MÏDDELBURGSCHE COUR A r. N°- 157. Zondag 1864. 2 Oktolver. Editie van zaturdag avond 8 ure. middelburg 1 October. Aan de kommissie uit de tweede kamer, belast met de aanbieding van het adres van artwoqvd op de troonrede, heei't Z. M.de koning gisteren liet volgende geantwoord Mijne heeren! Ik ontvang met veel genoegen bij dit adres de verzekering der tweede kamer om hare taak, ter voUooijing der vele werkzaamheden die haar wach ten, met blijmoedig vertrouwen te aanvaarden. Hierdoor kan deze zitting, onder Gods zegen, rijke vruchten opleveren; dit is althans mijn innigste wenseh. De bij de tweede kamer ingediende begrooting van uitgaven voor den aanleg van staatsspoorwegen, dienst 1865, bedraagt, even als die van het loopende jaar, 21 millioen. Daarop is 629.300 voor bet kanaal door Zuid-Beveland en 871.500 voor werkzaamheden aan de spoorweglijn Rozendaal Vlissingen uitgetrokken. In de memorie van toelichting geeft de minister te kennen dat in het volgend jaar vermoedelijk de aanbe steding van den spoorweg tusschen Goes en het Sloe zal kunnen plaats hebben, alsmede die tot voltooijing van het kanaal door Zuid-Beveland en welligt ook van den dam door de Ooster-Schelde. Voor den overgang van het Sloe en de daarmede in verband staande werken op Walcheren zijn de noodige opmetihgen en onderzoekin gen geschied. Daaromtrent zal aan de kamer een voorstel worden onderworpen. Uit Sluis schrijft men ons onder dagteekening van 30 september. „De feesten wclkc bij gelegenheid- van de opening van den grindweg van Nieuwvliet naar Sluis hier gegeven worden hebben eergisteren avond een aanvang genomen door het luiden der groote klok. Daarop verzamelden zich de burgers in den Eenhoorn, waarop door eene deputatie een prachtig zilveren kandelabre ten geschenke werd gebragt aan den heer J. M. Hennequin, ten bewijze dat men waardeert al hetgeen door hem in het belang van den grindweg werd gedaan. De kandelabre ging vergezeld van een album met de namen dergenen welke tot het geschenk hadden bijgedragen. „Gisteren had er een groote optogt plaats, beginnende te NieinvvJiet en waaraan door het gemeentebestuur, de kommissie van den grindweg, het garnizoen en verschil lende muziek- en zanggezelschappen zoo uit de omstre ken als ook. uit naburige gemeenten van België werd deel genomen. Er werden vervolgens door de feest-kom- missie eenigc gouden herinnerings-medaljes aan onder scheidene autoriteiten uitgegeven; daarna voerden de ver schillende muziek-en zanggezelscbappen eenige schoone stukken uit, en werd de avond besloten met muziek benevens eene prachtige illuminatie van den muziektem pelen velepartikuliere gebouwen,en het ter hand stellen van raedaljes door den burgemeester aan de gezelschap pen welke dit feest bijwoonden. „lieden hebben er volksspelen plaats, alsmede ring- rijden in de regte baan en in den karroussel, naar daartoe door de feest-kommissie uitgeloofde prijzen." Woensdag had te Utrecht eene buitengewone alge meene vergadering van aandeelhouders der Nederiand- sche rijnspoorweg-maatschappij plaats. Van de engelsche aandeelhouders was niemand verschenen, doch waren daarvan 30,385 aandeelen ract 561 stemmen vertegen woordigd. Van de nederlandsche aandeelhouders waren 2970 aandeelen met 206 stemmen vertegenwoordigd, terwijl voorts ter vergadering tegenwoordig waren 30 deelhebbers, houders van 1657 aandeelen, uitbrengende 75 stemmen, in het geheel dus 35,012 aandeelen met 839 stemmen. De voorzitter bragt de vooraf aangekondigde voorstel len ter tafel, onder mededeeling dat de vergadering van kommissarissen er zich met algemeene stemmen mede had vereenigd. Omtrent bet le vooistel opperde een der aanwezigen de vraag, of thans niet meer de bezwaren bestonden, welke de direktie in 1860 hadden genoopt om zich