera zal namelijk heetenRennto de Roenwalcl, en al de daarin voorkomende personen zul len als hollanders worden voorgesteld. Eene assurantie-maatschappij, die aangesproken is om vergoeding ten gevolge van het springen der bus kruid-magazijnen te Eritb, heeft geweigerd daaraan tc voldoen, op grond dat de schade niet regtstreeks door brand veroorzaakt is. Men verwacht dat de andere maat schappijen dit voorbeeld zulleir volden. Voor het kantongeregt te Utrecht heeft onlangs teregt gestaan een doctor in de geneeskunde, ter zake van het verkoopen van geneesmiddelen, verboden bij de wet van 27 maart 1863. Bij vonnis vau donderdag 11. heeft de kantonr'egter hem ontslagen van alle regtsver- volging, op grond dat gemelde wet wel eene verbodsbe paling, doch geene strafbepaling inhoudt. De plegtige doop der beide zonen van den prins Napoleon is weder voor onbepaalden tijd uitgesteld. Volgens berigten uit Munchen is Richard Wagner ernstig ziekhoewel er nog geen dadelijk gevaar bestaat, boezemt zijn toestand echter bezorgdheid in. Men meldt dat Garibaldi het eiland Caprera heeft verlaten om te Turijn in het parlement de diskussie bij te wonen over de fransch-italiaansnhe overeenkomst. Men meldt uit Brussel dat de kotïijhuishouder Michel Maquet te Bastogne, van den heer van Hoorde eene som van 1010 franks eischt voor geleverde spijzen, wijnen, bieren, likeuren, enz., den 11 augustus jl. ter gelegenheid der verkiezing van leden voor de kamer op last van dien heer aan de klerikale kiezers uitgereikt, en dreigt om licm bij weigering voor de regtbank te dagvaarden. Uit Bergen in Henegouwen wordt gemeld, dat 2200 mijnwerkers uit de omstreken den arbeid hebben gestaakt, daar de eigenaars der steenkolenmijnen weigeren de ver langde verhooging van loon toe te staan. Zij houden zich echter rustig. Surgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 8 dezer: W. A. A. Woerkens, jra. 30 j. met C. Weiter, jd. 25 j. C. M. van de Kop, weduwn. 50 j. met M. E. Fremder, wed. 43 jaren. (Van 1 tot 8 oktober.) Vlissingen. Gehuwd: P. Kroesen, jm. 44 j. met M. Steeger, jd. 25 j. D. L. Stevenson, jm. 27 j. met A. C. Koevoet, jd. 24 j. J. Iluybrechtsen, jm. 32j. met J. J. van Ombergen, jd. 29 j. F. M. van der Bnrgh, weduwn. van E. van Tiele, 62 j. met E. Beenhouwer, wed. van S. van Valkenburg, 43 j. J. D. Hintzen, jm. 28 j, met E. M. Dorenbos, jd. 32 j. F. A. Utermark, jm. 37 j. met T. J. van der Pippel, jd. 33 j. Bevallen: C.J.Dekker,geb.Buijtendijk,d. J.W.Wolff, geb. van der Eyk, (tweel. z., 1 doodgeb.) P. Swennen, geb. van de Sande, d. S. Fleurbaay, geb. van der Eyk, d. M. Laernoes, geb. Meskes, d. Overleden: M. S. Prince, jd. 25j. H.L. Mrirre, z. 5j. J. T. van der Sloot, z. 3 m. F. Fon, z. 14 d. Goes. Bevallen: A. C. Reijerse, geb. Geers, d. W.Ko lenbrander, geb. Engelse, z. C. Verhage, geb. de Ridder, z. C. G. Schouwenburg, geb. Stokmans, d. P. Kouwenberg, geb. Harlnck, d. K. D. RariiomR, -geb. Robijn, d. II. van Anrooy, geb. Bruinslioofd, z. OverledenM. de Jonge, z. 2 j. A. Simpelaar, jd. 63 j. Zierikzee. Gehuwd: j. k. de Graaff, jm. 32 j. met C. W. M. Solir, jd. 38 j. P. Moutliaan, jra. 27 j. met S. E. Breur, jd. 21 j. Bevallen: J. van Schendel, geb. de Wit, z. M. Buijse, geb. Karreman, z. J. Schults, geb. de Jonge, d. C. Muste, geb. Bakker, d. C. Speelman, geb. de Waal, z. A. Neer hout, geb. Deurloo. z. P. C. Ilenning, geb. de Graaf, d. J. W. ter Smitte, geb. du Bois, z. OverledenE. van den Brug, wed. H. Hak, cirka 68 j. In de maand september jl. zijn in de registers van den burgerlijken stand ingeschreven: te middelburg: Huwelijken 5; geboorten 40 (zoons 20, dochters 20); sterfgevallen 19 (van het mannelijk geslacht 7, van het vrouwelijk 12), waaronder 2 elders overledene; leven- looze geboorten 2. De ouderdom bij het overlijden was als volgt: beneden het jaar4. van 1 tot 5,2. 