3eetijDmgm. Cjanörlsbmgtm. Jtomtentien. STOOMBOOTOIENST en. het geheel kabinet beschuldigd van logen te hebben gesproken èn tegenover de volksvertegenwoordiging èn tegenover de natie, terwijl de inhoud uitermate geschikt is om het verstgedrevene wantrouwen te wekken in de weerbaarheid der vestingwerken in kwestie, terwijl de kroon op dit alles wordt gezet door het feit dat de schrij ver is een gepensioneerd generaal, die, slechts luisterende naar zijne zucht om zich revanches te verschaffen, aan Belgie's toekomstige vijanden de geheimen en de zwakke zijde verraadt van het geretrancheerde kamp, 't welk ge bouwd is om in geval van nood Belgie's uiterste wijk plaats te wezen Waar de antwerpsche gemeenteraad door zijn besluit tot onmiddellijke opname van dien beruehten brief in het gemeenteblad als een stilzwijgende adhaesie aan den inhoud heeft willen schenken, zal het u niet moege lijk vallen om tot de overtuiging te komen dat de agi- tateurs in de Scheldestaddie beginnen in te zien dat hun rijk op zijn eind loopt, tot heden nog geen middelen ontzien om de beweging zoo mogelijk gaande te houden. In weerwil van een vleugje van billijkheid, onderscheidt het orgaan der meetings „l'Escaut" zich dezer dagen dan ook weer door zijn hevige aanvallen tegen het kabinet, al bedekt het blad die zoo huichel achtig mogelijk met een liberaal vernisje. liet is echter voor „l'Escaut" gelukkig, dat het blad 'twelk, door renegaten van alle Tigting geschreven, gernstolijk tot de obscenious litterature kan worden gerekend, niet veel verder dan de muren van Antwerpen wordt gele zen. Werd de inhoud van algemeene bekendheid, ik houd mij verzekerd dat zoowel de hoofdredakteur als zijn patronen vernietigd zouden worden óf onder het algemeen stilzwijgen waarmede men het geschrijf zou voor bijgaan, zonder er notitie van te nemen, óf onder 't vvigt der algemeene verachting, waarvan men duidelijk hun blijk geven zou; want het staat vast dat, wanneer een maal de oude spaansche ringmuur die thans Antwerpen houdt ingesloten, zal zijn ontmanteld, de ontwikkeling en de bloei der stad zulk een vlugt zullen nemen, dat èn de geheele natie, èn de geheele antwerpsche bevolking tot de dankbare erkentenis zullen moeten komen, dat het kabinet een goed, een nuttig werk met den nieuwen aanleg verrigt heeft. Dan zal ook de vrees, de ontijdig opgewekte vrees voorbijgaan voor een ooit mogelijk bombardement en Antwerpen zal de eerste zijn om bet kabinet en de kamers te herstellen in de ben toekomende eer, die op zoo onwaardige wijze door mannen, die zoo gaarne in het troebele water voortdurend zouden blijven visschen, is aangerand geworden. Dan ook zal voor Antwerpen's voormalige» burgemees ter Loos en voor diens politieke vrienden, bet uur dei- revanches gekomen zijn, want de antwerpsche kiezers zullen dan de eerste zijn, om hun de plaatsen weder aan te bieden, die zij ledig moesten laten, omdat de volks waan van één dag die aan hunne tegenstanders, aan de mannen der agitatie, meende te moeten aanwijzen. Dan zullen de heeren van Rijswijckc.s. Antwerpen's raadzaal worden uitgezet, als te voren zekere wisselaars uit zekeren tempel. De graaf van Vlaanderen is dezer dagen uit bet kamp vau Beverloo teruggekeerd, waar zijne tegenwoordigheid en de schitterende staf, die hem vergezelde, aanleiding hebben gegeven tot eenige militaire feesten die, hoewel op kleine schaal aangelegd, toch konden herinneren aan zoo menig prachtig militair schouwspel, als gegeven werd in 't kamp van Chalons, toen Napoleon III en. prins Humbert van Italië dat vereerden met een bezoek. Naar men mij mededeelt haddeu de vlugge handen der soldaten onmiddellijk na de komst van den prins aan 't kamp een feestelijk aanzien weten te geven, 't Zonder lingste, 't meest grillige werd daar aanschouwd naast dingen die werkelijk getuigden van eenigen kunstsmaak. Uit alles echter sprak de gehechtheid van het leger aan den koning en zijn huis. Zoo hadden de karabiniers