tegen de aansluiting te Rotterdam te verklaren; waarop dooi den voorzitter der direktie werd te kennen geireven, dat die bezwaren thans als vervallen konden beschouwd worden, in do eerste plaats door luS der holland- sche ijzeren spoorweg-maatschappij om haren weg zonder rijks subsidie te versmallen, terwijl ook op de aanvulling der tweede voorwaarde, namelijk de bevoegdheid tot het toepassen van een hooger tarief voor den te maken weg, met vertrouwen mag worden gerekend, indien men in aanmerking neemt, dat zoowel vroegere regeringen als de tegenwoordige minister van binnenlandsche zaken de billijkheid hebben erkend, om voor dezen buitenge woon kostbaren weg die bevoegdheid te verleenen. Een besluit der regering, waarbij die magtiging zoude ver leend worden, kon echter moeijelijk worden gevorderd vóór dat door het leggen van den weg het tijdstip tot het vaststellen van zoodanig tarief daar was. Reeds vooraf zoodanig besluit te verlangen, zou een wantrouwen jegens de regering aan den dag leggen, waarvoor te minder grond zou bestaan, naarmate men meer op de vastheid van beginselen van den tegenwoordigen minis ter kon rekenen. Daarop werd met algemeéne stemmen, behalve van één aandeelhouder, uitbrengende 2 stemmen, het navolgende besluit genomen: „Met wijziging in zooverre van het besluit der alge meene vergadering van deelhebbers van 29 junij 1860, na kennisname van het voornemen der 'hollandsche ijzeren spoorweg-maatschappij om onverwijld over te gaan tot spoorversmalling op haren weg Amsterdam Rotterdam en in vertrouwen op de billijkheid van de zijde der regering, wat betreft de vroeger tot voorwaarde gestelde tariefsverhooging, de direktie te magtigen om in overleg met de vérgadering van*k^mmissarissep tBans onmiddellijk al het noodige te verrigten, ten einde de verbindingslijn tusschen het station van den uederland- schen rijn-spoorweg en dat van den hollandschcn ijzeren spoorweg te Rotterdam, ten spoedigste aan te leggen en in exploitatie te brengen." Voorts werden nog met algemeene stemmen de invol gende besluiten genomen. „De direktie te magtigen om bij de regering koncessie aan te vragen voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg, nabij het station Gouda, uitgaande van den nederlandschen rijnspoorweg en loopende tot 's Gravenhage en Scheveningen." „De direktie te magtigen om de koncessie aan te vra gen voor den aanleg en de exploitatie van een verbiu- dingsspoorweg tusschen de lijnen van Amsterdam en van Rotterdam naar Utrecht, uitgaande nabij bet station Breukelen en loopende in den spoorweg naar Rotterdam nabij het station Harmeien." Men schrijft uit Alblasserwaard 26 september: Onder begunstiging van heerlijk herfstweder is men heden aller- wege begonnen den zaailinghennep te dorschen. De opbrengst van het zaad begroot men ruim één vierde minder dan het voorgaande jaar te zullen zijn, en stellig niet meer dan 0,75 mud van de vim. Ook met het delven of rooijen der late aardappelen is men druk bezig. De opbrengst is goed, de kwaliteit ouverbeterlijk en in slechts enkele gevallen bespeurt men de ziekte in som mige knollen. Het natte weder werkte in de laatste drie weken nadeelig op het melkvee. De zuivelbereiding is aaumerkelijk minder produktief. De prijzen daarvan zijn echter boog. Voor kaas bedingt men ƒ23 tot ƒ24 de 50 ned. ponden. De goêboter geldt ƒ1,10 en de weiboter ƒ0,80 bet ned. pond. De Staatscourant van gisteren bevat het koninklijk besluit waarbij worden goedgekeurd de statuten van de vereeniging: De zwem- en badinrigting te Schiedam, zijnde die vereeniging mitsdien als regtspersoon erkend. Benoemingen en besluiten. schutterijen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den len luitenant bij de dienstdoende schutterij te Vlissingen J. van der Beke