afwachtingspolitiek te volgen, niets meer kan verliezen, maar zeer veel winnen, mag men verwachten dat de onder handelingen te Weenen nog zeer lang zullen duren. Men zal zich herinneren dat eenigen tijd geleden de- peches zijn gewisseld tqsschen den heer von Bismarck en lord Russell betrekkelijk de vredesprelirainairen. The times deelt deze thans mede, waaruit blijkt dat lord Russeli een vrij scherpen toon heeft aangeslagen. De heer von Bismarck had in zijne depecbe te kennen gegeven „dat het engelsch goevernement wel zou willen erkennen dat de beideduitsche mogendheden blijk hadden gegeven van gematigdheid en zachtmoedigheid-, dat deze laatste voorts geenszins de bedoeling hadden om de oude en eer waardige deenscbe monarchie te verbrokkelen,maar alleen om die gedeelten daarvan af te scheiden, welke met deze monarchie niet langer vereenigd konden blij ven ten ge volge van den drang der omstandigheden, den loop der gebeurtenissen en, want dit behoefde men niet te ver zwijgen, door de schuld der deenscbe regering." In antwoord hierop leest men in de depeehe van lord Russell het volgende; „De regering van hare majesteit heeft reeds bij verschillende gelegenheden, naar mate de gebeurtenissen zich ontwikkelden, als hare opinie geuit dat de aanval van Oostenrijk en Pruissen onbillijk was en dat de oorlog door Duitschland tegen Denemarken ge voerd noch op regtvaardigheid, noch op noodzakelijkheid was gegrond, welke de eenige grondslagen zijn, die het voeren van een oorlog motiveren." Uit Schwalbach is te Pariis eergisteren een telegram ontvangen, waarin werd gemeld dat de keizer van Rus land aldaar een bezoek heeft gebragt aan keizerin Eugé- nie van Frankrijk. De te Genève vertoevende regter van instruktie van het bondsgeregtshof heeft een bevel van inhechtenis neming tegen den heer James Fazy uitgevaardigd. Deze bevindt zich thans te Parijs. Eene depeehe uit Athene aan Reuter's agentschap meldt dat de nationale vergadering van Griekenland bij de behandeling der grondwetsherziening, met groote meerderheid de opheffing van den senaat had aangeno men, welk besluit door de bevolking met geestdrift is vernomen. Voortaan zal er dus te Athene alleen eene kamer van afgevaardigden bestaan. Te gelijker tijd zijn in Polen eenige keizerlijke dekre ten verschenen en eene pausselijke cirkulaire aan de bisschoppen aldaar. In het eerste worden eenige zeer libe rale maatregelen vastgesteld betrekkelijk het onderwijs. Behalve eene universiteit te Warschau zullen verschil- 1 lende inrigtingen van onderwijs in Polen worden gesticht; op eene daarvan zal kosteloos onderwijs worden gegeven aan vrouwen. In een ander dekreet wordt voorts bepaald dat de polen het gebruik hunner nationale taal zullen behouden, terwijl eindelijk ook de lijfstraffeo zijn afgeschaft en eenige- wijziging is gebragt in het wetboek van atrafregt. In de pausselijke cirkulaire wordt de vervolging der russisehe autoriteiten tegen do katholieken zeer afge keurd. De paus geeft aan de geestelijken te kennen dat zij niet moeten gehoorzamen aan besluiten, welke in strijd zijn met hun geweten en met de goddelijke wet ten. 1-Iij bedreigt de vervolgers der katholieken met de hemelsehe geregtigheid, welke zich weldra zal open baren. Berigten uit New-York van 10 september melden dat de generaals Earljr en Lee eene aanzienlijke krijgsmagt zamentrokken om aanvallender wijze tegen den generaal 1 Grant te werk te gaan. Na de