MIDDELBLRGSCHE COL R A N T. Zalurdag I Oktober. N° 156. i'ij doze couranl bchooil een bijvoegsel, be val Lende 1. Verslag van het verhandelde in de zittingen der tweede kamer van dingsdag en woensdag (voortzetting beraadslaging koncept-adres antwoord troonrede); 2. Verslag van het verhandelde in de zitting van den gemeenteraad alhier van woensdag. Kditie van vrijdag avond 4 ure. Middclhurg 30 september. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier ligt ter inzage voor belanghebbenden een tabellarisch over- zigt van den handel van Lubeck, gedurende het jaar 1863. In eeue buitengewone vergadering van ingelanden van den polder Hoedekenskerke is eene voordragt van drie kandidaten vastgesteld ter voorziening in de vaka- turen van dijkgraaf, bestaande uit de heeren A. Serve- rans, J. ltaven en C. P. Lenshoek. In de Staatscourant van gisteren worden door het ministerie van financiën de bepalingen medegedeeld welke, te rekenen van 1 oktober, in werking zullen treden ten aanzien der korrespondentie met en over Groot- Brittanje, naar aanleiding van het tusschen de neder- landsche en britsche postadrainistratiën gesloten addi tionele postverdrag van 13/16 september jl. Aan den gemeenteraad te 's Hage is door den heer D. G. Muller een uieuw plan aangeboden voor den aanlog eener zeehaven te Scheveningen. Kenoemiatgen en besluiten. leg nu. Verleend de titulaire rang van kolonel aan den gepensioneerden luitenant-kolonel der infanterie van het leger in Nederlandsch Indië J. C. J. Smits, koinmandant van het koloniaal militair invalidenhuis op Bronbeek. KONINKLIJKE MILITAIRE AKADSMIE. Op VCl'ZOek eei-- vol ontslag verleend aan dr. L. A. J. Burgersdijk, lector 2e klasse in de wis- en natuurkunde, met den personelen titel van hoogleeraar, van de koninklijke militaire aka- demie, ingaande met 1 oktober. belastingen enz. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer A. van Leent, uit zijne betrekking van ontvanger der in- en uitgaande regten te Eysden (Land) en van ontvanger en visiteur te Eysden (Station), behou dens aanspraak op pensioen. Kerknieuws. De heer P. K. Dommisse Cz., kandidaat bij het pro vinciaal kerkbestuur vau Overijssel, heeft het beroep tot predikant bij de hervormde gemeente te Schraard, klassis Franeker, aangenomen. Onderwijs. Maandag zijn de lessen aan de rijks hoogere burger school te Groningen aangevangen. Voor de 3 laagste klassen hadden zich dadelijk 60 leerlingen aangegeven, waarvan 45 zijn toegelaten. Marine en leger. Zr. Ms. zeilkorvet Prins Maurits der Nederlanden is gisteren middag uit de haven van Vlissingen naar de reede gezeild. Naar wij vernemen is de vertrekdag van het stoom- fregat Adolf Hertog van Nassau bepaald op 15 oktober en zou met gezegden datum de te Vlissingen liggende korvet Pallas in dienst worden gesteld. De scheepsklerk P. J. Roest, thans non-aktief, wordt met den 16 oktober geplaatst op Zr. Ms. wachtschip te Vlissingen. {Staatscourant.) Naar men verneemt zal ook dit jaar voor onderoffi cieren van het leger een examen worden gehouden tot het verkrijgen van den rang van 2en luitenant. Het zal in de maand november te 's Gravenhage worden afgenomen. Voor het wapen der infanterie zullen 25 plaatsen voor het gewoon en 3 plaatsen voor het Iigter j tot zich zal nemen. Intusschen zal de ex-predikant door examen, voor het wapen clcr kavallerie 1 plaats en voor i den kerkeraad der nederduitsche hervormde gemeente dat der artillerie 2 plaatsen worden opengesteld. Naar te Zwolle, als lid van die gemeente, onder kerkelijke die plaatsen zal worden gedongen door de onderofficie- censuur geplaatst worden. ren, die