ÜRANT. N°' 154. Dingsdag tóinnfnlcinö. 1864. 27 September. Bij deze courant behoort een hij voegsel. Editie van maandag avond 4 ure. STEIGER TE Z IJ P BEKENDMAKING. De gedeputeerde staten van Zeeland, maken bekend dat, uit hoofde van te doene herstellingen van den Stei ger te Zijpe, door stoombooten of andere vaartuigen geen gebruik zal kunnen worden gemaakt, van maandag den 10 October tot maandag den 7 november aanstaande. Middelburg, den 23 september 1864. De gedeputeerde staten voornoemd, R. W. VAN LIJNDEN, voorzitter. S. VAN DER SWALME, griffier. Middelburg 26 september. Z. M. de koning heeft de kommissie uit de eerste kamer, die belast was met het overbrengen van het adres van antwoord op de troonrede, het volgende geantwoord: „Mijne heeren! Ik verzoek u aan de kamer uit mijnen naam dank te zeggen voor haar adres van antwoord. „Het geeft mij de overtuiging, dat ik bij de kamer medewerking zal blijven vinden voor alles, wat het heil des vaderlands kan bevorderen." Het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede hetwelk wij in het bijvoegsel tot dit nommer medcdee- len is ditmaal niet, zoo als in den laatsten tijd ge woonte was geworden, bloot een weerklank op de troon rede, maar veeleer eene zelfstandige hulde aan het thans gevolgd wordende vrijzinnig regeringsstelsel. Dat het hevige bestrijding zoowel als krachtige verdediging zal vinden is met genoegzame zekerheid te voorzien. Men kan dus vermoeden dat, bij de heden aangevangene be raadslaging, reeds belangrijke politieke vraagstukken zullen zijn ter sprake gekomen. Van de redevoering, door den minister van financiën bij de indiening der staatsbegrooting in de zitting der tweede kamer van 11. zaturdag uitgesproken, geven wij in het bijvoegsel een beknopt overzigt. De Staatscourant van heden bevat het koninklijk besluit van den 17 september 1864, houdende nadere regeling van het port op de brieven die tusschen het rijk en Groot-Brittanje gewisseld worden, naar aanleiding van art. 21 der wet van 12 april 1850 (Staatsblad no. 15) alsmede het koninklijk besluit van den 18 september 1864, houdende nadere regeling van het port der brieven, tusschen het rijk en de nederlandsche bezittingen in Oost en West-Indië door middel van gesloten brievenmalen over Engeland verzonden wordende. Op de 25ste algemeene vergadering der Maatschappij tot bevordering van veeartsenijkunde, welke dezer dageu te Utrecht gehouden is, werd veel gesproken over de besmettelijke veeziekten welke in ons land heerschen. Zoo klaagden de afgevaardigden van Utrecht over de gebrekkige naleving van de artt. 459, 460, 461 en 462 van hefc wetboek van strafregt, en zij schreven dit toe aan onvoldoend toezigt op de uitvoering dier artikelen. Dit was vooral het geval met den kwaden droes onder de paarden. De daaraan lijdende paarden worden bijna overal straffeloos vervoerd, zoo dat men in stallingen van herbergen niet veilig was tegen de besmetting. Een lid uit Zeeland klaagde over de menigte belgische empiris ten, die straffeloos het vak van veearts uitoefenden in Zeeuwsch-Vlaanderen, zeer ten nadeele van den veestapel en van de veeartsen. Om dit laatste te bewij zen gaf hij een twaalftal voorbeelden; uit sommige toonde hij aan dat juist deze empiristen het meeste bijdragen tot verspreiding der besmettelijke veeziekten, omdat zij zich aau gcene wetten stoorden en ook omdat er tegen het behandelen van zieke dieren door deze personen geene wettelijke voorschriften en straffen bestaan. Een ander lid deelde mede, dat het zelfde kwaad op de grenzen van Limburg eu België en ook op de grenzen van die provincie en Duitschland werd waargenomen. De afgevaardigde uit Zuid-Holland, de