MIDDELBÏIRGSCHE C.OÜRAN T. IV0' 16 2. Oingsdag 1864. 11 Oktober. Editie van maandag avond 8 ure. Middelbar ld oktober. De gemeenteraad alhier zal aanstaanden woensdag, des namiddags ten half drie ure, eene openbare zitting bonden. Daarin zullen worden behandeld: een adres van de koncessionarissen voor de gasverlichting tot vrijstel ling van opgelegde boeten, alsmede eene missive van curatoren over het gymnasium betreffende het adres van dr. C. M. Kan, conrector. Aan de beurt van aftreding als leden der kamer van koophandel en fabrieken alhier zijn de heeren: G-. J. Sprenger, voorzitter, H. P. den Bouwmeester, mr. G. N. de Stoppelaar, B. A. FokkerJ. J. de Kantel en J. H. Snijders. De verkiezing ter vervulling der hier door te ontstane vakatures moet in de volgende maand plaats hebben. Te Vlisaingen treden af de heeren: A. linysch, N. J. van Goethcm, K. Blonk en W. van der Os. Wij vernemen dat de deensclie zangeres mejufvrouw Augusta Bornholdt ook alhier in een der kerken een koncert zal komen geven. liet noord amerikaansch oorlogsfregat Niagara is zatnrdag van Antwerpen te Vlissingen ter roede geko men en gisteren naar zee vertrokken om een kruistogt te maken. Den 7 clezev werd iu het socioteitslokaal te Aarden- iBWgj in hoi' bijzijg van ouders pf betrekkingen, het examen der leerlingen van de nu een jaar bestaande volkszangschool afgenomen. Nadat de voorzitter van het bestuur, de heer G. Verdooren, een kort verslag had gedaan, gaven de leerlingen (73 in getal) zoowel theo retische als praktische bewijzen dat zij met vrucht het onderwijs, 't welk door den heer J. W. Slager, hulponder wijzer aldaar, naar de methode van Smits wordt gegeven, hadden gevolgd. In de paus,e werd aan hen eenige ver- versching uitgereikt; het geheel gaf aan de opgelcomenen veel genoegen. Na den afloop bleven nog eenige leden der sociëteit bijeen en namen deel aan een geïmprovi seerd bal. Op de verkooping van schilderijen, die eerstdaags te Rotterdam door den heer Lamme zal gehouden worden, komen o. a. voor 17 schilderijen afkomstig uit de voor malige schuttershoven te Goes. Volslagen gebrek aan goede plaatsing, nadat deze hoven afgebroken of tot an dere bestemming ingerigt werden, was oorzaak dat deze stukken niet in behoorlijken staat konden onderhouden worden en dat het gemeentebestuur heeft moeten be sluiten tot den verkoop. De stukken, waaronder van vrij groóten omvang, stellen de beelden voor van stichters of leden van het Voet- en Haudbogenhof en van den Doelen der kolveniers. Zij geven eene juiste voorstelling van de leden dier konfreriën in hunnen wapendos, versierd met de insigniën der broederschap, en zijn daarom niet van historische waarde ontbloot. Enkelen geven de portret ten van de leden der kamer van Rhetorica, die met de broederschap van St. S'ebastiaan verbonden was en in haar hof vergaderde. De stukken zijn uit de 17e eeuw, tusschen 1616 en 16S4 vervaardigd. Sommigen zijn van de hand van C. W. Eversdijk, wiens naam als portret schilder in zijnen tijd met groote eer genoemd werd, an deren van P. Peuteman, die in zijn vak niet minder ver dienstelijk was. Schoon de stukken ten gevolge van genoemde omstandigheid veel geleden hebben, zijn niet temin de sporen van groote verdiensten behouden en verdienen zij ten volle, dat de aandacht der liefhebbers daarop gevestigd wordt. Volgens den haagschen korrespondent van den Pré- curseur zal de prins van Oranje zich in den loop dezer maand naar Compiègne begeven, om de keizerlijke famieljete bezoeken. De zelfde korrespondent verzekert, dat er ernstig sprake is van de oprigting van een groot staatkundig dagblad in de fransche raai, dat te Amsterdam zou ver schijnen. De dagbladen van Savoye bevatten eenige bijzonder heden betrekkelijk d?V'o.