bij een voorafgaand onderzoek bij de korpsen j Te Brunswijk is dezer dagen een kongres gehouden bevonden worden aan al de vereischten, bij het programma j door eigenaars van kötels. Onder de punten ter behan- gestehl, te voldoen. Het crimen zal worden afgenomen door eene kommissie, bestaande uit den luitenant-gene raai Dnycker, inspekteur der infanterie, als voorzitter, den majoor van der Scbriek en den kapitein jhr. Sickinghe, van het regement grenadiers en jagers; den majoor jhr. Junius van Ilemert en den ridmeester Gueriu, van het 2e regement dragondersden kapitein Gerlach, van het regement veld- en den kapitein jhr. ridder vau Rap- pard, van het regement rijdende artillerie. De kapitein Pfeiffer, van den generalen staf, wordt als sekretaris aan de kommissie toegevoegd. Tot examinatoren zijn bestemd de kapitein Joost, lid der kommissie van de normaal schietschool, de le luitenant-adjudant Ongenboer en de Xe luitenants van Otterloo en Mollinger, allen van het regement grenadiers en jagers, de le luitenant Doorman, van liet 3e regement vesting-artillerie, en de le luitenant- adjudant Greve, van het 2e regement dragonders. Gemengde berijjten. Maandag morgen had zich te Londen, even als in de vorige week, wedï eene groote volksmassa voor het geregtshof in Bowstreet verzameld, ten einde bij het verhoor tegenwoordig te zijn, of althans Müller voor een oogenhlik te zien. De geregtszaal was dus weder zoo vol dat de vertegenwoordigers der dagbladen zeer veel moeite hadden om te worden toegelaten. Toen Müller werd binnengeleid, zag hij er even bedaard en kalm uit als de vorige week en scheen hij zich omtrent zijne positie uiet het minst te bekommeren. Er werden lieden andere en nieuwe getuigen.a charge verhoord, o. a. een koedenhandelaar en de boedenfabriekant. Uit beider verklaringen bleek dat de hoed, die bij Müller gevonden was toen hij gearresteerd werd, door den bedoelden fa- briekant gemaakt en door den hoedenkooper aan den heer Briggs voor een guinje verkocht was. De hoed j p was nu een weinig kleiner geworden, doordien er een stuk van was afgesneden en naderhand de rand weder was aangenaaid. Ook een vroegere kennis van Müller, een duitsch kleermaker, werd verhoord, die door zijn gebroken engelsch al de aanwezigen deed schateren van het lagchen. Toen de magistraat hem vroeg welke klem de pantalon had, die Müller het laatst had gedragen, antwoordde hij zeer naif: „Die broek was zwart, bruin, grijs, wit en had alle mogelijke kleuren." Ook de beide geueesheeren, die de lijkschouwing hadden verrigt, werden verhoord, en deze gaven als hun gevoelen j te kennen, dat den ongelukkigen Briggs door een stomp werktuig de hersens waren ingeslagen. Bijna al de getuigen werden door den verdediger van Müller onder vraagd, maar hunne verklaringen werden daardoor niet aan het wankelen gebragt. De berigtgever is bij de beide verhooren tegenwoordig geweest, en als een onpartijdig waarnemer komt het hem voor dat al de aan het licht ge komen feiten zeer sterk tegen den beschuldigde spreken. Niet alleen de engelschen. maar ook de te Londen gevestig de duitschers beginnen nu ook in te zien dat er voor Mül ler thans weinig kans bestaat om de galg te ontsnappen. De duitsche Legal protection society heeft evenwel nog de hoop niet opgegeven, althans zij is voornemens den beschuldigde tot het laatste oogenblik bij te staan. Waarschijnlijk zal de jury zijn zamengesteld voor de helft uit engelschen en voor de wederhelft uit duitschers, zoo dat men uiet zal kunnen zeggen dat aan Müller geen regt geschiedt. De pogingen, om den katoen-heester in Frankrijk inheemsch te