ICHE%^ C O R A NT. N°' 161. Zondag Cfitmenhmitr. 1864. 9 Oktober. Editie van zaturdag avond 8 ure. De burgemeester en wethouders vau Vlissingen, Gelet op het koninklijk besluit van den 9 november 1851 (Staatsblad no. 142) 5 Maken bekend dat op dingsdag den 1$ november a, s., in een der be nedenzalen van het raadhuis dier gemeente, zal worden gehouden ccne vergadering van kiesgeregtigden om de plaatsen aan te vullen der leden van de kamer van koop handel en fabrieken aldaar gevestigd, die met het einde dezes jaars aan de beurt van aftreding zijn, of om andere oorzaken zijn uitgevallen, en dat de lijst der kiesgereg tigden ter inzage ligt ter sekretarie dezer gemeente, terwijl de ingezetenen, die tegen de lijst bezwaren ver ineenen te hebben, die binnen acht dagen, te rekenen van heden, kunnen inbrengen. En opdat niemand hiervan onkundig zij zal deze wor den afgekondigd en aangeplakt ter plaatse waar zulks gebruikelijk is te geschieden. Ylissingen, den 7 October 1864. De burgemeester en wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS. De secretaris, P. FORBES WELS. Middelburg 8 oktober. Met 1865 wenscht de minister van financiën alle emolumenten van de kommiezen der belastingen te doen vervallen en die iu de schatkist te storten, maar hun daarentegen eenige verhooging van bezoldiging toe te kennen. Ten gevolge daarvan wordt de po3t hunner traktementen op de begrooting voor 1865 met ƒ283,980 verhoogd. De schatkist behoeft daarom echter geen meerdere offers te brengen, want de emolumenten die nu aan het rijk komen beloopen ƒ210.000 en ten gevolge der afschaffing van den akcijns op de brandstoffen zijn enkele posten van uitgaaf, ten bedrage van ƒ74.000, vervallen. In de memorie van toelichting van het nu ingediende wetsontwerp tot vaststelling der tarieven van in-, uit en doorvoer in Nederlandsch-Indië geeft de regering, na eene uitvoerige schets van de plannen der vroegere ministers van koloniën ten aanzien van dit onderwerp, de redenen op waarom zij, tot herziening der tarieven over gaande, niet dadelijk het laagste cijfer van regten heeft aangenomen. Met het oog op de latere behoeften der indische kas, gebiedt de voorzigtigheid haars inziens,den latexen wetgever de handen niet te binden, en hem met. name vrijheid te laten om de inkomende en uitgaande regten als eene bron van inkomsten voor 's lands kas te behouden. Van daar het plan, in het nu aangeboden wetsontwerp nedergelegd, om hethooge regt van 12|- (12) en 25 (24) pet. eerst tot op 10 en 20 en 11a driejaren tot op 10 en 16 pet. te verminderen. Zoodanige hervorming zal onze koloniale tarieven belangrijk doen naderen tot eene meer verlichte handelswetgeving,' maar tevens blijft daardoor de gelegenheid geopend om, bij eene volgende herziening, op den vrijgevigen weg zóó voort te schrijden als de omstandigheden het zullen toelaten. Het differentieel regt zal dan namelijk voor nadere ver mindering vatbaar blijven, ook met behoud van een regten-cijfcr van 10 pet. voor vele belangrijke artikelen." Wordt nu het tegenwoordig ontwerp tot wet verhe ven, dan zal één tarief gelden voor geheel Nederlandsch- Indië, behalve echter voor Moeura-Kompeh, in het rijk van Djambi, waar ten aanzien der in- en uitvoerregten en der vrijstellingen daarvan, blijft gelden het reglement van 23 april 1847 (indisck staatsblad no. 19),- en voorts in gedeelten van Nederlandsch-Indië, waar nog geene regten worden geheven van wege het nederlansch-indisch bestuur, waar, even als te Moeura-Kompeh, door den goe- verneur-generaal, behoudens 'skonings goedkeuring, een niet differentieel regt kan worden ingevoerd. Omtrent die laatste plaatsen is in art. 10 van het ont werp bepaald, dat in de residentie Riouw, het goeverne- ment van Celebes en onderhoorigheden, het. goeverne- ment der Moiakken en de