Callenfels, alsmede aan den 2en luitenant B. J. Tideraan; en benoemd tot len luite nant de 2e luitenant J. W. Calten en tot 2en luitenant de heer C. E. Plugge. onderwijs. Benoemd tot leeraar in de staathuishoud kunde, de statistiek en de gronden der gemeente-, pro- viueiale en staatsinrigtingen van Nederland aan de rijks hoogere burgerschool met ojarigen kursus te Roermond, de heer mr. A. J. B. Stoffels, tot dusverre schoolopziener in het eerste schooldistrikt van Noord-Holland. Kerknieuws. Tot predikant bij de hervormde gemeente te St. Anna- land, klassis Zierikzee, is beroepen de heer H. van Strien Cz., predikant te Bennekom. Onderwijs. Dingsdag- heeft het examen van de 28 jongelingen plaats gehad, die zich voor de hoogere burgerschool met öjarigen kursus te Leiden hadden aangemeld. Er zijn 7 jongelingen afgewezen. Marisie en leger. Door het departement van oorlog is bevolen dat voort aan geene korporaals van de verschillende infanterie regementen meer ter opleiding voor den graad van ser geant en foerrier bij het instruktie-bataljon te Kampen gedetacheerd zullen worden. Reglszakcii. In de zitting van den lioogen raad, burgerlijke kamer, van 23 september heeft de prokureur-generaal van Maanen konklusie genomen in dc zaak van J. F. baronnesse van Dedem, wed. D. Pruimers, eischeresse, prokurenr van der j Jagt, tegen den staat der Nederlanden, gedaagde, proku- I reur Francois. De prokureur-generaal vermeende dat j deze vordering kennelijk ongogroyd was. Hj* stapte over alle bijzaken heen eu wees op het vonnis der regtbank te Zwolle van 22 september 1863, waarbij de eischeresse in de voogdij over hare minderjarige dochter voorloopig was geschorst. Van dat oogenblik had de heer Pruimers de voogdij aanvaard en was zij onbevoegd eenige hande ling ten aanzien van de voogdij te verrigten. Zij was dus onbevoegd gelden te ontvangen, die hare minderjarige dochter toebehoorden. Dat vonnis is tot de definitieve uitspraak ongeschonden blijven bestaan en werd bij de eind-uitspraak volkomen bekrachtigd. Zich overigens vereeuigende met hetgeen door den lands-advokaat, mr. A. de Pi2ito, was betoogd, konkludeerde de prokureur- generaal tot ontzegging van den eisch en tot veroordee ling van de baronnesse in de kosten. De uitspraak is bepaald op 14 oktober. Gcmcitgtie berigtcsi. Bij bet onderzoek van den staat der bank te Leeds is gebleken, dat J. W. Marsden, bezitter van ijzermijnen, de administratie bedrogen heeft met valsche wissels, te zamen ten bedrage van 80.000 p. st. Deze papieren zijn nu wel aanwezig, maar Marsden, die eenigc dagen gele den is bankroet gegaan, heeft naar Amerika de viiigt genomen. Zijn kassier Th. Scaise daarentegen is in ver zekerde bewaring genomen. Buitendien moet de bank nog 20.000 p. st. aan papier zonder waarde hebben. - Te Pestli wordt eene maatschappij gevormd, welke zich ten doel stelt om op groote schaal den in- en uit voer der waren te bevorderen, entrepots te bouwen, voorschotten op produkten van den landbouw te verlee nen en voorts handel voor eigen rekening te drijven. Aan bet hoofd dezer onderneming staan uitsluitend hon- garen, betzij handelaren, of personen behoorende tot den hoogsten adel. Het maatschappelijk kapitaal is 20 mil joen, verdeeld in 100.000 aandeelen a 200 fl. zilver. Volgens de officiële lijst is de badplaats Ems in den afgeloopen zomer bezocht door 7595 vreemde badgasten, als: uit Afrika 7, Amerika 65, België 157, Denemarken 15, Duitschland 4333, Engeland 495,Frankrijk 1072,Italië 57, Nederland 57, Rusland en Polen 852, Spanje en Portu gal 28, Turkije, Walachije, Moldavië en Griekenland 70, Zweden 68 en Zwitserland 83. Daarenboven wordt een aantal van 3386 personen op de lijst vermeld als door gereisd.

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1