heer Alers, gaf mededeelingen namens zijne af .feeling, over de vlieg- larven-ziekte bij de schapen, en over de inenting der longziekte onder het rundvee. Uit de laatste bleek dat meer en meer runderen werden ingeënt en dat dit steeds gunstige gevolgen had. Uit Limburg werden mededee lingen gedaan over het mond- en klaauwzeer onder het rundvee en over de influenza onder de paarden van het 5e regement dragonders. De gemeenteraad van Rotterdam heeft het ontwerp besluit tot afschaffing der plaatselijke belasting op de brandstoffen met 1 mei 1865 goedgekeurd. Benoemingen en besluiten. marine. Bevorderd tot kapitein ter zee de kapitein luitenant ter zee J. J. Wichers; tot kapitein-luitenant ter zee de luitenant ter zee le klasse J. W. van Rhijn; tot luitenant ter zee le klasse de luitenant ter zee 2e klasse jhr. E. de Gijselaar; tot officier van administratie le klasse de officier van administratie 2e klasse W. J. R. van Estot officier van administratieve klasse de officieren van administratie 3e klasse A. J. M. Huart, F. F. A. Can- neel, J. A. Lagaay en J. Salmon; en totadjunkt-admini- strateur de scheepsklerken C. J. Lagaay, W. F. G. L Faubel, F. W. Merhottein en E. H. W. Wijnmalen. Benoemd tot officier van gezondheid 3e klasse bij de zeemagt de kweekeling bij 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen J. Kcyzer, met ingang van den 1 oktober aanstaande. leg ek. Pensioen verleend, ten bedrage van ƒ990 'sjaars, aan den kapitein van het regement grenadiers en jagers P. T. L. G. Plaat, met toekenning van den rang van majoor. Benoemd bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt tot officier van gezondheid 3e klasse de kweekelingen bij 's rijks kweekschool voor militaire ge neeskundigen J. J. H. van Frankenhuysen, A. J. Boekel- man en H. J. Flint, en bij het personeel van de genees kundige dienst in Oost-Indië, tot officier van gezondheid 3e klasse de kweekeling bij 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen J. J. Hoogeboom. Kerknieuws. De heer W. Zegers, predikant te Oosterbeek, heeft voor het beroep naar de nederduitsche hervormde ge meente te Delft bedankt. Onderwijs. Het onderwijs op de polytechnische school te Delft, die heden, ten 1 ure, in het hoofdgebouw zou geopend worden, zal ongeveer met 80 kweekelingen aanvangen. Het voorbereidend onderwijs zal door een 70tal worden genoten. Voor het admissie-exameu, dat te Groningen den 21 dezer is afgenomen, hadden zich 4 jongelieden aange meld, die allen tot de akademische lessen zijn toegelaten. Gemengde berigten. Het in de vorige week te Zierikzee aangebragte lijk is, na gedane nasporing door de policie, gebleken te zijn dat van Adriaan Voer hans, schipper van Bergen op Zoom op Vlissingen. Het kongres in den loop dezer week te Amsterdam te houden, zal ook bijgewoond worden door de baron nesse von Mreaenholz, geboren von Bulow, die de fröbel-, sche methode, in zake van onderwijs, ten zeerste voor staat. De dame, die dezer dagen zich uitgaf als gehuwd te zijn met den zoon van eene famielje te Gouda, bij wie zij zich had ingedrongen, maar daardoor den argwaan opwekte, is herkend en thans gebleken te ziju Antje Grüben, op wier aanhouding sedert een tiental jaren reeds was aangedrongen in het Algemeen-politieblad. De beroemde professor Virchow, een der grootste duitsche natuurkundigen, beeft den oorlog verklaard aan de rookers. Deze geleerde houdt op dit oogenblik eene reeks van openbare lezingen te Berlijn, waarin hij tegen de gevaren, welke de sigaar en de pijp aanbieden, vreesselijk te werk gaat. In eene der laatste zittingen van het arbeiders-genootschap te Berlijn, hebben 12 jon gelieden, door de welsprekende taal van