residentie Timor, van wege het nederland8ch-indisch bestuur geene in- of uitvoer regten worden geheven, onder 's konings voorbehoud om deze bepaling ook met de Avester- en tot de zuider- en ooster-afdeeling van Borneo uit te strekken. De Nederlandsche maatschappij tot bevordering van nijverheid heeft een adres aan Z. M. den koning gezon den, waarin wordt aangedrongen op de invoering van den ijk, toegepast op gasmeters. Direkteuren der genoemde maatschappij vestigen de aandacht op de in 1857 en 1859 door hen in gelijken geest tot den minister van binnenlandsclie zaken gerigte verzoekschriftenop het groot belang, hetwelk het publiek heeft bij de wette lijke regeling der maatbepaling van het lichtgas, hetwelk slechts op weinige plaatsen hier te lande in nederland sche maat wordt verkocht, en wordt gemeten door toe stellen, waarvan de zamenstelling en wijze van werking aan de gebruikers onbekend zijn, en over welker juist heid zij niet kunnen oordeelen. Verder zetten zij uiteen dat de invoering van den ijk der gasmeters geenszins met groot§ moeijelijkheden verbonden zal zijn; dat tot voorbereiding der zaak een langdurig onderzoek niet noodig zal worden bevonden, en men slechts de uitkom sten zal behoeven na te gaan, welke de wetten hebben opgeleverd, die van kracht zijn in België, in Engeland, in Frankrijk en in Saksen. Uit Sclieveningen schrijft men van 6 oktober: Hier gelijk in de meeste andere badplaatsen mag het saisoen als geëindigd beschouwd worden. Immers op een paar famieljes na zijn het gemeente-badhuis, het hótel garni en Zeerust door hunne logeergasten verlaten en zijn de appartementen in het dorp ook meest allen weder ledig. Lettende op den niet zeer gunstigen zomer, die eerst laat eenige warme dagen opleverde, mag het afgeloopen badsaizoen toch onder de middelmatig goede gerang schikt worden, zoo dat het batig slot zeker niet lager zal zijn dan dat over 1862 en ahoo weder ten minste een zestal duizend gulden meer in de gemeentekas zal doen vloeijen, dan immer de hoogste pacht of huur heeft opgebragt. Onlangs deelden wij mede dat de heer W. A. van Bijlert, notaris te Rotterdam, in een adres aan de tweede kamer der staten generaal heeft betoogd dat de wet op het notarisambt geen voldoende waarborgen voor de zedelijkheid en kunde en voor een voldoend raiddel van bestaan in debetrekking van notaris aaubiedt, en dat hij daarom aandroug bij de kamer op eene uitnoödiging aan de regering om een wetsvoorstel in te dienen tot eene nieuwe inrigting van het notariaat, alsmede om tot geene vermeerdering van het aantal notarissen over te gaan en in elk geval geen notarissen te benoemen, tenzij de behoefte hieraan gebleken is. De heer W. H. van Menheren, mede notaris te Rotter dam, heeft naar aanleiding van bedoeld adres, alsmede van een dergelijk aan Z. M.den koning toegezonden, zicb evenzeer bij adre3 tot Z. M. den koniug gewend. Daarin protesteert hij vooral tegen het beweerde diep verval, waarin liet notariaat volgens het oordeel van zijn ambt genoot zou verkeeren, zonder evenwel daarmede te wil- en te kennen geven (lat er niets meer zon kunnen gedaan worden om den stand van notaris meer te verheffen en het ambt in degelijkheid en waarde voor het publiek te doen toenemen. Dat protest ondersteunt hij door eene herinnering aan de geschiedenis van het notariaat zelve. Overigens haalt hij een en ander in zijn adres aan, ten bewijze dat er evenwel meer kon gedaan worden in het belang van het notarisambt, o.a. meerdere strengheid bij hetafnemen der examina, waartoe eene bijzondere wetsbe paling of administrative maatregel wclligt met vrucht zon kunnen vastgesteld worden. Ook acht de adressant, na onpartijdig onderzoek, het wenschelijk dat de regering het getal notarissen niet uitbreidde tot den uitersten grens van het maximum, zoo als tot heden plaats heeft. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den heer H. N. Schokker, telegrafist te Nieuwediep, tot het aan nemen en dragen van het Gouden kruis van verdiensten, hem door Z. M. den keizer van Oostenrijk geschonken. adel. Erkend als behoorende tot den nederlandschen adel, met het praedicaat van jonkheer, de heer Johannes Ploos van Amstel, te 's Gravenhage. leger. Verleend de titulaire rang van kolonel aan den gepensioneerden luitenant-kolonel der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indië J. C. J. Smits, kommandant van het koloniaal militair invalidenhuis op Bronbeek. koninklijke militaire akademie. op vcrzoek eei'- vol ontslag verleend aan dr. L. A. J. Burgersdijk, lector 2e klasse in de wis- en natuurkunde, met den personelen titel van hoogleeraar, van de koninklijke militaire aka- demie, ingaande met 1 oktober. belastingen, enz. Verplaatst, de kontroleurs der direkte belastingen, in- en uitgaande regten en akcijnsen J. B. Story van Blokland, thans te Driebergen, naar Kampen, en L. C. A. J. Niehot, thans te Grocnlo, naar Driebergen. Benoemd tot surnumerairs bij het vak der direkte be lastingen, in en uitgaande regten en akcijnsen de heeren J. P. van Blarkom te 's Bosch; J. C. van Voorthuysen te Utrecht; G. M. C. Dresselhuys te Voorst; J. M. Burger- houdt te Schiedam; H. J. van Mierop te Rotterdam; M. P. Troelstra te LeeuwardenP. II. Balfour van Burleigh te UtrechtM. A. Bringenberg te BunnikJ. H. Becking te Doetinchetn; W. Maas Geesteranus te Utrecht; J. van den Burch te Leiden; A. P. R. van Beusekom te 'sBosch M. Schuylenburg te Axel; J. J. H. Qnaedvlieg te Roer mond; bij het vak van de direkte belastingen en het kadaster: de heer H. Drielsma, te Leeuwarden. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer A. van Leent, uit zijne betrekking van ontvanger der in- en uitgaande regten te Eysden (Land) en van ontvanger en visiteur te Eysden (Station), behoudens aanspraak op pensioen. Onderwijs. Volgens de schoolberigten In de Nieuwe bijdragen ter bevordering van het onderwijs in de opvoeding van sep tember 1864 bedraagt het getal vakante scholen: Open bare voor gewoon lager onderwijs 28; openbare voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs 2; gesubsi dieerde bijzondere voor meer uitgebreid lager onderwijs 3. Het aantal vakante hulp-onderwijzersbetrekkingen be draagt: Noord-Brabant 13; Gelderland 17: Zuid-Holland 7 en 1 voor hulponderwijzeres; Noord-Holland 2; Zee land 3; Utrecht 4; Friesland 3; Overijssel 10. In Gronin gen, Drenthe en Limburg- zijn geene vakatures. In de raadsvergadering te Zwolle van 3 okto ber is ingekomen eene missive van den minister van binnenlandsclie zaken, waarbij aan den raad te kennen wordt gegeven, dat die gemeente zal worden begun stigd met de vestiging eener hoogere rijks burgerschool met öjarigen kursus, onder de vroeger door den minister gestelde voorwaarden, als: 1. de opheffing van het stede lijk instituut voor jongens, onder direktie van den heer W. A. Elberts; 2. de oprigting eener openbare school waar onderwijs zal worden gegeven, 'twelkzich bij dat van de hoogere burgerschool aansluit; 3. het afstaan der benoodigde en daartoe door den raad aangebodene lokaliteiten4. het door den raad aan z. exc. inzenden van koncept-plau en teekeningen der veranderingen, die men in die lokaliteiten wil brengen. De raad heeft beslo ten aan de gestelde voorwaarden ten spoedigste te voldoen Marine en leger. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van den 4 dezer, wordt Zr. Ms. korvet Pallas, liggende te Vlissingen, met den 16 dezer maand in dienst gesteld en bet bevel daar over opgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee W. C. Klis, thans non-aktief.

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1