overgave van Atlanta heeft de generaal Hood der gekonfedereerden eene versterkte stolling ingenomen bij Lovejo}^ station. Voorts werd berigt dat de generaal Mac Clellan de hem aangebodene kandidatuur voor het presidentschap had aanvaard, onder verklaring dat hij tot allen prijs het herstel der Unie wenscht. Mengelwerk Don liaraon Narvaez, herloij van Valentia. Verplaatsen wij ons in de spaansche hoofdstad op 14 november 1842, alwaar zoo even de tijding is ontvangen door den regent over de mindeijarige koningin Isabella, Espartero, dat de hoofdzetel van het fabriekwezen Bar celona in vollen opstand is gekomen. Naauwelijks was alzoode opstand van het driemanschap Narvaez, O'Don- nell en' Diego Leon gedempt en had de laatste het plan om de jonge koningin te ontvoeren met zijn hoofd moe ten boeten, terwijl de beidé andere generaals op franschen boden een veilig toevlugtsoord hadden gezocht, of nieuwe verwikkelingen waren voor den regent ontstaan. Onmid dellijk werden troepen naar Barcelona -afgezonden en gedurende de volgende dagen werden de straten dezer fabriekstad met woede verdedigd door de bevolking, welke ten gevolge eener vermindering van beschermende tolregten door Espartero in feitelijk verzet was gekomen. Naauw was ook deze opstand gedempt of de generaal Narvaez landde met troepen te Valentia en trok in naam van de uit Spanje naar Frankrijk uitgewekene koningin Maria Christina op Madrid aan. Hij beraagtigde deze stad meer door goud dan door geweerschoten en hield op 22 julij 1843 zijn intogt aldaar. Het natuurlijk gevolg was nu dat Espartero, die inmiddels naar Engeland de wijk had genomen, van al zijne eerambten, titels en waardig heden vervallen werd verklaard. Narvaez was thans heer en meester in Spanje, liet zich tot hertog van Valentia verheffen en tot minister president benoemen, terwijl nu ook weldra, in maart 1844, koningin Maria Christina naar Spanje werd terug geroepen. Het huwelijk van koningin Isabella met haren neef, den infant Don Francisco de Assis Maria, volgde daarop als het resultaat der kuiperijen en intriges liarer moeder. In 1847 was evenwel-Maria Christina weder genoopt om, ten gevolge van oneenigheden met Narvaez, naar Parijs te ontvlugten, terwijl aan het spaansche hof intusschen dc koning-gemaal zich genoodzaakt zag het veld en het paleis te ruimen voor den generaal Serrano Isabella's gunsteling. De oorzaak, waardoor Narvaez zich den grooten invloed had weten te verschaffen, welke hij te dier tijde bezat, was een natuurlijk gevolg van den treurigen toestand van Spanje. Vóór 1834 was de in 1800 te Loja in Audalusië geboren officier in het spaansche leger vrij onbekend en eerst na den dood van koning Ferdinand VII onderscheidde hij zich als kolonel in den slag bij Mendigorra en later als generaal tegen den bevelhebber der carlistische troepen Gomez, dien hij een geduchte nederlaag toebragt. Van dat oogenblik werd hij bij de bovendrijvende partij der Christinos zeer populair. Zijne daarop gevolgde oneenig- heden met Espartero leidden tot de door hem gesmeede "zamenzwering, welke, gelijk wij zagen, met zijne vlugt naar Frankrijk eindigde. Te midden der partij-woelingen in Spanje was zijn streven om zich eer en rijkdommen te verwerven, onverschillig door welke middelen. Dit stre ven was dat van zoo vele andere'spaansche officieren, waarvan de meeste" echter minder gelukkigvan het gege ven oogenblik partij wisten te trekken en velen