Virchow over tuigd, formeel verklaard dat zij zich van rooken zouden onthouden en dat zij het aldus gespaarde geld zouden besteden om hun leven te verzekeren in de daarvoor bestemde maatschappijen. Op heden zijn 20 koortslijders uit het garnizoen van Veere in de garnizoensinfirmerie alhier, bij evakua- tie opgenomen. Heden ten 4 uur zou Nadar te Brussel met zijn ballon le Géant en vergezeld van een aantal personen weder eene luchtreis ondernemen. De ballon le Géant heeft sedert de laatste luchtreis verschillende verbeterin gen ondergaan. Daaronder behoort in de eerste plaats een werktuig om eene groote opening in den ballon te kunnen maken, waardoor de gas spoediger kan ontsnap pen en de luchtreizigers niet meer blootgesteld zijn om bij eene nederdaling eene herhaling te ondervinden van het voorgevallene in Hannover. De thans op heden voor- genomene luchtreis zou twee dagen duren. De direktie der Gurzenich koncerten te Keulen heeft dezer dagen een besluit genomen, dat zeer waar schijnlijk met een algemeenen bijval zal worden begroet. Zoo dikwerf eene kompositie wordt uitgevoerd van een nog levend artist, zal hem, naar gelang van den aard en de uitgebreidheid van het stuk, eershalve een zeker honorarium worden toegelegd. De servisehe minister van binnenlandsche zaken heeft een rapport publiek gemaakt over den inweudigen toestand des lands. Daaruit blijkt dat in de laatste drie jaren bij eene bevolking van een millioen zielen 683 moorden, 1800 brandstichtingen en 4000 diefstallen ter kennis van den regter zijn gebragt. liet getal misdaden, dat niet aangegeven is, moet nog aanzienlijk kooger wezen. Aau dien diep gezonken zedelijken toestand paart zich een jammerlijke toestand der financiën. De uitgaven bedragen 26 millioen, de inkomsten 19 millioen piasters. Dit tekort zal de regering trachten te dekken door de invoering van een nieuw belastingstelsel. Dezer dagen verscheen een jong mensch uit Peters- burg, welke hoofdstad hij verlaten had om aau zijne schuldeischers te ontsnappen, voor de regtbank te Parijs. Hij werd door een restauratiehouder vervolgd, aan wien hij o. a. 60 frs. voor een bloemruiker, 470 voor een ontbijt, 1546 voor een maaltijd van 15 personen, gebroken glazen enz., 1253 frs. voor een dejeuner en een souper met muziek, totaal 29.000 frs. schuldig was. De regtbank ver minderde de rekening tot een bedrag van 18.000 frs. en veroordeelde den gedaagde tot betaling. Uit een brief, door den heer mr. P. H. Saaymans Vader, president van de arrondissements regtbank te Goes, in den morgen van 11 september jl. te Biezelinge (gemeente Kapelle, kanton Goes) in de brievenbus ge stoken, en geadresseerd aan den heer Saaymans Vader te 's Hage, is omtvreemd: 1 nederlandsch bankbiljet, nieuw model, groot 100, no. 4886, in dorso voorzien van de liandteekening van den afzender. De officier vau justitie te Goes verzoekt opsporing, aanhouding en berigt. lu den loop van dit jaar zal te Parijs een kongres van homoeopaten bijeenkomen. Heden wordt te Lyon het kongres van geneeskundigen geopend. Het zal tot 1 oktober duren. Inzonderheid zal daar de beste wijze van behandeling der krankzinnigen worden onderzocht. Voorts verzekert men, dat de minister van openbaar onderwijs het denkbeeld heeft opgevat, om leerstoelen voor de homoeopathie bij de hoogescholen op te rigten. Verkoopingen cn aanbestedingen. Jl. zaturdag zijn te Arnemuiden ten verkoop aangebo den de navolgende perceelenI. Een huis en erve met tuin (verdeeld in twee woningen), staande in de Lang straat te Arnemuiden, wijk A no. 6 en 5b, en II. Een dito, mede aldaar, wijk A no. 4 en 5. Te zamen verkocht

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1