^stvan HAL de koningin dei- Nederlanden in die provincie. De doorluchtige vorstin, reizende onder den naam van gravin van Buren, heeft den 4 oktober met haar gevolg, bestaande uit 12 perso nen, te Chambery doorgebragt. H. M. bezocht bij die gelegenheid de woning van Rousseau en raakte toen gedurende eenige uren in de wijngaarden verdwaald. Den anderen dag 's ochtends vertrok de vorstin naar Turijn, waar II. M. zich slechts eenige uren ophield en vervolgens de reis naar Venetië voortzette. Naar het schijnt, verlangt II. M. daar den winter door te brengen. Uit het Westland vernemen wij het volgende: Gelijk reeds gemeld is, hebben de tuiniers dit jaar eene onvoor- deelige rekening gemaakt met de aardappelen. Overvloed van boomvruchten, die tegen spotprijzen en met weinig graagte worden verkocht, heeft op nieuw de rekening te leur gesteld. De vruchten van den wijnstok, dit jaar tamelijk beladen, zijn wegens den wisselvalligeu en koe len zomer zeer traag in wasdom toegenomende maand september lleed evenwel het vooruitzigt ontstaan, hoewel later dan anders, nog rijpe druiven te zullen kunnen plukken. De temperatuur heeft echter zulk eene groote verandering ondergaan, dat men zich omtrent de druiven van den kouden grond, vooral van de blaauwe, geen gunstig resultaat meer voorstelt. Neemt men hierbij in aanmerking de hooge prijzen, waartegen liet land wordt gehuurd, dan hebben de tuiniers, door elkander gènomeu, dit jaar eene kleine winst, zoo niet een nadeelig saldo. Benoemingen en besliiitesi. leger. Op verzoek pensioen verleend, ten bedrage van /2550 'sjaars, aan den generaal-majoor M. baron van Geen, bevelhebber in de 2e militaire afdeeling, met toe kenning van den rang van luitenant-generaal. Benoemd tot bevelhebber in de 2e militaire afdeeling de generaal-majoor C. II. Happé, thans het bevel voerende in de 6e militaire afdeeling, van welke laatste betrekking- hij eervol wordt ontheven en tot generaal-majoor en bevelhebber in de 6e militaire afdeeling de kolonel P. A. C. van Wickevoort Cromtneliu, kommaudant van het regement rijdende artillerie. Op'verzoek eervol ontslag uit Zr. Ms. militaire dienst verleend, met toekenning^van pensioen, aan den kapitein der infanterie van het leger in Nederlandsch Indic G. W. Appel, thans met verlof hier te lande, met ingang van 1 november 1864. Pensioen verleend, ten bedrage van f 1020 'sjaars, aan den kapitein, direkteur van het garnizoenshospitaal te Breda, A. J. Biorn. Benoemd tot direkteur van het garnizoenshospitaal te Breda, do kapitein J. A. Biorn, van het 4e regement infanterie; tot kapitein-kwartiermeester bij het 2e rege- j ment vesting-artillerie, "de le luitenant-kwartiermeester C. T. Herckenrath, van het 2e regement infanterie; tot kapitein-administrateur van kleeding en wapening bij het 3e regement vesting-artillerie, de le luitenant, admi nistrateur van kleeding en wapening, D. Jongkees, van het korps; tot kapitein-administrateur van kleedingen wapening bij het le regement vesting-artillerie, de le luitenant-administrateur van kleeding en wapening A. G. A. Rant, van hotkorps; totlen luitenant-kwartienn. bij het 5e regement infanterie, de 2e luitenant-kwar tiermeester W. R. C. van der Meer, van het korps (allen naar ouderdom van rang). Overgeplaatst als kapitein, administrateur van klee ding en wapening bij het 4e regement dragonders, de kapitein-kwartiermeester J. A. Saltet, van het 2e rege ment vesting-artillerie. Benoemd bij het wapen der artillerie: bij het regement veld-artillerie, tot len luitenant (naar ouderdom van rang), de 2e luitenant J, J. L. P. Snabilié, van het korps; bij het 2e regement vesting-artillerie, tot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang)de le luitenant D. G. T. G. van der Voort Maarschalk, van hetl regement