zich slechts bepaalden tot het zich meester maken der open bare kassen bij het uitbreken van onlusten. Toen don Ramon Narvaez na het vertrek van koningin Maria Christina de oneenigheden tusscben het koninklijk echtpaar weder eenigzins zocht bij te leggen en den generaal Serrano uit Madrid wilde verwijderen, daalde zijne gelukszon. Hij ontving zijn ontslag en werd als gezant naar Parijs gezonden, alwaar hij zich weder met Maria Christina verzoende. In Spanje kwam intusschen een progressistisoh ministerie onder den terug geroepen Espartero aan het bestuur, hetwelk echter ten gevolge van allerlei kuiperijen weldra weder plaats maakte voor een ministerie Narvaez. Koning en koningin verzoenden zich daarop in schijn met elkander en koningin Maria Christina kwam weder te Madrid om hare oude intriges voort te zetten. Tot 10 januarij 1851 bleef het kabinet Narvaez aan het bewind. Hoe weinig liberaal dit minis terie in deze jaren ook te werk ging, met strenge hand wist het verschillende kleine opstanden en zamenzwerin- gen te beteugelen, steeds blijk gevende van eeue zeer sterke antipathie tegen Engeland. Toen toch lord Pal- merston na de february-revolutie eene nota aan de spaansche regering meende te moeten rigten, waarin werd beweerd dat de tijdsomstandigheden een progres- sistisch kabinet noodzakelijk maakten, verklaarde don Ramon Narvaez dat, iudien Engeland goed vond om zich nogmaals met de binnenlandsche aangelegenheden van Spanje bezig te houden, de cngelsche vertegenwoordiger sir Biilwer onmiddellijk zijne pas zou ontvangen. Dit geschiedde dan ook werkelijk eenigen tijd later toen het bleek dat deze al zijn iuvlocd gebruikte om het ministerie te doen vallen. Twee jaren lang bleven de diplomatieke betrekkingen tusscben Engeland en Spanje daarop afge broken. In 1851 nam de beer Narvaez eene verwerping van een wetsvoorstel betrekkelijk het financie-wezen tot voorwendsel om af te treden, waarop bij als vertegen woordiger van Spanje naar het oostenrijksche hof werd gezonden. Nadat verschillende kabinetten daarop elkan der opgevolgd waren, kwam Narvaez in 1856 weder gedurende een jaar aan het bestuur om in 1S57 echter plaats te maken voor een gematigd ministerie Arraero. Gematigde, könservatieve en progressistische kabinet ten, welke woorden echter steeds in spaanschen zin moeten worden opgevatwisselden elkander sedert dien tijd af. In 1861, na den opstand te Loja, welke spoedig onder drukt vvas» had zich tegen het ministerie eene vrij krach- I tige oppositie gevormd, zoo dat de parlementsdebatten op 8 november met belangstelling werden te gemoet gezien. In de rijen van de tegenstanders des kabinets vinden wij den maarschalk Narvaez terug, die na eene langdurige afwezigheid naar de spaansche hoofdstad was teruggekeerd om weder eene rol te spelen op het staatstooneel en de gebeurtenissen te Madrid van nabij te kunnen waarnemen. Thans is hij weder, op vier en zestig jarigen leeftijd, aan het hoofd van een kabinet gekomen, waarin de natie met het oog op zijne antecedenten natuurlijk geen ver trouwen kan stellen. Zijne verklaring dat hij eene verzoenende politiek zal volgen is eene formaliteit, welke bij de optreding van elk spaansch kabinet in acht wordt genomen. Men beschouwt dan ook zijne verklaring als zoodanig en als niets meer, daar zijne weinig vrij heidlievende gevoelens algemeen bekend zijn. Eene uitbarsting der reeds zoo lang heerschende gisting in Spanje kan, gelijk wij reeds vroeger opmerkten, door de optreding van don Ramon Narvaez worden verhaast. 