maken, schijnen, volgens den Moniteur, te zullen gelukken; de teelt van dit gewas heeft dit jaar in het zuiden van Frankrijk goede uitkomsten opgeleverd. Maandag is te Zwolle berigt ontvangen, dat de voormalige predikant van Rijn, die met de weduwe Pruimers naar St. Gallen vertrokken is, aldaar zal blijven wonen, in afwachting dat hem eene ambtsbetrekking zal worden opgedragen, waarna hij zijne vrouw en kinderen deling op de vergadering bevond zich o. a. deze: zijn de klagtuii, door reizigers geheven wegens de booge be rekening van waskaarsen en te kleine flesschen gegrond? Met algemeene stemmen werd het besluit genomen om de zaak aan te houden en op een later kongres zoo noodig in behandeling te nemen, uithoofde de klagteu misschien niet geheel en al ongegrond moesten be schouwd worden. De zoölogische tuin te Dresden bezit sedert gerui- men tijd eenige exemplaren van twee diersoorten, welker aanfokking door de bedoelde inrigting met kracht wordt bevorderd en zeer nuttige resultaten heeft opgeleverd. De eene soort is het zoogenaamde gemaskerde zwijn, uit China afkomstig, dat met groot voordeel meteen engelsch ras is gekruist; de audere behoort tot het hoornvee, en het vaderland dezer dieren is het Himalaya-gebergte. Het kruisen der rassen met deze dieren belooft zeer goede resultaten. VerltoopinKe» en itanbestedingen. Gisteren zijn alhier ten verkoop aangeboden de vol gende perceelenI. Een huis en erve, op de Markt, wijk I, no. 9, verkocht voor 1700. II. Een dito op de Wal, wijk B, no. 63, verkocht voor /'637. III. Een dito inde korte Geere, wijk K, no. 360, verkocht voorƒ300. IV. Een dito in de Langevijle, wijkK, no. 380/381, verkocht voor ƒ460. V. Een dito in de lange Geere, wijk K, no. 247, verkocht voor ƒ250. Meteorologische waarociuhigen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 2 ure. September 1864. Wind. Aanmerkingen 756.8 15 8 0.76 102S 0.1 bewolkt en re^en. 756.9 I 16.4- j 0.74- 10 38 '10 9 bewolkt regen.onw. 7607 I 15.5 0.70 9.30 (J45 .ligtbew.reg. weerl. 18 Zw.t.Z. j 5 19IZ. ZW.I 20 W.t.N.j 2 760 7 j 15.5 0.70 9.30 jJ4 5 jligtbi 21 ,Z. ZW.i 4. ,758.5 14 8 1 0.90 11.46 1 0.1 dik bewolkt regen. 221 West. i 3 758.6 16.4 0.84 12 02 123.0 bewolkt regen. 23 West. 1 7 |765.4'I 17.6 0.75 '10 67 i32.0 iligtbew. 'sn.regen. 24 W.t.N.] 8 '766.8 16.6 0.90 12.78 0.6 ibewolkt regen. Theruiioinetcrsla 28 sept.'s av. 11 u. 52 gr. 29 's inorg. 7 u. 56 's raidd. 1 u. 62 gr. 's av. 11 u. 53 gr. 30 's raorg. 7 u. 56 's midd. 1 u. 62 gr. EkvBc SLÏcrijrtBcriug der INTERNATIONALE VEREENIGING tot bevordering van sociale wetenschappen, (te Amsterdam van 26 September—1 Oktober). Van oimu -ötvsWyjmv. Het derde internationaal kongres ter bevordering van de sociale wetenschappen heeft dan, binnen de muren van de hoofdstad des rijks, zijne zittingen geopend. Veel gerucht, naar buiten althans, heeft die opening uiet ge maakt. Is het welligt als een gevolg te beschouwen van de schoone septemberdagen, die den stadbewoner nog zoo onwederstaanbaar naar den vrijen tempel der natuur heenlokten en hein niet dan onwillig de schreden weêr naar de muffe grachten zijner woonplaats konden doen rigten, of is het aan andere oorzaken toe te schrijven zeker is het dat men in het maken van toebereidselen tot dit wetenschappelijk feest het festina lente, dat is „haast u langzaam," nog al heeft in acht genomen. De opgewondenheid moet zeker nog komen, bij een deel voor 't minst van Amsterdam's beschaafde bewoners. Trouwens, het is dan ook een zeer „ongemeene" ieeste- lykheid, een vergadering, werwaarts zoo veel geleerde

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1