in de voor hunne tenten bestemde ruimte, eene door tijde lijk dicnstpligtige artisten uit gips vervaardigde en zeer goed gelijkende buste des konings, waarboven een genius een bloemkrans hield, geplaatst. Dit beeldwerk, omgeven door standaards, geweren, vlaggen en groen, maakte een zeer aangenamen indruk. Toen de graaf naderde stond het geheele bataljon karabiniers om het beeld geschaard, en heette met luide juichkreten's ko nings jongsten zoon welkom. Later op den dag woonde deze een karoussel bij, waar de lanciers bewijs gaven van de vlugheid, waarraeê zij 't hun toevertrouwde paard en wapenen wisten te hanteren. Des avonds was het geheele kamp verlicht en zwierf daar te midden der sol daten eene van heinde en verre zaamgekomen volks menigte. Er werd vuurwerk afgestoken en op alle punten hadden volksverraakelijkheden plaats. In eene daartoe be stemde tentgaf de graaf van Vlaanderen een schitterend feestmaal aan de kamperende officieren van alle rangen. Heden komt in La Belgique judiciaire een brief van den prokureur-generaal bij 't hoog geregtshof voor, welke brief in den vorm eener brochure ook algemeen verkrijg baar is gesteld en waarin van dezen regterlijken ambtenaar de vervolging ex officio wordt gevraagd van den gene raal Chafelié, die het mexikaanscb-belgisch legioen heeft geworven, en zulks op grond van art. 92 van het wetboek van strafregt, 't welk des doods schuldig verklaart hem die op belgischen bodem troepen voor een vreemde mogendheid zal hebben geworven, zonder daartoe de magtiging der regering te hebben ontvangen. De schrijver zegt, zich niet zonder leedgevoel te heb ben moeten afvragen, hoe 't mogelijk zou kunneu wezen dat dergelijke handeling ongestraft bleef. Verder vraagt hij wat er van België zou moeten wordeu indien eens, onverwacht, een op die wijze, als onder 'toog der natie, onder welk schoonschijnend voorwendsel ook, geworven leger zich tegen België zelf kantte, 't welk dan overge leverd zou wezen aau de meerdere of mindere billijkheid, wél van eenige belgische soldaten, maar die toch geen belg in hart en nieren genoeg waren, om zich niet als huurlingen voor eene vreemde mogendheid te willen laten werven? „Maar zoo vervolgt de schrijver zoo iets zal in de toekomst niet meer mogelijk kunnen wezen. Nog altijd bestaat art. 92. Oorspronkelijk voorkomende in 't code van an IV, heeft het voortgeleefd in Napoleons code pénal en het zal dat overleven, want onze kamers hebben het in beginsel reeds gehandhaafd bij de behandeling van bet ontwerp voor het nieuwe straf wetboek. Eu dat is goed ook. Een wapen dat men noodig kan hebben, moet men nooit wegwerpen. En daarom te meer moet er thans gebruik van worden ge maakt. Onze neutraliteit is door die werving voor Mexiko op het spel gezet. Wij moeten than9 aan de wereld toonen dat niet bet belgische volk de fransche expeditie in Mexiko heeft willen wettigen, door stilzwijgend toe te staan dat België's kinderen en België's bajonetten, den nieuwen keizertroon zouden gaan steunen. Zoo hande lende, zullen wij ons zei ven den besten waarborg voor ouze onafhankelijkheid schenken, wanneer die ooit mogt worden bedreigd!" De brochure is overigens in een zeer gematigden stijl en met warmte geschreven en vraagt van den regter niets dan de regtvaardige toepassing van een wetsartikel, 't welk men toch wel niet voor niet geschreven zal willen achten. De gemeenteraad van Brussel heeft dezer dagen ein delijk besloten tot den bouw eener groote en prachtige zaal, bestemd tot bet houden van tentoonstellingen van kunstwerken en dergelijke. Hij heeft daarvoor het terrein van het bekende Maison du roi op de Groenmarkt gekozen. Naar men mij mededeelt, hebben reeds tal van belgische artisten hunne kostelooze medewerking tot de versiering dier zaal aangeboden. Donderdag is te Vlissingen iu de haven gekomen het schoonerschip Francoisgez. A. van Eyk, en gisteren het schoonerschip Clemensgez. B. de Kloe, beide met steen kolen komende