3 ngej ontren stukken. De stoombootdienst op de Wester-Schelde kan na de wijziging van afvaart in uw blad van zaturdag jl. ge adverteerd tot velerlei teleurstellingen aanleiding geven. De lijn YlissingenBreskens is thans dmgsdag, donderdag en zaturdag des namiddags ten 5 uur voor het publiek verkeer beschikbaar gesteld. Eene beleefde inzage ons door den heer Mommaas, ge zagvoerder der stoomboot, gegeven van zijne instruktie luiddedat de aankomst der stoomboot RotterdamYlis singen moest afgewacht worden en bij donker of kwaad weder niet te varen. Het behoeft geen betoog dat zelfs bij gemiddelde aankomst van laatstgenoemde boot de invallende duisternis en eene regenbui die bij aan komst aan den steenen berm te Breskens, wel degelijk als kwaad weer kan bestempeld worden, deze nieuwe dienstregeling als met staking kan gelijk gesteld worden. Het is te hopen dat de direktie spoedig hare wijziging in een vroeger afvaart-uur (3 of 4 uur des namiddags) verandere. Zij zal daardoor den reizigers tydrooving en geldopoffering besparen. K. üjantrelsbfrifltm. Middelburg 23 september. In de op heden door do Nederlandsche handelmaatschappij te Rotterdam gehou den veiling van 20717 kranjangs Java suiker is alles ver kocht: wit tot 1 en bruin tot grys fl{ onder de in de veiling van julij besteede prijzen. Graanmarkten enz. Amsterdam 21 sept. Raapolie of> zes weken 42 Lijnolie op zes weken/38. Oostburg 21 september. Bij meerder aanvoer bestond heden iets meer vraag voor de beste monsters, en werden die tot vorige prijzen vrij goed verkocht. Mindere kwa liteiten vonden echter geen koopers, vooral in tarwe en haver. Men- kocht jarige en tweejarige tarwe 8,60 a. 8,25, gemeeuereen blaanwe/8,20 a/8. Nieuwe zeeuw- sche rogge /5,70 a/5,20. Nieuwe wintergerst /5,30 a ƒ4,75. Dito zomergerst /5 kƒ4,50. Haver 3,30 a 2,50. Groene erwten 7 a 6. Middelburg 22 september. Nog voortdurend blijven de aanvoeren uit onze naburige eilanden klein. Uit Wal cheren was er heden veel nieuwe tarwe ter veil, doch zeer weinig was er voor de zaai geschikt, en daar de nieuwe tarwe nog bijna niet voor de konsumtie wordt gekocht, zoo bleef verreweg de meeste onverkocht over. Rogge met weinig handel. Gerst merkelyk minder ter veil, met genegen koopers. Walchersché groene erwten, ofschoon er nog al veel ter veil waren, hadden reeds bij den aanvang der markt genegen koopers aan vorige weekprijzen. Jarig winter-koolzaad met weinig handel. Nieuw winter-en zomer-koolzaad werd algemeen zoo hoog gehouden, dat daar bijna niet in omging. Men kocht jarige zeeuwsche tarwe/8,25. Nieuwe dito/8,25 a/7 naar deugd. Tweejarige walchersche dito werd vruchte loos aan ƒ8,50 verlaten. Puike jarige dito 8 a ƒ8,65 naar kwaliteit. Nieuwe dito voor de zaai ƒ9,25 a/9 be taald. Gewone nieuwe ditoƒ8,50 a ƒ8. Jarige zeeuwsche rogge hield men op ƒ6,25. Nieuwe dito voor de zaai ƒ6,25. Bakrogge 6 a 5,75. Wintergerst, puike nieuwe ƒ5,50, mindere 5,25. Puike wigtige walclierschezomer-, gerst ƒ4,60, mindereƒ4,50 a/ 4,30 naar kwaliteit. Nieuwe walchersche groene erwten zeer begeerd, begin beurs werd een enkefinofrst^r/ 7,25 a 7,40 gekocht, later werden die^metgraagtépakn 7,50 de mud van de markt genomen»."Jang winter-koolzaad 114,25, meestal hield m^n op X5l die mud. Nióu^ dito ƒ13 a ƒ12,50. Nieuw

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 3