5 tot 102. 10 tot 150. 15 tot 202. 20 25,0. 25 30,2. 30 35, 1. 35 40, 0. 40 45, 1. 45 50, 0. 50 55,0. 55 60, 0. 60 65,0. 65 70,1. 70 75,1. 75 80,2. 80 85,0.85 90,1. te vlissingen: Huwelijken 5; geboorten 30 (zoons 19, dochters 11); sterfgevallen 15 (van het mannelijk geslacht 7, van het vrouwelijk 8), waarvan geen elders overledenlevenloozo geboorten 1. De ouderdom bij het overlijden was als volgt: beneden het jaar: 4. van 1 tot 5, 2. 5 tot 10, 1. 10 tot 15, 0. 15 tot 20,1. 20 25,0.25 30,2. 30 35,2. 35 40,0. 40 45,0.45 50,0. 50 55,0. 55 60,2. 60 650. 65 700. 70 751. te zierikzee: Huwelijken 3geboorten 26 (zoons 16, dochters 10)"; sterfgevallen 22 (van het mannelijk geslacht 13, van het vrouwelijk 9), waarvan een elders overledenlevenlooze geboorten 0. De ouderdom bij het overlijden was als volgt: beneden het jaar: 12. van 1 tot 5, 5. 25 tot 301. 40 tot 45, 1. 50 tot 55,1. 70 75, 1. 75 80,1. Meteorologische waarneniingcn, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 2 ure. Oktober 1864. V/iud. Aanmerkingen 2,0. NO.! 15 '769.3 310. NO.I 18 771.6 4-jO. NO. 5 No.t.O. 610. NO. 7'No.t.O. SNOost. 14 j 767.7 13 '768.2 10 767-3 3 1768.8 6 176 8.5 11.8 i 0.62 6.62 0.0 11.2 0.61 I 6.3S 00 j 11.0 0.56 5.80 j 0.0 f 12.3 0.53 5 98 0.0 helder. 14.2 0.67 S.34- 0.0 12.8 0.71 8.18 0.0 14.0 f 0.66 j S.10 0.0 Staten generaal. tweede kamer. Voorloopig verslag. Bepalingen nopens den akcijns op de bieren en nopens de azijnmakerijett. De overgroote meerderheid der 42 leden, die iu april jl. dit wetsontwerp in de sektiën onderzochten, verklaarde zich tegen de voorgestelde verhooging van den bier- akcijns. Met bevreemding had men zulk een voorstel ontvangen van een minister van financiën, die steeds de afschaffing van de akcijnsenop de eerste levensbehoeften heeft voorgestaan. Hot bier toch is op vele plaatsen en vooral in Noord-Brabant en Limburg, geen surrogaat voor wijn of sterken drank, maar vervangt in menig huisgezin ander voedsel, treedt tot zekere hoogte in de plaats van brood, aardappelen en vleesch, en kan, als aftreksel van graantegenover vleeschnat gesteld worden. De regering betoogt dat de thans bestaande belasting slechts cent per kan bedraagt, cloch er waren leden die becijferden dat de belasting veel hooger is en 11 percent van de waarde beloopt. Door de nu voorgestelde verhoo ging zou dit tot 25 percent en voor sommige biersoorten zelfs tot 32 percent stijgen, terwijl het te vreezen was dat, indien de voorgedragen wijzigingen van de gemeen tewet wierden aangenomen, verscheidene gemeente besturen daar nog een aanmerkelijk bedrag zouden opleggen. Of de minvermogende zou zich dus het bier niet meer kunnen aanschaffen, óf do bierbrouwer zou slechtere waar leveren. Bij vergelijking blijkt dat door dit alles het bier hier veel hooger belast zou zijn dan in eenigen anderen staat, behalve Engeland. Om al het aangevoerde meenden verscheidene leden dat geheele 'afschaffing van deze belasting in plaats van verhooging in aanmerking kwam, waartoe de bloeijende toestand van 's rijks geldmiddelen gelegenheid geeft. De opbrengst is zelfs met inbegrip vau den akcijns op de azijnen, slechts ö.jj ton 's jaars, en 's lands inkomsten nemen regelmatig met 5 a 7 ton 'sjaars toe, zoo dat het verlies in één jaar zou aangevuld zijn. Mogt er dan een tekort in de opbrengst van den akcijns op het gedistil leerd ontstaan, dan zouden die leden liever eene belas ting op den tabak gelegd willen zien. Het heffen der belasting van het moutmeel of ander gebroken graan, in plaats van naar de inhoudsruimto der roerkuip, is naar het oordeel van vele leden inder daad eene verbetering, die toejuiching verdient. Minder goedkeuring vond het, dat aan de grootc bierbrouwers eene meerdere vrijheid van werken wordt vergund, dio

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 2