vesting-artillerie; bij het 3e regement vesting-artillerie, tot majoor, de kapitein le klasse A. J. A. Gerlach, van het regement veld-artillerie; bij het regement rijdende artillerie, tot kommandant van het korps de luitenant kolonel jhr. L. J. Tindal, vah het dorps; en eindelijk tot majoor, de kapitein der artillerie G. J. Maris, thaus op non-aktiviteit. Benoemd tot len luitenant bij bet bataljon jagers no. 27, dienstdoende in West-Indië, de 2e luitenant bij dat bataljon G. J. du Cloux. onderwijs. Benoemd tot hoogleeraar aan de polytech nische school de heer mr. J. L. de Bruyn Kops, thans lid van den raad van toezigt op de spoorwegdiensten, en hem het onderwijs in de staatshuishoudkunde, het han- delsregt en het administratief regt opgedragen. belastingen enz. Benoemd tot ontvanger der in- en uitgaande regten te Sluis no. 16 (gemeente Weert) de heer II.'W. Sloltzenberg, thans hoofdkommies te Tegelen; tot ontvanger der direkte belastingen en akcijnsen te Oosthuizen c. a. de heer W. F. R. P. de Salengre, thans inde zelfde betrekking te Wieringenvaard, en te Erraelo c. a. de heer C. H. L. Nilant, thans in de zelfde betrekking te de Wijk. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Heusden de heer R. Formijne, thans ontvanger der registratie en domeinen te Groenlo; te Almelo de heer D. van Goens, thans ontvanger der registratie en domei nen te Lemmer; te Brielle cle heer W. J. Berden is van Berlckomthans ontvanger der registratie en domeinen te Heerlen; te Noordwijk de heer C. Bergsma, thans ontvanger der registratie en domeinen te Woerden, lilarine en leger. Met den 16 dezer worden geplaatstop Zr. Ms. wacht schip te Willemsoord, de luitenant ter zee 2e klasse K. W. E. vou Leschen; op Zr. Ms. wachtschip te Vlissin gen, de luitenant ter zee 2e klasse C. P. van der Star en de officier van gezondheid 3e klasse J. Iveyser; op Zr- Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, de officier van gezond heid 2e klasse M. T. Manden; en op-het kostschip te Rotterdam, de luitenant ter zee 2e klasse C. de Klopper; allen thans non-aktief. De adelborsten le klasse H. van den Pauvert, C. Vreede, J. V. Wierdsma, L. Voute, II. J. F. Mirandolle, J. II. Meijer, W. G. van Nes, R. C. A. L. Jansen, D. Hor dijk. N. J. Brunger,, F. W. C. Ledeboer en J. P. Lubbe Bakker, thans non-aktief, worden met den 21 dezer ge- plaats op Zr. Ms. korvet Pallas. De 2e luitenant-kwartiermeester W. II. van dei- Meer, van het 2e regement infanterie, te Maastricht, is den 5 dezer bij ministeriële beschikking aangewezen, om werkzaam te zijn bij den onder-intendant in de 7e militaire afdeeling. Koiosifcn. Omtrent de Westkust van Borneo, welke iu de laafste jaren nagenoeg onafgebroken het tooneel van meer-of min hevige vijandelijkheden is geweest en dit nog lang blijven kan indien de regering niet tot meer afdoende maatregelen, waarop zoo vaak is aangedrongen, over gaat, zijn met de nu aangekomen fransche mail weder ongunstige tijdingen aangebragt. We lezen daaromtrent iu het Bataviaasch handelsblad „Het gewigtigste en tevens treurigste nieuws der laatste veertien dagen wordt opgeleverd door de West kust van Borneo. De opstand aldaar werd door de regering- weinig geteld en de herbaalde aandrang van den mili tairen kommandant, den luitenant-kolonel de Neve, om versterking werd afgewezen, waarschijnlijk omdat men zijn berigten van overdrijviug verdacht en niet gezind was eene nieuwe expeditie te ondernemen, dan in het geval der uiterste noodzakelijkheid. Die noodzakelijk heid is nu echter gebleken te bestaan, want de daijak- kers hebben zich tegen de onzen met groote hardnek kigheid te weer gesteld en hen, volgens de laatste berigten, in het fort Sintang ingesloten, dat, zonder

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1