van Engeland en bestemd voor Vlis singen. &i'aaaiiitariiiieii enz. Dor.dh.echt, 22 september. Jarige witte tarwe was bij meerder kooplust volkomen prijshoudende; men besteedde voor puike 8,80 a 9. goede ƒ8,40 a ƒ8,60, geringe en blaauwe ƒ7,60 a 8. Nieuwe witte tarwe was om hare inferieure kwaliteit moeijelijk te verkoopen, en werd werd van 20 tot 50 cent lager afgegeven, van ƒ6,70 tot ƒ8. Kogge werd 10 cent booger betaald, verkocht jarige van ƒ5,70 tot 6,20, extra puik nieuw vlaamsch zakmaat ƒ6,20 a 6,30, best overmaasch dito ƒ5,90 a 6, mindere kwaliteit 5,50 a 5,75. Wintergerst prijshoudend, doch alleen de goede soort gewild, zakmaat 5,20 a 5,50, puik zeeuwsch gestort ƒ5,60 a/'5,70. Zomergerst tot 20 cent verlaging slechts gedeeltelijk geplaatst, zakmaat 4,40 a 4,70, gestort ƒ4,70 a ƒ4,80. Spelt als voren, 2,80 A 3,10. Nieuwe haver 20 a 30 cent lager, voeder ƒ2,30 a 3,20 en brouw ƒ3 a 3,80. Een enkel partijtje nieuwe paardenboonen is a ƒ6,60 verkocht. Duiven-, witte- en bruiueboonen niet ter veil. Blaauwe erwten 20 cent lager, 7 a ƒ7,80. Witte erwten zijn vau j 7 tot ƒ7,40 gedaan. Nieuwe noord-brabandsche boekweit is a/ 200 per 2I00ned.pond verkocht, welke prijs biedende bleef. Koolzaad was ruim prijshoudend, verkocht extra puik overmaasch zakmaat a. ƒ14 goed dito a ƒ13,60, ordinair vlaamsch 13,20 flakkeesch 11,80 a ƒ12,60* O]) 9 vats levering in oktober a ƒ444, in november a J 450 en in april a 474 gelaten. Van zomerzaad was puike kwaliteit 12,40 waardig, ordinaire soort a ƒ10,60 tot ƒ11 on zeer gering aƒ9 verkocht. Zeeiuvsch zaaï- lijuzaad tot iets hooger prijs begeerd, prima awaliteit luO a 104 stuivers, tweede soort 94 a 98 stuivers. Slag-lijnzaad zonder handel, geveild 107 pond Archangel '4 340 en 109 pond Riga A 330. Kanariezaad in een doen, 10 a 12. Raap-olie zonder handel, notere kon- tant en primo oktober 40$, primo november ƒ401, primo december ƒ41, primo mei 1865/42. Lijn-olie 37+ kontant. Harde raap-koeken 83 kontant. Zachte lijn koeken ƒ140 a 150, harde dito ƒ105 A ƒ110. Prijzen van e Hek ten. Amsterdam 23 september. Nederland. Certifik. Werkelijke schuld 2J- pet. 60$ dito dito dito 3 72$ dito dito dito 4 96jV Aand. Handelmaatschappij 4.f België. Certifikaten bij Rothschild 2J Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 95fV Certifik. Hope co4 69$ Oblig. dito 1855, 6e serie 5 82$ dito dito Leening 1860 4$ 82$ Certifikaten6 46$ Aand. spoorweg Polen. Schatkistobligatiën4 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 57-jV dito 1847/1852 2$ 29$ dito rente Amsterdam5 79$ dito nationale5 64$ Bank aktien3 Italië. Leening 18615 Spanje. Obligatiën (binnenlandsche) .3 „48 dito3 thans 2$ 43$ Amortisable schuld Portugal. Obligatiën 1853 3 46$ dito 1856—1862 3 Griekenl. dito (blaauwe) 5 22$ Turkije. Obligatiën (binnenl.)6 48$ Vereen.Stat. dito (1882) 6 45$ Illinois. dito7 47$ Mexiko. dito3 26$ Grenada. dito afgestempeld4$ Venezuela, dito2 21 Getrouwd JAN WILLEM MARIUS ROODENBURG, van Dordrecht, met CHARLOTTE LOUISE TAK. Middelburgden 23 September 1864. Aardenburgden 22 September 1864. Heden overleed alhier onze hartelijk geliefde Zoon en Behuwdzoon JAN CHRISTIAAN HERNIJ REEPMA KER, Candida.it in de Medicijnen aan de Hoogeschool te Leyden in den ouderdom van 27 jaren. P. L. REEPMAKER. J. G. D. REEPMAKER— van NiRVEHVAAHT. Door ziekte terstond eene j\oodfiuljp benoodigd in de GiststraatF no. 127. TUSSCUEX MIDDELBURG Ei\ ROTTERDAM. Uren van afvaart in September—October. VAN MIDDELBURGVAN ROTTERDAM Zondag 25 's morg. 8 ure, Zoudag 25 's midd. 12 ure. Maandag 26 9 Maandag 26 morg 6 Dingsdag 27 9,30 Dingsdag 27 7 Donderd. 29 11 Woensdag 28 7 Vrijdag 30 11.30 Vrijdag 30 8,45 Zaturdag l'smidd. 12 Zaturdag 1 8,45 Zondag 2 12 Zondag 2 8,45 Maandag 3 's morg. 5,30 Maandag 3 8,45 Dingsdag 4 6 Dingsdag 4 10,30 Donderd. 6 6 Woensdag 5 10,30 Vrijdag 7 6 Vrijdag 7 10,30 Zaturdag 8 6 Zaturdag 8 10,30 SNELPERSDRDKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 4